Modelovanie na kola...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Modelovanie na kolajovom základe Rosenheim

24 Príspevky
4 Užívatelia
11 Likes
920 Zobrazenia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

Milí priatelia, konečne som sa odhodlal niečo napísať. Koncom minulého roka som našiel zbytky modelovej železnice, ktorú som postavil zhruba pred pol storočím. Veľmi ma to zaujalo. Chcel som niečo robiť ale nevedel som ako na to. Vrhol som sa na internet, hľadal som informácie o modelovej železnici a tak som objavil aj Mareka, ktorý mi poskytuje neoceniteľné rady. Po zvážení svojich momentálnych schopností som sa rozhodol začať s koľajovým základom Rosenheim o rozmeroch 160 x 100 cm od fy. Noch. Je to síce vyrobené pre rozchod HO ale je k tomu aj koľajový plán pre TT, ktorý obsahuje rozpis jednotlivých koľajníc. Nakúpil som čo bolo predpísane a začal som skladať. Podľa plánu to nevychádzalo, tak začala veľká improvizácia. Dokúpil som skoro všetky typy koľajníc vrátane flexi. Koľajový základ Rosenheim obsahuje dva okruhy (súbežná jazda dvoch vlakov) s možnosťou určitého prepojenia, ktoré nie je obsiahnuté v pláne (tam sú vyznačené iba dve miesta s nevodivými plastovými spojkami). Preto chcem to doplniť  o koľajnice, ktoré mi umožnia:

- zastavenie vlaku pred stanicou na určitý čas (spínacia  koľaj + spínacie relé) ?

- prejazd vlaku z modrého okruhu na zelený, resp. na odstavnú koľaj

- prejazd vlaku zo zeleného okruhu na modrý

Pripojím obrázky, na ktorých bude vidieť koľajové dráhy. 

Na vyššie uvedený zámer som kúpil jednostranne prerušenú koľaj s napájacími vodičmi ako aj spínaciu koľaj s jedným vodičom.

Záverom chcem napísať, že som si prečítal veľa Vašich príspevkov a mám veľký rešpekt pred vašim umom a zručnosťou. Ste majstri svojej záľuby.

Dúfam, že mi v niečom poradíte, aby som sa opäť pohol o pár krokov vpred.

image

   
Marek reacted
Citácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
 

Igor: plánik, ktorý si nám tu predviedol, by mohol fungovať bez oddelených úsekov, kde si naznačil plastové izolačné spojky. Je to jednoduchý koľajový ovál, ktorý nepotrebuje oddeľovanie vnútorného okruhu od vonkajšieho. Určite sa radšej zameraj na izolované úseky v staničných koľajách a na vlečke, respektíve v depe. Tam budeš potrebovať odstaviť súpravy, aby ti jedna mohla jazdiť. To je môj názor. 


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 

@samba mám trochu viac informácií od Igora, preto viem, že tie červené oddelovacie spojky tam má z toho dôvodu, lebo chce mať dve napájacie trafá a chce jazdiť s dvomi vlakmi naraz nezávisle od seba. Aj keď máš pravdu, že jednoduchosť koľajiska to nevyžaduje, ale Igorov plán to vyžaduje. Tento plánik s izolovanými spojkami je tuším priamo ku koľajovému základu Rosenheim práve kvôli nezávislej jazde dvoch vlakov v analógu.

@Igor vítam Ťa na našom skromnom fóre, pevne verím, že tu nájdeš veľa inšpirácie a že Ti budeme vedieť poradiť ohľadom všetkého, čo budeš potrebovať. Teším sa, že si sa rozhodol osloviť aj členov fóra a držím palce pri stavbe koľajiska so svojou vnučkou.

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@samba Ďakujem za Tvoj názor. Mám dojem, že som nie dostatočne prezentoval svoju predstavu, v krátkom čase to doplním textom s obrázkami. Pri mojom prvom vstupe na fórum som mal problém s obsluhou programu a vkladaním naskenovaných obrázkov (PDF). Mojim záchrancom bol ako vždy Marek. 

Obrázok, na ktorý reaguješ korešponduje so skutočným koľajovým plánom. Môžu na ňom jazdiť dve vlakové súpravy oproti sebe, každý bude mať svoje vlastné napájanie. Na obrázku som chcel farebne rozlíšiť ohraničenia prúdu pri prvom a druhom napájaní. Farebné trojuholníčky predstavujú výhybky. Prečo riešim tento problém? Finišujem s koľajiskom, ktoré chcem pevne osadiť do krajinky (riešim to ako nerozoberateľné). V týchto dňoch som objavil jednostranne prerušované koľaje T83156 s dvomi vodičmi a  spínaciu koľaj T83159 s jedným vodičom. Teda dostal som červíka do hlavy, preto som chcel vedieť, ktorý typ mi zabezpečí funkcie uvedené pod odrážkami v úvodnom texte. V podstate ide o to, že niekde musím tieto koľaje vložiť, resp. zameniť a tak už konečne dokončiť koľajisko. Toto by bola príprava koľajiska na budúcnosť

image

. Na začiatok budem rád, keď mi to bude jazdiť tak ako je to na obrázku, manuálnym ovládaním dvoch napájačov. Priložil som schému zapojenia prerušovacej a spínacej koľaje

Tento príspevok bol zmenený pred 3 roky užívateľom Igor

   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@marek Ďakujem za príspevok a vysvetlenie môjho zámeru


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 

@igor podľa tej schémy by to malo fungovať, samozrejme, že je potrebné odizolovať úsek z oboch strán, teda aj na začiatku aj na konci úseku (prípadne aj odizolovanou spojkou). Inak problém nevidím, malo by to podľa toho fungovať.

Ja osobne by som to ale takto neriešil, niekedy je menej viac. Síce chápem, prečo to takto chceš, ale čo sa týka mňa, tak ja osobne mám rád manuálne ovládanie jazdy vlakov. Ale to je iba môj názor, samozrejme, že ide o to, ako to chceš Ty urobiť, aby si bol spokojný. Taktiež Ti to môže skomplikovať prípadný budúci prechod na digitálne ovládanie, ak teda niekedy plánuješ.

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Ak môžem do tejto debaty vstúpiť, chcel by som poznamenať len pár faktov.

Delené úseky z hľadiska možného prechodu z analogového ovládania na digitál nie sú problém, v niektorých prípadoch to môže byť dokonca prednosť, avšak delené úseky v zmysle rozdelenia koľaje na ľavej i pravej koľajnici súčasne, nie teda jednostranne prerušená koľaj, ako sa to používalo u klasického analogového napájania, kde bolo len 0-12V jednosmerných.

Používanie dvoch riadiacich transformátorov ( asi typu FZ1, alebo podobné ) môže spôsobovať pri prechode vlakovej súpravy z jedného okruhu na druhý problémy, nakoľko pri prechode každého kovového dvojkolia  bude dochádzať ku spojovaniu oboch transformátorov a de-facto sa bude jednať o paralelný chod dvoch transformátorov, aj keď len na okamihy... Pre paralelný chod dvoch transformátorov však musia byť splnené určité podmienky a to v tomto prípade asi splnené nebude, nakoľko je dosť nepravdepodobné, že v prípade prechodu vlakovej súpravy z jedného okruhu na druhý bude rovnaké výstupné napätie na oboch výstupných svorkách jednotlivých transformátorov. Ak by existoval izolovaný úsek, ktorý by bol napájaný cez prepínač z oboch transormátorov, bolo by možné akési "preberanie" vlaku z jedného trafa na druhý....

Držím palce !

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@marek

súhlasím s Tebou, že menej je niekedy viac. V tomto prípade by mohli krúžiť dva vlaky  vo svojich ováloch, napájaných trafom č.1 a trafom č.2 . Elektrické okruhy sú medzi sebou oddelené  plastovými koľajovými spojkami (na pravej aj ľavej koľajnici). Výhybky by sa nepoužívali? Čo urobí vlak, keď ho pustím cez výhybku, za ktorou začína okruh iného trafa? Preletí cez plastovú spojku a tým sa dostane pod riadenie druhého trafa, alebo  . . . ?  Čo v tomto prípade s vlakom, ktoré bolo ovládané preberajúcim trafom?  Pokúsim sa pripojiť časť koľajového plánu, v skutočnosti som vypustil tretiu koľaj pridanú výrobcom pre rozchod TT. Teraz to mám tak, ako pre HO.

Sken 20210718

 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@ivor

Ďakujem, Tvoj príspevok ma zaujal, naznačil si možnosť preberania vlakov medzi transformátormi za pomoci vhodného prepínača. Predpokladám, že plastové koľajové spojky slúžia len na oddelenie napájacích okruhov, nie na zastavenie vlaku. Nevodivá časť je iba cca 1mm. Myslím si, že križujúci vlak (prechádzajúci medzi okruhmi) nepotrebuje extra riešenie. Rozmýšľam, ako zabezpečiť, aby vlak nachádzajúci sa v napájacom obvode preberajúceho trafa stál.

Domnievam sa, že na vhodnom mieste na ľavej aj pravej časti koľajiska by bolo potrebné urobiť izolované úseky, kde by vlak zastal, ak bol pred tým navolený prechod vlaku z jedného okruhu na druhý. Možno by sa dal takýto úsek vytvoriť prerušovacou alebo spínacou koľajov.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 

@Igor, Ivor mal na mysli to, že lokomotíva zberá prúd viacerými nápravami, ktoré sú samozrejme navzájom prepojené. Teda pokiaľ prejde prvá náprava pod iné trafo a ďalšie ešte nie, tak vznikne problém. To by vyriešil ten úsek s prepínačom, ale medzi tými dvomi výhybkami by nemusel byť dostatočne dlhý, aby sa tam bezpečne zmestila aj dlhšia lokomotíva. 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@marek ďakujem za vysvetlenie. Ja to asi uzavriem nasledovne; dva vlaky budú jazdiť po svojich okruhoch pomocou dvoch trafákov. Vychutnanie jazdy rôznym spôsobom cez výhybky umožním iba jednému vlaku a to tak, že napájanie č.1 a napájanie č.2 bude vychádzať iba z jedného trafáka (polarizácia musí byť zosúladená).


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
 

Igor: ... trochu som to viac sledoval a snažil sa pochopiť tvoj zámer. Všetko chápem, ale potešil si ma tvojim záverom. Naozaj taká jednoduchá a malá plocha v analógovom ovládané nevie ponúknuť veľké možnosti. Som presvedčený, že tvoje koľajisko bude plne funkčne a rozžiari úsmev na tvojej tvári a aj na tváričke tvojej vnučky. Len do toho a veľa ešte objavíš aj pri skúškach a bádaniach pri samotnej stavbe. Všetky nápady a myšlienky si vieš ešte overiť aj sám metódou pokus omyl. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@samba ďakujem za povzbudenie, idem na to. Mňa motivovalo video, na ktorom som videl pekne jazdiť dva vlaky (HO)  rôznym spôsobom cez výhybky na tomto koľajišti. Určite to bolo digitálne ovládanie, lebo som konečne pochopil obmedzenia analógového ovládania. Akú techniku a aký materiál by si mi poradil na štrkovanie koľajovej trate ?


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
 

Igor: Na priamu otázku, priama odpoveď. Na štrkovanie by som ti poradil prírodný drvený kameň, ako štrk. Farbu si môžeš vybrať podľa vkusu. No a technika je zasýpanie, potom upravovanie štrkového lôžka pomocou štetca a následné zakvapkanie riedeným disperzným lepidlom s vodou a kvapkou jari (saponátu na riad). Podrobnejší popis nájdeš na mojej stránke samba-vlaky.eu, alebo určite aj na iných stránkach modelárov čo sú na internete. Tak nech sa dielo podarí!!!


   
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@samba super, ďakujem za radu


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 

@igor aj tu je to mierne napísané: https://marek-vlaky.eu/tvorba-terenu-a-kolajovanie-ocinove-n-ko/ - vtedy ma fotopostup nenapadlo robiť. Ale nie je to nič ťažké. Zvyknem "nasucho" nasypať štrk, jemným štetcom ho rovnomerne rozsypať pomedzi pražce tak, aby neboli kamienky na pražcoch, potom rozprašovačom pokropiť čistou vodou s kvapkou jari (jar pre zníženie povrchového napätia vody) a následne to zakvapkám disperzným lepidlom zriedeným vodou (väčšinou pomer lepidlo:voda 1:2 alebo podľa potreby - nesmie byť veľmi riedke ale ani husté).

 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@marek veľmi pekne ďakujem, ako by to dopadlo, keby som najskôr prepral štrk a potom už len zakvapkával lepidlom ?   Natrieť lepidlom korok medzi pražcami asi netreba.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 
Publikoval: @igor

@marek veľmi pekne ďakujem, ako by to dopadlo, keby som najskôr prepral štrk a potom už len zakvapkával lepidlom ?   Natrieť lepidlom korok medzi pražcami asi netreba.

Dalo by sa aj tak, ale mokrý štrk nedáš medzi koľaje a pražce rovnomerne, bude sa lepiť o seba a výsledok nebude veľmi dobrý. Lepidlo na korok nie je potrebné, nakoľko po zakvapkaní štrku lepidlo pretečie až na korok.  😉

 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@marek Ďakujem, dokončujem koľajisko a idem na to. Najprv si to odskúšam na starých koľajniciach.


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 

@igor ak chceš, kľudne pridaj aj fotky, rád si pozriem 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@marek Konečne som dokončil koľajisko. Na Tvoj posledný príspevok  z 22.7. som nereagoval, lebo som myslel, že to dokončím v priebehu niekoľkých dní a pošlem aj fotografie s komentárom. Dosť som sa s tým natrápil, najhoršie to bolo pri uzatváraní okruhov. Veľmi mi pomohla flexi - koľaj, je to dobrý vynález. Riešil som s ňou aj pomerne dlhý oblúk. Ja som vytiahol koľajnicové I -profily z podvalov, podľa nakreslenej šablony som to vytvaroval do želaného oblúku a naspäť nasunul na podvaly. Bolo to fain. Robil som aj skúšku okruhov naživo s vláčikmi. Na dvoch miestach som zle spojil koľajnice (koľajnicová spojka nebola zasunutá v druhej koľajnici ale nad ňou).  Jedno miesto som už opravil, musel som to vyrezať, lebo už je to urobené na večnosť. Tak som si dával pozor a predsa som to zbabral.  Teraz uvediem stručný komentár k obrázkom; upravoval som most - skrátil som výšku o 5 cm, budem upravovať cestné a vlakové tunelové portály na veľkosť TT, dovnútra chcem vložiť tunelové steny (vydlabanie do polystyrénu), cestný tunel chcem osvetliť (vstup/výstup, žiarovka alebo LED dióda ?) Prísne chcem zachovať  proporcionalitu TT vo všetkom - budovy, postavy a pod. To, čo je na niektorých obrázkoch je pozostalosť z predchádzajúcej železnice. Dve priložené fotografie sú zduplikované. 

DSC 0416
DSC 0411
DSC 0415
DSC 0418

 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 
Publikoval: @igor

@marek Konečne som dokončil koľajisko. Na Tvoj posledný príspevok  z 22.7. som nereagoval, lebo som myslel, že to dokončím v priebehu niekoľkých dní a pošlem aj fotografie s komentárom. Dosť som sa s tým natrápil, najhoršie to bolo pri uzatváraní okruhov. Veľmi mi pomohla flexi - koľaj, je to dobrý vynález. Riešil som s ňou aj pomerne dlhý oblúk. Ja som vytiahol koľajnicové I -profily z podvalov, podľa nakreslenej šablony som to vytvaroval do želaného oblúku a naspäť nasunul na podvaly. Bolo to fain. Robil som aj skúšku okruhov naživo s vláčikmi. Na dvoch miestach som zle spojil koľajnice (koľajnicová spojka nebola zasunutá v druhej koľajnici ale nad ňou).  Jedno miesto som už opravil, musel som to vyrezať, lebo už je to urobené na večnosť. Tak som si dával pozor a predsa som to zbabral.  Teraz uvediem stručný komentár k obrázkom; upravoval som most - skrátil som výšku o 5 cm, budem upravovať cestné a vlakové tunelové portály na veľkosť TT, dovnútra chcem vložiť tunelové steny (vydlabanie do polystyrénu), cestný tunel chcem osvetliť (vstup/výstup, žiarovka alebo LED dióda ?) Prísne chcem zachovať  proporcionalitu TT vo všetkom - budovy, postavy a pod. To, čo je na niektorých obrázkoch je pozostalosť z predchádzajúcej železnice. Dve priložené fotografie sú zduplikované. 

DSC 0416
DSC 0411
DSC 0415
DSC 0418

 

Vyzerá to veľmi dobre. Čo sa týka tých koľajníc, tak to sa občas stane každému, aj mne sa to už stalo, ale si si poradil a opravil si to. Máš pravdu, flexi koľajnice sú skvelý vynález, veľmi dobre sa s nimi pracuje, aj keď je to trochu pracnejšie hlavne v oblúkoch, keď vnútorný prút ostane dlhší ako vonkajší, ale dá sa to vždy vyriešiť.

Osvetlenie cestného tunela je skvelý nápad, neviem, či to niekto iný tak má (asi hej) ale bolo by to super oživenie koľajiska. Ja odporúčam diódy, majú dlhšiu životnosť ako žiarovky a keď zvolíš vhodný rezistor (odpor) tak to bude aj vyzerať realistickejšie. Veľkosť odporu závisí od napájania a počtu diód. Predpokladám, že to budeš napájať striedavým napätím 16V, tak tam by som dal minimálne odpor 1k, aj viac a to pre každú diódu samostatný. Najlepšie by bolo to potestovať, aby si si našiel odpor ktorý Ti bude najlepšie vyhovovať. Držím palce a teším sa na ďalšie fotky.

Ešte budem reagovať na jeden dotaz z mailu, dá sa kúpiť štrk priamo určený na štrkovanie koľajníc, napríklad tu: https://www.nfmodely.sk/index.php?route=product/category&path=25_122_149 a tam si vieš vybrať aj rozmer aj farbu. Myslím, že na TT je vhodný rozmer 0,4-1mm ale to Ti asi najlepšie poradí Samba tu na fóre.

 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
 

Igor: tak veľmi dobré rozhodnutie použiť koľajnice I profil. Flexi čakajú aj na mňa a priznám sa, že sa trochu obávam, ale zároveň sa na prácu s flexi profilovými koľajničkami teším. Máš to parádne vybudované a zvládol si to zatiaľ pekne čisto. Oblúky ti pekne licujú z vybraným základom. Čo sa týka štrkovania, tak ja si vyrábam štrk sám. Stačí zájsť do nejakého kameňolomu, čo máš v blízkosti a poprosiť o jedno vedro jemnej frakcie a potom dobre premyť v Save, aby si odstránil všetky nečistoty, potom vypiecť v rúre a nakoniec preosiať aby ti ostala frakcia 0,4-1.0mm. Na to používam sitká v obchodu s kuchynskými potrebami. Tak majú sitká so všelijakou hustotou a vybral som si približne s takými dierami a sám si potom osievam štrk. To nie je nič náročné, len to trochu berie čas. Ale čo je najväčší kumšť?! No trafiť peknú farbu, podľa svojich predstáv. Ja našťastie mám v blízkosti starý lom, kde sa ťažil celkom pekne sfarbený kameň, tak moja predstava o farbe je do bodky splnená. Samozrejme na celé koľajisko rovnakú farbu štrku, ktorú potom môžeš podľa potreby rôzne patinovať buď nejakými akrilovými farbami, alebo práškovými patinátormi, poprípade strúhanou kriedou podľa odtieňu. Štrk v parnom depe je tmavší (hlavne v okolí zauhľovania) a na šírej trati je trochu svetlejší (čistejší). Ale to je už naozaj podľa vkusu modelára. Zatiaľ to zvládaš bravúrne, tak len tak ďalej. Osvetlenie cestného tunela je dobrý nápad, len akonáhle ho osvetlíš, odhalíš všetky jeho nedokonalosti. Ale toho sa nemusíš až tak obávať, Veď ani v realite nie sú cestné tunely vo vnútri úplne dokonalé. Bude ti milé-malé koľajisko ako stvorené pre jazdenie s tvojou vnučkou. Už jasne vidím jej rozžiarené očká a radosť aj dávkou hrdosti v tvojich očiach, keď si tam budete preháňať súpravičky ako z rozprávky. Modelovanie droga, ktorú si nemusíš dávkovať po kvapkách, ale sa kľudne môžeš aj predávkovať. Nijako to neškodí. Ver mi čo hovorím, skúsil som na vlastnej koži. Máme najkrajšie hobby na svete, tak si ho užime najviac ako sa dá. 


   
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@samba pozdravujem Ťa a ďakujem za dobré typy a rady. Mne práve toto chýba, polotovarov na stavbu koľajiska je veľa, len treba poznať techniku ako na to. Každá rada skúsených modelárov má pre mňa veľkú cenu. Teraz Ti opíšem, ako chcem riešiť úpravu tunelových vstupov/výstupov, ktoré sú v rozmeroch HO. Na všetky som si urobil šablóny podľa zakrivenia koľajníc v dĺžke asi 15 cm. Narežem polystyrén, do ktorého vydlabem tunelovú chodbu podľa šablóny. Vnútornú časť vytriem prifarbenou sádrou, resp. kléberom. Nakoniec to vložím cez pôvodný HO otvor dovnútra a zafixujem. Potom  zvonka prilepím portál. Cestný tunel budem riešiť podobne, tunelové chodby pod kopcom uzatvorím, aby  svetlo z nich nepresvitalo.

Flexi koľaj je naozaj super vec. Ja som tým riešil aj výmenu chybne spojených koľajníc. Aku-uhlovou brúskou som vyrezal chybný úsek a vložil flexi koľaj. Nakoľko pražce sú na nej pohyblivé, tak obe koľajové spojky som nasunul na koľajnicu, do ktorej som nasúval flexi, ale ešte pred tým som na druhý koniec flexi nasunul obe koľajové spojky a to tak, aby nepresahovali koľajnicový I profil.  Takto sa dá vložiť flexi koľaj úplne presne (možno aj s nemerateľnou medzerou). Treba to trochu rozchodiť, nakoniec som vysunul koľajnicové spojky na druhú koľaj.

Prepáč, ak kura chce učiť sliepku. Ale rád by som sa aj ja niečim zavďačil.

Ešte napíšem, že moja malá vnučka každé ráno vozí slimáčikov v otvorenom nákladnom vagóne. Je to zábava pre celú rodinu, lebo slimáky zvedavo pozerajú-možno chcú uniknúť z vagóna, ale keď je to v pohybe, tak len hýbu telom na všetky strany ako keby pozorovali okolie.

Nateraz musím končiť, neskoršie ešte niečo doplním.


   
Samba and Marek reacted
OdpovedaťCitácia

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá