Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Igorove koľajisko

124 Príspevky
6 Užívatelia
84 Likes
1,874 Zobrazenia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

Milí modelári, občas som pozrel na Fórum, a obdivoval som vás ako precízne  a do najmenších podrobností prenášate skutočnosť do modelárskeho sveta. Ja som mal dlhšiu pauzu, lebo som absolvoval viacero operácii očí. Zdá sa, že už je všetko v poriadku a teda začnem pracovať. Medzitým som robil nejaké nákupy (osvetlenie budov, ulíc, . . .), pulzná regulácia ( netrúfal som ju poskladať podľa Marekovho návodu), atď.  Teraz plánujem najprv na starých koľajniciach vyskúšať štrkovanie, zatrávňovanie a mnohé iné práce, s ktorými nemám skúsenosti. Osvetlenie mám od viacerých výrobcov, všetci uvádzajú že to je na 16V usmernených alebo neusmernených. Jeden k svietidlu priložil odpor R 1000, druhý odpor a zenerovu diódu. Vyskúšal som a svietili všetky varianty. Ja som si doteraz myslel, že LED diody musia byť napájané usmerneným prúdom. Ďalej som chcel kúpiť parnú lokomotívu, náhodou som zistil, že obmedzenie na jej použitie robí polomer použitých koľajníc. Neustále sa stretám s vecami, ktoré nepoznám - nemám s nimi skúsenosti.

Keďže sme už na prahu vianoc, dovoľte, aby som Vám poprial "šťastné a veselé" a uspešný rok 2022.


   
Ivor and Marek reacted
Citácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 

@igor som rád, že operácie dopadli úspešne a želám Ti pevné zdravie a úspechy pri modelovaní. Tešíme sa na fotky, v prípade, že by si potreboval s niečím poradiť, kľudne sa na nás obráť tu na fóre, určite Ti poradíme, pokiaľ to bude v našich silách 🙂 Šťastné a Veselé aj Tebe

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
 

Igor: ... fúúú-ha, tak ty si mal problém s očami?! To by pre modelára  (ako aj pre všetkých ľudí)bolo asi to najhoršie, stratiť zrak. Neboj sa ani ja nie som žiadny "ostrovid" a k modelovaniu používam okuliare a niekedy je nevyhnutá aj lupa. To, že modelujeme do detailov?! Tak to sa o mne nedá veľmi povedať, ale na tomto fóre sú modelári (páni modelári), ktorí dokážu pri modelované krajiny ísť až do úplných detailov a do krajností, ktoré keby tam neboli, tak by to aj tak bolo super. samozrejme keď tam tie detaily sú vymodelované, potom je to už najdokonalejšia dokonalosť v modelované. Ja vždy obdivujem toho, čo dokáže to čo nedokážem ja. Takže ja obdivujem asi všetkých, lebo každý modelár je v niečom výnimočný. Preto som rád, že sa opäť budeš môcť venovať najkrajšiemu hobby na svete - modelovej železnici. Tak do toho !!!


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

@igor ... ak môžem odporučiť, tak pred samotnou realizáciou akejkoľvek stavby v rámci modelovej železnice, doporučujem hodne, hodne navštevovať rôzne návody a videá od skúsených modelárov, je ich na nete stovky....stačí do prehliadača zadať vhodné kľúčové slová, to isté platí o YouTube.

Na mojom webe mám aj sekciu " Odkazy na stránky iných modelárov"

https://lokalka-tt.webnode.cz/itlokalka/

a z YouTube doporučujem začať napríklad tu ( Luke Towan ) :

https://www.youtube.com/watch?v=yygwun1cdug

Držím palce, 

Ivor

🙂

 

 

 

 

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@ivor , Marek, Samba: Ďakujem za Vaše reakcie na môj príspevok. Obdivujem Vašu veľkosť, skromnosť, dobroprajnosť a najmä trpezlivosť, ktorú mi venujete pri spoznávaní modelárskeho umenia. Mne to pripadá ako stúpanie nahor po rebríku, ktorý má veľa priečok. Ivor, s veľkým záujmom som si pozrel Tvoju web-stránku, ktorá lahodí oku a je veľmi obsažná. Dúfam, že cez sviatky si to podrobnejšie popozerám.

Takže veľkí páni modelári (ako píše Samba), vďaka za všetko čím mi pomáhate stúpať nahor.


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 

@igor som rád, že sa Ti toto fórum páči ako aj to, že členovia sú nápomocní a trpezliví. Toto fórum vzniklo presne preto, pred niekoľkými rokmi, pred vznikom tohto fóra som ako amatérsky modelár uverejnil svoju prácu na vlaky.net fóre a bol som členmi tam úplne zosmiešnený a zvozený... Až tak, že som takmer všetkého nechal. Preto som vytvoril toto fórum s pravidlom - žiadny rátači nitov... Možno aj preto tu nie je toľko členov ako inde, ale zato sú tu skvelí chalani, ktorí aj mne veľa poradili. Stále som amatér, ale tu sa nebojím zverejniť svoje amatérske modely. Stále sa učím, ale vďaka chalanom tu som sa posunul poriadny kus dopredu. Takže držím palce pri modelovaní a teším sa na Tvoje ďalšie príspevky. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@marek , Nedá mi neodpovedať na Tvoj príspevok. Vidím, že Fórum je Tvoja srdcovka a moji diskutujúci sú skvelí ľudia. Hotový koľajový systém Rosenheim (HO, TT), na ktorom pokračujem je dosť obmedzujúci, budem to postupne zverejňovať na fotodokumentácii systémom pôvodný a upravený stav. Túžim po novom vlastnom modeli, ktorý budem stavať od začiatku. Keď som kládol koľajnice držal som sa koľajového plánu TT, ktorý celkom nesedel.  Preto som použil aj koľajnicový oblúk R01 s polomerom 267mm. Pred nedávnom som kúpil 4-osí motorový rušeň, v návode som sa dočítal, min. polomer je 310 mm. Takže na Rosenheime jazdiť nemôže. Takisto to nevyhovuje 6-osím podvozkom a parným lokomotívam (čo by som veľmi chcel). Pôdne som si myslel, že postavím koľajovú dráhu a potom si budem dokupovať mašinky. Po viacerých negatívnych skúsenostiach som rozhodnutý pre niečo nové, chcem to postaviť na väčších oblúkoch (aby boli čo najmenšie obmedzenia pre mašinky). Preto by som poprosil TT-modelárov o ich názor. Zostávajú dva polomery s rozmermi 353 a 396 mm ? 

Teším sa na Vaše názory.


   
Ivor, Samba and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
 

Igor: ... je to presne tak ako píšeš. Keď máš dopredu daný plán od výrobcu aj s podkladom, tak nemáš takmer žiadne možnosti nejako to upraviť podľa seba. Ale neber to ako zlú skúsenosť. postupne do všetkého prídeš a je vidieť, že už dosť dobre chápeš geometriu oblúkov k priechodnosti mašiniek. Polomery pod 310mm sú vhodné len pre lokomotívy kratšie, alebo v prevedené "ŠTART". Tieto "ostré" oblúky vedeli celkom pekne prechádzať mašinky starej výroby (BTTB, ZEUKE, ktoré je inak zbieram a som ich obdivovateľ), ale novší výrobcovia už väčšinou v návode upozorňujú, že prejdú len oblúkmi 310mm a viac. Z vlastných skúseností ti viem potvrdiť, že radšej viac ako 310mm (353 - 396 mm a ako je možné aj viac). V prípade väčších oblúkov je už však potrebné mať k dispozícii väčšiu a rozsiahlejšiu plochu, alebo pristúpiť ku koľajisku dlhému, ale užšiemu (segmentovému) s koncovými stanicami, kde sa v staniciach vlak nebude vedieť otočiť, len sa na výhybkách prepriahne lokomotíva na druhú stranu súpravy a vracia späť. Možností je neúrekom, len si to treba poriadne premyslieť a potom sa do toho pustiť. Pokiaľ sa budeš držať geometrie a polomerov oblúkov od výrobcov, znovu budeš v oblúkoch obmedzovaný, preto je lepšie použiť flexi koľajivo a vytvoriť si vlastné jemnejšie oblúky, kde ti budú môcť bez problémov jazdiť aj dlhé pary, alebo dlhé motoráky. 

Ale len tak na okraj si myslím, že to do témy "zberateľská vášeň" nepatrí. Ak ti môžem poradiť, vytvor si svoju tému o stavbe svojho koľajiska v sekcii Stavba koľajiska a tam rád budem komentovať a ak budem vedieť aj radiť pri stavbe tvojho budúceho koľajiska. Priznám sa. že rád by som videl aj tvoje doterajšie koľajisko "Roseinheim". Myslím, že vytvorenie témy, nie je až tak ťažké, že by si to nezvládol. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 

@igor , samba, ivor - rozdelil som tému - odpovede zo Zberateľskej vášne som presunul do novej témy Igorove koľajisko. Poprosím teda všetky odpovede a všetko ohľadom Tvojho koľajiska Igor písať sem. Nemusíš mať strach, určite to nájdem 😉 Ďakujem za pochopenie a prajem veľa úspechov pri modelovaní

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Ivor and Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Ak sa môžem vyjadriť k oblúkom, tak pri nich je tak ako v každej modelovej mierke rozhodujúci ich polomer. Čísla udávané pri štandardných oblúkoch znamenajú teda polomer, ale ani najväčší z nich nemôže niesť "nálepku" modelový. Namiesto štandardne vyrábaných oblúkov je možné použiť tzv. flexi koľajnice, pri ktorých je možné pomerne ľahko vytvoriť oblúk požadovaného polomeru, dokonca vytvoriť plynulé prechody z rovnej trate do oblúku, tak ako je to v reále. Samozrejme asi málokto má toľko priestoru, aby mohol postaviť trať z takýchto polomerov a tak aj tu treba hľadať určité kompromisy. Ja som si kedysi pred rokmi zvolil po mnohých pokusoch s rýchlikovými vozňami oblúky s polomerom 600mm. Ide o to, že v malých oblúkoch nielenže trpia kinematiky spriahadiel, ktoré sú nadmerne vyťahované, spojnice a rozvody viac nápravových parných lokomotív, ale aj vizuálne nevypadá dobre, aby pri pohľade zhora bol stred vozňa mimo koľaj, nárazníky lokomotívy sú kdesi mimo štrkového lôžka trate, atď..... Mieru kompromisu si musí nájsť každý sám v závislosti od toho, čo chce zobraziť a koľko má na to priestoru.

Pripájam pár obrázkov z mojich dávnych pokusov pre ilustráciu...

ALFA problem

Dva rýchlikové ypsilony na najmenšom polomere v mierke TT

YPS

...a pár momentov z pokusov v mierke H0.... tam sa polomery adekvátne ešte zväčšujú....

 

 

6H0
7H0
3H0
1H0
5H0

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Marek and Samba reacted
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@ivor , ďakujem za Tvoj príspevok a priložené foto-zábery. Dobré rady si veľmi cením. Logicky predpokladám, že polomery sa vzťahujú aj na výhybky, kde by som mal vyberať podľa najmenšieho uhla odbočovacej koľaje (poznám 15 a 30 stupňové odbočenia). Dúfam, že do vianoc niečo zavesím na Fórum a budem čakať na pripomienky priateľov. Nové koľajisko už nosím v hlave, keď nastane vhodný čas, dám svoju predstavu na pripomienkovanie. 


   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@samba ... ďakujem za Tvoj príspevok. Veľmi oceňujem vitalitu akou sa angažuješ na príspevkoch v rámci Fórum. Do budúcna chcem rozšíriť svoju zbierku modelov, prípadne iných vecí, preto myslím na Teba. Myslím, že sa týmito vecami zaoberáš. Objednávať cez internet bez znalosti nemusí dobre dopadnúť. Mám s tým skúsenosti. Ja potrebujem vidieť a vypočuť si odporúčanie alebo neodporúčanie. Tvoju jemnú pripomienku akceptujem, nechtiac som urobil chaos.


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@marek ... ospravedlňujem sa za chaos, ktorý som neúmyselne vyprodukoval. Dovoľ krátke vysvetlenie. Medzi najnovšími príspevkami som zachytil Tvoju diskusiu so Sambom v sekcii "Zberateľská vášeň". Chcel som dať najavo, že žijem a idem do roboty. Začalo sa to rozvíjať systémom odpoveď na odpoveď. Ja mám vytvorenú tému pod názvom Modelovanie na koľajovom základe Rosenheim V rámci kategórie "Stavba koľajiska, modulu".  Zruš prosím naposledy menovanú tému, nechcem z nej nič. Akceptujem novovytvorenú tému "Igorove koľajisko".

Ďakujem


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 

@igor ďakujem za vysvetlenie, ale nie je prečo sa ospravedlňovať ani mazať tému. Diskusia sa proste občas zvrtne, ale nie je to nič, čo by sa nedalo opraviť. Toto fórum si číta mesačne 1500-2000 ľudí (super čísla), tak nech vidia všetko, čo sa tu napísalo. Ak však naozaj chceš, vymažem tú tému, ale podľa môjho názoru by som ju radšej nechal. Alebo ak chceš, tak ju presuniem sem... stačí napísať.

Samba sa zaoberá predajom bazárových modelov - jeho manželka Lucka má eshop, ja tam rád nakupujem, aj keď v poslednej dobe nie tak často, ako by som chcel. Ale asi 2/3 mojej zbierky sú práve odtiaľ. Odkaz nájdeš na vrchu fóra - http://nfmodely.sk Presne ako píšeš, Samba vie veľmi dobre poradiť a často aj zohnať takmer nezohnateľné. Momentálne si ale viem predstaviť, že to má ťažké kvôli obmedzeniam v cestovaní kvôli Covidu.

Čo sa týka tých polomerov, Ivor má pravdu, modelovo krajšie je väčšie polomery, ale tie vyžadujú veľa miesta. Na domácich koľajiskách to často nie je možné, preto robíme kompromisy.. Každý si nájde ten svoj zlatý stred - aby to aj vyzeralo ale aby sa to zase zmestilo na plochu koľajiska. Ivor má napríklad koľajisko robené po obvode izby a tam sa mu dajú robiť veľmi veľké polomery, niekto zase robí koľajisko na ploche a tam proste musí použiť menšie polomery. V konečnom dôsledku to však neznižuje kvalitu koľajiska, však ide o náš koníček a o to, čo nás baví... robíme to pre seba. Držím palce a teším sa na ďalšie (nielen) Tvoje príspevky. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

@igor 

ešte ku tým výhybkám vo všeobecnosti.

Uhol odbočenia nie je také potrebné sledovať, ako skôr polomer odbočnej koľaje, nakoľko neplatí, že výhybka s uhlom odbočenia napr. 15 stupňov má určitý polomer odbočnej koľaje....

Doporučujem najmä na viditeľné časti koľajiska výhybky Tillig EW2, 15°, polomer odbočnej koľaje 631mm

https://shop.modelovazeleznica.sk/tillig-83332-vyhybka-ew2-15-lava-p-190.html?osCsid=dc5039be5a8a2f4200dcc3074465d994

prípadne EW3, 12°, polomer odbočnej koľaje 984mm,

https://shop.modelovazeleznica.sk/tillig-83342-vyhybka-ew3-12-lava-p-192.html?osCsid=dc5039be5a8a2f4200dcc3074465d994

resp. možno použiť najmä na začiatku zhlavia stanice aj symetrické výhybky ( kde je uhol odbočenia dokonca 6 stupňov a polomer odbočnej koľaje 1986mm, čo je hodnota v mierke TT skutočne modelová a závidieť by Ti ju mohol i nejeden modelár H0, 0 atď....takže do takejto odbočky môže kľudne aj rýchlik, ktorý v stanici nestojí a prejde stanicu úplne v pohode....

https://shop.modelovazeleznica.sk/tillig-83382-vyhybka-abw-symetricka-vyhybka-12-p-369.html?osCsid=dc5039be5a8a2f4200dcc3074465d994

Oblúkové výhybky od Tillig žiaľ majú od modelovosti veľmi ďaleko.

Výhybky EW1, ktoré majú delený jazyk a teda o modelovosti tu už nemôže byť veľmi reč, sú použiteľné snáď len niekde na vlečkách, kde po nich jazdí nejaká posunovacia lokomotíva ( T334, T435, T466, T458 atď. ) 

Ak by si staval koľajisko z koľajiva Kuehn, potom by som doporučil výhybku WR10, ktorá má polomer odbočnej koľaje 758mm, avšak jazyky sú delené, čo neprispieva k modelovosti výhybky a napriek skvelým jazdným vlastnostiam ju delené jazyky posúvajú do kategórie " detský elektrický vláčik"....

Existujú aj kvalitnejšie a modelovejšie výhybky ( TT Filigran ), ich ceny sú však niekoľkonásobne vyššie ako sú ceny koľajiva Tillig, ktoré používam aj ja a myslím, že pre potreby slovenského modelára plne vyhovujú, dokonca by som ich uprednostnil aj v mierke H0 pred koľajivom Roco, Piko ap.....

Držím palce, nech sa darí !

Piatok 14

 

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
 

Ivor: ... tieto rady sú hodnotné nie len pre Igora, ale aj pre iných modelárov, ktorí sa chystajú na stavbu svojho akokoľvek veľkého koľajiska (teda aj pre mňa). Pokiaľ je priestor menší, určite by som pristúpil k jednoduchej trati s jednoduchou malou stanicou, aby s toho nevznikol "vlakodrom" ako tomu bolo na mojom prvom koľajisku. Ale ruku na srdce, kto mal prvé koľajisko iné ako "vlakodrom"??!! Je to presne tak ako píšeš, oblúkové výhybka a výhybka EW1 sú nepoužiteľné vo viditeľnej časti koľajiska, kde bude modelár chcieť fotiť modely, alebo natáčať videá. Ja veľmi rád dám na tvoje rady a na viditeľnej časti určite použijem EW2 a mám už pripravené aj EW3, tak to snáď dobre dopadne. Ale toto je téma o Igorovom koľajisku, takže znovu som neudržal svoje myšlienky, za čo sa všetkým ospravedlňujem. Som proste taký !!! Chcel som len napísať, že tvoje rady Ivor sú veľmi fundované a ja sa určite nimi budem radiť maximálne ako len bude možné (nie je problém priestor, ale trochu ovplyvňujú hlavne financie!). 


   
Ivor reacted
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@ivor 

neviem ako vyjadriť svoj obdiv, Tvoje vedomosti a spôsob akým to podávaš ma fascinujú. Sledujem ponuku trnavčanov na internete a chodím aj do kamennej predajne. Vidím, že som doteraz výhybkám absolútne nerozumel. Rosenheim dokončím, je to dobrý prostriedok na učenie ale snívam o niečom novom kde by si mohli aj väčšie mašinky schuti zajazdiť.

Ďakujem


   
Ivor reacted
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@marek 

tému "modelovanie na koľajovom základe Rosenheim" by som najradšej odstránil, lebo je tam dosť mojich príspevkov, ktoré by som dnes už nezverejnil.

Ďakujem


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 

@igor nebude možné zmazať tému. Som to pozrel a tá možnosť tam nie je. Dá sa s ňou robiť kadečo, ale zmazať nie.

forum 1

Ale keď som si ju prečítal, tak sú tam dobré rady od každého z nás, vrátane Teba, tak mi to nevadí, že sa nedá vymazať. Nevedel som, ako to je, lebo ešte nikdy nikto nechcel tému vymazať. Takže nech si prečítajú... A nech Ťa netrápi, že tam sú veci, ktoré by si už teraz nenapísal... Keby to trápilo mňa, že som napísal niečo v minulosti, čo by som už teraz nie, tak by som musel vymazať minimálne 1000 mojich príspevkov a to by už nebolo o modelovaní a osobnom postupe. Aj moje články, ktoré si môžeš prečítať a pozrieť tu na stránke napríklad z rokov 2014, 2015 a podobne by som už dnes nenapísal. Vtedy to bol môj vrchol modelovania, teraz som už vďaka skúsenostiam a dobrým radám tu na fóre ďalej.

Ďakujem za pochopenie a želám veľa úspechov pri modelovaní (a krásne sviatky samozrejme)

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 

@igor ako pokračuješ? Darí sa? Sme určite viacerí zvedaví 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@marek; @Samba; @Ivor

 Oblúkové koľaje a výhybky

Šťastnou náhodou som vyvolal  5.12.2021 diskusiu o oblúkoch a výhybkách Dozvedel som sa veľa cenných informácii, myslel som si, že tomu už trochu rozumiem. Posledné príspevky od Ivora mi to rýchlo vyvrátili, lebo objasňuje tajomstvá ich správneho  fungovania počas vlakovej prevádzky, čo som doposiaľ nepoznal. Chcem sa uistiť, či som to správne pochopil,  preto urobím malú rekapituláciu:

  • pri stavbe koľajiska, výhybky iba čiastočne fixovať, aby bola možnosť vykonania korekcie ich uloženia
  • ak to situácia dovolí, ukladať výhybku v priečnom smere v rovine (aby podvozky vlakovej zostavy netlačili na niektorú koľaj, čo následne môže vyvolať vykoľajovanie )
  • odskúšať funkciu prestavníka (aby úplné dotláčal pohyblivú koľaj v oboch polohách)
  • odskúšať polohu prídržnice (posun v pozdĺžnom smere v rozmedzí 1 – 3 mm )
  • ak je to potrebné, jemné zabrúsenie nábehu srdcovky

 

Pod pojmom prídržnica si predstavujem plastovú časť výhybky uloženú na 5-tich pražcoch.

V príspevku sa vyskytoval aj pojem „opornica“ , je to synonymum slova prídržnica, alebo . . .

Pri mojich starých rýchlikových vagónoch na niektorých nápravách mám viditeľný zlý rozchod kolies. Dá sa to posunúť alebo zaobstarať novú nápravu?

V pamäti mi rezonuje pojem z minulosti „vyrovnávacia koľaj“ , ktorá sa spájala s výhybkov. Platí to aj v súčasnosti? V čom sa vlastne odlišuje ? U Tillig sú to tie krátke koľaje G6,G5,G4 ?

Dá sa na výhybkách rýchlo jazdiť ?  Prípadné vykoľajenie nepoškodí výhybku?

 

Stavba nového modulového koľajiska

Na tomto mieste by som rád predstavil svoje úvahy na stavbu nového koľajiska. Vychádzam z priestorových možností, zatiaľ som si urobil trochu miesta v podpivničenom priestore kde je aj ústredné kúrenie. Koľajisko chcem postaviť na dvoch moduloch, ktoré bude možné spojiť a rozložiť do tvaru „L“ (aby bolo prenosné nejakým spôsobom cez 90-ky dvere).  Orientačné rozmery modulov 1000 x 1200. Chcem sa prioritne zamerať na krajino-tvorbu, kde bude jednokoľajka vo dvoch úrovniach s minimálnym počtom výhybiek. Túžim postaviť koľajovú dráhu, na ktorej si mašinky budú môcť schuti zajazdiť rýchlejšie (aj viacnápravové rušne, parné rušne). Preto minimálny polomer oblúkov bude 396 (myslím na Ivorové odporúčanie). Na koľajisku chcem mať všetky jazdy schopné vlakové súpravy (4 – 6), ktoré budú vlastne ukryté (odstavené) pod povrchom v takzvanej posuvnej zásuvke. V nasledujúcich riadkoch to vysvetlím.

Na vrchu bude teda jednokoľajová trať s dvoma výhybkami Tillig 83341 EW3, a 83342 EW3. Týmito výhybkami chcem urobiť vchod vlakovej súpravy pod povrch na priečne posuvnú dosku a odjazd vybranej vlakovej súpravy zo suterénu a následné napojenie na hlavnú vrchnú trať. Pod povrchom si to predstavujem nasledovne:

Tzv. zásuvková doska bude mať na sebe husto uložené koľajové dráhy (??????????????    v dĺžke najdlhšej vlakovej zostavy. Fungovať by to malo tak, že priečnym posunom dosky sa nastaví vybraná vlaková zostava (teda týmto výberom sa zostaví trať pod povrchom a vybraná vlaková súprava môže odísť von z pod povrchu a cez výhybku sa napojiť na hlavnú jednokoľajovú trať. Neviem ako to mám napísať, aby bol jasný môj úmysel. Teda koľajnice vedúce pod povrch skončia pri posuvnej zásuvkovej doske. Od ukončenia základovej dosky začínajú koľajnice vychádzajúce von na výhybku. Tento prerušený úsek nahradia príslušné koľajnice nachádzajúce sa na priečne posuvnej zásuvkovej doske. Je to princíp fióka.  Toto riešenie by malo nahradiť výhybky pod povrchom. Ďalšiu výhodu vidím v tom, že bez väčších problémov môžem pridávať na dosku nové vlakové zostavy.

Technické riešenie nebudem zatiaľ prezentovať, lebo je to len zámer.

Keď budem mať viacej času, začnem kresliť návrh trate. Toto bude limitujúci činiteľ, od ktorého sa odvinie veľkosť modulov, dĺžka posuvnej základovej dosky, atď. Dnes som si kúpil veľkú lupu, aby som mohol postaviť koľajovú dráhu čo najlepšie. Na tom je postavený celý úspech.

Rosenhiem

 Pracujem na ňom, možno zajtra pošlem pár fotografii. Moje prvotné nadšenie vyprcháva, ťažko sa na ňom pracuje, lebo mnoho vecí je daných a dosť námahy ma stojí niečo dotvoriť, zmeniť, . . . 

On je navrhnutý pre HO, s tým, že môže byť aj pre TT.

 

Pozdravujem všetkých, ktorí budú čítať môj príspevok a prajem šťastný a úspešný rok 2022.

 


   
Samba and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
 

@igor najlepšie Ti poradia Ivor a Samba, ale ak môžem, tak ja si myslím, že výhybky EW3 sú na malé koľajisko dosť dlhé. Sú síce najmodelovejšie, ale pri menších rozmeroch koľajiska by som použil asi kratšie. Ivor vie veľmi dobre poradiť, ale on je veľmi náročný modelár a má dosť priestoru na koľajisko. Všetko závisí od Teba a od Tvojich možností, toť môj názor, ale lepšie v TT poradia tí dvaja spomínaní páni 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
 

Igor: ... vitaj medzi naozajstnými modelármi, ktorí si stavajú trať podľa vlastnej fantázie, alebo sa snažia napodobniť skutočnú časť trate z originálu (ako to urobil Ivor, inak medzi nami, jemu sa to podarilo bravúrne, ja skutočnú trať Breznička - Katarínska Huta poznám, veď v tej lokalite som vyrastal a strávil mladosť života). Prečo som zdúraznil slovo "napodobniť", no preto, že sa stále jedná len a len o model. To si musíš uvedomiť hneď na začiatku. Model ti nikdy neumožní presne dodržať čo je v skutočnosti, potom by mohlo dôjsť ku sklamaniu. Tak nech sa darí pri stavbe vlastného koľajiska. 

Pokiaľ ide o výber koľajiva na stavbu trate. Tak to nemáš veľmi na výber. Môžeš siahnuť po plechovom koľajive BTTB (vôbec nedoporučujem), potom je tu možnosť použiť koľaji TILLIG. Tu máš dve možnosti, buď použiješ koľajivo s umelohmotným podložím (tak istom nedoporučujem, možnosť použiť len geometriu, ktorú výrobca ponúka - veľké obmedzenie, žiadna kreativita), alebo môžeš použiť koľajivo bez podložia (to doporučujem, lebo nie je žiadna iná možnosť, cenovo ako-tak dostupné a pri použití flexi koľají je možná úplná vlastná tvorba) a ešte je tu prakticky posledná dostupná možnosť koľajivo Kuehn (tak isto nedoporučujem - malá možnosť kreativity a nemodelové výhybky- hoci veľmi dobre funkčné riešené, ich prestavovanie je jedna báseň, tu by si mohol TILLIG zobrať príklad !!!)

Takže výber koľajiva je jednoznačný a jasný TILLIG. Píšeš, že pod polomer 396 nepôjdeš. To by bolo naozaj krásne a aj ja ti to vrele doporučujem, ale kompromisom sa na ploche, ktorú chceš stavať aj tak nevyhneš. Je možné, že niektoré oblúky budú musieť byť pod týmto polomerom. Najlepšie sú však flexi koľaje, kde si vieš vymodelovať oblúk aký len chceš, ale pozor na pravideľnosť oblúkov, aby si nemal zákruty nejako "šišaté" - nepravideľné. Šablóny zvládneš aj sám z nejakého tvrdého kartónu (krabice zo spotrebičov a tak), tak isto aj ťahanie rovín z flexi, aby sa ti nejako neprirodzene nevlnilo - nehadilo, tu používam dlhé kovové pravítky a svorky. No a poďme k tým nešťastným výhybkám (tu si môže TILLIG sypať popol na hlavu). Ani jeden druh výhybiek od TILLIG-a nefunguje bezchybne a tie jeho prestavníky sú jedna hrôza. Jedine prestavníky pod plochu, tie dokážu jazyky výhybiek dotlačiť tak aby opornica (časť jazyka, ktorou jazyk opiera k pevnej koľaji výhybky) dosadala tesne a patričnou silou (aby si mašinka "neprerezala" vlastnú cestu napriek prestaveniu výhybky). Samozrejme neduhom výhybiek TILLIG je aj ich nepresnosť opornice, kde je potrebné nábehy jednotlivých jazykov a oporníc jemne prebrúsiť a aj napriek tomu sa stane, že niektoré (hlavne dlhé pary) budú raziť svoju cestu cez výhybku, to je na zbláznenie. Ja sa s tým už trápim neskutočné dva týždne a pomaly sa dostávam k určitým lokomotívam, ktoré mi cez jednotlivé výhybky zhlaví v stanici jazdia takmer bez problémov (niekedy sa aj napriek akémukoľvek zabrusovaniu a ladeniu niektoré náprava vyosí - hlavne predné behúne parných lokomotív). Zatiaľ som použil len výhybky EW1 a oblúkové IBW- to je úplná hrôza tie oblúkové, 15krát rôznou rýchlosťou lokomotíva prejde bezvadne a na 16krát sa vykoľají !!!). Zatiaľ som totiž len v skrytej časti môjho koľajiska. No a prestavníky??!! To si možno videl na mojich obrázkoch, že len niekde som použil originálne prestavníky TILLIG a niekde BTTB. Originálne prestavnáky vôbec nie sú vhodné na prestavovanie výhybiek (načo ich vlastne vyrobili??!!  A ich ceny 14€ je neskutočné), tie vôbec nedokážu vyvinúť potrebnú silu na pridržanie jazyka, tak ako si mašinky neprerezala niekedy svoju vlastnú cestu. Tu sú lepšie prestavníky BTTB s lepšou silou elektromagnetov a lepšie pridržiavajú jazyky v prestavenej polohe.

Tať zatiaľ moje skúsenosti zo stavbou z koľajiva TILLIG. Na viditeľnej časti môjho koľajiska, chcem použiť výhybky EW2, alebo EW3, tak som zvedaví ako budú tieto fungovať, samozrejme z podplochovými motorickými prestavníkmi TILLIG (tiež poriadne drahé, ale čo už??!!).

Tak veľa zdaru a trpezlivosti pri stavbe vlastného koľajiska. Poradím len toľko, že to nie je pretek a nie je sa kde ponáhľať. Treba si všetko poriadne premyslieť aby to čo najlepšie fungovalo. Ale pripomínam, že je to len a len model, nikdy to nebude fungovať úplne bez chyby. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@samba 

super, som nadšený z tvojho príspevku. Aj vďaka nemu postupne dopĺňam mozaiku výhybiek, oblúkov, . . . .   Problémy s výhybkami, ktoré si uviedol mám aj ja ( prerezanie vlastnej cesty, vyskočenie na prestavenú opornicu atď). Na koľajisku Rosenheim mám aj oblúkovú výhybku IBW, zatiaľ sa mi nejavila problematická ale pravdou je, že som cez ňu veľakrát neprešiel. Ďakujem za objasnenie pojmu opornica. Takže opornica je pohyblivá časť koľaje ovládaná prestavníkom. Očakával som, že niekto zareaguje na môj nápad s posuvnou zásuvkovou doskou. Možno je to veľká hlúposť ale zatiaľ sa jej nevzdávam. 

Ďakujem, prajem dobrú silvestrovskú pohodu.

 

 

 


   
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@marek 

Ďakujem za radu, ak je to možné reaguj na môj mail zo 16.12.2021.

Prajem Tebe a Tvojej rodinke dobrú silvestrovskú pohodu.


   
OdpovedaťCitácia
Stránka 1 / 5

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá