Stavby na moduloch ...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Stavby na moduloch a koľajiskách.

30 Príspevky
6 Užívatelia
20 Likes
2,097 Zobrazenia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 

@samba vyzerajú skvele. Dotyčný pán pravdepodobne investoval do najtenšej trysky, kedy síce výtlačok trvá dlhšie, ale je krajší, detailnejší a nie je vidieť vrstvy po tlači. Sú naozaj pekne spracované, určite viac než skvelé na koľajiská moderných epôch. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
Topic starter  

Marek: ... bude to presne tak ako píšeš. Veľmi rozumne volil aj štukatúru omietky, kde sa jemné vrstvenie úplne stráca a tak isto umne vybral druh krytiny, kde to vrstvenie je tiež minimálne viditeľné. Asi veľmi dobre vie čo robí a rozumie tomu. Áno ako píšeš je to skôr vhodné do modernej epochy. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 

@samba vyzerajú tak, že boli priamo tlačené v tej farbe, aká bola potrebná a následne skompletizované. Stále však nechápem, ako to dokázal vytlačiť a predať aj s profitom za takú nízku cenu (asi rovnako, ako nechápem niektorých, čo tlačia autíčka na koľajisko a pýtajú za to 30-40€ za kus)

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 

Po dlhšom čase som kukol na jedno nemenované fórum a inzerciu a presne som našiel inzerát, ktorý vystihol do bodky to, čo som pred chvíľou písal... No nemám pravdu?

masky cmeliak

Našiel som aj inzeráty, ktoré ukazujú presne, prečo modely z druhej ruky tak rastú na cene...

kupim drahe

Ospravedlňujem sa za spamovanie do témy, ale toto som sem musel pridať na základe rozdielu v cene tlačených modelov a poukázaniu, prečo sú tie rozdiely také vysoké...

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
Topic starter  

Marek: cena je ohromujúca a prevedenie tiež úplne spĺňa moje požiadavky. Včera som dostal od neho mail, že už má prototyp štyroch radových garáží. Tak som zvedaví, ako sa mu podarili. 

Ja vývoj cien sledujem už naozaj dlhšiu dobu a uberá sa to raketovou rýchlosťou k nebesám, ako sa hovorí. Proste ceny rastú a ešte aj porastú. Ale sú "modelári", ktorí dokážu za svoje výrobky pýtať naozaj dosť vysokú cenu. Na druhej strane chápem aj to, že to musí vedieť (ovládať) nakresliť, potom vytlačiť. K tomu potrebuje program, zariadenia a v prvej rade to musí vedieť. Chápem to, ale za masky podvozkov na Čmeliaka v H0 pýtať 40€ je naozaj trochu veľa. A tom ešte naozaj nepochopil, že "sada=2 masky na jednu loko", podľa mňa Čmeliak potrebuje sadu štyroch masiek podvozkov ak sa nemýlim. Ale zase ak ju len vystavuješ vo vitríne, tak dve masky by aj stačili. Je to na zamyslenie! No na druhej strane si vypichol inzerát, kde kupujúci sám ponúka "nekresťanské" peniaze za vagónik. No asi sa jedná o nezohnateľný model, presne s tým katalógovým číslom, ale chce ho s nákladom, hoci pridal obrázok bez nákladu. Pritom na takéto vagóny je možné naložiť rôzne náklady, tak ani neviem aký náklad má na mysli. Ono s takými inzerátmi (kúpa za veľké peniaze) som sa už stretol viackrát. Ja som tiež zberateľ, ale moja vášeň nie je tak veľká ako dotyčného v inzeráte. Teší ma že napriek mojej vášni mám stále rozumné uvažovanie. Hoci na druhú stranu si on asi o mne môže myslieť, že nie som dostatočne vášnivý zberateľ. Myslím, že nejaké hranice by bolo treba mať. 

Nakoniec si myslím, že nové technológie by nám v našom hobby mali pomáhať a zľahčovať výrobu model a tým by to malo pomáhať aj v nižšej cene, ale pravda je niekde inde. Produkt z novej technológie (ktorá zľahčuje prácu výrobcovi) je nakoniec drahší ako produkt do teraz vyrábaný náročnejšou technológiou. Nech si myslí o tom kto chce čo chce, ale ja osobne si myslím, že vyrobiť ručne "master" na výrobu formy na odlievanie a následné odlievanie a po pár odliatí, znovu výroba formy z mastru je je podľa mňa náročnejšie (vyžaduje viac zručností), ako nakresliť model v programe a následne vytlačiť na tlačiarni. Nechcem tým znevažovať prácu v programe, viem že aj to treba vedieť a nie každý to dokáže, ale môj názor je taký, práve návrh v programe a následné vytlačenie je uľahčením. Ja som v tomto neznalý človek, ale myslím, že práve nové technológie by mali uľahčovať prácu a tým by mala byť cena nižšia. No ale na druhú stranu viem, že novinky sú lákavé a ľudia by mali prvý na svete novinku dokážu stratiť zábrany a sú ochotní za vlastnenie nejakej novinky zaplatiť.

Ja len jeden príklad čomu nerozumiem. Velorex vo veľkosti TT. Obidva výrobky 3D tlač. Jeden výrobca cca 30€ a druhý 4,20€. No tak to nech mi niekto vysvetlí! Rád sa dám poučiť. 

No a nakoniec mojej predlhej úvahy heslo "modelovaniu zdar".


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Stránka 2 / 2

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá