Veľmi pekná stránka...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Veľmi pekná stránka šikovného modelára v TT

1,236 Príspevky
13 Užívatelia
297 Reactions
92 K Zobrazenia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

ako vždy paráda,ten záber s tou kravou mi pripomenul toto video 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=uIX83LRoHlM

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

ako vždy paráda,ten záber s tou kravou mi pripomenul toto video 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=uIX83LRoHlM

Presne.. :silly: 😆

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

ako vždy paráda,ten záber s tou kravou mi pripomenul toto video 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=uIX83LRoHlM

Tak práve toto video, ktoré sa mi páčilo a tak som si na neho nedávno spomenul bolo pre mňa inšpiráciou k natočeniu toho môjho klipu. 😉
To vieš, tie moje kravky sa tam potulujú v blízkosti tej trate, takže to bola len otázka času, kedy sa niektorá odhodlá aj na koľaje .... 🙂

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Tak som sa dnes večer troška "potrápil", ale nakoniec môžem povedať, že moja lokálka-TT od Brezničky až po Katarínsku Hutu je prepojená s PC a vyskúšal som si už aj ovládanie cez mobil,prostredníctvom OS Android a aplikácie od Roco k z21. čo ma ale ešte viac teší, že sa mi zjednodušili operácie typu read / write pre jednotlivé CV a dokonca aj bity v CV. Aplikácie bude potrebné samozrejme "nakŕmiť množstvom dát, symbolov a obrázkov. Ale to je už o inom ... 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2858
 

Ivor: zo všetkého čo si tu v predchádzajúcom príspevku napísal, som "vedle jak tá jedle", ale v plnej miere ti verím, že je to bomba. Toto je to čo ma vôbec neoslovuje a nejako ma to iba ďalej a ďalej presviedča o tom, že analóg je večný !!! 🙂 🙂 🙂 Ale ver mi, že sa teším s tebou. 🙂 🙂 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
 

Ivor GRATULUJEM a teším sa s tebou... trošičku, ale veľmi trošičku o tom už niečo viem a je to super 🙂

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

SAMBA:
Áno máš úplnú pravdu v tom, že analóg tu bude stále, napriek tomu, že aj ten trocha „napreduje“ o čom svedčí skutočnosť, že niektorí modelári už používajú tzv. pulzné ovládanie na svojich koľajiskách, zatiaľ čo DCC prechádza dosť búrlivým vývojom, ktorý tu ale nechcem rozpisovať. Svet jedničiek a núl tu proste je a neustále expanduje ... ( Kto môže povedať, že nepoužíva internet, satelit, mobil, PC, internet-banking, GPS ... )
DEDO:
Som rád, že si sa vydal na cestu DCC, aj keď si prehodil výhybku z N na H0 ( aj keď v súčasnosti poznám už dosť modelárov, ktorí prechádzajú, alebo už prešli z mierky H0 na TT práve kvôli priestoru. Výnimku tvoria snáď len ľudia, ktorí zdedili po babičke chalupu, stodolu, či majú k dispozícii povalový priestor rozľahlého rodinného domu. )
Ono, keď chceš naplno digitalizovať a využívať všetky výhody ktoré súvisia s ovládaním, osvetlením, ozvučením a v niektorých prípadoch aj dymením, ani iná voľba nie je.
Takže Ti držím palečky, nech sa Ti tiež darí prehrýzať sa úskaliami DCC.
Ovládanie pomocou mobilu, tabletu, PC ap. je samozrejme graficky príťažlivé, variabilné, pohodlné, ale aj prehľadné či priamo intuitívne a dovoľuje či priamo núti užívateľa k vytváraniu prehľadných databáz svojich modelov s podrobným popisom a to nielen lokomotív, ale aj vagónov a príslušenstva. Ovládanie výhybiek formou stavania vlakovej cesty sa tak môže premeniť na stlačenie jediného príkazu, ktorým je presne zadefinovaná vlaková cesta a všetky výmeny sa pekne postupne prestavia. Podmienkou je samozrejme zadefinovanie jednotlivých vlakových ciest. ( Vlak z 3.koľaje stanice XX má ísť na 4. koľaj stanice XY, stlačíte túto voľbu a všetko sa prestaví ... no a na Vás je už len samotná jazda vlaku, realizácia posunu, či zriaďovanie vlakových súprav ) Viac už nechcem zaťažovať ctené publikum zo života s DCC, tak už len pár záberov ...

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

Vyzerá to naozaj zaujímavo, mňa to ale veľmi neoslovuje. Mne je v podstate jedno, či to jazdí na digitál, analóg/pulzne, hlavne, že je to niečo, čo mám nesmierne rád. Vlaky. Ja obdivujem hlavne tých modelárov, ktorí vedia niečo postaviť, upraviť, vylepšiť a podobne, teda skutočných modelárov. A nech už ovládame koľajiská ako-koľvek, tak klobúk dole a palec hore páni modelári, Vaša práca je neskutočná 🙂 Takže Nech to para tlačí

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
 

Ivor: krásne si to ovladanie opísal, ako keby si mi čítal myšlienky ... 😉

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

DEDO:
Ďakujem, bol to len náznak toho, čo tento spôsob ovládania dokáže. Navyše koľajisko väčších rozmerov, ako chceš budovať aj Ty, by som ja osobne určite ovládal práve takýmto spôsobom, lebo pri analógovom usporiadaní by si musel ťahať doslova kilometre káblov ... nehovoriac a stovkách aktívnych i pasívnych elektro-komponentov pod ním ...
MAREK:
To vieš, IT-čkári a navyše TT-čkári majú tendenciu všetko digitalizovať a automatizovať ...
Navyše nový systém ma prinúti svoje modely nafotiť a povkladať do databázy, čím sa mi všetko ešte viac sprehľadní. Zatiaľ teda aspoň tie TT-čkové. 🙂 🙂 🙂
Na stavanie modelov lokomotív čas naozaj nemám a keby aj, sotva by som zvládol postaviť model v mierke TT, ktorý by svojou presnosťou vyhotovenia, jazdnými vlastnosťami, povrchovou úpravou, množstvom a prevedením detailov mohol konkurovať súčasným továrenským modelom, ktoré dokážu skutočne potešiť nejedného modelára, keď ich postaví na to svoje koľajisko.... Jedinou výnimkou v tejto oblasti je asi vyrábanie modelov, ktoré žiadny výrobca zatiaľ neprodukuje.

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

Ivor, Ty si pre mňa jeden z tých naj modelárov, Tvoja krajina je krásna. Ja som nemyslel iba stavbu lokomotív, ale celkovo 😉 Tvoje príspevky obohacujú toto fórum, ďakujem 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Modelovanie krajinky je pre mňa typický relax.
Teraz sa ale stále prehrýzam nastaveniami jedničiek a núl ...

Už aby som sa vrátil ku krajinotvorbe ... 🙂

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
 

vyzerá to veľmi zaujímavo, držím palce nech sa darí tie nuly a jedničky držať pod kontrolou 😉

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

vyzerá to veľmi zaujímavo, držím palce nech sa darí tie nuly a jedničky držať pod kontrolou 😉

Ďakujem, zatiaľ to ide. 🙂
Bol to len taký náhľad, lebo za bránou jedničiek a núl sa rozprestiera krajina takmer nekonečných možností.
Napríklad také rozsvecovanie pozičných svetiel len na pravej strane každého stanovišťa pri posune, ideálne odladené rozbehové a brzdové krivky, maximálne rýchlosti, typy svietidiel, vlakové cesty ... 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Dnes sa po koľajisku prevetral aj Hektor

a popri tom som bol nútený spraviť fotky niektorých segmentov z vtáčej perspektívy

nakoľko som ich potreboval do aplikácie k ústredni Z21 od Roco.
Pôvodne som plánoval na každý segment koľajiska umiestniť svetelné zobrazenie nastavenia vlakovej cesty prostredníctvom prepínačov, ktoré sú už umiestnené pri servách výhybiek.
Nakoľko sa mi podarilo naprogramovať príslušenstvo tak, ako som si to predstavoval, upustil som od pracného ťahania káblikov od každého serva výhybky za účelom spätného ohlasu, aby som vedel v akej polohe je výhybka. Celé nastavenie ma trošku potrápilo, ale napokon som dosiahol to, že na displeji vidím aktuálne nastavenie každej výhybky, a ďalšieho príslušenstva a prestavovanie vykonám len dotykom. Viem, že to nie je úplne modelové, ale vzhľadom na kapacitu voľného času v blízkej budúcnosti sotva by som postavil plnohodnotný autoblok, čo samozrejme nevylučuje pozdejšie zdokonalenie celého systému. 🙂

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Majo
 Majo
(@majo)
Skúsený člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 144
 

Ivor: SUPER!!! Aj keď Norbi a Marek sú asi iného názoru...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

Ivor: SUPER!!! Aj keď Norbi a Marek sú asi iného názoru...

Nie, nie som. Super, ale mňa osobne to veľmi neoslovuje 😉 Ale samozrejme, že to vyzerá zaujímavo

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
 

Trošku vyšší level, Ivor, ako na mojom dedovom enku... prajem ti nech ti to všetko šlape ako hodinky ...

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Áno, je pravda, že takýto typ ovládania koľajiska nemusí vyhovovať každému.
Ja som zatiaľ spokojný, všetko funguje ako má, aj keď vyladiť tomu všetky "muchy" podľa mojich predstáv ešte nejaký čas potrvá. 🙂

Je samozrejme prirodzené, že niektorí modelári budú naďalej "verní" klasickému analógovému ovládaniu, ktoré má aj svoje výhody. 😉
Pri celkovom usporiadaní môjho koľajiska a jeho relatívnej "variabilite", kedy nevylučujem po čase obmenu, či rozširovanie segmentov je tento typ ovládania zatiaľ optimálny.

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2858
 

Ivor: SUPER!!! Aj keď Norbi a Marek sú asi iného názoru...

Mňa osobne zaujíma všetko čo sa týka modelárstva dokonca aj iného modelárstva ako je železničného. Je veľmi zaujímavé pozorovať kde sa až vie dostať obyčajné (neobyčajné) ovládanie koľajiska (modelov). Pre mňa bol neuveriteľný aj dron, ktorý mal Radko na stretnutí. Zatiaľ sa modelárstvu (skôr zberateľstvu a v poslednej dobe obchodu s modelmi) venujem "len" 7 rokov. Verte, že jediné čo nemám je čas a ten je prepotrebný aby som mohol pochopiť aj zložitejšie odvetvia tohoto krásneho hobby. Dedo raz povedal krásnu a pravdivú myšlienku. Za jeden život aj tak všetko nestihneš. Kto si túto skutočnosť neuvedomí, tak život prežije v zhone a nič pekné si v živote neužije. Môj názor je jednoznačný. modelujem tak ako tomu rozumiem a časom sa snažím zdokonaľovať. Hlavne tak ako mi voľný čas na to stačí. Ivor, z mojej strany pred tebou snímam pomyselný klobúk a považujem toto ovládanie za naozaj dokonalé, hoci takto cez obrázky a popisy mu vôbec nerozumiem. Mne však stačí vidieť a opätovne si prehrávať tvoje videá a mám teplo na duši.


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

SAMBA:
Ďakujem . Možno raz spravím nejaké video aj z ovládania ...
Ale v súčasnosti je zo mňa tiež viacej zberateľ, ako modelár, nakoľko mi často absentuje jedna zložka modelárstva - ČAS. Ale to Ty sám dobre poznáš. Na druhej strane máš môj obdiv, lebo keď som ja mal malé deti, ani zďaleka som nemohol venovať toľko času modelárstvu.

.. moje lokomotívy viacej stoja na vlečkách, ako jazdia, ale možno raz ...

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

Ak dobre vidím,tak tento prvý awt kocúr je od Tilliga.. ako ho hodnotíš? jazdné vlastnosti a tak podobne?

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

RZvlaky:
Vidíš dobre. Ten prvý je naozaj od Tilliga.
Kocúriky od Tilliga jazdia ako po masle od prvej chvíle .. 🙂
Tému vzájomného porovnávania nechcem otvárať, lebo je toho dosť už popísaného na fórach a v rôznych recenziách.
Pre mňa je dôležité aj ozvučenie modelu a tu jednoznačne môžem povedať, že ten Tilligov sa ozvučuje jednoduchšie pri zachovaní dobrého zvukového prednesu. ( Taký Hektor od Tilliga potrápi ale viac )
Navyše sa u Tilliga nevyskytuje vzájomné presvitanie svetiel, ako je to u MTB. Nemá však osvetlenie stanovišťa, ale má dve SMD-ledky v diaľkovom refletore 🙂 🙂
( Problém vzájomného presvitania svetiel mám však aj u H0 modelu Kocúra od MTB ) Niekedy mi to pripadá, že MTB sa nepoučí zo svojich starších chýb.... je to škoda.

Je tam ešte veľa detailov v prospech Tilliga, ale napríklad prevedenie pluhu u Tilliga nemusí vyhovovať každému...

Dnes prešiel úpravami v mojom depe aj stroj T448, takže sa už začína približovať svojej reálnej predlohe. Ešte dve -tri návštevy depa a budem spokojný.

Tak ma napadá, že pri toľkých Kocúrikoch by som nemal mať na stanici žiadne myši ... 🙂 🙂 🙂 🙂

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Kde sa vzali, tu sa vzali,
na stanici dve malé pary stáli ... 🙂
Tak z tejto fotky bude mať radosť najmä SAMBA, ku ktorému jedna z nich už v nedeľu dorazí ... 🙂 🙂

A ešte jedna momentka lokomotívy, ktorá sa objavila na mojej lokálke ... 🙂
Vectron v podaní zn. PIKO v prevedení zlatej mierky TT je naozaj pekná lokomotíva, aj keď u mňa sa dlho "neohreje" nakoľko je to elektrická lokomotíva z epochy o ktorej sa ľudkom na mojej lokálke ešte ani nesníva ... 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Majo
 Majo
(@majo)
Skúsený člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 144
 

Chutné ako dva cukríky... 🙂 🙂 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Stránka 29 / 50

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá