Južná trinásť a pol...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Južná trinásť a polka v TT

91 Príspevky
6 Užívatelia
102 Likes
2,119 Zobrazenia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Kamaráti, kolegovia, modelári, dovolil som si vytvoriť novú tému v ktorej by som chcel prinášať novinky v stavbe môjho nového segmentového koľajiska v modelovej veľkosti TT s názvom "Južná trinásť a polka". V hlave mám už celkom presnú predstavu ako bude koľajisko vyzerať, ale môj návrh ostane len v hlave a Vy budete môcť postupne sledovať ako sa bude tvoriť. Nezverejním žiadny návrh, alebo plán budúcej dráhy, aby ste pri postupnom zverejňovaní mohli rozmýšľať, že čo kde asi bude. Tiež sa priznám bez mučenia, že nie som taký "harcovník", čo utvorí plán a potom sa ho striktne dokáže držať. Určite počas stavby sa môj plán v hlave bude ešte upravovať. Myslím, že takto to bude pre prípadných "sledovateľov" mojej stavby zaujímavejšie. 

Celé koľajisko bude tvorené na desiatich segmentoch po obvode troch stien mojej modelárskej miestnosti. Drvivá väčšina segmentov bude o šírke 600mm, len krajné segmenty budú o šíre 800 a 1000mm pre dostatočné polomery oblúkov pre zaistenie otočenia vlakových súprav. Celková dĺžka všetkých segmentov bude 13,5m a trať bude inšpirovaná (nie doslova) južnou trasou na Slovensku na ktorú sa trochu zabúda v reálnych železniciach. Preto ten názov "Južná trinásť a polka". Navyše na južnom Slovensku aj bývam, takže je mi tento kút aj najbližší. Celé koľajisko som sa rozhodol budovať v III.-IV. epoche. Takže väčšinou parné a dieselové lokomotívy, ale možno sa niekde objaví aj elektrifikovaný úsek, ale to už asi predbieham. Myslím, že som toho prezradil už naozaj dosť, ešte by som podotkol, že koľajisko bude celé v analógu (ovládanie), ale samozrejme s možnosťou prevádzky aj lokomotív v digitále. 

Aby som len nepísal, ale niečo so stavby už aj ukázal, tak prinášam zopár obrázkov so stavby základných rámov segmentov a ich montáže na obvodové steny. 

20210315 181003
20210412 142038
20210412 154643
DSC 0339
DSC 0340
DSC 0341
DSC 0342
DSC 0343
DSC 0356
DSC 0357

 


   
Ivor and Marek reacted
Citácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5023
 

Tak tomu sa povie riadny priestor. Držím palce pri plánovaní a stavbe koľajiska a teším sa na Tvoje príspevky

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Ivor reacted
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Názov pre mňa trocha "podivný", ale určite máš k nemu dôvod. Priestor si vybudoval skutočne veľkolepý a hodný mierky Table Top. Prešiel si doposiaľ poriadny kus cesty a aj keď je ešte dlhá cesta pred Tebou, doposiaľ to bola piesková púšť, teraz sa to však už mení sa vláčikový raj...... Budovanie koľajiska popri stenách miestnosti je mi veľmi sympatické, šírka segmentov ( zhodná s tými mojimi ) je veľkorysá, potenciál pre budovanie zaujímavej krajinky so železnicou i modelových oblúkov vytvorený, takže budem  rád sledovať Tvoje budovateľské úsilie. Zvolil si skvelý koncept s veľkým potenciálom tak držím palce a budem rád, keď to raz uvidím aj na vlastné oči..... 

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Ivor: ... názov som už vysvetlil a poviem pravdu, poriadne dlho som rozmýšľal nad správnym pomenovaním môjho budúceho koľajiska, aby vystihoval podstatu. Je možné, že častom a v priebehu stavby sa tento názov zmení a "Južná trinásť a polka" bude iba pracovný názov. Je predo mnou nekonečná cesta, ale teraz už nie je kde sa ponáhľať. Samozrejme toto veľké segmentové koľajisko nie je jediným mojím projektom, tak určite to teraz poriadne zvolním a budem robiť na viacerých projektoch naraz. Ďakujem za povzbudenie a verím, že budem pomaly, ale isto napredovať. 


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Keďže máme na Slovensku vyhlásený dvojtýždňový Lockdown, tak som sa rozhodol, že začnem niečo na ploche tvoriť. Výsledok jednodňového špekulovania a skladania výhybiek a koľajničiek mi priniesol ako-taký návrh skrytej stanice. Tento návrh mi dovoľuje postavenie stanice, kde sa na jednotlivé koľaje zmestia 1,5m dlhé súpravy (napr. šesť vagónová rýchliková súprava s okuliarnikom v čele). Ale podotýkam som len na úplnom začiatku a je pravdepodobné, že to nie je konečné riešenie. Tak jeden obrázok.

20211126 150344

   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5023
 

@samba super, takéto sa Ti na spodné poschodia zmestia hádam aj 3 za sebou. Želám úspechy pri modelovaní a teším sa na ďalšie fotky 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Marek: zatiaľ len fantazírujem, ale zisťujem, že nemám dosť materiálu a zatiaľ som rozhodnutý pre dve skryté stanice v prízemí. Táto má plánovaných sedem odstavných koľají (každá 1,5m), ale budem určite redukovať na menej (asi len na štyri, alebo päť). Myslím, že cez tento Lockdown budú stanice už hotové (aspoň určite navrhnuté).


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

@samba skryté stanice sú veľmi osožné, čím viac, tým lepšie. 1,5 metrové súpravy v mierke TT sú podľa mňa dostatočným luxusom, takže bez ohľadu na koncepciu otvorenej časti koľajiska je to najlepšie riešenie a ako píše marek, kľudne ich tam môžeš umiestniť aj tri takéto stanice. Držím palce.

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Marek and Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Ivor: ... ďakujem za komentár. Ja s tým všetkým ešte len bojujem a laborujem nad tým ako bude celé koľajisko vyzerať. Už teraz mám úplne jasno, že takéto skryté stanice budú dve. Jedna na ľavej strane krajšej steny a druhá na pravej strane. Na najdlhšej strane mám trochu iné plány a "skryťák" tam preto nemôže byť. Myslím, že dve skryté stanice budú stačiť a spolu budú mať 10 koľají, kde bude možné odstaviť 8 dlhých súprav. Nechcem to veľmi komplikovať, veď aj ovládanie musím zvládnuť a verím, že ma neminie ani sledovanie skryťákov nejakými kamerami, aby som mal potom o všetkom prehľad. No uvidíme ako sa to všetko vyvinie. Zatiaľ som ešte len na úplnom začiatku. Tak isto sa snažím o to aby sa mi to zbytočne nepredražilo. No uvidíme...


   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Tak prvá skrytá stanica na ľavej strane je už hotová. Jej podoba je konečná. Má šesť koľají a dĺžke jednotlivých koľají je tak luxusná, že sa mi tam v pohode zmestia 1,75m dlhé súpravy (napr. osem rýchlikáčov s okuliarnikom v čele). Som presvedčený, že to je už postačujúce pre dlhé súpravy vo veľkosti TT. Jednotlivé izolované úseky už majú aj naletované kábliky a už mám vymyslené aj ovládanie výhybiek prestavníkmi BTTB, tam kde nemám originálne prestavníky TILLIG. V skrytej stanici je to úplne jedno aké prestavníky budú výhybky prestavovať. Veď to nebude vidieť. Ceny nových prestavníkov sú pre mňa privysoké, preto som sa rozhodol pre lacnejšiu verziu BTTB. Navyše ich mám dosť veľa, tak načo kupovať nové. Samozrejme prinášam aj fotky prvej skrytej stanice v "prízemí" môjho koľajiska.

20211207 132944
20211207 133032
20211207 133046
20211207 133107

P.S.: ... pozornému oku určite neunikla vynovený tabuľka čísla z "Čmeliaka". Áno, počas lockdownu mám teraz viac času ako inokedy, tak mám čas sa hrať aj s vecami na ktoré by som inak času nemal. Aspoň na niečo je lockdown dobrý. Ešteže máme také pekne HOBBY...


   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5023
 

@samba vymyslel si to skvele, to je viac než dostatočná dĺžka odstavných koľají. Vidím, že Ti pomohla zákruta. Vydá Ti tam aj slučka na vrchné poschodie koľajiska?

Som Ti vravel cez telefón, že aj staré BTTB prestavníky použiješ, vedel som, že to vymyslíš. Každé ušetrené euro sa dá použiť inde, takže super. Takže Ti to tam už jazdí? Teším sa na ďalší postup, fotky a prípadné videá...

Ceduľka vyzerá dobre, ako si ju farbil? Vyzerá to, ako originál farba, ktorá tam má byť, skvelá práca.

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Marek: sľučka na viditeľnú čásť celého koľajiska je už hotová, len sa nevošla na fotku. Inak by som nevedel kde mám mať skrytú stanicu. Jednoznačne som chcel "skryťák" s dlhými koľajami, aby sa mi tam vedeli chovať dlhé súpravy. Druhá stanica na pravej strane už nemusí mať tak dlhé odstavne koľaje, tam budú odstavené kratšie súpravy. Zatiaľ som vyskúšal priechodnosť jednotlivých koľají s rýchlikovými vagónmi, aby som preveril funkciu výhybiek. Elektricky s lokomotívou som to ešte neprešiel. Myslím, že by to malo fungovať. Neviem, čo by tam mohlo mať chybu. Samozrejme po zalepení všetkých koľají zapojím trafo a jednotlivo to prejazdím. Snáď som nikde neurobil chybu. 

Tabuľka s číslom "Čmeliaka" je opieskovaná a potom základovaná sprejom. Po zaschnutí je nastriekaná sprejom na bordovú farbu a čísla sú ručne maľované sivým akrylom. Tak isto je už zrenovovaný aj znak ČKD. Na najdlhšej stene pod vitrínkami mi ešte pribudlo 5 ďalších malých tabuliek z vagónov. Takže moja miestnosť sa pomaly zaplňuje aj "artefaktami" spojenými so skutočnou železnicou. Myslím, že aj to tam tak-trochu patrí. 


   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Prinášam ďalší pokrok v stavbe skrytej stanice. Po zapojení trafa som jednotlivé úseky prejazdil lokomotívou a zistil som, že tri výhybky neprenášali prúd za srdcovku, tak som sa s tým pohral celé doobedie a porobil prepoje, aby to všetko fungovalo. Našťastie som to zvládol a teraz už funguje všetko ako má. Poobede som sa pustil do prestavníkov BTTB na výhybkách kde som nemal originálne prestavníky TILLIG. Použil som moje dobre známe upravené prestavníky z môjho garážového vlakodromu, ktoré som pri rozoberaní zachoval. Teraz sa mi hodili. Všetko prestavuje tak ako má a prejazdnosť jednotlivých výhybiek je v poriadku. Všetky káble od prestavníkov a aj z izolovaných úsekov už mám pod plochou a teraz čakajú na vytvorenie ovládacieho panelu. ALE TO SA EŠTE NAČAKAJÚ !!! Prinášam aj tri obrázky ...

20211209 172232
20211209 172410
20211209 172326

   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5023
 

@samba dobre vymyslené, vidím, že si získal priestor na dlhšie odstavné koľaje zakrivením v rohu koľajiska - skvelá voľba. Dúfam, že dáš potom aj celkový pohľad, keď bude spodné poschodie hotové, ale ešte nezakryté. 👍 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Marek: ... ono celková fotka na celú spodnú časť môjho koľajiska po jeho dokončené bude asi obtiažne, lebo žiaden objektív to asi naraz nezaberie. Je to dosť rozsiahla plocha. Ale myslím, že aj s takýchto fotiek je možné si spraviť predstavu, ako to doteraz vyzerá. Oblúkovými výhybkami som získal poriadne dlhé jednotlivé koľaje v "skryťáku. Viem, že to nie je vôbec pekná stanica, ale určite bude spĺňať svoj účel za akým bola stavaná. V dvoch odstavných úsekoch sa mi zmestia až 2m dlhé súpravy. Pomaly už začínam rozmýšľať nad druhou stanicou na druhej strane. Určite už však viem, že nebude taká rozsiahla, ani do poštu koľají a ani do dĺžky. 

Ďakujem za povzbudivé slová, pomáhajú mi. Viem, že teraz mám viac času ako inokedy, tak snáď nebude trvať dlho a "prízemie budem mať hotové. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Po víkende prinášam dva obrázky mojich dvoch skrytých staníc v prízemí môjho nového koľajiska. Koľaje už pevne zafixované na podloží a oddelené úseky a prestavníky výhybiek už s vyvedenými káblikmi pod plochou. Všetko vyskúšané a plne funkčné. Teraz ma už čaká len spojenie týchto dvoch skryťákov dlhou koľajovou cestou, ktorej väčšia časť bude viditeľná a v mojom pláne bude zatrolejované maketovým trolejovým vedením (nie funkčným ... možno aj funkčným ... uvidím ešte). Aspoň dva obrázky na stanice aj s oblúkom na viditeľnú časť budúceho koľajiska.

20211213 181806
20211213 181930

   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5023
 

@samba vau, paráda. Takéto "skryťáky" umožnia skvelú a úplne dostatočnú rôznorodosť súprav. 👍 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
 

@samba 

Veľmi sa mi páči Tvoje riešenie skrytých staníc v prízemí nového koľajiska. Ja tiež rozmýšľam nad podobným variantom pre tri zostavené vlakové súpravy, čo som doteraz chcel riešiť na povrchu ako uzol odstavných koľají s jednou vlakovou cestou po celej ploche koľajiska. Zatiaľ si neviem predstaviť fungovanie skrytých staníc (budú zakryté, teda nebude vidieť čo je na nich odstavené a čo si môžeš vybrať na jazdenie ?). Prepáč mudrovanie neznalca.

Prajem veľa dobrých myšlienok a nech sa Ti darí, teším sa na nové nápady.


   
Samba and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5023
 

@igor dobrá otázka. Veľa ľudí používa napríklad lacné web kamery pripojené k počítaču/notebooku, prípadne používajú lacné univerzálne cúvacie kamery pripojené k monitoru alebo televízoru, napríklad takéto: https://www.alarmshop.sk/1147-zadne-univerzalne-parkovacie-kamery alebo prípadne aj doma urobené zariadenia napríklad s Raspberry Pi. Možností je veľa. Pri malej skrytej stanici to nie je potrebné, stačí urobiť signalizáciu obsadenej koľaje 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Kamaráti, modelári. Ďakujem za pripomienky a prevádzku, hlavne sledovanie jednotlivých izolovaných úsekov v skryťáku, tak to je naozaj dilema. Samozrejme mám už niečo v "talóne", tak snáď niečo s toho bude fungovať. Dnes už sú na to presne vyrobené moduly (už mám dva také moduly na ceste). Jeden taký modul dokáže sledovať až štyri úseky. Sám neviem ako to presne funguje, lebo to ešte nemám doma, uvidím. Zatiaľ mám na cesta dva exepláre s tým, že to mám vyskúšať a ak budem spokojný až potom vyplatiť, alebo vrátiť. Tak pevne verím, že tomu porozumiem a budem to vedieť zapojiť. Ale určite by som sa prikláňal aj ku kamerovému sledovaniu staníc. Jedná sa o dve skryté stanice, takže by to určite nemalo byť nejako finančne likvidačné. Ale jednou z možností je aj spätné hlásenie na paneli formou led diód. Ešte uvidím. Pri mojom analógovom prevedení celého koľajiska, myslím, že nebude problém odsledovať to aj pohľadom do prízemia. To ešte nateraz veľmi neriešim. Ale samozrejme ďakujem za pripomienky. Ešte stále som len na začiatku stavby koľajiska, tak všetko budem postupne riešiť ako sa povie "za pochodu". Ja som už raz taký, nie som na nejaké super plánovanie.


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Včera som už dokončil komplet koľajovanie prízemia. Samozrejme som ho aj vyskúšal s rýchlikovou súpravou. Prinášam odkaz na video z jazdy a dva obrázky ako je zalomená táto súprava v otáčkach na hornú viditeľnú časť koľajiska. https://youtu.be/I1gPMGs5hO4

20211214 174937
20211214 175328

   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5023
 

@samba paráda... Páči sa mi dĺžka odstavných koľají a aj dĺžka šírej trate medzi skrytými stanicami. Jazdí Ti to skvele, viem si predstaviť, ako sa z toho tešíš. Otázočka, viem, že je to viac-menej jedno, išiel si na analógovej prevádzke, alebo pulznej? Držím palce pri ďalšom postupe a teším sa na fotky, videá a príspevky 😎 👍 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Marek: ... áno, presne ako píšeš, mám s toho radosť, že mi to už jazdí, ale ešte stále som len na úplnom začiatku a veľa, preveľa mám toho pred sebou. Ono je to naozaj diaľka z jednej skrytej stanice do druhej. Zo šírej trate, ktorá spája dva skryťáky bude len časť (asi tak 3,5-4m) viditeľnej a to tak, že bude viditeľná medzi dvoma tunelmi a to by som chcel mať úsek s trolejovým vedením. Tým som prízemie ukončil. Objednal som preglejku a hranoly na stavbu podlažia (viditeľnej krajiny s traťou) a kým príde, tak by som sa chcel pustiť do výroby ovládacích panelov skryťákov, ak mi nejaký voľná čas pred vianocami ešte ostane. Ak nie, tak určite niečo stihnem medzi sviatkymi. Mám ešte pred sebou jednu predvianočnú cestu do Čiech. Rád odpoviem aj na otázku napíjania. Jazdil som na FZ1 PIKO, ale neboj sa určite pulzné ovládanie o teba bude použité, lebo budem potrebovať vedieť sa s ovládačom v ruke pohybovať po celej miestnosti. Sám neviem ešte ako to vyriešil, lebo kábel mi bude krátky. Verím, že mi ešte niečo budeš vedieť poradiť. Viem, že teraz nastúpia asi rady typu, že digitál, cez wifi by to najlepšie poriešil, ale pre mňa tade cesta určite nepovedie, tak také rady sú pre mňa irelevantné. Ja som a ostanem analógový hráč a to sa len tak ľahko nezmení. Hoci nejakej tej jednoduchej digi premávke sa nebránim (nie cez zložitý systém wifi). Veď mám aj digi mašinky. O hlučnosti nechcem písať, veď budem prevádzkovať aj mašinky BTTB/ZEUKE a tie sú samy o sebe hlučné. Samozrejme na tej preglejke (aj keď s 3mm izolačnou podložkou) je to počuť ako súprava ide. Ale v skrytých častiach ju aj chcem počuť, že je v pohybe a že je všetko v poriadku pri jej jazde. Horná viditeľná čásť už bude na preglejke podstlatá polystyrénom (asi styrodur), veď tam bude aj reliéf terínu? tak by tá hlučnosť mala byť menšia. Ale to už poriadne predbieham skutočnosť. Zatiaľ som len na prázemá a kedy-tedy si nejaké mašinky prejazdím. S ovládacími panelmi to bude lepšia zábava ako takto to ručne ovládať. 

Viem, že som sa poriadne rozpísal,tak sa za to všetkým čítajúcim ospravedlňujem. Asi by som už mal začať prináľať report aj na mojej stránke samba-vlaky.  


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5023
 

@samba aký dlhý kábel potrebuješ? Urobím a pošlem Ti, napíš len, aký dlhý, lebo neviem, v ktorej časti koľajiska máš prípojný bod 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Marek: ty si naozajstný kamarát !!! Ale to ešte tak neponáhľa, lebo ešte ani "srnka netuší" (ako sa hovorí) kde budem mať hlavný napájací bod. Samozrejme pri tejto dĺžke bude potom tých napájacích (prepájacích) bodov viac. To asi nebude stačiť len jeden. Myslím, že hlavné napájanie by malo byť na hornej viditeľnej ploche, ale možno sa mýlim a kľudne môže byť aj v prízemí. To ešte uvidím. Ale určite by som ho chcel niekde v strede najdlhšej roviny, aby som za sebou nemusel ťahať príliš dlhý napájací kábel. A ešte naj, naj, najideálnejšie by bolo, keby bol v tvare struny, ako mali kedysi telefóny. Tam by bol aspoň trochu pružný. No ešte uvidíme, Veľmi pekne ďakujem za ochotu. Viem veľmi dobre, že na takéto elektonické vychytávky sa na teba môžem plne spoľahnúť. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Stránka 1 / 4

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá