Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

TT výhybky

29 Príspevky
5 Užívatelia
0 Likes
4,909 Zobrazenia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

Ahojte,mám na Vás takú otázku..Keďže som už dal plán svojho koľajiska dokopy,začal som uvažovať nad nákupom materiálu..A do rozpakov ma priviedli výhybky...V H0 som používal kvalitu roco ale to v TT vôbec neviem aké výhybky kúpiť?Čo používate vy? ktoré sú dobre spracovane a sú dobré?

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
Citácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

Ahojte,mám na Vás takú otázku..Keďže som už dal plán svojho koľajiska dokopy,začal som uvažovať nad nákupom materiálu..A do rozpakov ma priviedli výhybky...V H0 som používal kvalitu roco ale to v TT vôbec neviem aké výhybky kúpiť?Čo používate vy? ktoré sú dobre spracovane a sú dobré?

Ja osobne Ti doporučujem Tillig, konkrétne EW2, ale keď máš viacej miesta tak kľudne EW3. Ja osobne som s koľajivom Tillig spokojný. Samotná funkcionalita výhybiek Tillig je dobre vidieť aj na mojich videách... ale možno má niekto iný názor...... 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Tak isto sa prikláňam v výhybkám TILLIG (druhej generácie) EW2, hoci nebál by som sa ani (prvej generácie) EW1 - trochu problém s umelými srdcovkami, ale u dlhých mašinách žiaden problém. Najmodelovejšie sú výhybky (tretej generácie) EW3, ale sú príliš dlhé. Samozrejme u každej generácie cena narastá s číslom, ktoré máš za EW 🙂 🙂 🙁 . Ja osobne nemám skúsenosť s iným koľajivom, ale mám kamaráta, ktorý hrozne chváli koľajivo KUEHN. Takže som ti veľmi neporadil. Ja možno budem prerábať svoje koľajisko (raz určite !!!) a viem naisto, že použijem koľajivo TILLIG aj s výhybkami EW1, alebo EW2, lebo som presvedčený, že lepší pomer cena-kvalita nikde nenájdem.


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

Momentálne mám kúpeľných pár flexi výhybiek od tilliga ale niesu moc dobré, aj preto že je to stavebnica... Navyše nemajú izolovanu srdcovku a tak musím riešiť aj jej spinanie.
Keďže mám skryťák urobený aj s vratnou slučkou kde je modul na prepínanie polarity.. Celý tento systém sa nemá rád s vyhybkami a ich spinanim...preto ich vymenim všetky za tie ew2..dĺžka je rovnaka,takže problém nebude
..ešte musím niekde zohnať ovládanie na servá a dať to dokopy

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

Vzhľadom k tomu, že sa ma už viacerí pýtali na ovládanie mojich výhybiek, využívam túto tému a pridávam sem jedno krátke video, viacej na mojej stránke...
https://www.youtube.com/watch?v=EdctEVWPslQ
😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Jáááj Ivor, krásne na oko a na pohladenie mojej modelárskej duše. Krásne štrkovanie, trávnenie a drnovanie. prestavovanie takmer reálne (trochu mi vadil ten zvuk, ale aspoň vieš, že bolo učinené tak ako si dal povel). No a nakoniec jazda lokomotív so zvukom, čistá paráda. Zvuk zamračenej je proste najkrajší zvuk v modeloch, samozrejme okrem zvuku parných lokomotív.


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

Ivor no tak to je paráda...investujem aj ja do tohto...Krásne to máš prepracované a naozaj ako reálne..Konečne viem ako je počuť zvuk kocúra v modely...Tipujem že zamračená má zvuk artol?

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

Ivor no tak to je paráda...investujem aj ja do tohto...Krásne to máš prepracované a naozaj ako reálne..Konečne viem ako je počuť zvuk kocúra v modely...Tipujem že zamračená má zvuk artol?

Tipuješ si správne, zvuk od Petra Smutka ( JACEK) je trocha iný...
https://www.youtube.com/watch?v=Xy94L29GZO8
SAMBA:
s tým zvukom serva s Tebou úplne súhlasím, teraz som si už na to zvykol, ale spočiatku mi to trocha vadilo....
ale popri zvukoch lokomotív to skoro nepočuješ.... 🙂 to vieš je to o peniazoch, tieto servá kupujem po 7€, na trhu sú samozrejme aj úplne tichučké servopohony, ale tie sú v iných cenových reláciách .... :huh:

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

Myslel som si..taktiež ho mám vo svojej zamračenej.Od jaceka mám v čmeliakovy a ten je taký reálnejší..Všimol som si že kupuješ tieto lacné serva,ale z číny kúpiš jedno za euro 50 a za tých 7€ už máš z číny to lepšie..Ak by si chcel môžem ti poslať link kde ich kúpiť

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

Myslel som si..taktiež ho mám vo svojej zamračenej.Od jaceka mám v čmeliakovy a ten je taký reálnejší..Všimol som si že kupuješ tieto lacné serva,ale z číny kúpiš jedno za euro 50 a za tých 7€ už máš z číny to lepšie..Ak by si chcel môžem ti poslať link kde ich kúpiť

Ďakujem za ponuku, ale tieto servá sú už osadené na oceľovej platničke, sú tam osadené dva mikrospínače, oceľová ihla a sada doplnkov pre rôzne využitie serva ( otváranie brány na výhrevni, otváranie závor na priecestí ap..... to všetko je potrebné prirátať k cene samotného serva no a potom čas na montáž toho všetkého)
Tu je link na tie kompletné servopohony NE980, ktoré používam:
https://www.itvlaky.cz/Univerzalni-servoprestavnik-vhodny-pro-DCC-Nemecek-NE980-d14977.htm
( To vieš, môj čas je veľmi drahý a tak pri menších cenových rozdieloch volím alternatívu, ktorá mi ušetrí čas....)

Ale tie linky mi môžeš poslať.... možno to časom prehodnotím.... 🙂

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

tak to potom nieje čo riesiť za tú cenu...ovládač si budem musieť vyrobiť sám,lebo nechcem servá ovládať cez multimaus,lebo ich budem mať veľa a bude to neprehladne...preto si chcem spraviť ovládací panel a servá ovádať cez prepínače...takúto verziu ponúka pán Zajac ale chce za to 40€ na 14 serv a ja mám možnosť to spraviť za nejakých 10€ cez arduino

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

tak to potom nieje čo riesiť za tú cenu...ovládač si budem musieť vyrobiť sám,lebo nechcem servá ovládať cez multimaus,lebo ich budem mať veľa a bude to neprehladne...preto si chcem spraviť ovládací panel a servá ovádať cez prepínače...takúto verziu ponúka pán Zajac ale chce za to 40€ na 14 serv a ja mám možnosť to spraviť za nejakých 10€ cez arduino

Skvelý nápad, ale pozor na jednu vec. Zdá sa mi, že jedno arduino podporuje maximálne 12 serv. Teda budeš potrebovať dve arduina. Ale to nie je problém, lebo arduina dokážu komunikovať medzi sebou a teda môžeš ich prepojiť a jedno kontroluje servá aj toho druhého. A ak použiješ I2C kontroler, tak prepojíš aj viacej toho. Na google nájdeš veľa návodov. Ešte je možné, že existujú nejaké takzvané shield pre arduino, kde sa ich dá napojiť aj viac, ale to nemám otestované. Takže odporúčam google a ebay. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

Urobil som fotečku dámam od Tilliga. 🙂
EW2 a EW3 vedľa seba pre porovnanie. EW2 má uhol odbočenia 15° a EW3 len 12°, a čo je pre mňa podstatné, polomer odbočky je v prvom prípade 631mm a pri EW3 je to 984mm. Samozrejme je EW3 dlhšia, ale o to modelovejšia ...

a tu je fotka servopohonu NE980 s prílušenstvom...


dekoder od pojezdy.eu dokáže ovládať 4 servá, resp. 4 dvojice servopohonov....
rzvlaky:
S tým ovládaním cez Multimaus máš úplnú pravdu, je to vhodné len pre koľajisko s menším počtom výhybiek ...presnejšie povedané s takým počtom, aké si majiteľ koľajiska je schopný zapamätať. Avšak ak si niekto priplatí, resp. časom došetrí, je možné ovládať výhybky spôsobom stavania vlakovej cesty ....

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

Určite budem voliť EW2 už len kvôli miestu...
Inak prikladám video ako približne chcem ovládať servá cez arduino,buď pomocou prepínačov alebo tlačítok ale s tým spôsobom,že po stlačení jedného tlačidla a servo presunie na krajnú polohu 1 a po stlačení druhého na polohu 2,alebo tak že budem mať osadené 1 tlačidlo a prvým stlačením sa servo presunie na polohu 1 a opätovným stlačením sa presunie na druhú stranu

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

https://www.youtube.com/watch?v=Y6l4wRgkX-w

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

https://www.youtube.com/watch?v=Y6l4wRgkX-w

Tak Ti držím palce, to demo video vypadá sľubne.... 🙂 🙂 🙂

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

Dnes som bol v doorze a padli mi tam do oka výhybky od kuehna.Kúpil som 2 na skúšku a ostal som milo prekvapený.Jazda po nich je naozaj krásna,chod plynulý,a tá aretácia jazykov je super.Cena je 9,7€ za kus.Stavebnice od tilliga stoja 8€ a hotové stoja 15€.Tieto kuehn výhybky sú kratšie ako EW2 ale to mi vôbec nevadí,sú naozaj perfektne spravené,a to pritláčanie jazykov sa mi veľmi páči.Srdcovka sa dá napájať taktiež ale treba ku nej spínač..Musím povedať,že som našiel (aspoň pre mňa) nového favorita medzi výhybkami.
prikládam aj pár foto

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marian
(@marian)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 72
 

Po týchto výhybkách poškuľujem aj ja, ale má to jednu chybu - Kuehn má inú výšku profilu a tak treba buď všetko koľajivo použiť od kuehn-a alebo použiť špeciálne prechodové spojky - ktoré však nie sú najlacnejšie

Modelár TT


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

toto som vyriešil veľmi jednoducho,používam na to klasické spojky tillig,len v strede ich narežem brúskou a klieštikmi spravím schodík aby sedel výška

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

nejak takto

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marian
(@marian)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 72
 

Dobrý nápad, len tých spojok by som potreboval kvantum - jedna výhybka = 6 ks x cca 20 výhybiek - to by som sa pri výrobe toľkých zbláznil.
Škoda že ešte nerobí " Angličana "

Modelár TT


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

Nieje to až také hrozné, chytím do klieštikov,2x zabrusim,odhadom ohnem a mam,práca na 15s..zalozim na výhybky, doladim ako potrebujem,zachytim si to,a spoj preletujem,robím to tak na každom spoji..určite sa to viac oplatí ako ich kúpiť

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Toto je skvelý spôsob. A keď sa to nakoniec prepájkuje, tak tam nie je žiadny problém. Navyše sa tak dá ušetriť kopec peňazí, ako rzvlaky píše. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

10 ks prechodových spojek od kuehna stojí 3,5€ pri čom 25ks klasických stojí tak isto..takže sa to oplatí vyrábať.. Aspoň pre mňa.. Ono keď si to tak človek vezme tak to je neskutočne predražené..stroj na linke to robí v tisíckach kusov za minútu,náklady sú minimálne a zisk maximálny

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

10 ks prechodových spojek od kuehna stojí 3,5€ pri čom 25ks klasických stojí tak isto..takže sa to oplatí vyrábať.. Aspoň pre mňa.. Ono keď si to tak človek vezme tak to je neskutočne predražené..stroj na linke to robí v tisíckach kusov za minútu,náklady sú minimálne a zisk maximálny

Nedá mi to nekomentovať, hoci som nechcel. NIE JE TO ÚPLNE TAK AKO PÍŠEŠ. Ale nikto ti tvoj názor neberie, dokonca ho rešpektujem. S tými strojmi čo to chrlia na tisícky kusov za minútu za minimálne náklady je veľký tvoj omyl, ale to nevadí, lebo ešte máš dosť času aby si to pochopil. Verím, že ostatní členovia tohoto fóra mi dajú za pravdu.


   
OdpovedaťCitácia
Stránka 1 / 2

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá