Stavby na moduloch ...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Stavby na moduloch a koľajiskách.

30 Príspevky
6 Užívatelia
20 Likes
2,100 Zobrazenia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
Topic starter  

Dovolil som si otvoriť novú tímu, lebo nikde sme nemali uverejňovať na obdiv stavby, ktoré niečím zaujali. Veľakrát sa jedná aj o komplex stavieb. Hneď prvý príspevok je opäť z výstavy v Balassagyarmat v Maďarsku. Veľmi ma zaujala rozsiahla stavba starej píly. Pohon je mlynským kolesom a komplex ja krásne stvárnený. Od priepusti, cez spád vody, mostom cez potok, skládkou dreva s dopravou do píly pomocou úzkej drážnej železnice až po samotné stvárnenie budovy píly s obytnou časťou samotného majiteľa píly. Všetko je vkusne patinované a celok je dotvorený vkusnými postavičkami, ktoré dotvárajú každodennú realitu života a práce v tomto nie ľahkom podnikané. Ale opäť obrázky napovedia omnoho viac ako môj opis. Všetko v modelovej veľkosti H0.


   
Citácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 

Vau, tak to je čo povedať. Dotyčný modelár sa s tým riadne vyhral. Nádhera :woohoo:

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Veľmi pekne a precízne spracované detaily, naozaj pastva pre oči modelára... 🙂

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1403
 

Super, pastva pre oči... je to Pán Krajinkár....

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

chvíľku som sa večer nudil a tak som nakreslil model kadibúdky ktorá môže mať otváracie dvere zo spodu ovládané servom,ak by niekto chcel,môžem vyrobiť 🙂

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 

Super nápad, vyzerá to skvele :woohoo:

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

Páni čo poviete na telegrafné stlpy z 3D tlačiarne? Možnosť spraviť rôzne variácie

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 

Super nápad :woohoo:

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
Topic starter  

rzvlaky: vždy je dobrý nápad vyrábať niečo pre naše hobby. V nedávnej minulosti sme všeličo s Marekom riešili a dokonca bola na tomto fóre aj vytvorená téma "Čo Vám chýba pri stavbe vlastných modelov". Ono nápad so stĺpmi nie je zlý, ale tých na trhu neúrekom vo všetkých modelových veľkostiach a mierkach od viacerých výrobcov. Keď máš takéto super zariadenie (3D tlačiareň) a vieš nakresliť ako podklady pre toto zariadenie, tak by bolo lepšie zamerať sa na niečo čo naozaj modelárom chýba a hlavne niečo také, čo je typické pre epochy ČSD, ŽSR, ZSSK, ZSSKC, ... Viem, že teraz by som mal napísať nejaký nápad niečoho vhodného na 3D tlač, ale ver, že som ako vyprahnuté púšť, čo sa týka tvorby nápadov v mojej zaneprázdnenej hlave.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 

Bol som sa pohrabať vo svojich zásobách rôznych budov a natrafil som na stanicu, ktorú som si ako stavebnicu pred pár rokmi kúpil na nfmodely.sk. A ako som tak prezeral ďalej, natrafil som na veľmi starú budovu školy, ktorá bola v dosť zlom stave. Tak som ju rozobral, vyčistil, natrel, zasklel, vytlačil jej nové záclony a podobne. Bude to pravdepodobne nejaká administratívna budova v budúcnosti.

A keď som sa lepšie pozrel, tak hľa, čo som si neuvedomil. Stanica od Sambu ako aj stará škola bola pôvodne jedna a tá istá budova, len s trochu odlišnými doplnami. Škola s múrom a stanica s prístreškom. No vyzerá to tak, že Vero robilo viac druhov budov s tými istými domčekmi 🙂 Paráda 🙂

2020 04 12 14.33.25

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
Topic starter  

Marek: ak si dobre pamätám a vidím prevedenie týchto budov, tak som presvedčený, že výrobcom stavebníc je firma POLA.  Tak ako píšeš, tieto budovy sú naozaj dosť univerzálne a modelár ich môže použiť ako školu, alebo stanicu. Keď ich spojíš zrkadlovo, tak ti vznikne jedna veľká škola, alebo jedna veľká stanica. Mne sa takéto budovy páčia a znovu musím skonštatovať, že keď to nie je bežná a ortodoxne známa budova od AUHAGEN-u, ktorú má každý druhý modelár na svojom koľajisku, alebo dioráme, poprípade module, tak je to hneď zaujímavejší pohľad. Pekne sa nudíš v izolácii a cez sviatky, keď je zákaz vychádzania. Tak ešte pekné Veľkonočné sviatky.


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 

Veru Samba, mne sa tieto budovy veľmi páčia. Mám už pre ne plán, tak uvidíme. No ja som zase v tom, že keď si predával tú stanicu (červená), tak to bola Vera, ale možno sa mýlim 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 

Máš pravdu Samba, je to Pola. Ospravedlňujem sa 🙂 Aj tak sú veľmi pekné a určite sa pre ne nájde miesto na kolajisku 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
Topic starter  

Marek: Pola je kvalitný a dosť drahý výrobca. Táto firma produkuje stavby aj v iných veľkostiach a ja som veľmi chcel stavby do záhradnej železnice od tejto firmy, ale nakoniec som už vnútorne presvedčený, že pôjdem inou cestou, čo sa týka stavieb v záhrade. Verím, že spestria tvoje koľajisko. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 577
 

Zatím jen pohled na předlohu, nicméně na modelu se již pracuje. Objekt nakládacího zásobníku na síti MUS, kolejově jde o dopravnu S8. Dochází zde překládce uhlí z linek DPD z dolu Vršany do souprav vnitropodnikových vozů, či souprav vozů "zvenku", běžně jsou zde k vidění vozy ČDC, SD-KD a v poslední době i soupravy s kontejnery Innofreight. Pár údajů o modelu: šíře 155mm, délka 600mm a výška cca 350mm

17032016952
100 5065
DSC02357

 

Z*


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 577
 

Tak se nakládací zásobník začal rýsovat....tiskárna se poslední 4 dny nezastavila....Základní deska se skládá ze 4 dílů o rozměrech 155x150mm, tisk každého zabral asi 17 hodin, všechny díly jsou nalepeny na velký kus plastu, dohromady na výšku pražce cca 2mm.

 

IMG 20210625 200358 2
IMG 20210625 200257 5

Malé srovnání s dřívějším pokusem o tento díl...

IMG 20210625 181706 3
IMG 20210625 181712 3

Následně začal tisk celkem 27mi sloupů různé výšky. Vozy stojí v místě budoucí boudy obsluhy, proto krátké sloupy...

IMG 20210701 214721 8
IMG 20210628 222347 4

Následovat bude proces tmelení broušení tmelení broušení tmelení broušení tmelení broušení do zblnutí, dokud nevznikne hladký povrch pro nástřik. 

 

 

Z*


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 

Vau, tak tomu sa povie základ na stavbu. Tie prúty uchytené priamo do dielov sú super. Sa teším na hotový model.

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 577
 

Na tom uchycení kolejnic jsem upřímně dost dlouho "visel", koleje přilepené natupo vypadaly blbě a ještě hůře držely rozchod.....

Z*


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 
Publikoval: @zaza-office

Na tom uchycení kolejnic jsem upřímně dost dlouho "visel", koleje přilepené natupo vypadaly blbě a ještě hůře držely rozchod.....

Tvoja snaha a trápenie sa vyplatilo, vyzerá to super a realisticky.

 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 577
 

@marek No Marku pomohla až technologie.... Bez 3D tisku bych se dodnes asi nehnul nebo zkoušel nějaké kostrabaté řešení typu zalít pražce epoxidem... 

Z*


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
Topic starter  

Zaza. No čo dodať??!! Vidím, že si si už úplne osvojil technológiu 3D tlače. Vyzerá to úplne realisticky a bude to čistá paráda, to tvoje banské koľajisko, so všetkým, čo k tomu patrí. Len tak ďalej a nech sa dilo podarí. Si veľmi šikovný a poriadny "koumák" !!!


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 577
 

Ač to tak může vypadat, tak zde mi 3D tisk sice velmi pomohl, nicméně jej nepovažuji za všespásný, větší podíl má u mne stále laser-cut a pak další klasické modelářské postupy.

Musím se někdy vypravit k tomuto objektu za šera, kdy bude objekt osvícen hlavně zevnitř a ukáže se, kde prosvítá která část technologie. Jelikož vím, že je objekt z části prosklený ze všech stran, musí zákonitě jít vidět siluety zásobníků, tipuju někde ve střední části. Byl jsem kdysi i uvnitř, avšak nemám úplnou dokumentaci....Jako zaměstanec bych se nyní teoreticky mohl dostat dovnitř, ale v pracovní době se na tuto lokalitu málokdy dostanu a pokud se tam dostanu, tak není dost času na průzkum... 

Z*


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 577
 

Na nakládacím zásobníku se rýsuje stanoviště obsluhy nakládky. Každá kolej má svou obsluhu, jsou odtud řízeny pasy, klapky a návěstidla pro popotahování soupravy.

IMG 20210710 125156 0

 

Z*


   
Ivor, Samba and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 

@zaza-office to bude riadne vymakané, dúfam, že uvidíme aj dokončenú stavbu

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
Topic starter  

Kamaráti modelári, dnes mi prišli z Čiech objednané domčeky technológiou 3D tlač. Jedná sa nízkoenergetické rodinné domy, ako ich väčšina pozná z našich novostavieb, ktoré rastú ako huby po daždi v nových štvrtiach miest a dedín. Dotyčný pán bol ochotný vytlačiť ich v dvoch farbách žltej a bielej omietky s červenými a šedými strechami. Okienka sú z priesvitného, ale matného plastu, takže je možné ich osvetlenie, ale do vnútra domčekov nie je vidieť. Ja osobne si ich viem predstaviť s pekne oplotenými pozemkami s pokosenou trávičkou, chodníkmi so zámkovej dlažby, s malým altánkom, detským ihriskom, alebo s bazénom. Podľa mňa sa parádne hodia do V.-VI. epochy, kedy sa už na našom území mohli vyskytovať. Dané modely sú vhodné do modelovej veľkosti TT (veď som si ich dal robiť pre seba, hoci neviem či použijem??!!) rozmery sú cca 7,5x7,5x5cm. No a nakoniec to čo zaujíma každého (veď som nejaký kšaftár, tak o čo vlastne ide??:) No predsa o cenu ) cena jedného domčeka aj s poštovným cez zásielkovňu ma vyšla na 68kč = 2,72€ - Neuveriteľné !!! Ale som presvedčený, že by som vedel dotyčného pána nahovoriť aj na verziu H0. Materiál plast (nie rezin). No ale opäť obrázky napovedia oveľa viac ako písané slovo.

20211220 173456
20211220 173522
20211220 173604

   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Stránka 1 / 2

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá