Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Igorove koľajisko

124 Príspevky
6 Užívatelia
84 Likes
2,016 Zobrazenia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

@igor rád by som reagoval, ale nedostal/nenašiel som Tvoj mail zo 16.12. - ani v spame. Odišiel Ti? Na ktorý mail si mi to posielal?

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
 

Igor: pokiaľ ide o tvoju zásuvku pod koľajiskom, tak je to dobrý nápad, ale najviac skúseností a tvorbou takéhoto zariadenia má Marek, lebo on staval presuvňu, vo veľkosti H0. Samozrejme, že je to dobrý nápad, len mi trochu robí starosti jej technické zvládnutie, aby bol pohyb plynulý a presný, aby sa nestalo, že pri nejakom "šklbnutí" sa ti nezvalia postavené vlakové súpravy. Ale o tom je modelovanie a uplatňovanie vlastných nápadov v praxi. Rád sledujem odvážnych modelárov pri práci, tak sa teším aj na sledovanie tvojej stavby. 

Ešte si sa pýtal na to či vykoľajenie súpravy na výhybke ju nepoškodí. Ja osobne si myslím, že vykoľajenie lokomotívy vo výhybke by ju nemalo nijako poškodiť a pokiaľ ide o vykoľajenie vagóniky, tak to už vôbec, ten je ľahší ako mašinky. 

Ešte ti dlžím objasnenie pojmu pridŕžnica, áno je to tak ako píšeš, je to ten silný plast na 5-tich podvaloch, ktorý má v skutočnosti za úlohu v najbezpečnejšej časti výhybky udržať koleso na koľaji a zabránij jeho skĺznutiu z koľaji. No a na TILLIG výhybkách sa mi tiež stalo, že aj túto pridŕžnicu som musel jemne prepilovať jej nábeh a aj výšku, ale nie u každej výhybky. No proste TILLIG je v tom hrozný výrobca. 

Ešte si sa pýtal na nápravy starších vagónikov BTTB, kde je kovová osja a umelé kolieska, že sa ti stalo, ťe koliesko je v inej polohe ako má byť a náprava je tým užšia a hrozí skôr jej vykoľajenie. Tak to je samozrejmí, len koliesko je na hladkej oske len nasunuté. Ja na jazdenie na koľajisku používam (mením) všetky dvojkolia kovové sústružené od nemeckej firmy (nie TILLIG), ktoré ponúkam aj v našom e-shope. Sú kvalitnejšie ako TILLIG a presnejšie a z jednej strany izolované, takže vhodné aj do vagónov s osvetlením. Tie jazdia perfektne a z ničím lepším som sa nestretol. Tie originálne BTTB dvojkolia sú vhodné len na vagóny, ktoré mám vo vitrínke, tam je zbytočné mať drahé sústružené dvojkolia. No a ešte k náprave toho posunutia. Na to je jednoduchá pomoc, Kolieso ktoré sa takto ľahko posúva n oske dím dole a v mieste kde má byť koliesko upevnené osku štipačkami trochu postláčam, aby vznikli v tom mieste drážky, ktoré po nasunutí kolieska zamedzia jeho samovoľnému posunutiu. Oska je natoľko tvrdá, že hu neprestrihneš, len ju zadrážkuješ. Skús to, to sa mi osvedčilo a dvojkolia od vtedy na oskách držia parádne. Ale na jazdenie doporučijem jedine sústružené dvojkolia, ktoré sú dostupné v rôznych priemeroch (7,5mm, 7,7mm 8.0mm,8.3mm a dokonca aj 5.5mm). Ja ešte staré vagóniky BTTB, ktorí chcem prevádzkovať vybavujem mosadznými púzdrami PEHO, v ktorých hrotové uloženie dvojkolia majú malý valivý odpor a tým je jazda ľahká a mašinka ani nevie, že ťahá viac vagónikov.

Tak snáď som ti už odpovedal na všetko čo si sa pýtal a vedel som podľa mňa správne odpovedať. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Ako to tu čítam, tak všetko podstatné už objasnil SAMBA, takže dodám len pár info navyše, možno sniekde budem opakovať, sorry....

Prídržnica je tá plastová časť modelovej výhybky, ktorá má za úlohu fixovať jazdnú dráhu dvojkolia. Napríklad pri vjazde dvojkolia do výhybky, je na jednej strane dvojkolia koleso, presnejšie okolok vedený vonkajšou koľajnicou a druhé koleso vchádza na vnútornú časť jazyka výmeny. Celé dvojkolie je vedené pomerne presne a pokiaľ prestavník ( akýkoľvek ) správne odvádza svoju prácu a dostatočne priťahuje jazyk výmeny ku koľajnici, všetko prebieha bez problémov. Potom sa dvojkolie blíži k srdcovke a tu na malú chvíľu jedno koleso opúšťa vnútornú časť jazyka výmeny a až do okamihu, kedy dosiahne hrot srdcovky je akoby voľné a môže si robiť čo chce.... No a na to, aby si nemohlo robiť čo chce, slúži práve prídržnica, ktorá má fixovať správnu dráhu druhého kolesa, ktoré sa valí po vonkajšej koľaji a tým de-facto račuje, že to prvé koleso si nebude robiť čo chce, ale v správnom smere nabehne na srdcovku. A ešte je pri srdcovke tzv. opornica, aby bola dráha kolesa čo najpresnejšie určená. Takže ak napríklad predný behúň má tendenciu vyskočiť na srdcovku, tak je to napríklad aj preto, že prídržnica jeho druhé koleso neskoro priťahuje ku hlavnej vonkajšej koľaji a preto je potrebné prídržnicu posunúť smrom k jazykom, aby skôr začala priťahovať koleso ku vonkajšej koľaji a tým správne smerovať druhé koleso, ktoré bude musieť zvládnuť po opustení jazyka správne nabehnúť na srdcovku.

Že tam rozhodujú milimetre ?

Áno priatelia, tak je tomu aj u skutočnej železnici, kde sa pravidelne kontrolujú a udržujú výhybky a celoročne v pravidelných intervaloch kontrolujú a nastavujú. Čo všetko sa kontroluje a nastavuje je nad rámec tohto krátkeho príspevku.

Pri modelovej železnici však postačuje jedno správne odladenie výhybky na dlhé roky jazdenia, pokiaľ nedochádza k nejakým zmenám na koľajisku.

K tým výhybkam EW2 a EW3, tak uviedol Marek, EW3 je vhodná, ak tadiaľ bude jazdiť napríklad osobný vlak, rýchlik ap., nakoľko pri správne osadenej EW3 nie je potrebné spomaľovať súpravu, videl som dokonca ako kamarátovi tam až úplne nemodelove "lietala" ICE súprava rýchlovlaku. EW2 sú takým kompromisom, ale samozrejme použitím EW3 nič nepokazíš, skôr naopak. Ako prestavníky ja používam servá a dekodery, ale môžem odporučiť aj akékoľvek iné motorické prestavníky, ktoré pracujú veľmi spoľahlivo ( PECO, MTB, atď.) Prestavník musí dostatočným prítlakom neustále priťahovať jazyk výmeny ku koľajnici.

Takže zásada číslo jedna: Celá výhybka musí byť v úplne ideálnej rovine a aj koľajnice, ktoré na ňu naväzujú. Doporučujem aby aspoň 3-4 cm koľajnice napojenej na výhybku boli ideálne rovné, potom sa môžu plynule ohýbať do oblúku, tam už nič nehrozí.

K tej presuvni len toľko.

Teoreticky si takú konštrukciu, plne funkčnú predstaviť síce viem, ale musela by byť celá kovová a jej pohyb vymedzený na ložiskách, čím by bol jej chod nielen tichý a ľahký, ale predovšetkým presný, nakoľko ložiská neumožňujú takmer žiadne dilatačné nepresnosti. No a potom už len vyriešiť správne fixovanie, napríklad pomocou nejakých západiek do správnej polohy. Určite je to možné aj v mierke TT, ale ako píšem, takéto riešenie je náročné na presnosť a tvarovú stálosť počas prevádzky. Ja osobne by som išiel cestou SAMBA a overených tzv. skrytých staníc.... Riešenie zásuvky, presuvne, či výťahu ( pater-noster) je vhodné pre tých, ktorý majú stovky súprav a potom aj nákladné vybudovanie takéhoto systému má svoj veľký prínos. 

Držím palce, radšej desaťkrát plánovať, trikrát merať a raz položiť, ako potom raz prerábať.

Ivor

🙂

 

 

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@ivor;  @Samba

Ďakujem za super príspevky, ktoré v sebe spájajú teoretické a praktické skúsenosti. Je to vynikajúce. Všetko, čo sa objavilo na Fórum(e) týkajúce sa výhybiek a oblúkov vyberám do wordovského súboru, kde si to trochu upravujem, aby to malo určitú logickú postupnosť.

Ešte nebola zmienka o križovatkách. Zatiaľ som ich nepoužil, ale trochu s nimi rátam. Ja som strojár, chýbajú mi elektrotechnické vedomosti, preto prioritne hľadám technické riešenia. 

Ešte malý odkaz Sambovi, zaujímam sa o jeho služby a určite ich využijem. Mám dosť typov ale teraz to nebudem miešať. 

Priatelia, super vďaka, prajem úspešný a tvorivý rok 2022.


   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@marek 

Posielal som správu na mail, na ktorom sme nejaký čas komunikovali "marekdsk@gmail.com" . U mňa je táto správa zaradená v priečinku odoslaná pošta.

Ďakujem


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

@igor podarilo sa mi nájsť Tvoj email, ale iba po prihlásení priamo do gmailu cez prehliadač, aj som Ti odpovedal. Dúfam, že k spokojnosti. Ďakujem veľmi krásne a prajem Tebe, Tvojej rodine a aj všetkým na tomto fóre a ich rodinám všetko dobré do Nového roku 2022

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@marek ; @Samba;

pripájam pár fotozáber. Na koľajisku Rosenheim toho nepribudlo veľa, ale dosť som sa našpekuloval. V prvom rade som upravoval tunelové diery na železnicu a cestu (ktorá je osvetlená). Tento koľajový základ možno rozširovať o moduly, vidieť to na všetkých rohoch. Ja to nevyužijem, preto zapĺňam rohy. Začal som ľavým horným, doplnil som skalný kopec, už to treba namaľovať. Je to moje prvé modulovanie so styrodurom. Trošku som upravoval jazierko, vodu, postavičky a na skúšku aj trochu zelene. S rozmiestňovaním budov som už skončil, bude to asi tak. Na ľavom kopci je položený polystyrén - tu plánujem vyrobiť nejakú zrúcaninu hradu alebo vežu (rozhľadňu). Vedľa stanice je časť čerpačky, na jej miesto dám hasičskú zbrojnicu (očakávam stavebnicu). Najväčší problém je, že musím upravovať všetky miesta určené na stavby. Ani jedno nevyhovuje a bude potrebné vytvoriť nové prístupové cesty už cez existujúce zatrávnenie, celkove toho málo vyhovuje. Naviac, miesta určené na stavby nie sú v rovine, majú rôzne sklony. Môj príspevok je určený všetkým, ktorí prejavia oň záujem. Marek so Sambom ma vyzvali na pripojenie nejakých fotografii, preto som úvodné oslovenie adresoval im. 

Milí priatelia, prajem všetko dobré, dobré nápady a šikovné ruky

DSC 0006
DSC 0004
DSC 0005
DSC 0007
CIMG3330
CIMG3331
CIMG3332

 


   
Samba and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

@igor tak to som dosť prekvapený, keďže viem, koľko tento koľajový základ stojí, že tam veľa vecí nepasuje. Ale ako vidím, zatiaľ Ti to ide skvele, určite je to veľmi dobrý začiatok do modelovania. Môže byť príčinou toho, že to nepasuje aj to, že sa jedná o základ na H0 koľajisko? Alebo je to pre TT a iba som si zle pozrel? Inak, domčeky máš pekné 🙂 👍 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@marek; koľajový základ je pre HO, avšak prikladajú k nemu koľajový rozpis pre TT, ostatné veci v rozpise sú HO (budovy, . . ). Ja som to objavil v Nemecku za 263 EUR, na internetovej stránke modelárskeho obchodu v Lúbecku, distribuované to bolo priamo od NOCH   na synovu adresu v Nemecku. Ja  výhradne kupujem všetko v mierke TT, preto som si myslel, že to musí byť dobré. Máš veľkú pravdu, že je to dobrý začiatok modelovania. 


   
Samba and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
 

Igor: mňa tiež prvé napadlo presne to čo Marek, tiež viem, že tento základ je pekelne drahý. Vidím, že s tým statočne bojuješ a využívaš všetky svoje modelárske zručnosti. Takto ti vznikne plocha, ktorú takmer každý modelár pozná, ale v tvojom poňatí to je niečo iné, čo bude hneď na prvý pohľad viditeľné. Je to pekný priestor na realizáciu a na následné pojazdenie s krátkymi súpravičkami. Ten cestný tunel vedľa železničného je paráda. Mne sa to tiež páči a viem, že na mojom stredne veľkom koľajisku budem mať železnicu rovnobežnú s cestou a budú vychádzať a aj ústiť v tuneloch vedľa seba. Ak ti môžem poradiť, bolo by úplne dobré, keby si trochu zmenil tú krikľavú farbu tohto "nocháckeho" základu. Ale to ber len ako nejaký nápad, čo ma napadol hneď keď som to videl. Prajem ti dobré modelovanie, špekulovanie a tým si zdokonalíš svoje zručnosti a potom to na svojom budúcom koľajisku "rozbalíš" vo veľkom. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@samba

si neúnavný radca, vždy čakám aj na tvoju reakciu. Súhlasím s Tvojim názorom na koľajový základ. Je to zaujímavá hračka pre modelárskeho začiatočníka. V podstate je to vstupná brána do modelárskeho sveta. Najradšej by som to nechal tak a plnou vervou sa venoval stavbe nového koľajiska.  Z fotografií vidieť, že je to polotovar. Teraz robím terénne úpravy okolo stavieb a začnem so zatrávňovaním, cestami, osádzaním verejného osvetlenia, osvetlením budov atď.  . . , takže pomaly začnú miznúť  farby nocháckeho základu. Určite budem veľa vecí premaľovávať, lebo aj v tejto disciplíne som neskúsený. Písal som, že robím terénne úpravy okolo budov, dnes som sa už nakopol, lebo sa hecujem Tebou, keď vidím, čo Ty dokážeš urobiť za pár dní. 

Držím všetky palce


   
Samba and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

@igor máš pravdu, Samba vie dobre motivovať 🙂

 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
 

kamaráti: ďakujem za povzbudivé slová o motivácii, ale pre mňa ste takou istou motiváciou a aj iní modelári. Chcem však upozorniť, že som obyčajný zberateľ a modelár som len veľký amatér (čo mi vôbec nevadí). Ja sa tiež veľakrát musím do nejakého výkonu nútiť, ale ak raz začnem, tak ma zastaví len pocit, že deň končí a treba aj ísť spať. Aj teraz robím na svojom koľajisku prácu, ktorú vôbec nie je vidieť a to je dolaďovanie a meranie stúpaní. Nech si to niekto vyskúša! Aj keď to možno vyzerá jednoducho. Ja si však myslím, že každý kto aspoň raz modeloval, vie aké je to náročné. Ono to nie je ľahké niečo si sám vymyslieť, navrhnúť, zaobstarať potrebný materiál, náradie a potom ručne - zručne to vyrobiť, alebo hoci len niečo prispôsobiť (ako je to v prípade Igora). Všetko to chce veľa rozmýšľania a "fortieľu". No čo už, kúpiť model v obchode a dať ho do vitrínky vie každý, ale niečo vyrobiť z ničoho, to je už modelárska zručnosť a o tom je pravé modelovanie. A hlavne, keď to robíme pre svoju radosť ako svoje hobby. Tak sa navzájom inšpirujme aj naďalej a tvorme krásne modely. Hoci sa možno niekomu inému vôbec nepáčia. Ja osobne mám rád a rád sa pozriem na všetky modely a verte, že modelov som už po cestách po Európe vide neúrekom. Mne osobne sa aj tak najviac páčia tie "modelársky naivné" modely amatérskych modelárov. Také "naivné" sú v dnešnej dobe pre niekoho aj staré modely z minulého storočia a ja som ich zberateľom a obdivovateľom. Tak to snáď hovorí za všetko, čo sa mne páči. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@samba; @Marek;

v tomto období venujem veľa času železnici, lebo na jar sa jej asi nedotknem. Pri mojich terénnych úpravách prevliekam vodiče osvetlenia budov a pouličných lámp pod koľajový základ. Tieto veci som pozbieral od viacerých výrobcov a aj ich riešenia sú rôzne. Mám teda osvetlenie kde je k nemu priložený odpor a malá dióda, iné druhy to majú pod telesom osvetlenia a z toho vyúsťujú vodiče atď.  Ja som pôvodne myslel, že na tieto vodiče pripojím silnejšie vodiče (k vôli úbytku napätia) a vyvediem to do miesta mimo stola, kde chcem urobiť ovládanie všetkého, aj osvetlenia. Na tomto mieste som chcel pripájať všetky elektronické súčiastky, aby som to nemusel robiť pod stolom (vidieť to na poslednom obrázku zo 4.1., kde v strede vytŕčajú dve paličky, na ktorých by mal byť uložený ovládací panel). Pod stolom raz a navždy iba  káblové rozvody. Určite máte s týmto bohaté skúsenosti. Ak to bude možné rád si prečítam Vaše príspevky.


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

@igor ja to robievam nasledovne.. Po trase, kam plánujem dať lampy, tak umiestnim z každej strany jeden hrubší vodič (tu konkrétne som použil 1,5mm elektrikársky drôt) a kábliky z lámp vediem každý na inú stranu. Tam na kúsku odstránim izoláciu a napájkujem krátky káblik z lampy (samozrejme aj s rezistorom). Následne stačí priviesť prúd do tých hlavných hrubších vodičov a všetko svieti. Toto sa dá robiť na takmer každom koľajisku, ja používam polystyrén na takéto menšie, kde to ide veľmi dobre. Stačí urobiť drážku (nožom alebo pájkou) do polystyrénu a zaliať po dokončení lepidlom. Krásne sa to skryje do terénu a na spodu nezavadzajú žiadne káble. Samozrejme neviem, ako je to na tom koľajovom základe, ale možno by sa to dalo nejako podobne vymyslieť... Viac tu: https://marek-vlaky.eu/krajinkovanie-ocinovho-n-ka-cast-1/

P1160412 1024x576

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@marek 

ďakujem, porozumel som, páči sa mi toto riešenie. Bohužiaľ môj Rosenheim je výlisok 3mm hrubej plastovej platne. Inšpirovaný Tvojim riešením to budem robiť asi nasledovne;

jedným vypínačom chcem zapnúť osvetlenie stanice  a pouličné lampy, druhým by som zapínal domčeky a tretím kostol. Nakoľko nemám toľko osvetlenia ako Ty a aj vzdialenosť je menšia možno by mi stačil 1 mm2 elektrikársky kábel. Mám 12V trafo (striedavý prúd). Mínus by som viedol priamo od trafa okružne popod prestavníky výhybiek a všetky miesta osvetlenia. V konkrétnych miestach by som naň pripájal spotrebiče. Plus pól priamo na ovládací panel, kde by sa to vetvilo na ovládanie jednotlivých prestavníkov a troch vypínačov osvetlenia, odkiaľ by viedli tri okružne vedené elektr. káble 1 mm2. Od ovládania prestavníkov (vypínačov) treba viesť prúd na každý prestavník osobitne. Možno by na to stačil modelársky vodič 0,20 mm2, lebo je to na vzdialenosť max. 0,5 m.

Intenzívne pátram po informácii, keď použijem striedavý prúd na napájanie LED svetelných diód, či okrem príslušného rezistora treba aj malú usmerňovaciu diódu, nakoľko niektorí výrobcovia osvetlenia to prikladajú k svetlu. 

Marek, ďakujem za skvelý príspevok a názornú ukážku. Už sa teším na polystyrén na novom koľajisku.


   
Marek and Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

@igor Usmerňovacia dióda nie je potrebná, ale rezistor určite áno 🙂 Držím palce, dúfam, že sa potom podelíš aj o fotky osvetlenej stanice a koľajiska 🙂

 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@marek 

Pred malou chvíľou som reagoval na Sambove príspevky (tobogan). Je veľmi produktívny a kreatívny. Na Tvoju adresu sa mi taktiež ťažko hľadajú slová, ktorými by som vyjadril svoj obdiv nad Tvojou prácou, čo robíš pre členov diskusného fóra. Mám dojem, že pre Fórum robíš 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Fotbalovým žargónom vyjadrené, si neúnavne pracovitý záložník, ktorý na ihrisku je všade, ktorý je strojcom úspechu svojho mužstva. Máš dobrú kondíciu a pomáhaš k úspechu svojim spoluhráčom.

Ďakujem za objasnenie napájania LED striedavým prúdom, lebo niekde na internete som čítal, že striedavý prúd v žiadnom prípade.


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
 

Igor: pokiaľ ide o stavbu ovládacieho pultu a celkového elektrifikovania koľajiska, tak to je práve to na stavbe koľajiska nemám vôbec rád. Makáš ako fratka a nič nie je na koľajisku vidieť, lebo všetko je ukryté pod koľajiskom. Na druhú stranu nie je väčšej radosti, keď to na ovládacom pulte pekne funguje a ty celé koľajisko ovládaš ako na ozajstnom "stavadle". Moju prvú stavbu ovládacieho panelu som opísal na mojej stránke, keď som elektrifikoval môj garážový vlakodrom : http://samba-vlaky.eu/elektrifikacia-ovladacie-panely/ . Samozrejme je tu aj možnosť digitálneho ovládania cez "wifi" a "smatrfón" (fuj aké hnusné cudzie slová 🙂 ), ale to pre mňa nie je to pravé orechové ako sa hovorí. Ja som ortodoxný analóg a navyše naivný amatér (mne to nevadí, lebo je to pravda). Pre niekoho sú aj modely z minulého storočia naivné, no a ja práve také zbieram a obdivujem. Tak isto sa mi viac páčia modely ručne zostavené, ako len zakúpené v obchodoch. To je ako z autami. Dnešné autá sú nabite elektronikou a ak sa to po toto..., tak ani machri v servise veľakrát nevedia čo tomu modernému skvostu je, pritom v minulosti sme jednoduchú škodovku vedeli opraviť doma v garáži a fungovala bezchybne. Navyše ešte okrem zložitosti je tu aj druhý efekt a to finančný. Ten je pre mňa nezanedbateľný, určite sa dokážem tešiť aj s ručne urobeného analógového modelu a bez hanby priznávam, že mať všetky modely moderné a digi mi moja životná situácia nedovoľuje a ani to nejako nepotrebujem. Nezazlievam nikomu, že má rád moderné modely, ale ja ich mať vôbec nemusím. Ono je to vec názoru a osobných možností. Ale to som sa už rozpísal viac ako treba, tak ti prajem pri elektrifikácii veľa zdaru a možno ti moje rady na mojej stránke tiež pomôžu.

 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Igor,

resp. SAMBA a spol.

mám len jednu poznámku vychádzajúcu z mojich praktických skúseností. Tiež som spočiatku na svojich predošlých koľajiskách, dokonca aj na prvom segmente so stanicou Breznička urobil "hotový pult" pre ovládanie osvetlenia krajinky, t.j. svoj samostatný vypínač mala/má staničná budova, samostatne sklad, závod, staničné lampy, pouličné osvetlenie...atď. Tú istú "chybu" som urobil aj pri stanici Katarínska Huta... Slovo chyba som dal zámerne do úvodzoviek, nakoľko sa nejedná o chybu v pravom zmysle slova. Z praktického hľadiska však nikdy nedošlo k prípadu, že by som si chcel večer zapnúť len niektoré osvetlenie. V praxi teda doporučujem len jeden jediný vypínač na osvetlenie krajinky, lebo aj tak budete potom "lúskať" tými všetkými vypínačmi, aby večer pekne všetko svietilo, teda budovy, parky, cesty, závody, kostoly, sklady, hrady, obchody...atď.

Pokladal som za potrebnú túto poznámku tu uviesť, ale je to len moje odporúčanie.

Držím palce a nech sa darí vo vlastnej tvorbe.

 

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Marek and Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
 

Ivor: je veľmi dobré, že takéto svoje poznatky tu na tomto fóre prezentuješ a ja osobne za ne veľmi pekne ďakujem. Tiež som mal tendenciu osobitných vypínačov osvetlenia na ovládacích paneloch pre jednotlivé sekcie budov. Ono to tak prirodzene vyplýva s toho, že chceme mať kontrolu nad osvetleniami jednotlivých budov, lebo aj v skutočnosti nie všetky budovy svietia naraz. Samozrejme skúsenosti, ktoré máš ty sa ani nedajú porovnať s mojimi skúsenosťami, lebo na prvom mojom koľajisku som nemal ani jeden dom osvetlený a pouličné lampy som nikdy nemal zapojené. Ja osobne si rád dám poradiť.


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@ivor ;

Ďakujem, super príspevok. Moja logika bola postavená na tom, čo musí svietiť a čo môže svietiť. Pomaly sa prikláňam k tvojmu návrhu a už som viac menej rozhodnutý urobiť to podľa Tvojho návrhu. Uvedomujem si, že s prevádzkovaním hotového modelu nemám skúsenosti. Ak môžem otvoriť novú tému na diskusiu, tak to je signalizácia postavenej vlakovej cesty. Pri prestavovačoch výhybiek sa píše o spätnej signalizácii. Nemám to ešte naštudované, ale čo ja by som veľmi rád mal asi neurobí. Na ovládacom paneli chcem mať nakreslené výhybky a  ku každej dve svetlá signalizujúce polohu (prestavenia). Napríklad, keď zapnem panel aby svietili svetlá podľa skutočného nastavenia výhybiek. Keď mi to vyhovuje, tak to nechám tak, v prípade, že urobím prestavenie výhybky, aby sa mi urobilo zmenu aj na svetelnej signalizácii. Rozmýšľam nad mechanickým riešením. Potrebné by bolo vyrobiť nejaký prepínač, ktorý by bol trvale pod napätím a prepínal by  kontakty medzi dvoma stavmi (kontaktami svetelnej signalizácie). Zdá sa mi, že na prepínanie kontaktov by mohol byť využitý pohyb tiahla prítlačnice. Všimol som si, že  elektromagnetický prestavník prestavuje prudko (rázom), tento moment by som využiť. Tým by som nemal ovplyvniť silu prítlaku prítlačnice. V iných dimenziách to neviem riešiť, lebo nie som elektrotechnik.

Ďakujem za všetky príspevky


   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

@igor 

Signalizácia postavenia vlakovej cesty na modelovom koľajisku je téma, ktorá by zabrala určite desiatky strán príspevkov, nakoľko nie je jednoduché sa na pár riadkoch k tejto tému v plnom rozsahu vyjadriť.

Tak aspoň v náznakoch uvediem, že stavanie vlakovej cesty a jej spätný ohlas, teda zobrazenie postavenia vlakovej cesty sa môže urobiť rôznymi spôsobmi. Pri digitálne riadenom koľajisku je samozrejme tých možností viacej, ale isté možnosti sú aj pri analogovom koľajisku, dokonca možnosti vyhradené pre analogové koľajisko používajú mnohí modelári aj pri DCC.

Pri nanalógu majú všetky druhy elektrických prestavníkov vyvedené kontakty, ktoré je možné použiť napríklad aj na signalizáciu prestavenia výhybky, teda či je postavená rovno, alebo do odbočky, resp. smer pri symetrických výhybkách. pomocou vyvedených kontaktov je potom možné napájať napr. LED-ky, ktoré vizuálne označujú svojim rozsvietením vlakovú cestu zobrazenú napríklad na ovládacom paneli koľajiska, či jeho časti.

Pri DCC je tých možností podstatne viacej, napríklad pri ovládaní pomocou motorických prestavníkov sú na prestavníku priamo vyvedené kontakty pre napájanie LED, ktoré svojim rozsvietením zobrazujú vlakovú cestu. Podobný príncíp je v podstate u všetkých typov prestavníkov, je úplne jedno od akého výrobcu sú, dokonca aj moje servá, ktoré sú ovládané pomocou dekoderov majú mikrospínače, ktoré zabezpečujú nielen správne napájanie srdcovky modelovej výhybky, ale aj kontakty pre tzv. spätný ohlas.

Je potrebné rozoznávať v podstate dva druhy spätných ohlasov. Jeden typ je čisto na úrovni SW, teda zobrazovacia jednotka ukazuje, že kam sme výhybku nastavili a druhý typ ohlasu je definovaný na základe HW impulzu, teda bežec nejakého prepínača sa prestaví a tým ohlási smer postavenia vlakovej cesty. U väčšiny sofistikovaných riešení je to potom kombinácia oboch typov ohlasov a na riadiacom paneli, alebo displeji sa vlaková cesta zmení až po odozve oboch typov ohlasov ( hlášok ).

Samotné prevedenie ovládacieho panela je už potom nafantázii každého modelára. Niekomu vyhovuje maximálne realistické zobrazenie, niekomu len schematické naznačenie vlakovej cesty a niekomu stačí displej, či monitor na ktorom je zobrazená vlaková cesta.

V mojom prípade sa jedná o veľmi jednoduché, ale veľmi intuitívne ovládanie pomocou bezdrôtového prenosu WiFi do zariadenia s OS Android ( telefón, tablet, eventuálne aj PC ). Tento typ ovládania som si zvolil hlavne preto, lebo moje koľajisko sa nachádza po obvode jednej miestnosti a neviem si predstaviť, žeby som sa mal za každým prehodením výhybky vracať niekam k PC, či k jednému ovládaciemu panelu. nakoľko v ruke držím tablet, či mobil, nech sa nachádzam v ktoromkoľvek mieste miestnosti popri koľajisku, stále mám po ruke / v ruke stavanie vlakových ciest i ovládanie každého jedného modelu na koľajisku. Ale pripomínam, že je to vec výsostne individuálna a záleží na každom modelárovi, čo uprednostní a čo mu je v jeho konkrétnych podmienkach vyhovujúcejšie, takže univerzálne pravdilo, či všeobecné odporúčanie neexistuje.

Príklad zobrazenia displeja na tablete, kde v jednej časti vydieť postavenie vlakovej cesty v st. Katarínska Huta a na druhej postavenie vlakovej cesty v st. Skalina.

20220114 195603

Zobrazenie ovládania modelov, ku ktorému je možné sa dostať jediným kliknutím...

20220114 200008

Zobrazenie ovládania modelu a súčasne stavanie vlakovej cesty od st. Katarínska Huta až po st. Breznička, kde stačí kliknúť na tlačidlo a výhybky sa v dvojsekundových intervaloch poprestavujú po obvode celej izby...keď sa prestaví aj posledná výhybka vlakovej cesty, tlačidlo zmení svoju farbu na zelenú, čím je stavanie vlakovej cesty ukončené. Pre individuálne prestavenie jednotlivej výhybky, stačí na ňu kliknúť prstom a dôjde k jej prestaveniu.

20220114 195737

Okamžitý výber ktorejkoľvek lokomotívy, či vozňa z databázy je tiež otázkou pár sekúnd....

20220114 195903

Tento typ ovládania samozrejme umožňuje toho oveľa viac, nie však toľko, ako ovládanie prostredníctvom PC, avšak ovládanie je vždy v ruke.

Prezentoval som tu najmä môj typ ovládania vlakových ciest, takže musíš si prečítať, či naštudovať príspevky aj iných modelárov v tejto problematike a napokon sa sám rozhodnúť.

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
 

Ivor: ... s tvojim ovládaním cez mobil som sa osobne zoznámil na stretnutí a máš to poriadne vymakané, pre mňa aj trochu nepochopiteľné a v mojich očiach zložité. Ja budem rád, keď sa mi na paneli rozsvietia zelené ledky pre nastavenie smeru výhybky a tým budem vedieť ako sú výhybky v zhlaviach nastavené. To však bude na mojom bádaní, ako to dosiahnem. Ešte som nad tým nerozmýšľal. Určite ma však tento problém neminie. 

Ovládanie tvojho segmentového koľajiska je jedinečné a super vymakané. Si proste odborník a je vidieť, že počítačovej technike rozumieš, čo sa o mne povedať nedá. Ja som úplný elektrický antitalent a v počítačovej technike sa vôbec neviem orientovať. Sám som zvedavý, ako zvládnem ovládanie môjho koľajiska. Mám z toho naozajstné obavy. 


   
Ivor reacted
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
Topic starter  

@ivor;

Už niekoľko dní čítam Tvoj príspevok, ktorý ma veľmi zaujal, aj keď všetkému ešte nerozumiem.

Mám voľný prestavník, na ktorom si to chcem dôsledne odskúšať. Možno kúpim aj motorový

prestavník, dúfam, že to dám nejako dohromady a budem trochu múdrejší. Momentálne riešim osvetlenie. Rozvodové káble chcem riešiť podľa Marekovho doporučenia (okružné elektrikárske káble 1 mm2 popod celé koľajisko a naň letovaním pripájať vodiče osvetlenia). Vodiče musím riešiť odpojovateľne z dôvodu, že koľajový základ je položený v samostatnom stolovom ráme, na ktorom bude pripojený ovládací panel. To znamená, že pri akejkoľvek manipulácii s koľajovým základom musím mať možnosť odpojiť zdroje napätia, kabeláž ovládacieho pultu od koľajového základu atď.

Pozeral som Tvoju webovú stránku uvedenú na konci príspevku. Sú to všetko úžasné inšpirácie a najviac sa teším, že si Ťa viem trochu skonkrétniť.

Ešte raz ďakujem za Tvoj príspevok a zostávam s priateľským pozdravom, 

Igor

 


   
Ivor, Samba and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Stránka 2 / 5

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá