Dedovo Moravsko Fat...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Dedovo Moravsko Fatranská Dráha

583 Príspevky
8 Užívatelia
4 Reactions
62.4 K Zobrazenia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

... ozaj nejako takto vyzerá moje pátranie po lokomotívach v žiline... čokoľvek malé niekde zachytím, hneď to zaznamenávam a postupne sa mi vytvára už celkom slušný zoznámek 🙂

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
 

Vau, tak tomu sa hovorí príprava. Máš to riadne premyslené, to bude naozaj podľa skutočnosti, ešte aj rušne, tak to som nečakal až takto. Super 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

Vau, tak tomu sa hovorí príprava. Máš to riadne premyslené, to bude naozaj podľa skutočnosti, ešte aj rušne, tak to som nečakal až takto. Super 🙂

veru ani ja nie Marek 😆

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

Chalani, rád by som sa s vami poradil, lebo riešim dve zásadné otázky :blush: (teda iba ak budete mať chuť sa tým zaťažovať)
1. ako postupne rozširujem svoj zoznam lokomotív, ktoré boli v ZA dislokované, alebo sa tu mohli objaviť, zisťujem že modely týchto radov sú poväčšine nedostupné... Ak sa čosi objaví v ČSD sú to zväčšia lokomotívne rady, ktoré jazdili v zemích koruny české a tu sa mohli pravdepodobne objaviť iba náhodne... (napríklad moja prvá HO loko 365 od roca zrejme o ZA ani len nepočula a to samé platí o 413 a o 422 od brawy, ktoré uvažujem - som uvažoval kúpiť)...
Čo s tým? Do prkýnka! Čo ak sa mi skutočne podarí koľajisko postaviť podľa predlohy 50-tych rokov? čo tam bude jazdiť?

2. keď si pozriete schéma železničného uzlu ZA, vidíte tu veľmi blízko pri sebe dve rozsiahle stanice... Žilinu a Novú Žilinu... Stavať ich obi dve by bolo finančne náročné a s vysokou pravdepodobnosťou by som ich obslužne nevyužil... doteraz som dumal postaviť Žilinu a Nová Žilina by bola akože mimo koľajiska... RD však patrilo Novej Žiline (ukončenie Považskej železnice) a všetky koľaje ktoré do depa ústia vychádzajú práve z Novej Žiliny...
A tak dumám, že to urobím naopak... Žilinu spravím ako skrytú stanicu a viditeľne vystaviam Novú Žilinu s RD... prídem tým však o ulicu starých žilinských poschodových domov, na ktorých stavbu som sa toľko tešil, lebo za stanicou Nová Žilina nič také nie je ...

Stále sa totiž snažím čo najviac sa priblížiť skutočnosti, ako po stráne dispozičnej, tak po stránke technickej... moja diagnóza zrejme vstupuje do posledného štádia :blink: :S :blink:

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2858
 

Dedo: ja ti snáď poradím, lepšie povedané vyrieknem svoj názor. Ak chceš aby na tvojom koľajisku jazdili presne tie lokomotívy, ktoré tam aj presne jazdili, neostáva ti nič iné ako sa pustiť do ich stavby. Žiadna fabrika nám nevyrobí to čo chceme, lebo komercia presahuje vždy záujem jednotlivca. Ešte, že tu máme aj iné možnosti ako siahnuť len po "uniformovanom" modely, čo má každý druhý, alebo tretí modelár. Ale toto si ako radu asi počuť nechcel, preto som to nazval ako svoj názor.


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Chalani, rád by som sa s vami poradil, lebo riešim dve zásadné otázky :blush: (teda iba ak budete mať chuť sa tým zaťažovať)
1. ako postupne rozširujem svoj zoznam lokomotív, ktoré boli v ZA dislokované, alebo sa tu mohli objaviť, zisťujem že modely týchto radov sú poväčšine nedostupné... Ak sa čosi objaví v ČSD sú to zväčšia lokomotívne rady, ktoré jazdili v zemích koruny české a tu sa mohli pravdepodobne objaviť iba náhodne... (napríklad moja prvá HO loko 365 od roca zrejme o ZA ani len nepočula a to samé platí o 413 a o 422 od brawy, ktoré uvažujem - som uvažoval kúpiť)...
Čo s tým? Do prkýnka! Čo ak sa mi skutočne podarí koľajisko postaviť podľa predlohy 50-tych rokov? čo tam bude jazdiť?

2. keď si pozriete schéma železničného uzlu ZA, vidíte tu veľmi blízko pri sebe dve rozsiahle stanice... Žilinu a Novú Žilinu... Stavať ich obi dve by bolo finančne náročné a s vysokou pravdepodobnosťou by som ich obslužne nevyužil... doteraz som dumal postaviť Žilinu a Nová Žilina by bola akože mimo koľajiska... RD však patrilo Novej Žiline (ukončenie Považskej železnice) a všetky koľaje ktoré do depa ústia vychádzajú práve z Novej Žiliny...
A tak dumám, že to urobím naopak... Žilinu spravím ako skrytú stanicu a viditeľne vystaviam Novú Žilinu s RD... prídem tým však o ulicu starých žilinských poschodových domov, na ktorých stavbu som sa toľko tešil, lebo za stanicou Nová Žilina nič také nie je ...

Stále sa totiž snažím čo najviac sa priblížiť skutočnosti, ako po stráne dispozičnej, tak po stránke technickej... moja diagnóza zrejme vstupuje do posledného štádia :blink: :S :blink:

😉
Pri takýchto veľkolepých projektoch je samozrejmé, že počas plánovania, ale aj počas samotnej realizácie sa budeš dostávať do extrémov, ktoré spravidla súvisia s priestorom, ale aj finančnou náročnosťou. ( Ten Tvoj odhadujem na desaťtisíce €, čo však z dlhodobého hľadiska jeho výstavby nie je neprekonateľný problém ). Tie hlavné problémy sa skrývajú medzi modelovosťou na jednej strane a objektívnym kompromisom na strane druhej. :huh:
Takže k výberu lokomotív:
Rozhodne by som sa neuberal cestou, že tam mohla občas zablúdiť aj taká či onaká lokomotíva. Nakoľko Tvoja doterajšia príprava je natoľko excelentná, že kompromisy takýchto rozmerov tam proste nepatria. Inak by Tvoja mravenčia snaha o maximálnu modelovosť vyšla nazmar. Jedinou cestou je výroba lokomotív, ktoré tam skutočne jazdili, či už Tebou, alebo modelármi, ktorí to dokážu. ( Nie je to samozrejme lacný špás, stavia sa z kvalitných komponentov, ale výsledok je potom brilantný ). A časom možno nejaký výrobca príde aj s lokomotívou, ktorá sa Ti tam proste bude hodiť ( aj keď s malými úpravami ).
To čo som doposiaľ napísal samozrejme nevylučuje, že by si si tam nemohol občas pustiť aj akúkoľvek inú parnú lokomotívu ( čo sa určite aj stane, nemalo by byť z toho ale pravidlo ). 🙂
K bodu 2 Ti môžem uviesť len toľko, že určite by som nešiel cestou rapídnej redukcie koľají ( veď 4 koľaje sú aj v mojej malej Brezničke, ) 🙂 Riešenie formou skrytej stanice je samozrejme prijateľné, ale treba si to dobre premyslieť. :huh:
Ak sa nechceš vzdať mierky H0 a súčasnej maximálnej modelovosti, tak budeš musieť urobiť obidve stanice.
Na Tvojom mieste by som sa pustil do stavby Novej Žiliny a potom samotného depa. Keď zistíš, ako si na tom s časom, priestorom a financiami, uvidíš, akú alternatívu zvolíš pre stavbu stanice Žilina. Som presvedčený, že úpravám v plánoch sa počas realizácie jednoducho nevyhneš. Ide však o to, aby to nenarušilo celkovú modelovosť projektu, minimálne v častiach na ktorých Ti naozaj záleží.
P.S. Práve pre toto som ja osobne zvolil stavbu jednotlivých segmentov, kde len dva segmenty sú postavené podľa reality, Breznička dokonca len tak na 50%. Ten zvyšok lokálky je vymyslený, inak by som potreboval telocvičňu a samozrejme trocha viac dotácií pre Moju Lokálku - TT. 😉
Tak nech sa Ti darí pri šponovaní mozgových závitov a keď sa začnú už prehrievať, tak sa začni venovať eN-ku a potom po čase sa opäť vrátiš k tomuto veľkolepému projektu. 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

páni ďakujem za vaše myšlienky, ono každá myšlienka zvonka posúva ďalej, lebo keď ste sám zahľadený jedným smerom, často to iné osvetové neprichádza... mojou nevýhodu je, že keď si niečo zoberiem do hlavy, neviem na to prestať myslieť, ale asi zasa nastal čas "nechať to uležať"...
viem v MT o jednom chlapíkovi, ktorý robí páry pôvodom z uhorska, ale je neskutočne drahý... verím však, že čas niečo prinesie ...
depo stavať môžem, to je nemenné a kým ho postavím, hádam ma čosi osvieti aj s tým layoutom ...

Ozaj napadlo ma, nestretli ste sa niekedy s žiadnym výrobcom lokomotív z maďarska?

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2858
 

Dedo: bude sa ti to zdať neskutočné, ale ja s jedným maďarským modelárom prichádzam do styku sporadicky, ale robí lokomotívy, len teraz neviem či aj parné, lebo väčšinou som u neho videl terajšie moderné dieselové a elektrické lokomotívy a tiež moderné vagóny. Ten nie je až tak drahý a môžem to po novom roku zistiť, keď s ním budem opäť na burze, kde sa kedy-vtedy objavuje. Hodíme reč, keď budeš u mňa.


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

Dedo: bude sa ti to zdať neskutočné, ale ja s jedným maďarským modelárom prichádzam do styku sporadicky, ale robí lokomotívy, len teraz neviem či aj parné, lebo väčšinou som u neho videl terajšie moderné dieselové a elektrické lokomotívy a tiež moderné vagóny. Ten nie je až tak drahý a môžem to po novom roku zistiť, keď s ním budem opäť na burze, kde sa kedy-vtedy objavuje. Hodíme reč, keď budeš u mňa.

ok, bolo by to super niekoho časom nájsť... a isto sa časom nájde 😉 dakujem

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

Naposledy na tt víkende v Žiline sme sa bavili o jednom maďarskom výrobcovi.. má web deak modelsport ale na webe nič nenájdeš..bolo by dobré preskúmať fóra..určite nájdeš niečo zaujímave

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

Dnes mám šťastný deň... stačí sa vyspať a trošku sa zamyslieť a bádať ďalej 😆 😆 😆
Zistil som totiž, že po vojne (1945) bolo na slovensku tak žalostne málo rušňov (celkom 22), že ČSD brali čo sa dalo... dokonca si prenajali a neskôr zakúpili aj rušne od americkej armády radu consolidation (neskôr preznačené na 456.1 ČSD) a okrem toho získali reparáciou aj nemecké páry, medzi inými 64 DR, (neskôr preznačené ako 365.4 ČSD)
Takže nech si hovorí kto chce - čo chce ... 365.4 na Slovensku po roku 1945 jazdila, takže sa pokojne mohla objaviť aj v žiline a nik sa tomu nemohol diviť !!!
a ktorú že to páru mám vo vitrínke ??? 😆 😆 😆
a ktoré že roky to idem modelovať ??? 😆 😆 😆

to si zaslúži bublačku a saunu a tak sa kamaráti s vami na minimálne tri dni lúčím s úsmevom na tvári ....

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

Dnes mám šťastný deň... stačí sa vyspať a trošku sa zamyslieť a bádať ďalej 😆 😆 😆
Zistil som totiž, že po vojne (1945) bolo na slovensku tak žalostne málo rušňov (celkom 22), že ČSD brali čo sa dalo... dokonca si prenajali a neskôr zakúpili aj rušne od americkej armády radu consolidation (neskôr preznačené na 456.1 ČSD) a okrem toho získali reparáciou aj nemecké páry, medzi inými 64 DR, (neskôr preznačené ako 365.4 ČSD)
Takže nech si hovorí kto chce - čo chce ... 365.4 na Slovensku po roku 1945 jazdila, takže sa pokojne mohla objaviť aj v žiline a nik sa tomu nemohol diviť !!!
a ktorú že to páru mám vo vitrínke ??? 😆 😆 😆
a ktoré že roky to idem modelovať ??? 😆 😆 😆

to si zaslúži bublačku a saunu a tak sa kamaráti s vami na minimálne tri dni lúčím s úsmevom na tvári ....

ozaj, ešte dovetok ... to je krásavica, čo :woohoo:

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2858
 

Dedo: presne tak ako píšeš. Obdobie tesne po II.sv.vojne bolo chudobné nie len na lokomotívy, ale velmi chýbali aj vagóny v osobnej doprave. Podobne ako lokomotívy, tak aj vagóny ostali u nás po nemcoch. Určite sú známe najmä osobné vagóny rady Ciz, pozdejšie rada Biz, ktoré boli vyrábané ako núdzové vozne pre správu DR (od roku 1921) a tieto boli u ČSD využívané az do začiatku 60-tych rokov minulého storočia. Takže aj tieto vagóny sa v Žiline mohli objaviť v období, ktoré sa chystáš stvárniť na svojom kolajisku.


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

DEDO:
Tak nech sa páči, ako som hovoril, je to len otázka času.
A samozrejme peňazí ... 😉

https://www.itvlaky.cz/72165

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

Dnes som si robil poriadok v modelárskych pokladoch a pripravoval priestory na ukladanie HáNulkových vecičiek ...
... a hľa, čo na mňa vyskočilo 😆 😆 😆

Vtu je od Brawy a cisternička - malá, utešená od TilligHO

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

DEDO:
Vidím, že prvý manipulačný vlak už by si bol schopný poslať na trať .... 😉
Tak nech Ti takých "vecičiek" pribúda ako vonku snehových vločiek .... 🙂

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

DEDO:
Vidím, že prvý manipulačný vlak už by si bol schopný poslať na trať .... 😉
Tak nech Ti takých "vecičiek" pribúda ako vonku snehových vločiek .... 🙂

Ďakujem, za vecičky budem rád, ale tie vločky veru nemusím... zodpovedám totiž za zimnú údržbu, takže radšej tie vecičky bez vločiek 🙂

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
(@modeln)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 686
 

Dedo,ja sniezik mozem,asponvsetko skarede skryje.Tie tvoje vagoniky su chutnucke,len skoda ze ich mas v tej zahradnej mierke,ale tesim sa s tebou


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

Dlho som váhal, či si zadovážiť nejaké vozítko od pána Dolšého, ktoré som nedávno objavil v jednom zo žilinských obchodíkov... no nakoniec jedno ku mne prišlo akosi samo 🙂
Ide o model Pragy NDO práve z čias, ktoré budem modelovať, takže som sa ani veľmo nehneval... Nie je to nič extra, žiadne Roco ani Brawa, ale vytýkať mu rozhodne nič nebudem, lebo svoje miestočko si nájde ...

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
 

Vau, krásny. Aj ja chcem taký :woohoo: hodil by sa mi do zbierky autobusov, keďže už mám 4 generácie 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Majo
 Majo
(@majo)
Skúsený člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 144
 

Dlho som váhal, či si zadovážiť nejaké vozítko od pána Dolšého, ktoré som nedávno objavil v jednom zo žilinských obchodíkov... no nakoniec jedno ku mne prišlo akosi samo 🙂
Ide o model Pragy NDO práve z čias, ktoré budem modelovať, takže som sa ani veľmo nehneval... Nie je to nič extra, žiadne Roco ani Brawa, ale vytýkať mu rozhodne nič nebudem, lebo svoje miestočko si nájde ...

Dedo súhlasím s Marekom je super. Prezraď čo ťa vyšiel B) B) B)


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

Majo: mňo netuším, veď píšem že prišlo samo 😉
ale myslím že stálo dosť na to ako je NEdetailne prevedené... keď to porovnáš napríklad s vagónikom od brawy v hodnote cca 30€ - tak sa to proste porovnať nedá :blink:
... ale nevytýkam, som rád že prišlo samo 😆

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

Tak sa mi dnes konečne ozval majster stolár ...
(akurát keď som mu chcel volať, nech ešte s tým rezaním počká, že si musím tie rozmery ešte dôkladne premyslieť)
... že má narezáno :S
postavil som si teda len tak kostrbato koľajky s točňou na matrac, že nech to vidím (matrac je totiž rozmerovo takmer totožná s rámom, pre ktorý si zajtra idem)
JOJ, JOJ, vona ta hánulka nebude žiadna sranda :ohmy: , ja asi fakt začnem zháňať telocvičňu 😆

a to sa nevzdávam myšlienky, že budem to svoje žilinské depíčko voziť na stretnutia ...

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Tak sa mi dnes konečne ozval majster stolár ...
(akurát keď som mu chcel volať, nech ešte s tým rezaním počká, že si musím tie rozmery ešte dôkladne premyslieť)
... že má narezáno :S
postavil som si teda len tak kostrbato koľajky s točňou na matrac, že nech to vidím (matrac je totiž rozmerovo takmer totožná s rámom, pre ktorý si zajtra idem)
JOJ, JOJ, vona ta hánulka nebude žiadna sranda :ohmy: , ja asi fakt začnem zháňať telocvičňu 😆

a to sa nevzdávam myšlienky, že budem to svoje žilinské depíčko voziť na stretnutia ...

... tak si k tej telocvični začni hľadať aj nejakú lacnú dodávku do 3,5 tony .... 🙂 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2858
 

Dedo: vyzerá to majestátne !!! To budú už potom iné stretnutia. Ale myslím, že sme hovorili o "moduloch" v modelovej veľkosti TT, ak sa dobre pamätám?!


   
OdpovedaťCitácia
Stránka 14 / 24

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá