Južná trinásť a pol...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Južná trinásť a polka v TT

91 Príspevky
6 Užívatelia
102 Likes
2,260 Zobrazenia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
Topic starter  

Tak a pomaly sa dostávam na poschodie (viditeľnú časť) môjho koľajiska. Prvý rám hotový a prispôsobené aj vyústenie z "Helixu". Takže v následných dňoch sa budem hrať na stolára. Aspoň sa odreagujem od dolaďovania výhybiek a Helixu. Myslím, že táto stolárska práca mi ide lepšie.

20220109 163234

 


   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

Tak takto si to myslel, keď sme volali spolu... Mal som približne predstavu, ale teraz už vidím presne, ako to bude. držím palce 👍 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
Topic starter  

Keďže cez pracovné dni nemám vôbec čas na moje hobby, tak aspoň cez víkend si toho voľného času trochu nájdem a snažím sa pomaly postupovať v stavbe môjho stredne veľkého, amatérskeho koľajiska. Začal som práce na druhom "Helixe", kde mi priestor dovolil ísť do polomerov R396, čo je predsa miernejší oblúk ako R353. Ešte jeho konečné stúpanie bude postupne dolaďované, lebo pri takom stúpaní, ako v prvom "Helixe", by som sa tu na väčšom priemere dostal na 15cm, čo vôbec nepotrebujem, lebo mi úplne postačí 12cm. Verím, že tu mi už budú do skrytých staníc vedieť schádzať aj maznavejšie (čaptavejšie) lokomotívy, ako na prvom "Helixe". Tak isto sa mi podarilo trochu "zapreglejkovať" prvý odnímateľný segment nad prvým "Helixom". Chcem podotknúť, že "zapreglejkovanie" ešte nie je finálne, lebo určite sa bude ešte "preglejkovať" stred segmentu, čím mi vznikne krásny priestor pre koncovú stanicu v nejako priemysle (drevopriemysel, alebo kameňolom), uvidím, čo bude na tomto konci a čo bude na druhom konci nad "Helixami". 

Ale fotky opäť napovedia lepšie:

 

20220116 135756
20220116 135826

No a pri pohľade do skrytej časti prvého segmentu to začína vyzerať skoro ako u profesionála, ale keďže som amatér, tak to určite nevyzerá profesionálne. 🙂  🙂  🙂

20220116 135848

 


   
Ivor, Igor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

@samba vyzerá to parádne. Keď sa na to kukám, tak s Tebou musím súhlasiť, že to vyzerá profesionálne. Ako iste vieš, tak pre mňa sú naj modelári vo Veľkej Británii, oni sa s tým vedia vyhrať poriadne a Ty za nimi naozaj nezaostávaš. Keby som nevedel, že to je Tvoje a iba videl fotky, tak by som si myslel, že to je naozaj koľajisko z ostrovov... Parádna práca, normálne mám chuť aj ja tvoriť, ale zatiaľ nemám vhodne upravený priestor...

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
Topic starter  

Marek: ... neprezraď ma, ale aj ja si pomaly myslím, že to vyzerá dosť profesionálne, ale veď vieš že v očiach niektorých "veľkých" modelárov som vždy len amatér. Nevadí, veď nakoniec majú pravdu, ale snažím sa. Myslím, že stolárska robota mi zatiaľ ide. Je to pekne rovné, čisté a pevné. Myslím, že nie každý dokáže takú stolársku robotu na "kolene", bez špeciálneho náradia. Ja som to však dokázal a som tomu naozaj rád a nech si myslí, čo chce kto chce. Pomaly budem pridávať ďalšie segmenty po dokončení druhého "Helixu". Priznám sa, že by som ho dokončil, ale dnes mi došli matky M6. Odnímateľných vrchných segmentov s krajinkou bude dokopy 10ks. Teraz ma však znovu čaká pracovný týždeň, tak len cez víkend budem pokračovať. Ešte kým je zimný čas, chcel by som stihnúť všetky segmenty aj s polystyrénom. To by som bol naozaj spokojný. Od jari ma čaká záhradná železnica a práce v okolí domu, takže až do zimy sa tomuto koľajisku budem venovať veľmi sporadicky, ak vôbec. Ale nevadí, veď to nie sú preteky. 

Viem, že aj ty by si vedel urobiť krásne a plne funkčné koľajisko, plné zaujímavých elektronických "vychytáviek", tak typických pre teba. Ja pevne verím, že svoj priestor čo nevidieť sprevádzkuješ a budeš aj ty vedieť stavať obrie koľajisko. Všetko má svoj čas a ver, že Covid-šialenstvo tomu nepomohlo. Tak sa netráp, teraz staviam ja a potom budeš stavať ty, aspoň budeme mať vždy čo obdivovať. 

Ja mám toho rozpracované neúrekom a sám neviem ako to budem stíhať - no len nejako postupne. Priznám sa, že už sa dosť teším na záhradnú železnicu. Sám som zvedavý, ako to zvládnem a ako mi to tam bude jazdiť. 

 


   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
Topic starter  

Ááááá, opäť tu máme víkend a to je môj čas na pokračovanie v stavbe koľajiska. Dnes som dokončil druhý "Helix". Je doladený a pekne prejazdný, keďže tu som mohol použiť polomer oblúkov R396mm. Tu mi už pekne stúpa aj para 377 od ROCO a aj 555 od TILLIG. 

20220122 161932

No a na druhej strane pri prvom "Helixe" som zaťal so stavbou podlažia viditeľnej časti môjho koľajiska. Samozrejme tieto segmenty budú odnímateľné. Svetlá výška medzi poschodiami je 10cm, čo umožňuje prestrčenie ruky až ku zadným matkám, ktoré držia horné segmenty. Dĺžka segmentov je 1m - 1,10m.

20220122 174818
20220122 174900

   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

@samba budem sa opakovať, ale Tvoje helixy vyzerajú profesionálne. Aj tá základová doska poschodia sa Ti podarila veľmi dobre, zbytočne si sa "bál", keď sme spolu volali. Skvelá práca, bude to veľmi pekné kolajisko

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

@samba keď som Ti v telefóne spomínal helixy zahraničných modelárov, tak som mal na mysli aj tento (fotka). Tento je síce s lasercut stavebnice, ale Tvoj za profesionálnymi vôbec nezaostáva. Držím palce a teším sa na ďalšie fotky z postupu stavby

chadwick helix

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
Topic starter  

Marek: ... ááánóó, tak toto je presne ten anglický modelár o ktorom sme sa bavili v telefóne. Má úžasne jednoduché, ale pri tom plne funkčné koľajisko. Ten "Helix" som videl na videách ako ho staval. Takto jednoducho by som si aj ja predstavoval svoju viditeľnú časť na koľajisku u mňa. Len ja budem mať jednokoľajku, nie dvojkoľajku. V tej jednoduchosti je aj jeho funkčnosť, Prehnane zložité koľajiská majú väčšinou problém s funkčnosťou. Taj aj sa pomaly odoberám do svojej oddychovej miestnosti a idem pokračovať v segmentované môjho stredne veľkého, amatérskeho koľajiska. 


   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
Topic starter  

Ďalší víkendový deň za nami a ja som v mojej miestnosti strávil ďalšie modelárske hodiny a výsledok Vám teraz priblížim. Nad druhým "Helixom" som vytvoril odnímateľný segment a začal som rám ďalšieho segmentu. Trochu som sa zdržal s presným vymeriavaním rámu a krycej preglejky okolo "Helixu", tak aby išiel ľahko odmontovať, tak ako pri prvom "Helixe". Samozrejme bolo treba vyviesť kontakty prestavníkov pod plochu a to tiež trochu času spotrebovalo. Viem, že na fotkách sa to nezdá tak pracné, ale nech si to niekto vyskúša na vlastnej koži a potom si možno lepšie uvedomí čo takáto stolárska práca obnáša. Ďalej ma čaka ďalšie "segmentovanie", tak do "zosegmentovania" priatelia. Prikladám dve fotečky, ako to vyzerá na druhej strane môjho koľajiska. Tým som už trať vyviedol zo skrytej časti na viditeľnú. HURÁÁÁ !!!

20220123 175329
20220123 175156

   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

@samba 

napreduješ ako stavba rýchlovlakov v Číne. Keby sa takýmto tempom stavali diaľnice na Slovensku, bolo by už naprieč pretkané diaľnicami.

Držím palce v stavbe a hlavne venuj dostatok času aj testom prejazdnosti rôznymi modelmi a samozrejme oboma smermi, 

Nech sa Ti darí realizovať sny.

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Igor and Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

@samba poradil si si bravúrne. Viem si predstaviť, koľko merania a premýšľania si do toho vložil, lebo pri takom veľkom vypílenom oblúku to asi chcelo aj nejaké extra výstuhy, ale vidím, že to Ťa nezastavilo. Ty pri týchto Tvojich koľajiskách získaš toľko zručností, že by si mohol už aj domy stavať (stolár, murár, betonár...)

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

No ako pokračuješ kamarát? A hlavne, ako si sa rozhodol?

 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
Topic starter  

A minul sa ďalší víkend a ja som mal dosť veľa rodinných povinností, ale napriek tomu som bol usilovný a niečo som predsa len stihol. Marek, my sme sa bavili aj po telefóne, a zatiaľ všetko robím ako odnímateľné segmenty. Je ľahko možné, že všetky segmenty nebudem odnímať, lebo pod nimi nie je nič, alebo len jednoduchá jedna koľaj a aj to blízko po ruke. Ale segmenty nad skrytými stanicami asi budem musieť z času na čas odnímať. Hoci uvidím ako mi to pri rozmeriavané trati vo viditeľnej časti bude vychádzať. Bojím sa hlavne o to, že by som sa kvôli odnímateľným segmentom, musel obmedzovať pri stavaní veľkej stanice. Určite by nebolo dobré, keby jednotlivé zhlavia vychádzali cez hranice segmentov. Ak by ma to malo nejako naozaj veľmi obmedzovať, určite by som tie segmenty spojil napevno a boli by len nejako odklápacie, ak by to bol veľmi veľký kus. Vidíš sám, že rozmýšľam nad všetkými možnosťami, ale verím, že to nejako dobre vymyslím. Musím brať do úvahy všetky faktory, ktoré môžu obmedzovať prejazdnosť, bezpečnosť, možnosť údržby koľajiska a v poslednej rade aj možnosť odstránenia možných havárií, hlavne v krytom prízemí. 

Tak aby som Vám pozorovatelia priblížil čo sa mi podarilo urobiť:

Pridal som ďalší (rohový) segment v zadnej časti koľajiska, čím je už jedna 3,5m dlhá stena dokončená.

 

20220130 175517

Potom som pridal ďalšie dva segmenty (rohový a dlhý) na ktorých by mala byť moja dominantná, hlavná stanica s depom s točňou, a dokončil som segment po "Helixe", čím som dokončil aj druhú 3,5m dlhú stenu. 

20220130 175537

No a ostáva mi ešte dokončiť tri segmenty na šírej trati, kde bude aj ... ale to sa ešte nechajte prekvapiť. No a takto to vyzerá na najdlhšej 7,5m stene v mojej modelárskej miestnosti.

20220130 175619

Snáď už všetko spojím na budúci víkend, lebo pracovné vyťaženie v pracovné dni mi nedovoľuje venovať sa hobby. Tak pri ďalšom reporte zo stavby môjho stredne veľkého, (segmentového),  amatérskeho koľajiska sa teším DO ZMODELOVANIA PRIATELIA !!!

 

 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

@samba si si riadne mákol, popri iných povinnostiach. Keď si človek predstaví, že medzera medzi poschodiami je 10-12cm, tak si vie predstaviť, akú ohromnú plochu si si vybudoval. Tam určite bude riadne rôznorodé koľajisko s poriadnou prevádzkou. Už teraz som zvedavý, aké prekvapenie si chystáš. Ako Ťa poznám, bude to bomba (nie doslova, bolo by škoda tej miestnosti 🤣 ). Držím palce, nech to para tlačí (aj diesel a elektriky)

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
Topic starter  

Aj tento víkend som si našiel čas na moje amatérske koľajisko. Hoci som bojoval na dvoch "frontách" (aj v záhradnej železnici som si tento víkend trochu "mákol"), trochu som aj v miestnosti pokročil. Dokončil som všetky segmenty a pevné preglejkovanie. Ostalo už len preglejkovať predné odnímateľné panely. Našťastie aj to už mám vymyslené, ale nechám si to až po pokládke koľajníc vo viditeľnej časti a po elektrifikácii. Opäť obrázky napovedia viac, tak prinášam pohľad na to ako to u mňa v tejto dobe vyzerá. 

20220206 161629
20220206 161643
20220206 161413
20220206 161514

   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

@samba priznaj sa, že si celý víkend nespal? Ako si to všetko aj so záhradnou železnicou stihol? Toto vyzerá úžasne, dúfam, že tam v strede, kde je vynechané miesto bude nejaký nádherný veľký most alebo viadukt. Parádička, vyzerá to naozaj skvele a profesionálne. 👍 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
Topic starter  

Ale spal som kľudne a dokonca som mal čas aj malú Lucku odviesť na šachový turnaj do klubu v Tomašovciach (vyhrala obidva zápasy s jednou slečnou v Kremnici). Keď to mám pekne pripravené a rozmyslené, tak už stačí len merať, rezať a šróbovať a čo sa týka záhradnej, tak úplná pohodička, veď keď mám pevné a dokonalé základy, tak je to hračka, znovu len merať, skladať a šróbovať. Ale kto len trochu skúsil niečo duchaplné vyrobiť vlastnými rukami, tak určite vie, že to nie je tak celkom pravda a určite to nie je tak jednoduché ako to vyzerá. Ale jasom sa tento víkend pri tavbách bavil. 🙂 🙂 🙂

 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

@samba máš pravdu, takto to vyzerá a znie jednoducho, ale ako píšeš, nikdy to nie je také jednoduché, vždy sa niečo "vysrstí" ako sa hovorí. Aj tak si toho stihol neúrekom

@lucipuk gratulujem ku víťazstvu na turnaji. Ja sa už veľmi teším na ďalšie stretnutie, kde si dúfam opäť zahráme šach 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
Topic starter  

Marek: ... ešte som zabudol reagovať na tvoj dobrý modelársky postreh. V tom preglejkovom prerušení bude naozaj vybudovaný most nad cestou a možno aj nejakým vodným tokom. To ešte ukáže čas a ako sa budem za pochodu rozhodovať. Mám pred sebou všetko, čo sa týka viditeľnej časti, ale keby som sa akokoľvek snažil, takých modelárov a krajinkárov ako sú Zbyňo a Ivor určite nenapodobním a moja krajinka bude len veľmi jednoduchá. Ale chcem sa pri modelované hlavne baviť a užívať si to. Takže moje krajinkovanie bude určite len také úplne amatérske. No uvidím, čo z toho vznikne, ani sám teraz ešte neviem ako to bude vo finále vyzerať. Sám som  zvedavý!!!


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

@samba most sa tam až pýta, len preto ma to napadlo. Nechám sa prekvapiť, aký typ mostu zvolíš, verím, že to bude bomba 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Jozef
(@jozef)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 2 roky
Príspevky: 40
 

Ahojte, kamaráti modelári.Závídim Vaše koľajiská.Máte na to super priestory.Ja v mojom 2 izbovom byte akurat tak môžem ticho závidieť.🙁Ja som rozmýšľal koľajisko zavesiť pod strop.Ešte to musím vymyslieť.Mne akurát prišiel motor na tú zamračenú.Hmm a zistil som že celý pojazd musím prerobiť.Ale tak to to chodí.Držím vsetkým palce...


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
Topic starter  

Jozef: ... je pravdou, že mám pekný priestor na stavbu koľajiska a aj pre vystavenie svojich modelov. Robil som všetko preto aby som sa do tohoto štádia v živote dostal a ver, že to bola poriadna fuška a dosť tŕnistá cesta. Ale teraz si žijem svoj sen. Stavbu môjho koľajiska si parádne užívam a snažím sa prekonávať všetky nastražené prekážky. 

Verím, že s uchytením nového motora si poradíš a určite zvládneš aj sprevodovanie. myslím, že to by mohli byť najväčšie úskalia čo ti môže spôsobiť nový motor. Je to taká poriadna a poctivá modelárčina, ktorú my modelári máme radi. Držím palce.


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

@jozef  & samba

...aj na malom priestore je možné vytvoriť úžasné a obdivuhodné diela.

Samba, postupuješ pekne, radosť pozerať, akurát pri tej kapotáži niektorých častí koľajiska by som to ja osobne úplne nezatváral, aby boli vždy "otvorené zadné dvierka pre strýčka Náhodu"..... ale to je samozrejme vec veľmi subjektívna. Nech sa Ti darí a som zvedavý na ďalší postup vo výstavbe. 

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
Topic starter  

Ivor: ... chápem tvoje obavy, ale pod "zakapotovanými" časťami nič nebude a prístup k uvoľneniu segmentov (ak bude niekedy potrebné) bude zo spodu pomocou otvorov v spodných segmentoch. Ver, že nad všetkým poriadne uvažujem a snažím sa myslieť úplne na všetko. Ďakujem za pripomienky, lebo aspoň som si istý, že zatiaľ naozaj myslím na všetko. 


   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Stránka 3 / 4

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá