Dedovo Moravsko Fat...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Dedovo Moravsko Fatranská Dráha

583 Príspevky
8 Užívatelia
4 Reactions
62.5 K Zobrazenia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
 

Páni, môžem na vás jednu otázočku? zaujíma ma váš názor...
Dávam pomaličky na papier svoje predstavy o budúcom koľajisku a s hrôzou zisťujem, že jedna miestnosť cca 5 x 3,5m bude na HO celkom tesná (teda aspoň na naplnenie mojich predstáv) Koľajisko plánujem v tvare U, v popredí chcem umiestniť povedzme technické zázemie - rušňové depo s točňou, spádovisko, zriaďovaciu stanicu (seřazovací nádraží) a opravovňu vozňov, v pozadí okolo stien šíru dvojkoľajnú trať ukončenú na obidvoch stranách smyčkami (falošná dvojkoľajka)

A teraz k tej otázke - myslíte že by to vyzeralo nie dobre, keby na koľajisku vo viditeľnej časti nebola vôbec stanica? Jednoducho by bola skrytá ...

Tento námet by mi umožňoval kochať sa jazdou vlakov v krajine po šírej trati a na druhej strane dostatočné "vybláznenie sa" s lokomotívami v depe a pri radení vlakových súprav :silly:

Tiež sa stotožňujem so Sambom, nemám veľmi v láske skryté stanice. Pokiaľ však budeš mať viditeľné depo a zoraďovaciu stanicu, tak si myslím, že je to v pohode. Nech sa rozhodneš akokoľvek, tak verím tomu, že krajinkárskemu majstrovi ako si Ty to vypáli dokonale. A verím tomu, že aj keby si mal jednu koľajnicu v strede krajiny, tak pri Tvojom umení, ktoré si ukázal na dedovom enku by to bolo nesmierne kukateľné.
Ale ako si sa pýtal, tak pokiaľ skryješ stanice a necháš viditeľné iba to, čo si písal, tak si myslím, že to bude v pohode, Viem, že Ti ide hlavne o krajinku a prírodu, takže smelo do toho.
Mimochodom, to čo písal Ivor o tých rozmeroch je pravda, Pre porovnanie, čo ja staviam depo a opravovňu lokomotív v H0, tak stanica pri tom bude mať takmer 2 metre, ale kvôli výhybkám tak zmestím maximálne tak 1,2m až 1,5m súpravu. môže sa to zdať málo, ale mne to stačí. Aj tak pôjde o malú stanicu, kde budú stáť hlavne motoráky z lokálky kvôli zamestnancom depa a opravovní, nakoľko tam nebude pri tom žiadna dedina. 😉 B)
A čo sa týka rozmerov Tvojho koľajiska, pokiaľ bude U tvar s 5 metrovou dĺžkou jednej strany, tak tam v pohode zmestíš krásnu zoraďovaciu stanicu. Navyše viem, že by si chcel robiť časť depa v Žiline a to je celé v zákrute (nádhera), takže viem si predstaviť, ako to tam bude. 🙂 Teším sa

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

Páni,
ja vám veľmi pekne ďakujem za vaše názory, ktoré ma posúvajú ďalej v tomto brutálne ťažkom štádiu rozmýšlania 😉 ... beriem si z každého z vás niečo a vážne ďakujem...
Aj keď ma päta netlačí, na dedovom enku je stále práce ako na kostole, predsa len správna rada Moravia Jetu sa ošíva a viditeľne nudí 😉
Včera som si prečítal svoju Hi-story na stránke a pripomenul si, ako som to riešil v čase minulom a čo ma vlastne posunulo až ku stavbe Dedovho Enka... a tak rovnakým - osvedčeným spôsobom na to pôjdem aj teraz ...
🙂 STANOVENÍM PRIORÍT 🙂
- priorita číslo jeden je mierka - bude to HO a tomu sa musí všetko prispôsobiť
- priorita čísla dva je technické zázemie pre vozy a rušne - musí byť a musí mať logiku
- priorita číslo tri je kopcovitý terén pre trať - bez mostov a tunelov by to nebolo ono
Takže na tomto základe idem plánovať a celkom sa teším, čo z toho nakoniec vznikne :blink:

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
 

Páni,
ja vám veľmi pekne ďakujem za vaše názory, ktoré ma posúvajú ďalej v tomto brutálne ťažkom štádiu rozmýšlania 😉 ... beriem si z každého z vás niečo a vážne ďakujem...
Aj keď ma päta netlačí, na dedovom enku je stále práce ako na kostole, predsa len správna rada Moravia Jetu sa ošíva a viditeľne nudí 😉
Včera som si prečítal svoju Hi-story na stránke a pripomenul si, ako som to riešil v čase minulom a čo ma vlastne posunulo až ku stavbe Dedovho Enka... a tak rovnakým - osvedčeným spôsobom na to pôjdem aj teraz ...
🙂 STANOVENÍM PRIORÍT 🙂
- priorita číslo jeden je mierka - bude to HO a tomu sa musí všetko prispôsobiť
- priorita čísla dva je technické zázemie pre vozy a rušne - musí byť a musí mať logiku
- priorita číslo tri je kopcovitý terén pre trať - bez mostov a tunelov by to nebolo ono
Takže na tomto základe idem plánovať a celkom sa teším, čo z toho nakoniec vznikne :blink:

:woohoo: bombá, bude kráľovstvo železníc v Žiline :woohoo:

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Páni,
ja vám veľmi pekne ďakujem za vaše názory, ktoré ma posúvajú ďalej v tomto brutálne ťažkom štádiu rozmýšlania 😉 ... beriem si z každého z vás niečo a vážne ďakujem...
Aj keď ma päta netlačí, na dedovom enku je stále práce ako na kostole, predsa len správna rada Moravia Jetu sa ošíva a viditeľne nudí 😉
Včera som si prečítal svoju Hi-story na stránke a pripomenul si, ako som to riešil v čase minulom a čo ma vlastne posunulo až ku stavbe Dedovho Enka... a tak rovnakým - osvedčeným spôsobom na to pôjdem aj teraz ...
🙂 STANOVENÍM PRIORÍT 🙂
- priorita číslo jeden je mierka - bude to HO a tomu sa musí všetko prispôsobiť
- priorita čísla dva je technické zázemie pre vozy a rušne - musí byť a musí mať logiku
- priorita číslo tri je kopcovitý terén pre trať - bez mostov a tunelov by to nebolo ono
Takže na tomto základe idem plánovať a celkom sa teším, čo z toho nakoniec vznikne :blink:

Vidím, či vlastne čítam, že Moravia-Jet má už Stanovy. Tak prajem veľa šťastia. 🙂
Apropó, ktorá epocha to bude ?

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

Vidím, či vlastne čítam, že Moravia-Jet má už Stanovy. Tak prajem veľa šťastia. 🙂
Apropó, ktorá epocha to bude ?

zatiaľ stále inklinujem k súčasnosti, ale ... ale... ešte včera nešiel vlak cez dvojkoľajku a dnes je ta - tam 😆

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

Posledné dva večery (dlho do noci) som strávil čítaním (skôr štúdiom) kníh od Milana - plány kolejišť II. a III. a musím povedať, že ma posunuly o riadny kus ďalej... musím priznať, že som sa na plánovanie koľajiska až tak detailne nikdy nepozeral - tie jeho návrhy skutočne vychádzajú z reality a sú vypracované na veľmi dobrej úrovni...
Teraz si už iba vybrať tu správnu lokalitu a vyjednať výhodné podmienky pre kúpu nemovitostí 😆 ... času mám hafo, lebo vyčlenené prostriedky som momentálne zavesil na "klinec"

😆 :S 😆 :S 😆

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Posledné dva večery (dlho do noci) som strávil čítaním (skôr štúdiom) kníh od Milana - plány kolejišť II. a III. a musím povedať, že ma posunuly o riadny kus ďalej... musím priznať, že som sa na plánovanie koľajiska až tak detailne nikdy nepozeral - tie jeho návrhy skutočne vychádzajú z reality a sú vypracované na veľmi dobrej úrovni...
Teraz si už iba vybrať tu správnu lokalitu a vyjednať výhodné podmienky pre kúpu nemovitostí 😆 ... času mám hafo, lebo vyčlenené prostriedky som momentálne zavesil na "klinec"

😆 :S 😆 :S 😆

... na tom klinci visí pekný zástup Čmeliakov, Bardotiek, Okuliarnikov či Kocúrikov .... 😆 :silly: 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2859
 

Posledné dva večery (dlho do noci) som strávil čítaním (skôr štúdiom) kníh od Milana - plány kolejišť II. a III. a musím povedať, že ma posunuly o riadny kus ďalej... musím priznať, že som sa na plánovanie koľajiska až tak detailne nikdy nepozeral - tie jeho návrhy skutočne vychádzajú z reality a sú vypracované na veľmi dobrej úrovni...
Teraz si už iba vybrať tu správnu lokalitu a vyjednať výhodné podmienky pre kúpu nemovitostí 😆 ... času mám hafo, lebo vyčlenené prostriedky som momentálne zavesil na "klinec"

😆 :S 😆 :S 😆

... na tom klinci visí pekný zástup Čmeliakov, Bardotiek, Okuliarnikov či Kocúrikov .... 😆 :silly: 😉

... a to v kráľovskej veľkosti H0. Vidím Dedo, že si načrel poriadne hlboko do kapsy. Ale ako chceš na takomto stroji získať kondičku, veď toto jazdí takmer samo ??? !!!


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

Gratulujem ku novému stroju a povedz mi ktože to vyrába? takýto prototyp som u čkd nevidel 😆

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

rzvlaky:
no predsa MoraviaJet 😆
Samba:
mal si pravdu, dnes som ho vyskúšal a fakt jazdí sám (iba do kopca mal trošku problémy, alebo že by to bolo niečim iným???)
Ivor:
je to tak - trhá mi to srdce 🙁

Dnes sa mi kamaráti vrátila moja prednostka stanice z víkendového výletu a hľa čo mi doniesla 🙂 ... vyzerá to, že sa už tiež nakazila myšlienkou MoraviaJetu... že by chcela do správní rady? 😉

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

a zase máš čo študovať 🙂 😀

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Pozdravujem prednostku Tvojej stanice. Zjavne vie správne stavať vlakovú cestu pre čakajúci vlak 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

Pozdravujem prednostku Tvojej stanice. Zjavne vie správne stavať vlakovú cestu pre čakajúci vlak 😉

😆 😆 😆

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
(@modeln)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 686
 

Posledné dva večery (dlho do noci) som strávil čítaním (skôr štúdiom) kníh od Milana - plány kolejišť II. a III. a musím povedať, že ma posunuly o riadny kus ďalej... musím priznať, že som sa na plánovanie koľajiska až tak detailne nikdy nepozeral - tie jeho návrhy skutočne vychádzajú z reality a sú vypracované na veľmi dobrej úrovni...
Teraz si už iba vybrať tu správnu lokalitu a vyjednať výhodné podmienky pre kúpu nemovitostí 😆 ... času mám hafo, lebo vyčlenené prostriedky som momentálne zavesil na "klinec"

😆 :S 😆 :S 😆

Dedo,Milan je proste odbornik s velkym O,a preto som nevahal,a kupil vsetky 3 diely Planov kolajisk,hned ako vysli,a takisto mam uz objednanu i 4-tu knihu,taksto ako ty/kto ta na nu asi naviedol?/ 😉 😉 😉


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

Zdravíčko pánové, a možno aj nejaká dámo 😉
vzhľadom na to, že ma na pánskej jazde anjelici nestrážili tak ako by mali ...

a musím stále tu hokejku držať min 20 cm nad zadkom, dumal som ako ten dlhý čas využijem a veru prišiel som na to 🙂 Idem dumať a čmárať a vymýšľať layout nového koľajiska 😆

Ja iba aby ste vedeli, že to nevzdávam ...

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
 

No Ty kompót, to čo si robil? Želám rýchle a úplné uzdravenie. :O
Zároveň sa teším, že si sa pomaly pustil do Tvojho Moravia Jet 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

No Ty kompót, to čo si robil? Želám rýchle a úplné uzdravenie. :O
Zároveň sa teším, že si sa pomaly pustil do Tvojho Moravia Jet 😉

Ja ti dám kompóta 😉 ... ty to som ešte nepočul 😆 Žiaľ obávam sa, že to tak skoro nebude... stéle som v dlahe a čakám kým ustúpi opuch... až potom bude možno sadrovať a sadra bude na niekoľko týždňov... len dúfam, že už potom budem môcť aj sedieť, lebo pri tomto válaní sa je to na nervičky :sick:

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
 

No Ty kompót, to čo si robil? Želám rýchle a úplné uzdravenie. :O
Zároveň sa teším, že si sa pomaly pustil do Tvojho Moravia Jet 😉

Ja ti dám kompóta 😉 ... ty to som ešte nepočul 😆 Žiaľ obávam sa, že to tak skoro nebude... stéle som v dlahe a čakám kým ustúpi opuch... až potom bude možno sadrovať a sadra bude na niekoľko týždňov... len dúfam, že už potom budem môcť aj sedieť, lebo pri tomto válaní sa je to na nervičky :sick:

Dúfam, že stretnutie sa neruší.... Ale tak zdravie je určite priorita číslo 1, takže hlavne sa skoro uzdrav. A to si sa niekde spadol?

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

No Ty kompót, to čo si robil? Želám rýchle a úplné uzdravenie. :O
Zároveň sa teším, že si sa pomaly pustil do Tvojho Moravia Jet 😉

Ja ti dám kompóta 😉 ... ty to som ešte nepočul 😆 Žiaľ obávam sa, že to tak skoro nebude... stéle som v dlahe a čakám kým ustúpi opuch... až potom bude možno sadrovať a sadra bude na niekoľko týždňov... len dúfam, že už potom budem môcť aj sedieť, lebo pri tomto válaní sa je to na nervičky :sick:

Dúfam, že stretnutie sa neruší.... Ale tak zdravie je určite priorita číslo 1, takže hlavne sa skoro uzdrav. A to si sa niekde spadol?

na stretko to nemá vplyv, aj so sadrou to dám a mám doma dvoch pomocníkov... bolo to vlastne jednoduché - jedna noha išla pod koreň a druhá sa v tom okamihu šmykla... auu!

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
 

na stretko to nemá vplyv, aj so sadrou to dám a mám doma dvoch pomocníkov... bolo to vlastne jednoduché - jedna noha išla pod koreň a druhá sa v tom okamihu šmykla... auu!

Au, to zabolelo aj keď som to len prečítal... :ohmy:

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Dedo:
... že Ty si doma zabudol krídla ? .... :cheer:
alebo to bol zámer ....?..... vidím, že času na návrhy nového koľajiska máš teraz ako málokto....
Držím palce pri kreslení návrhov nového koľajiska..... 🙂

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2859
 

Dedo: už pri telefonáte si mi o tej nehode na pánskej jazde v Slovenskom Raji povedal. Si aj tak pre mňa hrdina, keď si to na Kláštorisko dal aj so zlomeným členkom. A nie len tam, ale potom aj dole. Vieš proste zaťať zuby, ako sa hovorí. Teraz máš o to viac času na premýšľanie a tvorenie návrhu trate. Prajem hlavne skoré vyzdravenie, nech si na stretko fit (aj keď možno trochu krívajúci). B)


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

Počul som,čo sa ti stalo.. Tak želám skoré uzdravenie a dufám že na stretnutie už budeš fit a počas tejto nečinnosti vytvoríš perfektný plán na to tvoje veľké koľajsko 🙂

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

Počul som,čo sa ti stalo.. Tak želám skoré uzdravenie a dufám že na stretnutie už budeš fit a počas tejto nečinnosti vytvoríš perfektný plán na to tvoje veľké koľajsko 🙂

dúfam s tebou 😆 a dakujem ...

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

Milí kamaráti,
chcem sa vám poďakovať za vaše názory, ktorými ste mi veľmi pomohli v tomto ťažkom období – procese plánovania nového, budúceho koľajiska... osobitne potom Majovi a najmä Ivorovi... vašich rád si nesmierne cením a posúvajú ma ďalej...

Keď som sa pred cca 15-timi rokmi vrátil k modelárčine, strášne moc som túžil preniesť kus skutočnej krajiny, koľajovej cesty do modelu... možno preto, že som býval v MT sa mojou srdcovkou stala oblasť štubnianska a pamätám sa, že som strávil niekoľko týždňov rozmýšľaním ako to všetko urobiť... nakreslil som nespočetne schém a plánov, aby som nakoniec prišiel na to, že je to NEREÁLNE!

Dnes však plánujem koľajisko vo veľkosti celej izby a v tejto chvíli sa mi to NEREÁLNE nevidí... pýtate sa prečo?... lebo som si zodpovedal niekoľko zásadných otázok a to nereálne pustil k vode a vôbec sa tým nemienim zaoberať... a basta!

Pre vás, ktorí oblasť štubnianska nepoznajú, som si dovolil takýto jednoduchý náčrt koľajovej cesty...

Prosím, je to iba náčrt a vôbec nie je predurčené, že všetko to čo na schéme vidíme sa dostane aj do plánu... skôr nie, ale vychádzať z niečoho treba... koľajisko v žiadnom prípade nesmie na diváka pôsobiť nijako prepchato, musí byť z neho cítiť diaľava a šíra hĺbka... To čo je v kruhu zamýšľam na koľajisko dostať...

A tak, keď sa to podarí budem mať v izbe model krajiny, ktorú zbožňujem a kde si zrealizujem takmer všetky modelárske sny... budem stavať mosty, podjazdy a možno aj viadukty, bude tu veľa autentických tunelov, stavby nové aj zubom času poznačené, príroda je tu rozmanitá... a koľajová cesta? Rozmanitosť prevádzky?... no to bude bomba!

Takže dovidenia dvojkoľajko, dovidenia honosné rýchliky a moderné stroje, ktoré sa dnes preháňajú po tratiach krížom krážom... dovidenia elektriky a dovidenia bardotky a okuliarnici a všelijakí čmeliaci... moja EPOCHA má totiž číslo II a pokiaľ mi stavba časom trošku otupí mozog, možno pár rôčkov ešte pridám a pootvorím vrátka do III-ky.

Prenesieme sa teda niekde do obdobia konca druhej svetovej vojny, kedy na jednokoľajnej neelektrifikovanej trati Zvolen – Hronská Dúbrava – Vrútky už viac ako 70 rokov premávajú majestátne pary v osobnej aj všelijakej nákladnej preprave... kedy na cca 10 ročnej regionálce zo Štubne do Handlovej môžeme stretnúť menšie pary na čele osobných vlakov, alebo ťažké nákladiaky plné uhlia, či maličkého hurvínka a možno aj vežiak či dokonca komárka... a približne rovnaký pohľad sa nám odkrýva aj na celkom novučičkej koľajovej ceste z Diviak do Banskej Bystrice... už viete, kamaráti, prečo je to moja srdcovka?... a to zďaleka nie je všetko...

V Turčeku bola v týchto rokoch funkčná vlečka do píly a rovnako funkčná úzkokoľajka pre prepravu dreva... do Hornej Štubne zasa iná úzkokoľajka prepravovala kameň na stavbu opísaných nových tratí a dokonca tu bola aj lanovka... no a do tretice som v tomto kúte sveta objavil aj muničné sklady, ktoré so železničnou sieťou spája ďalšia vlečka pri Sklenom...

Z tohto opisu je zrejmé, že námet je skutočne excelentný a samotná prevádzka by mala byť pastvou pre oči diváka... čo z toho všetkého sa mi však podarí zahrnúť do plánu ešte uvidím... v každom prípade je z čoho vyberať...

Ústredným bodom koľajiska bude odbočná stanica Horná Štubňa, v modeli pravdepodobne Moravia (šak puvodní obyvatelé sú nemci, situačne sme na slovensku, tož proč ne moravský názov), cez ktorú prechádza hlavná trať ukončená na obidvoch stranách smyčkami so skrytými stanicami... prevádzka na tejto hlavnej trati môže byť veľmi rôznorodá... regionálna trať v smere do Handlovej bude ukončená z najväčšou pravdepodobnosťou za Skleným opäť smyčkou v bralskom tuneli... či pôjdem ešte ďalej až za Rematu v tejto chvíli netuším... tak ako netuším, či bude možné aspoň naznačiť odbočku na Banskú Bystricu, lebo je tam nádherný vysoký viadukt... vojenskú vlečku však dám, je to jedna z priorít – šak som vojak nie?... a aspoň jednu úzkokoľajku, zrejme tu na kameň taktiež, lebo o nej snívam už roky... a tá lanovka a skutočne sa sypajúci kameň – to by bolo panečku...

Jediné, čo zatiaľ viem že nebude odpovedať skutočnému námetu, bude depo s točnou, ktoré chcem umiestniť v Hornej Štubni (Moravii) na mieste malej výhrevne, ktorá tam v tých rokoch bola a dnes je zarastajúcou rujnou...

Tak mi držte palečky a pokiaľ máte nejaké ďalšie vedomosti o všeličom okolo tratí štubnianska – prosím sem s nimi... zatiaľ toho mám veľmi málo, no časom snáď tých dobových vecí vypátram viac, ale teraz je na rade PLÁN !!!

Pridávam pre vás ešte pár reálnych obrázkov - čoby predloh pre budúcu stavbu... no povedzte sami, nebola by to škoda toto nepostaviť ???

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Stránka 3 / 24

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá