Záhradná železnica ...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Záhradná železnica LGB ala Samba.

122 Príspevky
7 Užívatelia
97 Likes
9,514 Zobrazenia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
Topic starter  

Neľakajte sa kamaráti, nič som ešte nezačal stavať, ba ani navrhovať okolo záhradnej železnice. Napriek tomu som si dovolil založiť túto tému, lebo ako napísal niekde v inej téme, že stavba začína už samostatným uvažovavaním o stavbe. No tak si myslím, že mám plné právo založiť túto tému, lebo ja som už predsa trochu pokročil a okrem toho, že mám všetko potrebné na stavbu nakúpené, mám už aj priestor, kde moja záhradná železnička bude jazdiť.
Priestor je v okolí nášho altánku, popri plote. Keďže altánok má už viac ako 9 rokov, rozhodol som sa, že skôr ako začnem so stavbou samotnej železnice, je potrebné pripraviť si priestor. To znamená, že som sa tento rok pustil do obnovy náteru altánku, detského ihriska (aj s miernou prestavbou) a tak isto náter zadného plotu (to ma ešte čaká). Tak isto ma na budúci rok čaká stavba nového plotu za altánkom. Až potom budem môcť začať s úvodným výkopom základu pre záhradnú železnicu.
Tak Vám dnes prinášam trochu fotografií s toho čo som zatiaľ do dnes stihol.

1. Obnova náteru drevenej konštrukcie a zábradlí na altánku ( v altánku je ešte vidieť zložený cement, aspoň vidieť, že naozaj pracujem). Tak isto si môžete všimnúť ten starý zarastený plot, ktorý ma čaká na budúci rok.

2. Obnova celého detského ihriska aj s prekrytým priestorom s hojdacou sieťou. Ihrisko bolo už v dezolátnom stave, takže som musel dosť dosiek povymieňať, dotvoriť na šmýkačkovom domčeku strechu, doviesť nový piesok do pieskoviska a nakoniec vytvoriť úplne novú štrkovú plochu okolo pieskoviska so šmýkačkou. Tak isto nesmiem zabudnúť na úplné vybrúsenie drevených častí a ich viacnásobný náter.

Doterajší výsledok môjho snaženia o čo najlepšiu prípravu priestoru pre moju záhradnú železnicu môžete posúdiť sami. Čaká ma toho ešte v príprave neúrekom, ale vyhlasujem, že stavba týmto už začala. 🙂


   
Citácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 

Samba, vyzerá to naozaj super. Aj altánok aj ihrisko si riadne dal do poriadku. Skvelý základ okolia pre záhradnú železnicu. A keďže viem, akú máš veľkú záhradu, tak si viem predstaviť na výsledný dojem, ktorý Tvoje LGB urobí :woohoo:

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
Topic starter  

Samba, vyzerá to naozaj super. Aj altánok aj ihrisko si riadne dal do poriadku. Skvelý základ okolia pre záhradnú železnicu. A keďže viem, akú máš veľkú záhradu, tak si viem predstaviť na výsledný dojem, ktorý Tvoje LGB urobí :woohoo:

Ďakujem za pochvalu, naozaj som sa namakal. Moja zahradná železnica nabude v pravom zmysle v záhrade, ale bude len v okolí altánku. Ešte ani nemám žiadnu prrdstavu o rozmeroch a o počte staníc, vlečiek, atď ... Takže ešte najmenej rok a pol, kým príde k prvému výkopu pre samotný základ trate. Do vtedy ešte v Ipli pretečie vela vody. Ale pomaly môžem premeriavať, počítať, dávať to na papier, potom znovu preratávať, znovu premeriavať a tak dookola. Materiálu mám na stavbu dosť, toho sa naozaj nemusím obávať. Všetko ukáže čas.


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

... ak budeš budovať záhradnú železnicu tak precízne ako to detské ihrisko, bude to "pastva pre oči". 😉
Držím palce.

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1402
 

no super, očividne vám doma záhradka ožíva... už treba fakt stavať železničku... potom by som tu sieť ale premiestnil 😉

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

pridám pár fotiek Sambovej lgb mašinky,ktorú som sa snažil zachytiť v "pohybe" a taktiež pár fotiek Zbyňovej nádhery

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 

Ten Tvoj foťák robí neskutočne krásne fotky. Ja s tým mojím deduškom môžem o takých len snívať :woohoo:

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
Topic starter  

rzvlaky: ďakujem za fotky, ktoré ma potešili. Samozrejme Dedova para je velkolepá a krásna, ale tá moja zelenkavá úzkochodná para má tiež niečo do seba. Škoda len, že sa jej nechcelo "bafkať". Teraz na. stretnutí som si uvedomil, že si aj doma musím svoje LGB-čko častejšie rozložiť a pojazdiť si na čerstvo pokosenom trávniku. Je škoda držať to len v krabiciach. Navyše na stretnutí sa s tým vedeli detičky (a nie len detičky) pekne dlho zabávať.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 

Mne sa páči aj tá Tvoja zelená, podľa mňa je úplne skvelá. To bafkanie - možno ozaj iba nejaký kontakt... A čo sa týka jazdenia, tak tá krásne vynikne aj v zime, keď bude sneh... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1402
 

díky za obrázky, sú krásne a obi dvom mašinkám to sluší, každá má svoje... tá moja je dáma v rokoch, tá Norbiho zasa hravé mača 🙂
Radko: môžem si ten obrázok vložiť na svoju stránku do depa?

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

Kľudne, nie je problém.. Ak chceš viac fotiek v plnej kvalite tak na tom úložisku čo založil Marek som nahral fotky v zložke výlet tak tam nájdeš viac fotiek

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1402
 

Kľudne, nie je problém.. Ak chceš viac fotiek v plnej kvalite tak na tom úložisku čo založil Marek som nahral fotky v zložke výlet tak tam nájdeš viac fotiek

Ďakujem, už som si stiahol a kukol - sú to nádherné zábery ...

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

RZvlaky:
Brilantné fotky. 😉
Obidvom parným dámam to naozaj sluší.... Dedove aj SAMBOVE depo disponuje nádhernými kúskami. 🙂

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 575
 

Mít k dispozici zahradu tak už tam je povrchový důl včetně velkostrojů!

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
Topic starter  

Mít k dispozici zahradu tak už tam je povrchový důl včetně velkostrojů!

Keď som sa pred 9-timi rokmi nasťahoval do tohoto domu, tak dvor a záhrada naozaj vyzerali ako model povrchovej bani. Stačilo to len trochu poupravovať a ty by si sa tam cítil ako "ryba vo vode". Ja však mám iné plány. Ale kým ich zrealizujem, tak pretečie v Ipli ešte vela, prevela vody. Kolajisko bude situované do rázovitej krajiny úzkochodnej železnice a bude tam ... Ale viete čo? Nechajte sa prekvapiť. .


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
Topic starter  

Po zimnej prestávke som sa konečne dostal aj k ďalším úpravám okolia mojej budúcej záhradnej železnice vo veľkej skalke. Keďže ešte neustále čakám na stavbu betónového plotu, rozhodol dom sa pre prestavbu záhonu skalných ruží. Tento záhon je na veľmi viditeľnom mieste a preto už potreboval nevyhnutnú prestavbu. Zobral som to od základu. Prinášam zopár obrázkov zo včerajšieho snaženia. Všetkému predchádzala asanácia starého záhonu, tú však nemám zachytenú. Potom prišla na rad úprava podkladu a tu už nejaké zábery mám:

Úprava podkladu pod netkanú textíliu.

Položenie netkanej textílie a položenie dvoch priečnych obrubníkov.

Pokládka pozdĺžnych obrubníkov.

No a nakoniec celkové položenie obrubníkov a postupné zasýpanie celej plochy záhonu. Keďže sa jedná o záhon skalných ruží príprava zeminy je prakticky zmes zeminy s jemným štrkom a v záhone nesmú chýbať ani poriadne skaly, lebo skalné ruže z nich čerpajú energiu. Ja som veľké skaly poukladaj na fóliu a postupne ich budem zasýpať zeminou, ktorú si tiež budem dnes postupne pripravovať.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 

Samba, vyzerá to super. Nádhera. 🙂 Si poriadne všestranný človek 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
Topic starter  

Včera som to zvládol do základu pod štrk. Zmes zeminy pripravená. Už len zasypanie celej plochy štrkom a výsadba samostaných skalných ruži.


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
Topic starter  

Prinášam ďalšie obrázky z dokončenie záhonu skalných ruží pri altánku. Na "zaštrkovanie" som použil vymývaný biely štrk a na konečnú úpravu po sadbe skalničiek vúčšie triedené okrúhliaky tej istej bielej farby. Skalné ruže takto pekne vyniknú a majú priestor kde sa môžu rozrastať. Obrázky napovedia oveľa viac, tak tu ich prinášam.

Tu je vidieť, že môj betónový plot za altánkom je stále v nedohľadne. Takže na začiatok stavby samotného koľajiska LGB si ešte musím počkať. Nevadí, zatiaľ sa venujem celkovej úprave dvora a tým aj samotnej príprave na stavbu záhradnej železnice.

Dovolil som si do tohoto záhonu zakomponovať aj trochu ľudovej kultúry, ktorá už stratila "šmrnc", ale ja som ho v tom starom krčahu opäť objavil.

Skalné ruže sa už odmenili aj kvetmi. Niet krajšej odmeny ako zakvitnutý záhon.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 

Nádherné Samba. Nevedel som, že skalné ruže takto kvitnú :woohoo: To sa bude žiť Tvojej záhradnej železničké 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
Topic starter  

Tak ako som spomínal, stavba betónového montovaného plotu sa odkladá (oslovil som teraz už ďalšiu firmu, tak snáď ...), tak som sa pustil do ďalších úprav pravej časti nášho dvora. Minulý rok som tam rekonštruoval detské ihrisko a hojdačku, tak som minulý týždeň pokračoval rekonštrukciou veľkej rohovej skalky s ihličnanmi. Trochu sa rozrástli, tak som ich kultivoval ostrihaním a celej skalke som doprial nové skryté obrubníky a nové zaštrkovanie. Rozhodol som sa celú pravú stranu aj 13-timi stĺpovými tujami zjednotiť s rohovou skalkou a takto to dopadlo. Obrázky znovu viac napovedia.

Myslím, že do takto upraveného dvora sa koľajisko záhradnej železnice viac hodí a zapasuje. Aj keď veľká skalka s koľajiskom bude na druhej (ľavej) strane dvora.


   
OdpovedaťCitácia
Majo
 Majo
(@majo)
Skúsený člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 144
 

Norbi myslím že Paľko s dievčatami sa v takom prostredí musí cítiť ako v raji tak držím palce nech to ide podľa tvojich predstav a aby aj LUCKA bola spokojná...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
Topic starter  

Dnes mi bol k mojej 50-tke gratulovať môj švagor. Je to tiež modelár, ale on modeluje trochu inak. Je bonsajista, tak mi dnes doniesol darček. Môj prvý strom do záhradnej železnice bude jabloň. Švagor bude mojím "tútorom" čo sa bude týkať stromkov mojej záhradnej železnice. Ono sa treba o tie "zmenšeniny" stromov vedieť aj starať. Verím, že pod vedením takého zdatného bonsajistu ako je môj švagor, bude v mojej železnici viac takýchto pekných stromov v modelovej veľkosti G. Samozrejme prinášam aj nejaké fotky, ako taká jabloňová bonsaj vyzerá aj pre porovnanie veľkosti s plechovkou.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 

Krásna jablonka, Tvoj švagor to vie. To bude nádhera v koľajisku. Teším sa s Tebou a gratulujem k darčeku. Samozrejme, všetko najlepšie 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
Topic starter  

Tak kamaráti, vytúžené sa stalo skutočnosťou. Bolo to presne 31.3.2018 čo mi bola jedna nemenovaná firma z Lučenca vymeriavať stavbu plotu. Do konca júna sa mi však vôbec neozvali a nedali ani len cenovú ponuku. Tak som sa po ďalšom hľadaní ďalšej firmy dopátral na firmu až z Maďarska a v polovici júla boli zamerať stavbu a vo štvrtok 2.8.2018 mi postavili vytúžený plot na pravej strane nášho dvora. Obrázky však uverejňujem až teraz, lebo po stavbe to vyzeralo naozaj ako na stavenisku, tak som potreboval ešte tento víkend, aby som celé okolie "skultúrnil" a bol to možné publikovať. Takže miesto pre veľkú skalku v okolí altánku je pripravené. Teraz môžem začať s návrhom koľajiska LGB (úzkochodnej železnice). Myslím, že to mi bude trvať asi tak do jari, lebo priznám sa do teraz som "bojoval" s celkovou úpravou dvora, aby som pri samotnej stavbe záhradnej železnice nebol ničím rušený. Aj keď platí, že "nikdy nehovor nikdy". Vždy môže nejaké narušenie nastať. Ale priestor o rozlohe 20x5m je už pripravený, samozrejme skalka so záhradnou železnicou bude menšia, lebo polovicu priestoru zaberá altánok s priestorom pred ním, ako je vidieť aj s fotografií.

Takto to vyzeralo pred stavbou, pôvodný plot to už mal naozaj za sebou...

... no a takto s novým plotom...

.... a ešte zopár záberov pre lepšie videnie vzoru montovaného betónového plotu ...

... a ešte jeden z nadhľadu...


   
OdpovedaťCitácia
Stránka 1 / 5

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá