Stavby "vlastných" ...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Stavby "vlastných" modelov vagónov

33 Príspevky
2 Užívatelia
28 Likes
2,158 Zobrazenia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Aby ste nepovedali, že aj ja niečo nerobím, tak u mňa začína vznikať tiež jeden model, konkrétne znovu cisterna ČSD. A keďže nemám už dostatok dielov na poskladanie rámu podvozku, rozhodol som sa, že ten skúsim postaviť z Evergreen profilov. No uvidíme, čo z toho vznikne a ako to dopadne... 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Citácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Podvozok sa celkom darí.... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Skúšobne poskladané... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

... už v čiernej... Samba, ako to vyzerá s tými popiskami? Asi sme sa o tom bavili neskoro, že? Ďakujem 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Marek: keď si predstavím, že na začiatku tejto stavby si mal svoju predstavu, nejaký kotol a torzo búdky a tak teraz vidím, že si to dostal do podoby cisternového vagónu rady R spoločnosti Dynamit NOBEL n.p. Bratislava v železničnej správe ČSD. A popisy??!! Snáď si nemyslíš, že by si u mňa na tak pekný vagónik popisy nenašiel. Samozrejme, že sú ti k dispozícii. Nič nebolo pozde, Jíran buď má, alebo už nebude mať. A tieto popisy ešte mal.
Rebríčky sú tak isto už u mňa od DH-loko


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Marek: keď si predstavím, že na začiatku tejto stavby si mal svoju predstavu, nejaký kotol a torzo búdky a tak teraz vidím, že si to dostal do podoby cisternového vagónu rady R spoločnosti Dynamit NOBEL n.p. Bratislava v železničnej správe ČSD. A popisy??!! Snáď si nemyslíš, že by si u mňa na tak pekný vagónik popisy nenašiel. Samozrejme, že sú ti k dispozícii. Nič nebolo pozde, Jíran buď má, alebo už nebude mať. A tieto popisy ešte mal.
Rebríčky sú tak isto už u mňa od DH-loko

Ďakujem Samba, tak to si ma veľmi potešil. Takže si ich určite v najbližšej objednávke kúpim. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Chcel som to pôvodne uverejniť v téme "prestavby vznikajúce drobnou úpravou", ale po dokončení vagónu som sa radšej rozhodol pre túto tému. Na celú stavbu som použil výhradne pozostatky šrotov BTTB vagónov. Ako základ rámu a celého pojazdu vagónu poslúžil starý plošinový vagón, ktorý bol z bokov obrúsený, aby sa zmestil do kasničky. Skriňa vagóna je robená z dvoch skrátených krytých vagónov BTTB. Nový náter a popisy Jíran. Samozrejme osadené sústružené kovové dvojkolia TILLIG, takže vagónik jazdí perfektne. Vagónik je majetkom spoločnosti Orlen Humpolec v železničnej správe ČSD. Viem veľmi dobre, že vagónik zďaleka nie je dokonalý, ale išlo mi hlavne o skúsenie niečoho nového a o oživenie mojej zbierky a jázd na koľajisku. Pestrosť vagónika je jedinečná, ale posúďte z priložených fotografií:

... no a nakoniec ešte jednu v dobovom prevedení fotografie ...;)


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Po dlhom, predlhom čase som sa odhodlal k projektu stavby vagónu zo zbytkov, šrotov a mojej fantázie, ktorý už nosím v hlave hodnú chvíľu. 

Na začiatku bol nápad a jedna umelá trubka z akvaristiky a rám zo starého nákladného vagónika ZEUKE. Postupne som k tomu potreboval nevyužité diely zo stavebníc LPH a SDV. K úplnému skompletovaniu bolo treba veľa, veľa presného merania a hlavne veľa, veľa modelárskeho myslenia. Všetko som robil po starom, teda som nič nepoužil z nových technológii ako je LaserCut, Lept alebo nebodaj 3D tlač. Všetko je robené "na kolene" ako sa hovorí. Ja už prezradím len to, že sa jedná o cisternový vagón rady R v správe ČSD, ktorý bude slúžiť pre spoločnosť "Dynamit NOBEL" BRATISLAVA v modelovej veľkosti TT (1:120). Inak stavba bola veľmi jednoduchá a bola to jednodňová záležitosť, ale všetko si už pozrite v nasledujúcich záberoch zo stavby, ako som tento vagón staval.

20220416 100652
20220416 115316
20220417 164745
20220417 185626
20220417 195155
20220417 202858
20220417 210139

... A jéé, jééé, asi vidím dvojmo??!! Ale nie , veď jeden má brzdársku búdku a druhý len plošinu, tak to som za jeden deň stihol dva kusy??!! tak to je naozaj dôkaz toho, že to nie je nijako ťažká stavba a zvládne ju určite každý trochu zručný modelár. Keď som to dokázal ja??!!

20220417 210239

Samozrejme modely ešte nie sú dokončené, veď im chýba farba, popisy a spriahadlá. Ale to je už na pozdejšie. Myslím, že aj takto máte predstavu o tom ako si postaviť jednoducho zaujímavú cisterničku. Tak ak som Vás k niečomu predsa len navnadil, tak sa tu nezabudnite pochváliť. Tak "dozmodelovania" priatelia. 


   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

@samba vau, tak tie sú úplne super. Nádherné modely. Ako vidím, tak aj nity sa Ti podarilo pekne znázorniť. Tomuto sa povie modelárčenie, zo stavebnice s postaví model každý, ale z ničoho a ešte takto postaví iba majster modelár. Som rád, že takéto príspevky obohacujú toto malé fórum, taktiež som rád, že zaza nie je jediný na tomto fóre, kto vie niečo postaviť z ničoho. Držím palce a teším sa na výsledné modely. 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Marek: ... ďakujem za pochvalné slová, lebo viem, že sú od odborníka na stavbu zo šrotov a z takmer ničoho. Chcel som si opäť dokázať postaviť model za "hubičku" ako hovoria bratia Česi. Je to pravé modelárčenie, keď niečo máš v predstave, potom na to vo svojich zásobách hľadáš materiál a výsledok ťa poteší. Viem, že vagóniky nie sú úplne dokonalé, ako z 3D tlače, ale mňa naozaj potešilo, že som z ničoho urobil niečo duchaplné a navyše aj funkčné. Tal len do toho priatelia, aj Vy môžete ukázať akú máte fantáziu, ako viete merať, rezať, prispôsobovať a vytvoriť model podľa seba. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Prinášam posledné pracovné fotky zo stavby cisternových vagónikov rady R "ČSD". Potom už uverejním len dokončené modely. Lakovanie to pekne zjednotilo, a ako bol medzi Vami niekto, kto si to nevedel predstaviť, ako budú vagóniky vyzerať, verím že teraz už je predstava úplne jasná. 

20220418 163634
20220418 163722

   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Sú úplne super @samba naozaj sa Ti podarili. Tie nity nemajú chybu, celkovo vozne nemajú chybu 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Marek: ... ešte raz ďakujem za pochvalu, sám vieš ako je to s takýmito modelmi z ničoho. Nie vždy sa podaria, ale myslím, že výsledok stojí za vynaloženú snahu. Kto neskúsil postaviť svoj vlastný výtvor prakticky z ničoho, tak nevie aká je nakoniec radosť s funkčného aj keď nie vždy najkrajšieho modelu. No ešte k nitom. Celkom dobre to nakoniec vypálilo, aj keď v niektorých miestach je vidieť, že ako keby to nitoval opitý, niečo ide šriegom, niečo v pohode. Ale ver, že sa mi s tým nechcelo až tak babrať, hlavne keď som nevedel ako to vypáli. Možno keby som si dal viac záležať, tak by nity boli pekne v radoch, tak ako to má byť. Ale mne to nevadí, veď je to ručne skladaný model z ručne vyrábaných a prispôsobovaných súčiastok zo šrotov. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

@samba tie nity, že nie sú úplne presne v rade nevadí asi nikomu na tomto fóre. Veď je to robené ručne, nie strojovo, cisterny sú dokonalé. Dobre si ma upozornil v telefóne, že som svoju nezverejnil, tak tu je: 

IMG 20220418 181259

Nie je robená až tak z ničoho, ako Tvoja, kotol, búdka, masky boli zo šrotových vagónov, akurát rám, podlahy a podobne je z evergreen profilov a dýhy, rebríky sú leptané a popisy samozrejme od Teba (nfmodely.sk), respektíve od Lucky. 

A takto jej to pristane v súprave (ďalšie dve cisterny sú komplet reštaurované z šrotíkov, ale tam sú aj rámy továrenské):

IMG 20220418 181312
IMG 20220418 181307
IMG 20220418 181304

Samozrejme, že sa s Tvojimi nedá porovnávať, lebo väčšia mierka a použité aj diely hotové, ale tiež si myslím, že je skoro tak dobrá, ako Tvoje 🙂 Tieto som ešte ani nepatinoval a nedával do tej súpravy cisterien, ktorú som už patinoval, lebo toto je staršia epocha 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Ivor and Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Marek: ... tak to je naozaj parádna cisterna Dynamit NOBEL. Dokončenie plošiny na kotli a popisy ju pekne dodetailovali. Ja som na svoje cisterny mal originálne rámy ZEUKE. Viem, že ty si na svoju cisternu staval sám. To je ešte väčšia machrovina. Celá súpravička týchto staručkých kotlov vyzerá veľmi autenticky a ja mám rád túto epochu. Toto je to pravé modelovanie podľa môjho gusta. Som rád, že si nám ukázal dokončené tvoje vagóniky. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Tak ako som sľúbil, prinášam obrázky dokončených cisterničiek rady R pre Dynamit NOBEL BRATISLAVA v správe ČSD. Osadené kinematiky PEHO so spriahadlami TILLIG. Popisy od pána Jírana. Fotené v "Dedovej dioráme".

20220419 183923

 

20220419 183855
20220419 183953

No a vyskúšané aj v súprave s parnou lokomotívou rady 312 ČSD. A vedia jazdiť aj v digitále aj v analógu 🙂

20220419 184222

 


   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

@samba tak tie nemajú chybu, sú nádherné. Dúfam, že ich uvidím aj naživo, naozaj skvelá modelárska práca, ako aj popisy, lak, proste všetko ako má byť. ďakujem za potešenie môjho očka 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Marek: ... ďakujem za pochvalu. Od Teba, ktorý dokážeš z ničoho vymodelovať krásny a funkčný model mi pochvala padne ešte viac dobre. Stavba ma neskutočne bavila a je to asi prvý krát, keď som ani na chvíľu neváhal a v stavbe plynule pokračoval až do konca. Výsledok ma potešil  a dokázal som si, že ešte viem modelovať aj zo šrotov a pozostatkov bez nutnosti využiť najmodernejšie výdobytky techniky. Postačil len modelársky rozum a zručnosť. Všetko je o predstave a presnom meraní a rezaní.


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Znovu niečo zo šrotov a zbytkov. Rám šrot BTTB, zostatky z LPH stavebníc. No uvidím či s toho ničo bude. Zatiaľ len nápad a základný "nástrel".

20220425 172916
20220425 181835

   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Vau, to bude riadne raritný vozeň. Už teraz sa teším na výsledok a držím palce

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Dvojosý vagón na prepravu jemne sypkých materiálov s dvomi nádržami je skomplerovaný. Chýbajú už len spriahadlá, ale keďže bude bude vybavený kinematikami PEHO, tie budú nalepené až po nástreku. Zatiaľ po skompletovaní to vyzerá takto:

20220427 194342
20220427 194514

   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

@samba vyzerá super netradične, ale podaril sa dokonale. Vyzerá, akoby to tak malo byť naozaj (možno aj bolo, neviem, nepoznám ten vozeň) aj v skutočnosti. Som zvedavý na farebnú mutáciu tejto "mini Rajky" 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Marek: ... samozrejme, že sa nejedná o skutočný vozeň, len o moju fantáziu a využitie niečoho čo by som aj tak len vyhodil. Veď som v téme stavba vlastných modelov vagónov, kde myslím môžem uverejniť aj stavby nie vždy zhodujúce sa so skutočnými vagónmi. V dnešnej dobe si "modelár" dá väčšinou niečo vytlačiť na 3D tlačiarni a všetci ho obdivujú, aký je super modelár. Ale kde sa podela naozajstná modelárčina, keď si modelár zoberie nejaký šrot a pokúsi sa z neho niečo vyrobiť. Dnes v školách učia deti kresliť v programoch na počítači (program pracuje takmer sám) a potom to automat vytlačí, ale kde sa podeli naozajstné pracovné vyučovania, keď sme museli zobrať do ruky pílky, kladivá, kliešte, pravítka, uhlomery, ceruzky a z dreva, plastu, kovu vyrobiť niečo duchaplné a funkčné. To už dnes neexistuje. Ja som stará škola a vždy sme sa učili využiť svoju dôvtipnosť a prakticky si poradiť. Možno sa na tento vagónik niekto pozerá aj s opovržením, že je to "paskvil", ale mne to vôbec nevadí, lebo je a bude plne funkčný a v súprave takýchto "dvojcibuliakov" nájde určite svoje miesto a pri jazde takejto súpravy tam bude normálne zapadať. Keby som urobil iné "uchytenie a oplášťovanie" nádob, tak by to bol vagónik, ktorý je zhodný s bežne známymi "dvojcibuliakmi". Takto je to len a len výplod mojej fantázie a už dlho som si chcel takýto vagónik skúsiť postaviť a bol som zvedavý ako to vypáli a myslím, že to až tak zle nevypálilo. Dopredu sa ospravedlňujem všetkým, ktorým pohľad na takýto "paskvil" prináša srdcovú nevoľnosť, ale ja si modelujem pre svoju radosť a rád využívam pozostatky modelov, ktoré by inak skončili v koši triedeného odpadu PLAST. Napriek všetkému budem v takýchto stavbách aj v budúcnosti určite pokračovať a ... atď ... a ... atď ... Modelovaniu zdar !!!


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

@samba plne s Tebou súhlasím. Modelujeme hlavne pre seba a svoju radosť, komu sa nepáči, tak nech sa nepozerá. Je to veľmi pekný model, mne sa páči. Keby som mal materiál, aj ja si postavím. Tiež mám niekoľko neexistujúcich vozňov a viem, že sú jedinečné a nikto iný ich nemá. Teším sa s Tebou a dúfam, že ich bude viac, ako si aj napísal.

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Tááák, páni modelári a dobojované, na svete je ďalší model z kategórie nikdy neexistujúcich vagónikov (paškvil), ale ako som už písal ja som ho mal v hlave už dlho, tak som tento nápad aj zrealizoval. Model vznikol z rámu starého nákladného vozňa BTTB, boli doplnené chýbajúce brzdové špalíky a nárazníky. Rakva z Raj-ky (LPH) je skrátená len pre dve nádoby (LPH) s rebríkami. Rozsochy sú osadené klznými púzdrami PEHO s kovovými, sústruženými dvojkoliami. Namiesto uchytenia spriahadla na strunku je použitá Kinematika PEHO so spriahadlami TILLIG. Nástrek je obyčajným sprejom (nie AirBrusch), následne popisy Jíran "Stalinovy závody" ČSD a nakoniec prelakované polomatným lakom. Vagónik by mal znázorňovať dvojosý vagón na prepravu sypkých hmôt rady Rj. Ako to nakoniec dopadlo, si môžete pozrieť v následných obrázkoch, vytvorených v "Dedovej dioráme" a nakoniec aj s lokotraktorom T334 ČSD.

20220506 170905
20220506 170939
20220506 171101
20220506 171130
20220506 171308

   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Stránka 1 / 2

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá