Južná trinásť a pol...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Južná trinásť a polka v TT

91 Príspevky
6 Užívatelia
102 Likes
2,264 Zobrazenia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

@samba to je úplne normálne. S tým pružným káblom je trochu problém, lebo dátové káble asi nie sú v tom vyhotovení, ak ale nájdem, tak môžem objednať. Len sa bojím, že nebude dostatočne pružný. Mám zopár telefónnych káblov, ktoré by sa dali použiť, ale nie sú veľmi dlhé a museli by sa prerobiť konektory v tom ovládači.

Čo sa týka tých viacerých prípojných bodov, na to som pri stavbe ovládača nemyslel. Bolo by to ale zaujímavé to vyhotoviť, musel by som to ale elektroniku presunúť z "rúk" na plochu a v ruke mať iba ovládač. Ale dalo by sa to. Ak budem robiť verziu 3 toho ovládača (Ty máš verziu 1, Roman má verziu 2), tak to tak vymyslím 🙂 Skvelý nápad, ďakujem za inšpiráciu. Keď budeš vedieť, aký dlhý kábel budeš potrebovať, tak napíš, urobím a pošlem, to je to najmenej a nie je to vôbec problém 🙂

 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

marek & samba

...nebudem tu nikoho nahovárať na DCC, ale v prílade analogovej prevádzky by som sa rozhodoval len medzi dvomi riešeniami. Buď dostatočne dlhý kábel k ovládaču, najlepšie ten telefonnz krútený, pričom prípojný bod ku koľajisku by bol niekde v jeho strede, alebo prípojné body pozdĺž koľajiska, podobne ako to majú modulovkári so svojimi ovládačmi typu Fred. Avšak ako elektrotechnik si neodpustím poznámku, že toto riešenie nemôžem odporúčať, nakoľko časté zapínanie a rozopínanie dátových káblov nevedie k ich prevádzkovej spoľahlivosti. V prípade, že by sa jednalo len o jednoduché "silové" napájacie konektory, potom by som odporúčal čo najjednoduchšie a čo najrobustnejšie riešenie ( klasická zásuvka používaná u 230V~ a ako protikus klasická napájacia vidlica pre bežné elektrické spotrebiče na 230V ~). Držím palce. 

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

@ivor ovládač, ktorý má Samba odo mňa neumožňuje momentálne prepínanie medzi prípojnými bodmi. Ale už som začal pracovať na "upgrade", takzvanej verzii 3 - kde bude elektronika v koľajisku a v ruke budú iba ovládacie prvky. Keďže elektronika bude v koľajisku a so stálym napájaním, tak krátkodobé odpojenie ovládača nebude problém. Čo sa týka spojov, tak tam by som sa pri takom koľajisku s rozmermi Sambovej miestnosti nebál.. Napríklad v USA (nie som fanúšik amerických železníc) to používajú denne a bez problémov. Ale chápem, ako to myslíš a súhlasím s Tebou.

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
Topic starter  

Ivor: Veľmi dobre viem, že poradením digitálu mi nechceš nijako zle poradiť. Ja si vážim každú radu a viem, že digi, by bolo najlepším riešením. Sám sa priznám, že túto myšlienku úplne nezatracujem. Chcem však povedať, že ja mám drvivú väčšinu mašiniek v analógovom prevedení, ktoré ani nikdy nehodlám prerábať na digitál Stratili by s tým svoju historickú hodnotu a pre mňa by sa stali už nie tak zaujímavými (som predsa len zberateľom hlavne ZEUKE/BTTB). Mám však vo svojej zbierke už hodne modelov, ktoré majú prípravu na "jednoduchú" digitalizáciu (tzv. pin konektory), niektoré už sú digitalizované. Zatiaľ myslím, že nič zlé nerobím, keď budujem izolované úseky, lebo ak sa rozhodnem pre digitálnu prevádzku mašiniek, tak prepojiť tieto úseky nebude žiadna veľká prerábka. Na digitálnom ovládaní príslušenstva som zatiaľ vôbec neuvažoval, lebo to je pre mňa už úplná španielska dedina, ako sa hovorí. Proste tomu nejako zatiaľ vôbec nerozumiem. Chcem tým povedať, že nejaké digitálne mašinky sa na mojom budúcom koľajisku určite z času na čas objavia. Ale povedzme si pravdu, že nech sa jedná o koľajko pekne veľkých rozmerov, nechcem aby to pôsobilo "vlakodromovo". Teraz chcem vytvoriť úplne jednoduché koľajisko, kde by som vedel jazdiť viac šírou krajinou, ako nejakými krátkymi úsekmi medzi veľa stanicami, tak že posledný vagón opúšťa stanicu a lokomotíva už takmer vchádza do druhej stanice. To by bolo viac komické ako trochu modelové, čo chcem vytvoriť. Snáď sa mi to podarí, tak ako si to predstavujem a ovládanie ???  Tak to ešte nie je úplne uzatvorená moja otázka. Možno aj digitál a možno analóg. 


   
Ivor reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

@samba Pokiaľ by si dal izolované úseky cez vypínače, tak pri digitále jednoducho všetky čo potrebuješ zapneš a potom je jedno, či napojíš na vstupe digitál alebo analóg 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
Topic starter  

Marek: ... ďakujem za snahu mi pomôcť a to si tiež veľmi vážim. Tvoje nápady v analógovom ovládaní a tak trochu niekedy k tomu digitálu aj podobajú (už len pomalé rozbiehanie a zastavovanie súprav vďaka pulznému ovládaniu) a verím, že dokážeš vyriešiť problém troch napájacích bodov na mojom dlhom koľajisku. To by mi určite pomohlo, lebo by som si vedel napájač zapnúť tam, kde mi najlepšie vyhovuje. Ono ak sa budem "hrať" v stanici, alebo na vlečke v priľahlom priemysle, tak by som si chcel ovládanie zapnúť poblízku, aby som na to lepšie videl. Aj keď zatiaľ nemám veľké problémy so zrakom, na tie detaily už z jednej strany miestnosti na druhú stranu presne nedovidím. Marek, ty si modelár s veľkým srdcom a viem, že sa snažíš každému pomôcť a poradiť najlepšie ako vieš. Na mojom koľajisku budú tvoje vychytávky určite použité (horiace ohnisko, efekt zvárania vo výtopni /rotunde/ a samozrejme pulzné ovládanie). Som presvedčený, že ak niečo ešte niekedy budem potrebovať v elektonike vyriešiť, tak sa na teba budem môcť spoľahnúť, ako na Ivora v digitále. Ďakujem modeláskemu bohu (ak existuje ,?!, ale musí existovať !!) za to, že mi má kto naozajstne poradiť. Neboj sa Marek, ja ťa ešte budem určite potrebovať. 🙂


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

@samba kedykoľvek. Máme najkrajší koníček na svete a spolu s mojimi ďalšími koníčkami - počítače a elektrotechnika, som k dispozícii poradiť kedykoľvek budem vedieť. Síce neviem všetko, ako nikto nevie všetko (aj keď sa denne stretávam s ľuďmi, ktorý si myslia že vedia všetko), ale keď to bude možné, rád poradím, a nielen Tebe. Ovládač tretej generácie je už vo vývoji, ale ešte trochu potrvá, kým bude k dispozícii. Bude mať viac vychytáviek, ako napríklad farebný dotykový displej, ale nechcem zase všetko prezradiť dopredu. Pohrávam sa aj s myšlienkou bezkáblového ovládania, ale musím myslieť aj na cenu riešenia, aby to nebolo zbytočne predražené 🙂 To je zatiaľ všetko čo prezradím, ale myslím, že sa je na čo tešiť. Aj ja na moje povalové koľajisko budem potrebovať niečo "mobilné", aby som nemal rovnaký problém ako Ty. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
Topic starter  

Marek: ... už teraz sa teším, veď hovorím, tvoje analógové vychytávky sú skoro ako digitál !!!    Ď A K U J E M !!!


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
Topic starter  

Po neskutočne dlhom dolaďovaní výhybiek v skrytých staniciach (aj tak to nie je úplne super a asi ani nikdy nebude, veď sú to výhybky TILLIG), som sa pustil do odstránenia ďalšej mojej nedokonalosti v plánovaní stavby. Priznám sa, že nie som žiadny veľký mysliteľ, čo sa týka naplánovania si všetkého dokonale dopredu. Viac menej stavba môjho koľajiska bude systémom "pokus-omyl". Ja neviem sadnúť za počítač a niečo duchaplné nakresliť, tak že to bude bezvadne sedieť a fungovať. Celá trať na mojom koľajisku bude vlastná fantázia a vôbec sa nebude opierať o nejaký výsek ozajstnej krajiny v reále. Taký macher ja nie som! Takže keď som si uvedomil, že dlhá rovina v prízemí bude prakticky viditeľná časť koľajiska, musel som odlepiť na tejto rovine koľajnice a podvýšiť celý podklad o ďalších 6mm. Na to som použil ďalšie dve vrstvy podložky pod plávajúcu podlahu o hrúbke 3mm, takže dokopy je to 9mm, čo už myslím postačuje. Vedľa trate pôjde súbežne cesta pre automobily a trať by mala byť na železničnom vale, teda vyššie ako cesta. Na hornej viditeľnej časti bude na základnej doske všade nalepený 2cm styrodur, ale tu som na to nejako pozabudol. 

20211230 114705
20211230 114752
20211230 125402
20211230 173320
20211230 173349

   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

@samba 

Myslím, že postupuješ správne, pekne Ti to pribúda. 

Uvediem len pár mojich rád k lepeniu koľajiva.

Tá penová podložka, ktorú si použil, je naozaj veľmi vhodná a perfektne odhluční trať a to dokonca aj pospracovaní traťového zvršku, násypu a jeho zafixovaní disperziou.

V tomto bude musím však spomenúť aj negatívnu vlastnosť tejto peny, najmä z ohľadom na jej výšku. Pri lepení a tvorení železničného zvršku, najmä však pri jeho záverečnom fixovaní disperziou je mimoriadne dôležité, aby bola trať správne a rovnomerne zaťažená počas cca 24 hodín, nakoľko pena je pružná a môže mať tendenciu vytvárať to, čo je tragédiou našich cestárov, keď budujú novú cestu a valcujú finálnu vrstvu asfaltového koberca donekonečna, ale de-facto len kopírujú nerovnosti a tak nevzniká ideálna rovina, ale akási plynulá vlnovka.... videl som počas mojich nespočetných služobných zahraničných ciest, ako sa buduje cesta na profi úrovni. Valec išiel po koľajniciach, ktoré boli umiestnené po stranách cesty a ultáčal finálnu vrstvu asfaltového koberca do takmer ideálnej roviny, ktorú mu vytyčovali tie dve koľajnice po ktorých sa pohyboval. Trocha som odbočil.....sorry.

Takže počas lepenia je dôležité zaťažovať trať ideálne rovnými dlhými ťažítkami ( drevená doska, kovové pravítko...atď ) určite nie spôsobom, že na trať položíme kompótový pohár, kúsok ďalej vázičku, o 10 cm ďalej knihu atď. Predpokladám, že to máš SAMBA zvládnuté, ale viem, že tieto riadky čítajú mnohí modelári, preto to sem uvádzam...

V časti, kde sú výhybky, treba byť obzvlášť opatrný, aby celá výhybka bola v ideálnej rovine, mala teda ideálnu geometriu. Nakoľko prídržneice zvyknú byť o niečo vyššie ako koľaj, je treba si na toto dať pozor. Pokiaľ by nebol problém zohnať korok, v miestach, kde sú výhybky, by bolo vhodné použiť ako podložie korok, ktorý síce až tak ideálne netlmí hluk, ale je tvarove stabilný a najmä pod výhybkami má oproti pene "navrch".

Vykoľajovanie predných behúňov dlhých parných mašín súvisí práve s polomerom odbočnej koľaje, nízkou hmotnosťou behúňa, nesprávne nastavenou prídržnicou a v poslednom rade to môže byť aj nezabrúsený hrot srdcovky.

Prajem veľa modelárskych úspechov a teším sa na pokračovanie trinásťapolky....

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Samba and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
Topic starter  

Ivor: ďakujem za príspevok, je to tak ako píšeš. Dolaďovanie výhybiek ešte nemám dokončené a trochu si niekedy potrebujem aj oddýchnuť, tak som sa pustil do zdvíhania trate vo viditeľnej časti prízemia. Je to tak ako píšeš. Podložie z korku by bolo asi lepším riešením, to neviem teraz posúdiť, ale zatiaľ som nevidel zvlnenie dlhej roviny. Snažil som sa zaťažovať pri fixácii rovnomerne, tak asi preto tento neduh nenastal. Toto podložie z peny pod plávajúci podlahu je podľa mňa dostatočne pevné a nevznikajú na ňom nijaké priehlbne, asi je to už celkom dobrý materiál, vyzerá to ako niečo dosť tvrdené a odhlučnenie nie je až také citeľné. Viem, že pred pár rokmi, keď som staval moje garážové koľajisko to bol viac poddajný materiál. Umiestnenie výhybiek v úplnej rovine je naozaj zásada, inak zle fungujú, preto som si na tom dal záležať a snažil som sa. Myslím, že pes je zakopaný presne v tom čo si písal, aby pred výhybkou a za ňou boli použité (hoci aj krátke) rovné koľaje, aby jednotlivé nápravy vchádzali do výhybiek vyrovnané. Tu mám za výhybkami a aj pre výhybkami skoro všade zákruty. To bude asi najväčší dôvod, že sa mi to nedarí presne a pre všetky mašinky vyladiť. Najväčší problém je keď ide súprava do výhybiek "proti srsti", teda proti jazykom. Keď idú súpravy "po srsti" po smere jazykov, tak nenastáva žiadny problém a súpravy mi nevykoľajujú. Ale ja si už s toho prestávam pomaly robiť hlavu a uvidím, aký bude môj ďalší postup. Samozrejme sa aj naďalej nebránim výmene jednej výhybky kde mi to niekedy (nie vždy) blbne. Ale to ešte budem riešiť zlepšením prítlaku prestavníkov (výmenou). mám dostatočné množstvo motorických prestavníkov TILLIG pod plochu, tak aj to bude možné riešenie. Zistil som pri testoch, že keď mechanicky (špáratkom) pritlačím viac prestavený jazyk, tak mi ani raz súprava neblbla. Takže myslím, že výhybka je už doladená dostatočne. Inak pri výbere výhybiek som z dostatočného množstva mojich zásob vyberal výhybky, ktoré vyzerali nedotknuté a originálne bez zásahu predchádzajúcich modelárov.

Na záver už len toľko, že nikdy som si nemyslel, že keď použijem tak drahé koľajivo do tak zvučného výrobcu ako TILLIG je, budem mať takéto problémy. Úprimne ma to veľmi sklamalo. Priznám sa, že nedávno som mal chuť zanevrieť na železničné modelárstvo a vážne som sa chcel poobzerať po inom odvetví modelárstva. Všetko predať a venovať statickým modelom, kde vôbec nie je potrebné riešiť problémy s chodom mašiniek, vagónov, dvojkolí, geometrie koľajníc, dolaďovaniu výhybiek, elektrifikácie samotnej, atď... Ale to by bolo asi najľahším riešením a keďže som dlhoročným inštruktorom v autoškole, tak aj svojím frekventantom musím veľakrát vysvetľovať, že najľahšie je sa vzdať, ale umenie je vydržať, prekonať seba samého a s problémom sa vysporiadať a vedieť ovládať samého seba. Tak nakoniec som túto špatnú myšlienku zahodil a naďalej sa budem trápiť a prekonávať možno neprekonateľné. Veď statický model si môžem postaviť kedy sa mi zachce. Veď stále tvrdím, že máme najkrajšie hobby na svete. Tak nie je dôvod mať iné hobby. 

Inak veselého Silvestra prajem kamaráti. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
Topic starter  

Po dlhej a predlhej dobe, čo som venoval dolaďovaniu výhybiek v jednotlivých zhlaviach skrytých staníc, som sa rozhodol pokračovať v tvorbe koľajovej cesty na prvé poschodie, kde bude viditeľná časť koľajiska. No po vypočítaní potrebnej výšky poschodia som zistil, že stúpanie aj na priestore 3m je príliš ostré a neostal by mi priestor na malú stanicu s odbočkou do priľahlého priemyslu. Viď obrázok:

20220102 120400

Takže musí dôjsť k stavbe "špirály", "toboganu" alebo "točeného stúpania", proste niečoho čo mi pomôže na malom priestore prekonať výškový rozdiel cca 12cm. Doobeda som vyrazil do železiarstva a predajne pre domácich kutilov a nakúpil som potrebný materiál na stavbu "špirály". Poobede som všetko rozmeral, nakreslil, vyrezal, navŕtal a poskladal. Napriek jeden a štvrť závitu sa mi zdá stúpanie ostré. Najviac ma obmedzuje, že som prevýšenie musel merať, tak aby sa mi tam na výšku zmestila elektrická lokomotíva s pantografmi v najvyššej polohe a to potrebujem medzi poschodiami špirály najmenej 6,5cm, čo ma núti na tak príkre stúpanie. Asi budem musieť jazdiť s pantografmi v spustenej polohe a tým by som mohol mať výšku poschodia len 5,5cm, čo by už bolo stúpanie primeranejšie. Tu bude ešte úlohou testovania jazdenia súprav po špirále. Trochu sa mi zníži výška, ktorú dokáže špirála prekonať, ale bolo by to asi 10cm, čo by mi tiež bohate postačovalo. Takže zatiaľ som zvládol len úplný základ špirály a bude potrebné ešte doplniť podpery zo závitových tyčí a ešte takmer určite budem korigovať výšku stúpania. Čím viac sa na to pozerám, tým viac sa utvrdzujem v tom, že nebudem jazdiť so zdvihnutými pantografmi.

Ale obrázky so stavby napovedia viac:

20220103 150110
20220103 173905
20220103 175014
20220103 175653
20220103 185414
20220103 185436

... a ešte som zabudol napísať, že na špirále budú použité oblúky polomeru 353mm. A to ma čaká ešte taký istý "tobogan" na druhej strane a tam budú použité oblúky polomeru 396mm. 


   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

@samba tak predsa som mal pravdu, keď sme spolu volali, že použiješ helix... Držím palce, aby sa podaril tak, aby všetko dobre jazdilo. Stavba nevyzerá byť zložitá, najhoršie je však to asi spolu dobre doladiť pre plynulú jazdu vlakov. Síce nemám osobné skúsenosti s týmto riešením, ale pokiaľ tomu správne chápem, tak najväčší problém je pri dlhých vlakoch, kde môže dochádzať k prevráteniu súpravy smerom dovnútra. Zahraniční modelári na youtube to riešia aj tak, že urobia mierne klopenie smerom von. Škoda, že nerozumieš po anglicky, lebo sa dá nájsť veľmi veľa skvelých návodov: https://www.youtube.com/results?search_query=helix+h0 - je to na H0, lebo TT tam nemajú, ale princíp je v podstate ten istý.

Držím palce a teším sa na výsledok a Tvoje postrehy zo stavby. Dúfam, že v prípade problémov a riešení nás budeš informovať a poskytneš informácie aj ostatným modelárom, ktorí to tu čítajú a možno by sa im rady hodili. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
Topic starter  

Marek: ... samozrejme, že aj naďalej tu budem prinášať postupy, postrehy a skúsenosti zo stavby môjho koľajiska. Zatiaľ som len v základnej stavbe "helixu" (ako sa asi odborne nazýva) a čaká ma ešte taký istý, len z väčším priemerom (mám tam viac priestoru). Teraz však chcem ešte doladiť tento prvý a následne ho osadiť koľajivom. Potom budem ešte dolaďovať a pomocou závitových tyčí je možné akékoľvek korigovanie výšky a náklonu stúpania. Ja som na úvod dával všetko do vodováhy. Som si vedomí možných komplikácií pri jazde hlavne dlhých rýchlikových súprav. Myslím, že tu by mohlo pomôcť aj dováženie jednotlivých vagónov v súprave, ale hlavne to aby jednotlivé vagóny v súprave mali rovnakú hmotnosť, lebo najhoršie by bolo, keby posledný vagón v súprave mal vyššiu hmotnosť ako prvý za lokomotívou a podobne. S týmito "helixami" to bude podobné ako s výhybkami, všetko je na dolaďovaní a určite v pokojnej a kľudnej jazde súprav. Uvidím pri ďalších mojich bádaniach.


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
Topic starter  

A Helix je dokončený, nie však ešte finálne doladený. Celá špirála má dĺžku cca 4m (podľa spotreby koľajových prútov a podloží) a prevýšením som sa dostal na 12cm. Takže približne na ploche 75x75cm som pekne vystúpal. Ešte budem určite znižovať, lebo mi treba cca 10cm. Zatiaľ mi okuliarnik vytiahne 6 rýchlikových vagónikov (okuliarnik už dávnejšie prišiel o bandáže a vagóniky originál, bez Peho mosadzných púzdier) a rosnička 4 nákladné dvojosé vagóniky. Keď sa na môj Helix pozriem z diaľky, vždy sa mi to zdá privysoké, hoci čísla hovoria iba o 3% prevýšení. Som presvedčený, že Helix bola dobrá voľba. Pri úplne prvom návrhu stúpania som bol 75cm od steny na čísle 3cm a teraz som na tom istom mieste na čísle 12cm (po korekcii, ku ktorej ešte určite dôjde, budem na čísle 10cm), čo je aj tak 3x viac, takže som spokojný a pomaly sa môžem dostávať k tvorbe rámu pre viditeľnú časť koľajiska. 

20220106 180120
20220106 180307
20220106 181304

   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

@samba vyzerá to super, neskutočne profesionálne urobené... Takéto helixy si robia zahraniční modelári a so super výsledkami a prejazdnosťou. Som rád, že si sa takto rozhodol, bola to určite dobrá voľba a držím palce, aby Tvoja prejazdnosť bola bezchybná 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
 Igor
(@igor)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 74
 

@samba ;

je to veľmi pekné, si veľmi zručný majster. Vyrážaš mi dych, takže nenachádzam slová chvály nad Tvojimi výkonmi. Super, super, . . .


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
Topic starter  

Kamaráti, modelári: ... ďakujem za slová uznania, ale je to predsa naše hobby a preto urobíme všetko najlepšie ako vieme. Aj moje možnosti sú obmedzené a tak isto je obmedzená aj moja zručnosť. Hohlo to byť aj krajšie, ale myslím, že keď to nebude viditeľná časť koľajiska, tak to, že to nie je vyrezávané laserom ale ručne (trochu šišaté, kostrbaté), tak je to plne funkčné a po ďalšom prepočítavané a dolaďovaní, tak verím, že ešte v súprave budem vedieť pridať ďalší vagón. To čo som nafotil je maximum čo mi tie lokomotívy zvládnu. Hoci tu na južnej trati sa s predlhými súpravami veľmi nestretávame a keď aj cez Lučenec jazdí dlhá súprava cisterien, tak ju ťahajú dve lokomotívy. Všetko ešte budem prispôsobovať a dolaďovať, mňa najviac teší, že som dokázal technicky zvládnuť stúpanie a klesanie na relatívne malej ploche. Viem, že mám pred sebou ešte veľa neznámeho, čo ešte budem musieť zvládnuť, aby som svoje stredne veľké amatérske, analógové koľajisko postavil a zfunkčnil. No a potom stavba krajiny?! Tak to je pre mňa veľká neznáma, ak si myslíte, že mám skúsenosti z predchádzajúcej stavby, tak sa mýlite. Predchádzajúcu stavbu som modeloval zo starých materiálov a plastických stavebníc budov, atď... Toto koľajisko chcem krajinkovať novými metódami a to je pre mňa veľká neznáma. Ale verím, že to zvládnem a už teraz sa na to teším. Ale to ešte musím prejsť veľmi tŕnistou cestou, aby som sa dostal ku krajinkovaniu. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

@samba to vôbec nevadí, že to bolo pílené ručne. Kúpiť laserom vyrezávanú stavebnicu helixu, kde je všetko pripravené postaví aj "5 ročné dieťa", ale vymyslieť a vyrobiť to ručne je iný level. Viem, že to nie je žiadna veda, ale aj tak, navyše rozrátať si spotrebu materiálu kvôli veľkej odpadovosti a pre najväčšiu ekonomickosť preglejky je to dosť maturita. Držím palce a dúfam, že bude aj video, ako si Tvoje súpravy poradia s prevýšením 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
Topic starter  

Po doladení stúpané som sa dostal na prevýšenie cca 11cm a sergej mi dokáže pohodovo vytiahnuť osem rýchlikáčov. Lokomotíva je ROCO a rýchlikáče sú BTTB s kovovými dvojkolia v umelohmotnom uložené bez mosadzných púzdier PEHO. Posielam odkaz na video, kde som v stúpaní súpravičku zastavil a opätovne skúsil do kopca rozbehnúť a sergej s tým nemal žiadny problém. Myslím, že viac dolaďovať nebudem, lebo súprava z ôsmimi rýchlikovými vagónmi je aj tak najdlhšia aká sa mi zmestí do skrytých staníc a uvidím, či vlastne vo viditeľnej časti koľajiska, takú dlhú stanicu budem mať. 

Tak tu je odkaz, pokukajte, uvidíte ako som sa s tým vysporiadal: https://youtu.be/baOdCKkDhP0


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

@samba jazdí Ti to skvele, stúpanie je tak akurát, vidím, že si to vymyslel veľmi dobre. Taktiež výhybky majú veľmi peknú prejazdnosť, dokonca keď si cúval naspäť do stanice, tak to bolo bez problémov. Skvelá práca 🙂

 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
Topic starter  

Marek: doteraz postavená trať je už v úplnom poriadku a mašinky, ktoré budem na koľajisku chcieť prevádzkovať mi jazdia dobre a bezchybne. Po úplnom vyladení helixu mi už aj okuliarnik vytiahne pekne týchto osem rýchlikáčov. Pokiaľ ide o výhybky v skrytých staniciach, tak to bolo potrebné viac dolaďovať, ale tiež už ich prejazdnosť je dobrá. Ja ich vždy skúšam všetkými smermi a aj keď súprava je na "postrku", čiže cúva ( na postrku viem dokonca prejsť celú doposiaľ postavenú trať z jednej stanice do druhej). Inak by som s tým nebol spokojný. Je to trochu viac roboty, ale vyplatí sa. Chcem však pripomenúť, že nie všetky lokomotívy a vagóny mi jazdia tak perfektne ako si videl na videu. Ale to nie je podstatné, lebo na mojom stredne veľkom, amatérskom koľajisku budú jazdiť len vybrané súpravy a tie budú tiež pekne nastavené, vyvážené, opatrené všetky vagóniky mosadznými púzdrami PEHO a budú mať svoje presné miesto v súprave (to znamená očíslovanie na spodku vagónika, aby som vedel koľký vagónik bude v súprave). Niektoré súpravičky mi do skrytých častí vôbec nebudú zachádzať, aby som sa vyhol možným komplikáciám. Myslím, že nie som jediný, kto vie o nedostatkoch jednotlivých svojich modelov a trati a vie ako ich správne používať. Myslím, že aj viditeľná časť koľajiska bude dostatočne dlhá a rozsiahla, že sa budú mať kde aj nie super-perfektné súpravy prejazdiť a prevetrať. Niektoré pôjdu len od jednej koncovej stanici k druhej koncovej stanici v hornej, viditeľnej časti. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

@samba to s Tebou plne súhlasím. My, ktorí máme radi staré pôvodné Piko, BTTB Zeuke a podobne vieme, že tieto modely sú staré a nie vždy s dokonalými jazdnými vlastnosťami. Aj napriek tomu mám najradšej tieto modely, teda z tých, ktoré sú u nás bežné. Tiež človek musí občas robiť kompromisy pri radení do súprav. Myslím si však, že aj nové modely môžu mať horšie jazdné vlastnosti, hlavne na domácich koľajiskách, takže až taký problém to nie je. Keď si ale vezmeme rozdiel v cene starých a nových modelov, tak je to v poriadku, aj keď v poslednej dobe stúpajú ceny aj tých starých. Hlavne na burze pri jednom nemenovanom fóre 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

SAMBA

tobogán vypadá pekne, práca odvedená profesionálne a čisto, aj keď polomer a stúpanie by som ja osobne volil určite iné. Tvoje video som si so záujmom pozrel niekoľkokrát, Sergej bravúrne vytiahol 8 ypsilonov a predpokladám, že aj Bardotka, Okuliarnik či podobná lokomotíva bezproblémove ten úsek prejdú. Trochu mám ale obavy, či by tento úsek prešla aspoň samotná M286, M152 či M240 od MTB a parné lokomotívy od Tillig, PIKO typu 377, 437 či 413 by sa asi zapotili.... 

Tobogán je jediné rozumené riešenie, ako na relatívne malom priestore vystúpať do potrebného prevýšenia a do prakticky akejkoľvek požadovanej výšky, aj keď stúpanie so sklonovým pomerom nad 1,5cm na meter, t.j. 15‰ pokladám ja osobne už za brutálne vzhľadom na valivý odpor a adhézne vlastnosti modelov, ..... 

Pôvodne som myslel, že na vystúpanie do 1.poschodia využiješ veľký potenciál Tvojho priestoru, kde po rovnej trati na dľžke cca 5 metrov luxusne vystúpaš o 8cm prakticky s akýmkoľvek modelom.

V každom prípade držím palce a teším sa Tvoju ďalšiu tvorbu.

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
Topic starter  

Ivor: ... ono pohodlné stúpanie 1,5cm na meter som si na stene s dĺžkou 3,5m nemohol dovoliť a 8m stúpanie by nebolo konštrukčne možné k plánu ako má horná viditeľná časť koľajiska vyzerať. Jediným východiskom bol Helix. V takomto technickom riešení o šírke priestoru 80cm nebolo možné použiť iný polomer. Ver, že v akejkoľvek veľkej miestnosti sú predsa len nejaké hranice cez ktoré nemôžem ísť. Už len potrebný priestor pre skrine, pracovné stoly ma tiež limitujú. Je pravdou, že som prejazdnosť točil so "Sergejom" ROCO, ktorý má parádne jazdné vlastnosti, ale prejazdnosť som testoval aj "Okuliarnikom" ROCO, ktorý má tak isto parádne jazdné vlastnosti. Priznám sa že Helix som netestoval parou 377 ROCO. Modely BTTB som však skúšal a nemali žiadne problémy a PIKO tam išlo celkom dobre s kratšou súpravou. Testovanie prebiehalo s najdlhšie možnými súpravami na mojom koľajisku (také dlhé ani na koľajisku jazdiť nebudú) Samozrejme povedzme si pravdu! Nie všetky lokomotívy a súprav mi budú do skrytej časti zachádzať. Moje krásne priestory mi umožňujú vytvoriť krásnu dlhú trať vo viditeľnej časti, ktorá nebude nijako členitá a prakticky tebou navrhované stúpanie 1,5cm na meter tu bude reálne a ani nejaké väčšie prevýšenie ani vo viditeľnej časti nemienim stavať. Tak isto vo viditeľnej časti budem mať oblúky oveľa jemnejšie, kde prejazdnosť akejkoľvek "maznavej" súpravy bude v pohode a pri nejakej nepríjemnosti (ktorá môže nastať aj na perfektne vyladenej trati) nebude nič ťažké túto mimoriadnu udalosť odstrániť bez nutnosti rozoberania segmentov, ktoré vo viditeľnej časti budú. Ono slovíčko maznavé som dal do úvodzoviek, lebo najradšej by som ich nazval "čaptavé" nech mi výrobca odpustí. Ale keď mi lokomotívy ROCO prejazďujú bez problémov a MTB, Kuehn a niektoré TILLIG sa na tom istom mieste vykoľajujú, tak nemám pre ne inú prezývku ako ČAPTAVÉ. Ale chcem zdôrazniť, že by som ich preto nemal rád, alebo by sa mi nepáčili (ďakujem týmto výrobcom, že ich pre nás zberateľov vyrobili), ale do skrytých častí tieto lokomotívy určite zachádzať nebudú. Samozrejme chcem pripomenúť, že aj lokomotívy mojej vlastnej výroby budú jazdiť len a len vo viditeľnej časti. Tým priznávam, že ani mnou vyrobené lokomotívy nemajú super-parádne jazdné vlastnosti. Viditeľná časť mi bude dovoľovať jazdiť aj s "maznavými - čaptavými" súpravami a pevne verím, že to bude určite lepší zážitok z jazdy ako na plechovom koľajive, ktoré som mal k dispozícii doteraz. 

Samozrejme viem, že moje plánovanie a návrh koľajiska nie je presný a profesionálny a viem, že ešte mám pred sebou veľa technických problémov, ktoré ma počas ďalšej stavby ešte postretnú, ale pevne verím že aj vďaka tvojim dobrým a fundovaným radám to zvládnem a verím, že toto koľajisko dotiahnem k oveľa lepšej kvalite ako môj prvý vlakodrom v garáži. Už teraz určite viem, že napriek tomu lepšiemu koľajisku nie všetky lokomotívy a vagóny budem na koľajisku pravidelne jazdiť. Tým chcem povedať, že v prevádzke budú len tie modely, ktoré majú výborné jazdné vlastnosti. Našťastie mám z čoho vyberať. Veď som hlavne zberateľ. 


   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Stránka 2 / 4

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá