Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Igorove koľajisko

124 Príspevky
6 Užívatelia
84 Likes
2,003 Zobrazenia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
 

@pavel Treba dať pozor, parný čistič a celkovo vlhkosť vie rozpustiť niektoré disperzné lepidlá. Pokiaľ je to olejnatá špina, obávam sa, že bude treba stromčeky vymeniť a trávu urobiť nanovo. Flokovanie je nanášanie statickej trávy pomocou vysokého napätia, teda pomocou flokovačky. Pokiaľ nemáte flokovačku k dispozícii, tak veľmi malá tráva sa dá nanášať aj cez sitko do naneseného lepidla, výsledok ale nebude taký ako pomocou flokovačky. Záleží od toho, do akej miery je to zlé... Nejaké informácie o flokovaní nájdete aj tu: https://marek-vlaky.eu/staticke-zatravnovanie/ - je to síce starý článok, ale stále aktuálny. Odstránenie starej trávy však bude možno potrebné, ak je to zlé, obávam sa ale, že to bude dosť práce. Možno by pomohlo zopár fotiek, aby sme vedeli možno aj viacerí poradiť.

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Ivor reacted
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

@igor 

Uvediem teraz len pár mojich postrehov Igor k Tvojmu poslednému príspevku...

     Pokiaľ chce niekto prevádzkovať na svojom koľajisku aj elektrické lokomotívy, či elektrické jednotky, je existencia trolejového vedenia nutnou podmienkou, inak nemožno hovoriť o modelovom koľajisku, ale len o peknom elektrickom vláčiku pre deti ....

     Nie je však z modelárskeho hľadiska nutnou podmienkou, aby trolejové vedenie skutočne viedlo elektrický prúd a lokomotívy z neho skutočne cez zberače odoberali prúd. Úplne postačí klasické napájanie koľajiva a trolejové vedenie len v štádiu čo najvernejšej zmenšeniny skutočnej predlohy.

     Asi sa Ti to nebude páčiť čo teraz napíšem, ale akékoľvek rýchlovlaky na malom koľajisku pôsobia „trocha“ úsmevne... Takže akýkoľvek rýchlovlak ako doplnok koľajiska je ťažké zrealizovať tak, aby z toho nebol modelársky „paškvil“, teda pekný elektrický vláčik pre malé deti.....

     Ak by som bol v Tvojej „koži“ a existencie rýchlovlaku na koľajisku by som sa za žiadnu cenu nechcel vzdať, riešením je vytvorenie napr. dvojkoľajnej trate niekde na pozadí koľajiska, kde z tunela „vyletí“ rýchlovlak, prejde rovinku aspoň 1000mm a opäť sa stratí v tuneli. Táto sekvencia sa môže opakovať v rozumných intervaloch, napr. 5 minút ap., pričom v popredí sa nachádza hlavné koľajisko, napr. s peknou lokálkovou traťou. Iné riešenie ma teraz nenapadá, aby to bolo modelársky „stráviteľné“, vizuálne príťažlivé a zároveň pre Teba uspokojivé.

     Nutnou podmienkou takéhoto riešenia je samozrejme adekvátny priestor, nakoľko vlak sa musí niekde rozbehnúť, prejsť cez viditeľnú časť a potom niekde spomaliť a zastaviť, bez toho, aby si musel odoberať z priestoru pre Tvoje hlavné koľajisko. ( U kamaráta, ktorému pomáham s krajinkou majú v mierke H0 rýchlovlaky dĺžku cca 1500-2000mm a ich rozbeh je realizovaný na ďalších cca 3000-4000mm, kedy po zvukovej aj vizuálnej stránke je jazda rýchlovlaku naozaj zážitkom. V mierke TT by boli tie vzdialenosti samozrejme adekvátne kratšie, ale tiež sa jedná rádove o metre... )

     Omnoho jednoduchším riešením je doplniť svoje hlavné koľajisko o niečo menšie a pomalšie.... teda napríklad o úsek s malou lesnou železnicou, poľnou železnicou, úzkorozchodnou železnicou, či električkou, alebo ako plánoval admin tohto fóra Marek malou banskou železnicou...atď.

     Teraz ma napadá ešte jedno riešenie, ja osobne by som na Tvojom mieste do toho "išiel ", ale keďže si už svoje ICE zakúpil, tak .... no zváž si to.

Ja na Tvojom mieste by som urobil riešenie, ktoré som popísal na začiatku príspevku, ale s tým, že pokiaľ hlavná lokálková trať bude v modelovej mierke TT, rýchlovlak na pozadí, ale naozaj na samotnom pozadí koľajiska by som realizoval v modelovej mierke N, čo vizuálne nevadí, ušetril by si priestor a pokiaľ by koľajisko malo adekvátnu priestorovú hĺbku ( vzdialenosť medzi najvzdialenejšou viditeľnou traťou v TT a rýchlovlakom v N by bola aspoň 500mm), vizuálny dojem by sa len umocnil. Ostatné, ako som popísal vyššie. Treba však zvážiť kombináciu modelov ohľadne správy dráh a epochy, aby takéto riešenie bolo skutočne brilantným. ( ...bolo by detsky naivné, keby v popredí jazdila Bardotka ČSD a v pozadí nemecký, japonský či čínsky rýchlovlak.... ) Ako som uviedol, aj Tvoje zadanie má určité riešenia, len to treba všetko zvážiť.

 

     Ak som Ti trochu roztočil hlavu, nič si z toho nerob, písal som Ti už dávno, že koľajisko, ktoré za niečo stojí sa plánuje celé mesiace....

Držím palce,

IVOR

 

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
 

@ivor pri všetkej úcte k Tebe a Tvojmu modelárskemu umeniu, zaváňa to už pomaly počítaním nitov. Viem, že to myslíš dobre a chceš poradiť čo najlepšie, ale toto fórum je pre všetkých modelárov a teda aj pre tých, ktorí si robia modely s radosťou aj keď o tom veľa nevedia. Tu ide hlavne o malé domáce koľajiská, ktoré nie vždy musia sedieť presne so skutočnosťou a nie vždy musia spĺňať všetky normy, ide o modelovanie ako také. Dúfam, že Ťa moja odpoveď nenahnevala, ale nechcem, aby sa to tu zvrtlo na menšiu sestru fóra vlaky.net.... Ďakujem za pochopenie a teším sa na naše spoločné stretnutie

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
 

Zadná strana vrchného "poschodia" ovládacieho panelu pre @igor je pripravená, už len trochu spájkovania a dokončiť aj spodné "poschodie"...

IMG 20230402 140054

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
 

Postupné oživovanie panelu...

IMG 20230402 190238

Ešte tlačím krytku okolo displeja

 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@ivor

ďakujem za tvoju reakciu na môj príspevok, kde som ťa žiadal najmä o tvoj názor na elektrifikovanú trať pre ICE. Vieš, ja som v štádiu, že hľadám  čo najlepšie riešenie. S tvojimi názormi (odporúčaniami) do bodky súhlasím.  Obrazne povedané, čo ma ráno napadne, na druhý deň vidím inak. Ja sa postupne obsahovo približujem k tvojim návrhom, všetky rady si veľmi vážim. Nič nechcem uponáhľať. Svoje návrhy sa pokúšam preniesť na papier a vtedy vidím svoju nereálnu predstavu a začínam odznova, takto to bude pokračovať, pokiaľ nebudem s výsledkom spokojný. Potom by som rád prezentoval svoj návrh na Forume, kde očakávam dobrú grilovačku. Tvoju kritiku vnímam ako užitočnú, lebo vidím, že máš bohaté teoretické aj praktické skúsenosti a chceš mi naozaj pomôcť posunúť sa vpred.  Teraz by som heslovite uviedol svoje najnovšie predstavy;

- Segmentovanú tvorbu koľajiska, opúšťam víziu vopred pripraveného rámu. Postupne ich budem vytvárať a skladať. Týmto riešením je veľkosť koľajiska otvorená.

- Vytvorenie atrapy elektrifikovanej trate pre ICE (vizuálne reálna, bez vedenia el. prúdu). Prekvapila ma informácia, že ICE potrebuje dosť veľký úsek trate na rozbeh. Možno to budem riešiť čiastočným rozbehom v neviditeľnej časti (ber to prosím ako prvú úvahu).

- Predpokladám, že  existuje program na kreslenie (navrhovanie) koľajových dráh. Ako by som sa mohol k nemu dopracovať?

Pre krátkosť času ukončím svoj príspevok, ešte raz ďakujem.

S pozdravom Igor


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@marek 

Ahoj Marek, ďakujem za tvoju reakciu. Ivorov príspevok sa ma nijako nedotkol, bola to prirodzená reakcia na moje nereálne nápady. Ja som mu vďačný za to, že odpísal a s tým, čo napísal súhlasím.

S pozdravom Igor


   
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@marek;

Ahoj Marek pracovitý, teším sa, horím zvedavosťou. Možno v stredu podvečer  Ti zavolám a upresníme naše osobné stretnutie.

S pozdravom Igor


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
 

@igor jasné, kľudne volaj. Pekný zvyšok večera

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
 

Stavba pokračuje, tak 1/4 káblikov už je, zajtra by som ich chcel všetky zapájkovať a pripraviť na napojenie na mikrokontrolér. Zatiaľ to vyzerá ako jeden veľký bordel a chaos, ale to sa zmení, keď ich "upracem". Cez prázdniny by som to naprogramoval a komplet otestoval, aby si to po veľkej noci mohol Igor prevziať. To by som mohol stihnúť v pohode. Zajtra idem ešte foto-leptať nejaké detaily na druhú zákazku, aby som dokončil po veľkej noci aj tú... Dúfam, že sa mi moje plány podarí splniť...

IMG 20230403 193220

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

@marek 

     akosi mi uniká zmysel Tvojho komentára na môj príspevok, ktorý bol adresovaný najmä Igorovi, nakoľko sa jednalo o moje odpovede na jeho otázky adresované mne. Netuším, ktorá časť mojej odpovede Ti pripomínala „rátanie nitov“....   Stále sa mám čo učiť a toho, čo neviem je určite viacej, ako toho čo viem, preto ja sám som rád, keď mi niekto iný rozšíri moje obzory, aby som mohol napredovať. Takéto obsahove rozsiahle odporúčania píšem naozaj len výnimočne a koľko z mojich odporúčaní si niekto prenesie do svojho koníčka je len na ňom. Z praktického hľadiska, ak hovoríme ešte stále o modelovej železnici, je úplne irelevantné, či sa jedná o veľké, alebo malé domáce koľajisko a to v akejkoľvek modelovej mierke. Videl som už mnoho „spackaných veľkých koľajísk“ ale tiež veľa špičkove spracovaných mini-koľajísk, takže veľkosť koľajiska či modelová mierka je z tohto pohľadu absolútne nepodstatný faktor.

     Len sledovanie rôznych modelárskych fór a rôznych názorov Ťa môže posúvať dopredu. Ak sa pripútaš len k jednému, je celkom pravdepodobné, že Tvoje obzory si sám dobrovoľne ohraničíš a svet za nimi bude pre Teba nepoznaný vesmír.   

     Aby som to na záver ešte odľahčil, radosť mi robí aj sledovanie dreveného elektrického vláčika, ktorý si púšťame s mojim dvojročným vnúčikom, keď zakaždým postavíme iný „layout“ a vyskladáme iný vlak, kde ICE Express ťahá aj pekné nákladné vozne, ktorý potom jazdí po podlahe celej detskej izbičky, ale to sa samozrejme nejedná o železničné modelárstvo... 😶 

https://youtu.be/IBQif-Wbg9U

... dokonalý, dnešnej dobe adekvátny CARmotion systém v mierke H0 fy Viessmann ukazuje Faller Car systému chvost, ... paradoxne predstavený na krajinke zo sedemdesiatych rokov minulého storočia.... 😀 

Záver:

     Nemusí sa mi páčiť všetko, ale moje obzory sa rozhodne posúvajú ďalej.....a o to tu ide.

Ivor

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

@igor 

     Existuje veľa počítačových programov na spracovanie návrhu koľajiska, ktorý je potom možné v mierke 1:1 aj vytlačiť na tlačiarni, takže si všetko môže modelár nasimulovať ešte pred tým, ako minie svoje prvé eurá za nejakú koľajničku. Postupne som prešiel mnohými, ale už dlhé roky používam  SCARM, ktorý existuje aj vo voľnej verzii, kde je obmedzený na 100 dielov, nemožnosť tlačiť návrh v mierke 1:1 atď. Na odskúšanie a návrh jednoduchého layoutu však plne postačuje. V plnej verzii za cca 40 € je obohatený o mnohé zásuvné moduly, ktoré ho robia ešte názornejším aj v 3D prostredí.

http://www.scarm.info/index.php?page=download

 

     Je možné, že Ti niekto z tohto fóra poradí iný program pre PC, pretože na trhu je ich dostatok. Aj toto je samozrejme do veľkej miery subjektívna vec, nakoľko každý modelár ( ako si čítal v príspevku Mareka ) má iné možnosti, schopnosti, očakávania, predstavy, ciele i rozsah spracovania detailov modelovej železnice atď. Takže v konečnom dôsledku Ti rozmanitosť názorov predstavuje viacej možností ale rozhodovanie samotné je len a len na Tebe.

Držím palce.

Ivor

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
 

@ivor ďakujem za odpoveď. Nie je to úplne rátanie nitov, ide mi hlavne o tom, aby sa to tam nezvrtlo. Ide mi hlavne o to, že nie každý má možnosti robiť všetko podľa normy, nie každý môže používať výhybky EW3 alebo stavať trolejové vedenie kvôli jednej lokomotíve, ktorú prebehne iba sviatočne a podobne. Ako som písal, obdivujem Tvoje modelárske umenie a Tvoje rady, len sa snažím predísť presne tomu, čo mňa pred niekoľkými rokmi takmer odradilo od zverejňovania svojej práce na internete - slová ako "paškvil" a podobne, keď svoj zverejnil svoj úplne prvý odliatok lokomotívy... Toto fórum je pre každého modelára, aj pre začínajúceho, ako aj pre profíka bez ohľadu na to, na akej úrovni je. Pokiaľ som Ťa urazil alebo nahneval, tak sa veľmi ospravedlňujem, nebol to úmysel. Len nechcem, aby aj čitatelia-nečlenovia mali pocit, že železničné modelárstvo je pre horných 100 a ostatní nech sa len dívajú... Nech si každý stavia podľa seba a nech sa nebojí aj niečo vytvoriť, nech je to akékoľvek, tiež sa raz niekde posunie (ako my všetci)

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@ivor,

ďakujem za odpoveď, program som otvoril, vyzerá zaujímavo a dúfam, že počas sviatkov sa s nim trochu skamarátim. Ešte raz ti ďakujem a prajem tebe a tvojej rodine pekné a veselé veľkonočné sviatky.

S pozdravom Igor


   
Ivor reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
 

Prvá časť panelu dokončená...

IMG 20230408 125610

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
 

Ovládací panel pre @igor pokračuje, už je takmer pripravený. Dnes som urobil obvod - napájací zdroj, kam sa privedie 16V striedavých a výstup je 16V striedavých, 12V jednosmerných a 5V jednosmerných. Jednosmerné výstupy sú samozrejme filtrované a stabilizované, je to pripravené pre ovládaciu elektroniku ako aj ovládanie jazdy vlakov. Zistil som, že mi ešte niečo k tomu chýba, tak som objednal a už iba počkať, kým to príde, dať do všetko dokopy a naprogramovať.  🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Pavel: ... v poslednej dobe nejako nestíham prezerať fórum. Nejak sa mi toho nakopilo. Tak aj ja ťa tu na fóre vítam. Tak postupne. Ja mám skúsenosti so starými modelmi, veď máme bazárový e-shop. Stretol som sa so všelijako špinou na modeloch. Samozrejme špina na krajine koľajiska niečo iné. Ak je to len prach, tak postačí štetec a vysávač. Ale ako píšeš je tam olejnatá špina z garáže. V tom prípade odstrániť staré zabránenie a potom naflokovať (zatrávniť) nanovo. Parný čistič ti úplne odstráni trávu, ak bola lepené disperzným lepidlom. Opraviť starè koľajisko je niekedy náročnejšie ako urobiť nové. Tiež by som sa zamyslel nad výmenou koľajiva ak je veľmi staré. Ak je to staré plechové koľajivo, tak určite radím výmenu za nové profilové. Je ťažké poradiť lebo som ho nevidel. Ale samozrejme sa posnažím poradiť. 


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
 

Dnes mi prišla dúfam posledná zásielka k Igorovmu panelu, nový mikrokontrolér, nejaké kábliky a iné drobnosti, takže už to môžem konečne dokončiť. 🙂 @igor - potom Ti zavolám a dohodneme sa, ako Ti to doručím, alebo či sa zastavíš. 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
 

Káblovanie pokračuje, prišiel mi nový mikrokontrolér a nejaké iné drobnosti, ešte musím urobiť dva plošné spoje na ovládanie jednotlivých okruhov, dať to všetko dokopy a naprogramovať... Dnes ale nie je môj deň, vôbec sa mi nedarí a ako sa hovorí, všetko mi padá z rúk, tak si na dnes už asi musím dať pauzu. Dopoludnia som aspoň urobil nejaké náklady na vozne na druhú zákazku...

IMG 20230415 161255
IMG 20230415 161111

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
 Igi
(@igi)
Skúsený člen Registered
Pripojený: pred 2 roky
Príspevky: 99
 

@marek 

No, aj mňa čaká káblovačka...

20230412 201754

 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
 

@igi držím palce

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
 Igi
(@igi)
Skúsený člen Registered
Pripojený: pred 2 roky
Príspevky: 99
 

@marek 

 

Momentálne sa pracuje na núdzovom pomocnom pultíku a skladajú sa ďalšie výhybky do rušňového depa. 😀 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

Milí priatelia, modelári,

V mojom príspevku chcem Vám predstaviť dva návrhy nového koľajiska. V podstate ide o ten istý zámer, rozdiel je len v riešení skrytej časti. Viditeľná časť „Jednokoľajky so skrytým šuflíkom a ICE“  sa dosť blíži k mojej predstave, najmä pravá strana, kde som vychádzal z predpokladaných rozmerov stavebníc (píla, sklad, stanica).  Ostatné veci nemám ešte poskladané, resp. musím si ich urobiť alebo kúpiť. V skrytej časti som použil nemodelársky prvok, zásuvku-šuflík. Na prvý pohľad vyzerá to ako jednoduché riešenie, ak by som dokázal vyriešiť presný posun zásuvky, mohlo by to aj fungovať.

            Druhé riešenie je skrytá stanica, s klasickým riešením – výhybkami. Tento návrh je starší, viditeľnú časť dopracujem podľa posledného riešenia navrhnutého pre „Jednokoľajku so skrytým šuflíkom a ICE“.

                Chcem postaviť koľajisko s analógovým ovládaním, pre všetko, čo momentálne mám. Teda aj pre ICE, ktoré sa bude občas objavovať na svojom elektrifikovanom obvode (atrapa - zelená farba). Viditeľnú trať ICE plánujem vybudovať na úpätí skalného masívu s viacerými mostami a tunelmi.

                Budem vďačný za vaše pripomienky a návrhy.

S priateľským pozdravom, Igor

Jednokoľajka so skrytým šuflíkom   obrázok
Jednokoľajka so skrytou stanicou   obrázok

 


   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

@igor 

základ projektu vychádza z obmedzených priestorových podmienok, je však vidieť, že si sa zo SCARM-om už skamarátil....

zajtra ráno odchádzam pracovne mimo Trnavu, ale keď mi pošleš na môj e-mail svoj návrh v programovom súbore SCARM, tak Ti ho cez víkend mierne prepracujem s mojimi pripomienkami. Je vidieť, že príprave projektu venuješ náležitý čas a to je prvý predpoklad úspechu.

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Stránka 5 / 5

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá