Záhradná železnica ...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Záhradná železnica LGB ala Samba.

122 Príspevky
7 Užívatelia
97 Likes
9,513 Zobrazenia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Videl som pred pár týždňami túto rodiacu sa záhradnú železnicu a môžem potvrdiť, že naživo je to ešte väčšia paráda ako na fotkách..... Skvele SAMBA, len tak ďalej.

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Samba and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
Topic starter  

Ivor: ... ďakujem za slová chvály a veľmi pekne ďakujem za osobnú návštevu u nás doma. Už len doštrkujem a na teraz hotovo.


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 

Sa teším, že aj ja to budem vidieť naživo 🙂

 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 

@samba niečo pre Teba (aj ostatných samozrejme) https://youtu.be/TR3XHNV89qw

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
Topic starter  

1.mája som po zimnej prestávke spojazdnil svoju záhradnú železnicu v blízkosti altánku v ktorom rodinne grilujeme, guľášujeme a oddychujeme. Po manuálnom čistení koľajníc (pekne na kolená a čistiacou gumou) som celú trať prebehol čistiacou súpravou (posledný obrázok je detail čistiaceho vagónu). Funkčnosť výhybiek a izolovaných úsekov po zime v úplnom poriadku. Takže tohtoročná sezóna jazdenia a víkendového oddychovania zahájená.

20230501 174116
20230501 174143
20230501 174203

 


   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 

@samba krásne fotky. Teším sa s Tebou, že je to všetko po zime v poriadku a želám veľa príjemných chvíľ pri záhradnej železnici. Verím, že nás občas potešíš peknými fotkami. 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

@samba 

Veľmi pekné a pôsobivé. Páči sa mi to.

Bonsai flóra v okolí železnice pôsobí úplne dokonale.

     V mojich očiach už tomu chýba k dokonalosti, len trochu zarastený ( inak pekný ) plot, aspoň do cca 1m výšky, ktorý by vytváral Tvojej železnici adekvátne pozadie. Držím palce a teším sa, keď to uvidím opäť niekedy naživo....

P.S.

29,30.5. som si naplánoval predsezónnu údržbu koľajiska v Haliči....

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
Topic starter  

Moje stromy ala bonsaj trochu prerástli. Keďže môj dvorný bonsajista (švagor) si tento rok na mňa nenašiel čas, bol som donútený moje bonsaj-stromy ostrihať sám. Na obrázkoch vidíte brezy pred a po ostrihaní a nakoniec umiestnené v železnici. 

20230529 175342
20230529 174141
20230529 181130
20230529 172335
20230529 182319
20230529 182347

 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 

@samba zvládol si to bravúrne. Brezy vyzerajú úžasne, akoby tam pri trati rástli celé roky 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
Topic starter  

Marek: ďakujem za chválu, ale ja nie som na toto majster. Keď som črepníky so stromami vyberal zo zemi, tak črepníky už boli poriadne prerastenej koreňmi. Tak som ostrihal aj prerastené korene. Je to oveľa krajšie takto upravené. Ešte ma čakajú štyri bonsaj-stromy. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
Topic starter  

Tohtoročná jar už dorazila aj do mojej záhradnej železnice. Majiteľ vínnej pivničky neodolal peknému počasiu a prišiel skôr na motorke a potom aj na Škodovke. Jabloň začína pekne kvitnúť. Púčky sú už zreteľné. Odfotím potom aj v plnom kvete aj s nejakými párnými vláčikmi.

20240331 170140
20240331 170244
20240331 170822
20240331 170950
20240331 170936

   
Ivor, Zbyněk and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 

@samba nádhera. Tie modely Jawa a Škoda 100 tiež nemajú chybu. Tvoja záhradná železnica patrí medzi tie najkrajšie, aké som kedy videl. Nevidel som ich viac ako 10, ale Tvoja obsadila prvé priečky, ak nie aj top 👍 👍 👍

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
Topic starter  

Marek: ... ďakujem za pochvalu kamarát. Moja záhradná železnica je urobená ako najlepšie som vedel aj vďaka veľa študovania na internete. Ešte som ju tento rok nespojazdnil, ale to má ešte trochu času. Len som dal do poriadku pivničku pod jabloňou. Tak som neodolal a nafotil som nejaké tie žánrovky. Moja manželka aj s Hankou vypleli burinu tak to mám uľahčené. Predpokladám, že tento rok budem železničku spúšťať skôr ako po minulé roky. Veď aj jar dorazila skôr. Ešte raz ďakujem za pochvalu.


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 

@samba potom čakáme viacerí nejaké fotky zo zahájenia sezóny. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
Topic starter  

Tak som neodolal voľnu vo Veľkonočný pondelok a navyše aj 1.apríľ - deň bláznov, tak som prečistiť trať a pojazdil s Veľkonočný expresom. Ako vždy trať po zime bez závad aj funkčné aj elektrický. Takže odo dnes mám už zahájenú aktánkovú sezónu. Trochu fotiek na potešenie oka. Všetkým prajem pekný Veľkonočný pondelok a krásnu celú záhradnú sezónu.

20240401 171621
20240401 171726
20240401 171932
20240401 172126
20240401 171951
20240401 172217
20240401 172318

   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 

@samba viem si predstaviť, ako dáva údržba zabrať, ste si mákli na burine a celkovej úprave skalky. Na fotkách to vyzerá úžasne, ešteže si na vagóny nenaložil čokoládové vajíčka, lebo to by ma mrzelo, že si trať nepotiahol až ku nám do Banskej Štiavnice 🤣 🤣

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1402
 

poprvé vidím velké fotky na PC a velmi sa mi to páči. Musí to byť paráda pustitť si takto mašinku a popíjať v kresle pilsner a kochať sa.

Já hádam tiež letos v lete položím prvé metre koľají, iba si musím veľa naštudovať aby som to potom neprerábal. Používal si celé koľaje, alebo si staval z koľajových prutov? a výhybky ako ovládaš, máš nejaký panel, lebo predpokladám že je to analogová záhradka 🤔 

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
Topic starter  

Zbyněk: veľmi pekne ďakujem za pochvalu. 

Veľmi dobre viem, že aj ty si chceš dopriať takéto záhradné jazdenie. Ty si veľmi precízny modelár (krajinkár) a som presvedčený, že si dopredu všetko naštuduješ a až potom sa pustíš do stavby. Ani nevieš aký som rád, že som to stihol postaviť skôr ako TY, lebo popri Tvojom koľjisku by moje bolo menej zaujímavé.

Ale veľmi rád odpoviem na Tvoje otázky. Keďže koľajivo som mal dopredu kúpené z Nemecka, tak som si mohol vyberať len z toho čo som vykúpil na burze.  Doporučoval by som na roviny použiť čo najdlhšie koľaje (1200mm). S nimi sa mi najlepšie pacovalo. 

Pokiaľ sa jedná o ovládanie tak máš pravdu ja dom starý analóg, takže aj moja záhradná železnica je plne analógová. Výhybky mám ovládané elektrickými prestavníkmi LGB a na ovládanie mi urobil panel Marek za čo mu stále veľmi pekne ďakujem. Napájanie je veľkým, výkonným trafom LGB s osobitným potenciomerovým ovládačom LGB. Trať napájam len v jednom mieste (po dvoch rokoch nemám najmenšie problémy). V ovládacom paneli mám ešte páčkové prepínače pre izolované úseky. 

Ja už v tejto dobe staviam druhú záhradnú železnicu v Haliči pri Múzeu v strážnom domčeku. Len pripomeniem, že najdôležitejšie čo sa stavby týka je základ pod koľajivo. To je jedno na čom sa neoplatí šetriť. Základ musí byť pevný, aby sa Ti nepohol. Predsa u nás sú aj zimy s mrazmi. 

Ospravedlňujem sa dlhý príspevok, ale inak sa to nedá. 

 

 


   
Zbyněk reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
Topic starter  

Sľúbil som fotku jablonky v plnom kvete. Tak tu ju máte, je to nádhera a ako písal Zbyněk je to paráda pustiť si v skalke vláčik a variť guľášik, grilovať, alebo len tak posedieť a popíjať pivečko.

20240406 160747

 


   
Zbyněk and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 

👍 👍 👍  Mali ste krásnu sobotu, teším sa s Tebou kamarát. Jablonka je krásna, pri pivničke to vyzerá super. Pozdravuj všetkých

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Zbyněk reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
Topic starter  

Zbyněk: ... ešte doplním informáciu, používal som celé, hotové koľaje, nestaval som z prútov.

Marek: ďakujem za pochvalu, sobotu sme mali krásnu, varil som guľášik, grilovať stehienka na mede a jazdil so železničkou.

Tento príspevok bol zmenený pred 2 týždne 2 krát užívateľom Samba

   
Zbyněk and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1402
 

@samba dakujem pekne za informácie

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Stránka 5 / 5

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá