Ovladanie na koľaji...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Ovladanie na koľajiska

156 Príspevky
7 Užívatelia
10 Likes
23.9 K Zobrazenia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 

Keďže momentálne nemám koľajisko vo funkčnom stave, tak som sa rozhodol vyskúšať digitál na okruhu na parketách. Lokomotíva jazdí krásne aj s dlhšou súpravou. Fotky som urobil s jednotkou Bpjo ČSD, aj keď v skutočnosti nikdy spolu nejazdili z pochopiteľných dôvodov. Ale hádam mi to prepáčite 🙂 Vytešujem sa z digitálu, je super, aj keď naďalej u mňa ostane na prvom mieste moje pulzné ovládanie. Ale zopár lokomotív zdigitalizujem určite 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: vidím, že sa naozaj bavíš, ako som ti to aj prial. Teším sa s tebou. Tie poschoďáky sú mi nejaké povedomé. Nemajú problém z digitálom a takto pekne svietia aj v digitálnom zapojení? Tie "patra" sú veľmi pekná súprava a mne vôbec nevadia, že ich ťahá Herkules. Pristane im to spolu.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 

Marek: vidím, že sa naozaj bavíš, ako som ti to aj prial. Teším sa s tebou. Tie poschoďáky sú mi nejaké povedomé. Nemajú problém z digitálom a takto pekne svietia aj v digitálnom zapojení? Tie "patra" sú veľmi pekná súprava a mne vôbec nevadia, že ich ťahá Herkules. Pristane im to spolu.

Ďakujem Samba. Nie, nemajú problém. Tam sú také isté žiarovky ako v bývalých pôvodných lampách z dôb socializmu a tie sú až do 16V alebo aj viac. Takže v pohodičke to svieti. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

MAREK:
Gratulujem ku prvému krôčiku k DCC.
Riadenie modelového koľajiska pomocou DCC má okrem iných výhod aj fakt, že ku koľajisku stačí "dotiahnuť" len dva káble, resp. jeden dvojžilový kábel....
Tak nech po tomto prvom kroku nasledujú čoskoro ďalšie. 🙂

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 

MAREK:
Gratulujem ku prvému krôčiku k DCC.
Riadenie modelového koľajiska pomocou DCC má okrem iných výhod aj fakt, že ku koľajisku stačí "dotiahnuť" len dva káble, resp. jeden dvojžilový kábel....
Tak nech po tomto prvom kroku nasledujú čoskoro ďalšie. 🙂

Ďakujem Ivor. No nejdem prerábať všetky lokomotívy na DCC, stále som verný analógu a pulznému ovládaniu 🙂 Len mám teraz navyše možnosť digitálneho ovládania. A mimochodom, prvá lokomotíva, ktorú chcem určite digitalizovať je Prasiatko... Mám z leptu postavené na pojazde PG s päť-pólovým motorom... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Majo
 Majo
(@majo)
Skúsený člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 144
 

Marek teším sa na prasiatko ako bude robiť tichú spoločnosť väčšiemu bratovi Herkulesovi... Nech sa ti to čím skôr podarí.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 

Marek teším sa na prasiatko ako bude robiť tichú spoločnosť väčšiemu bratovi Herkulesovi... Nech sa ti to čím skôr podarí.

Ďakujem Majo. Mimochodom, nenašiel som tie dcc, čo si mi radil...

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1404
 

No konečne, to ti to trvalo 😉

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 

No konečne, to ti to trvalo 😉

Neboj dedo, neprechádzam čisto na digitál... Len som bol zvedavý a keďže to je fajn, tak občas sa môžem zahrať aj digitálne a občas teda nejaká lokomotíva bude postavená aj v digitále 😉 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek20
(@roy820)
Eminentný člen Registered
Pripojený: pred 5 rokov
Príspevky: 18
 

Ahojte, neviete niekto kde a či vôbec sa dajú zohnať tieto kontrolky a trojpolohové tlačidlá ?


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Roy820: fúúha, ejha, ja ťa nepoteším, lebo nemám poňatia a nikdy som sa s tým nestretol. Ale poznám nejakých ľudí od fachu, tak keď ich stretnem, tak sa opýtam. Verím, že oni budú vedieť čo a ako.


   
OdpovedaťCitácia
Marek20
(@roy820)
Eminentný člen Registered
Pripojený: pred 5 rokov
Príspevky: 18
 

Samba, to ti budem moc vďačný. Ono ten spínač na spodnej fotke som dostal pred rokmi od navestneho... Nedávno keď som sa ho spýtal či také nemá tak mi skoro aj tento vzal, vraj ich strašne potrebuju 😀 Zháňam ich už vyše roka...

Dnes som mal čas tak som začal so skúškou samo-domo vyrobenej kontrolky a myslím že to môže byť, ide to v celku rýchlo, lacno a výsledok mi stačí....

A ešte na večer poloprototyp dvojpolohového spínača (strunka je provizorne), plánujem použiť kontakty zo starých mašinkových relé.


   
OdpovedaťCitácia
Marek20
(@roy820)
Eminentný člen Registered
Pripojený: pred 5 rokov
Príspevky: 18
 

Tak dnes som sa dal na druhý prototyp dvojpolohového vratného tlačidla ťahového.


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Roy820: ... tak ako som písal pred časom. Ešte stále som mimo tému a neviem sa k týmto tlačítkam dopracovať. Ale vidím, že ty máš už druhé.


   
OdpovedaťCitácia
Marek20
(@roy820)
Eminentný člen Registered
Pripojený: pred 5 rokov
Príspevky: 18
 

V poriadku to nevadí, ja ich potrebujem asi 70 takže jediná možnosť je si ich vyrobiť 😀 Po dlhom skúmaní som ale došiel na spôsob ako na to relatívne rýchlo a ku spokojnosti, rozmýšlam že hmatníky si dám niekomu vysústružiť a ostatné už dorobím, dnes za večer som predpripravil asi 20 kusov už. Myslím že to úplne vyhovuje, už len zohnať dostatok relátok 😀 😀 😀 😀


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 

Tak pri tom množstve je asi ozaj jediná možnosť výroby. Držím palce, vidím, že si všestranný modelár, nech sa darí. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek20
(@roy820)
Eminentný člen Registered
Pripojený: pred 5 rokov
Príspevky: 18
 

Tak ono nakoniec je to lepšie aj kôli váhe, teraz používam hrubý plocháč no aj tak sú lahšie, plánujem ďalej používať tenší plech takže váha bude tretinová oproti originálnym čo pri takom počte urobí dosť a môže byť aj menej masívny panel.
Ešte pridám dnešný prototyp trojpolohového vratného tlačidla s kontrolkou, všade už plánujem používať mikrospínače ako na foto, z vnútra to síce nebude žiadna sláva ale je to asi najlepšia možnosť.
A ďakujem, snáď sa bude 😀


   
OdpovedaťCitácia
Marek20
(@roy820)
Eminentný člen Registered
Pripojený: pred 5 rokov
Príspevky: 18
 

Ahoj, tak sa po čase povinností a nepríjemností vraciam k práci na releovke. Už mám aj nejaký pokrok, väčšinu materiálu takže to dúfam pôjde stále lepšie 🙂

Chcem sa ale aj tu opýtať či by mi niekto nevedel poradiť, kde by sa dali zohnať staré telefónne relátka, napríklad také ako sa zvyknú používať na prestavníky výmen- je prakticky jedno aké, len musia byť tie klasické telefónne- boli aj ležaté aj stojaté, len musia byť 24V alebo 48V čo ale boli skoro všetky v tel. ústredniach. Kedže pracujem na releovke, potrebujem ich hojne (((mám ich teraz zhruba 200))) 

Ak niekto vie aspoň poradiť, budem vďačný a samozrejme pokrok sem pridám 🙂 🙂 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 

Voľakedy som poznal pána z telekomunikácií, on ich vedel zohnať, ale to je už pár rokov a on už ani nežije. Pokiaľ poznáš niekoho staršieho z telekomunikácií, tak by to nemusel byť problém. Škoda, že ja som si nejaké od neho vtedy nepýtal...

Mimochodom, ospravedlňujem sa, upravil som Ti zobrazované meno na Marek20, aby si nás iní nemýlili. Ak chceš nejaké iné zobrazované meno, tak mi prosím napíš. Ďakujem za pochopenie

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Rád by som poradil, ale neviem ako. Priznám sa, že niekedy môj otec robil pri Spojoch a telefónne relátka som mal možnosť vidieť. Ale on nebol montážnik, tak ich doma po ňom neostalo. Tak ako píše Marek, poznal som aj ja pár zamestnancov Spojov, ale to už tiež nežijú. Je to už trochu času od vtedy ako boli relátka v plnom prúde. Teraz je to už skôr rarita, ako bežná vec. No držím palce a som rád, že si medzi nás opäť zavítal. 


   
OdpovedaťCitácia
Marek20
(@roy820)
Eminentný člen Registered
Pripojený: pred 5 rokov
Príspevky: 18
 

Práveže nepoznám, pýtal som sa aj u nás v okolí ale už ich nikto nemá, aj na bazoši sa mi síce pár ludí ozvalo ale len pár kusov no mne chýba ešte aspoň stovka :/ 

V pohode, meno môže byť 🙂 

Ono to je asi viac menej o šťastí, teraz nedávno sa mi podarilo "ukoristiť" ústredňu z RMTSS ktorá štandardne obsahuje 68 relé na 24V v úplne super stave- len ju bolo treba nájsť a vziať, inak by skončila v suti s budovou....

 

No dnes som dokončil sapoň stôl mojej mini kancelárie, v lavo bude neskôr panel  😀 Takže zatial to vyzerá takto- 

 

 

ZST2
ZST

 Inak telefón v lavo je RMTSS tiež som ho našiel s ústredňou, celkom fajn sa hodí ako náhrada za kalsický železničný MTZ 10/1.

Ďakujem za privítanie.

 


   
Ivor, Marek and Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 

@roy820 parádne vybavený stôl. Môžem poprosiť aj fotky z koľajiska? Rád sa pozriem na práce iných modelárov. Ďakujem 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek20
(@roy820)
Eminentný člen Registered
Pripojený: pred 5 rokov
Príspevky: 18
 

Vďakaa. Kolajisko je nateraz v krabici... mal som malé HO no to som zrušil a plánovla zväčšiť a robiť v TT no ostalo to zatial len pri rozostavení na podlahe a potom zložení do krabíc. Zatial nemám nai žiadne doplnky, proste to bolo len holé kolajisko. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek20: ako tak pozerám, tak myslím, že tvoja mini kancelária je u teba doma a bude to základ riadenia vlakov na tvojom budúcom koľajisku. Perfektne  dobovo zariadený "velín". Máš tam už historické skvosty a doby totalitnej, ale u nás železničných modelárov je to IV.epocha. Tú mám aj ja v obľube, ale takúto kanceláriu určite mať nebudem. Pekne si si ju zariadil. 


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Kancelária vypadá príťažlivo ! A samozrejme gratulujem ku zvolenej mierke TT, ako aktívneho tétéčkara ma to poteší ....

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Stránka 6 / 7

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá