Trať mládeže podľa ...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Trať mládeže podľa Mareka... H0 samozrejme

427 Príspevky
7 Užívatelia
186 Likes
31.7 K Zobrazenia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
Topic starter  

Marek: ... krásne video a ešte krajšia akcia s "Malým býčkom" (mám podobného, vlastnoručne vymodelovaného). No a to vraj u Vás nie sú žiadne akcie??!!

Áno, ale to bolo 10 rokov dozadu, pri príležitosti 60 výročia dokončenia Trate mládeže. 5 rokov dozadu bolo niečo podobné, ale s Hurvínkom. Som zvedavý, či bude aj tento rok niečo, keď je výročie 75 rokov 🙂 Čiže áno, raz za 5 rokov je nejaká jazda 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
(@Anonymný 46)
Skúsený člen
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 144
 

Marek také video som už dlho nevidel. Je to nádhera.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
Topic starter  

Dnes sme využili krásne počasie a vydali sa po stopách jedného zo siedmych divov Štiavnice. Nevedeli sme presne, kde to je, ale našli sme ho - Akvadukt Kysihýbeľ. Voľakedy slúžil na zásobovanie bane vodou z tajchu, popod akvadukt viedla pôvodná úzkorozchodná železnica do Banskej Štiavnice. Po vybudovaní Trate mládeže túto úzkokoľajku rozobrali a neostalo po nej ani pamiatky... Toto ale rozhodne nebude chýbať na mojom plánovanom koľajisku... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
Topic starter  

Dnes som aj ja skúšal airbrush a už sa neviem dočkať prvých pokusov. Síce nemám kompresor, ale známy mi dal starú vyrovnávaciu nádržku na tlak na kúrenie, až 12 litrovú. Keďže má vo vnútri tlakový balón a na vrchnej strane ventil ako na bicykli, tak som vykuchal hadičku na pumpu, konektor som pripojil na 2m dlhú tenšiu hadicu a tú som nastokol na striekaciu pištoľ. Po natlakovaní nádržky obyčajnou pumpou na bicykel som pripojil pištoľ a testoval, ako dlho to vydrží "striekať". Po približne 4 minútach tlak pomaly začínal klesať, ale nejakých 5-6 minút sa s tým bude dať robiť na jedno natlakovanie. Ešte to doladím, ale ako dočasné riešenie, pokým bude kompresor myslím, že ok. Zajtra aj nejaké foto spolu s prvými pokusmi 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
Topic starter  

Po prvých pokusoch "naostro" na vagóne zo "šrotíkov" som nesmierne nadšený. Airbrush je fantastická vec, spreje sa k tomu ani nedajú prirovnať. Striekanie bez problémov, krásne to pokrýva povrch modelu, nesteká, radosť striekať. Viem, pre Vás ostatných je to už dávno zabehnutá vec, len ja som práve objavil Ameriku... 😀 No doteraz som s tým skúsenosti nemal, tak sa teším. Kompresor s nádržkou ale kúpiť určite plánujem, toto je ako dočasné riešenie postačujúce. Na jedno natlakovanie nádržky som v pohode model nastriekal, na prečistenie pištole som ale musel nádržku druhý krát "dofúkať". Už len zarobiť na kompresor, čo bude asi trochu trvať, keďže ešte len rozbieham firmu a investujem hlavne tam... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
Topic starter  

Prvý pokus s patinou pomocou airbrushu. Nie je to dokonalé, ale trochu tréningu a bude to fajn. Inšpiroval som sa mnohými videami na YouTube... Na začiatok a bez skúseností s aitbrushom si myslím, že to nie je až tak zlé... Inak by som to asi nezverejnil 😀 Aj tak som sa to učil na práve opravenom šrotíku 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: AirBrusch ponúka nespočetné množstvo využitia a patinovanie je jedným z nich. Na prvý pokus je to úplne super. Veľkým tajom celého patinovania je poznanie prírodného zvetrávania materiálov, prirodzeného stekania tekutých látok, pôsobenie žieravín na kovy, najčastejšie hrdzavejúcich častí, usadzovania prachových častíc a k tomu je najlepším pomocníkom sledovanie originálnych snímkov skutočne opotrebovaných a znečistených objektov. Navyše na patinovanie je potrebné použiť prakticky len riedidlo, jemne zašpinené farbou (pigmentom) a viac vrstiev. Nie všetko sa dá urobiť AirBrusch-om. Patinovanie je strašne náročné, kde je potrebné spojiť techniky nanášanie, opätovného utierania, a samozrejme kombinácia aj striekania "špiny" AirBrusch-om. Patinovanie je podľa mna najväčším umením a vrcholom v modelárstve. Tu nám, železničným modelárom, môžu ísť príkladom plastikový modelári. Medzi nimi sa nachádzajú naozajstní majstri patinovania. Ja osobne som skôr "patlač" ako "patinátor". Ale tak ako píšeš, všetko je vecou tréningu a praxe. Tak do toho Marek, nech sa ti darí, zatiaľ si stále na dobrej ceste. Gratulujem k vlastneniu AirBrusch-u a veľa zábavy prajem. Len tak ďalej, už tá cisternička vyzerá k svetu, aj keď je poriadne opotrebovaná a vôbec na nej nevidieť, že je postavená zo štrotu.


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

MAREK:
Nech Ti teda Tvoj home made airbrush slúži.
Len nezabudni vždy po aplikácii pištoľ dôkladne vyčistiť....

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
Topic starter  

Práve som si konečne dokončil svoj doma robený kompresor. Celkové náklady, čo som mal boli 4,50€ na plastové trubky, kolienka, téčka a šroubenie na nádrž. Plastové trubky slúžia iba ako rám, sú zvárané teplom. Nádrž je stará expanzná nádrž na kúrenie, kompresor je nájdený na povale - pôvodne na dofukovanie pneumatík auta. Nádrž je napojená na dofukovací ventil na vrchnej časti (na foto vľavo), kde je ventil ako na kolesách. Nemá plastový kryt, ale nevadí. Presiel kompletnou rekonštrukciou a funguje bezvadne. Zdroj som mal doma už asi 3 roky - 12V 3A. Po zapnutí sa dá takmer hneď striekať. Nie je profi a ani tak zďaleka nevyzerá, ale funguje bezvadne. Týmto som dokázal, že pri nápade a troche rozumu sa dá aj airbrush kompresor urobiť doma. Nehovorím, že si nikdy nekúpim nejaký originál, ale takto mám teraz čas 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: tak ako vždy, aj teraz si potvrdil, že si všestranný kutil. Prajem ti, aby si s týmto vybavením vyrobil modely, ktoré ťa budú tešiť. Vyzerá to celkom dobre a hlavne že je to funkčné. Veľa zdaru !!!


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
Topic starter  

Ďakujem Samba. Ešte dnes idem skúsiť nastriekať nejakú kasničku na test, uvidíme. Ale myslím, že to bude iba lepšie ako doteraz. 🙂 Potom dám aj foto

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
Topic starter  

Nejako to tu zaspalo, tak to idem trochu oživiť. Nakoľko som si kúpil ďalší regál, tak som sa rozhodol rozšíriť svoju "fotodiorámu" o ďalší úsek. Ešte neviem, ako presne to tam bude, ale mám orientačnú predstavu... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Tak ti vznikol celkom pekný priestor na ďalšiu sebarealizáciu. Už sa nato teším.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
Topic starter  

Ďakujem Samba. No vychádza mi tam dosť ostrá zákruta... Budem asi musieť zasahovať aj do pôvodnej diorámy... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
Topic starter  

Mnoho návrhov, pokusov a bádaní, nakoniec to bude musieť byť z mostom... Nevychádzalo mi to tam totiž s cestou a zákrutou tak, aby to nejako vyzeralo. Možno to ešte nejako vymyslím, ale ten most sa tam celkom hodí... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

... vypadá to zaujímavo, len tak ďalej. Ty to vidíš naživo, tak máš lepšiu predstavu o priestore a proporciách. Uvidíme čo s toho nakoniec vznikne.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
Topic starter  

... vypadá to zaujímavo, len tak ďalej. Ty to vidíš naživo, tak máš lepšiu predstavu o priestore a proporciách. Uvidíme čo s toho nakoniec vznikne.

Ďakujem Samba. Viem, že to nie je podľa Tvojich predstáv, ale už som hrozne potreboval niečo "krajinkovať". Takže namiesto 90cm testovacej trate bude teraz 200cm... To je hlavný zámer 😉 To vieš, keď koľajisko je zatiaľ v nedohľadne 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
Topic starter  

Keďže pôvodné koľajisko rozoberám postupne, tak som sa rozhodol svoju malú zrúcaninku umiestniť na svoju rozširujúcu sa fotodiorámu. a kde inde, ako na riadnu skalu... Skala ešte nie je plne hotová, chýba jej zeleň a podobne, ale farebne sa mi podarila dosť vieryhodne, ako sú v Štiavnických vrchoch... 🙂 Viem, že nie je dokonalá, ale je z mojich vlastných odliatkov štiavnických kameňov a dosť veľa zamaskujú stromy a kríky 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
Topic starter  

Už mierne dotvorené zeleňou, ktorá rastie v prasklinách skál... 🙂

Musím niečo urobiť s nasvietením, vyzerá to hrozne farebnosťou... 🙁

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: to nalepenia vlastných odliatkov je naozaj pekné. Vytvára, celkom reálne bralo. Aj keby si odliatky nalámal na menšie kúsky, tak by to bolo dobré. Tu je pekne vidieť, že aj vlastná výroba odliatkov má opodstatnenie a otvára nedozierne možnosti kombinácií a tým vytváranie rôznych skalných útvarov na koľajisku, dioráme, module, atď... Vidím, že tvorivosť ťa stále neopúšťa a bádaš, bádaš a bádaš. Len tak ďalej. Čo sa týka farbenia skál, tak to ti vyšlo na jednotku s hviezdičkou. Sadrové odliatky sú ako stvorené na napúšťanie riedkymi farbami a tým dosiahnutiu takéhoto parádneho efektu. Skalné bralo so zrúcaninou v rohu tvojej maxi-fotodioramy je parádny kus modelárskej práce. Páči sa mi to. Za mňa palec hore !!!!


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
Topic starter  

Ďakujem Samba. Ono som to mierne nalámal, lebo niektoré kusy boli dosť veľké. Zapasovali spolu celkom dobre, niekde nechali realistické "praskliny" v skale a tam rastie zeleň... Ešte napodobniť nejaké machy a skalničky... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
Topic starter  

Terén a príroda pokračujú... Keď tak na to pozerám, tak tá zeleň za zrúcaninou - na pravej strane foto je úplne zlá. Takže tá sa vymení.. Inak ešte pár detailov a bude to celkom v pohode... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: ten hradný vrch vyzerá celkom pekne. Sám dobre vidíš, kde to nesedí a to je dobre. Tá lúčka na ľavej strane aj s krovinami vyzerá zase naozaj výborne. Nejaké srnky a bude to krásny detail.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
Topic starter  

Taká jednodňovka - Magma Multicar v mierke H0 od SDV. Aj stavebnica za 3€ sa dá celkom pekne postaviť. Keďže som objednával nejaké drobnosti na zákazku, tak aspoň niečo som si musel dopriať pri jednom poštovnom 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: celkom pekny model na SDV. Povedal by som, že za cenu necelých 100,- Kč je to podarený model.


   
OdpovedaťCitácia
Stránka 7 / 18

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá