Stavba lokomotív z ...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Stavba lokomotív z leptu

217 Príspevky
7 Užívatelia
0 Likes
31.5 K Zobrazenia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Počiatočné fotografie vypadajú veľmi sľubne....
Air-brush nie je žiadna veda, len to chce čistú pištoľ a farbu radšej redšiu ako hustejšiu a viacej jemných nástrekov.
Síce to používam len pri modelovaní objektov krajinky a občas krajinky samotnej, ale ja som s "pištoľkou" spokojný.
Držím palce a teším sa na výsledok.

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Tak motyka predsa začala aj u mňa strieľať !!! Asi som si na moju 50-tku naozaj povedal dosť a sľúbil som, že si nájdem trochu času aj na modelovanie. Zatiaľ sa mi sľub darí plniť a pomaly napredujem v stavbe modelu Karcoolky. Prinášam trochu pracovných fotiek.


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Moju "Karcoolku" som dnes usadil na pojazd, ktorý som opatril už aj maskami podvozkov. Model dostal aj nárazníky a háky so šróbovkami (tie sú zatiaľ nenalepené napevno). Pomaly, ale isto idem do finále. Ostáva ešte osvetlenie svetiel, spriahadlá, popisy, zasklenie a je ľahko možné, že aj mierna patina, ale to je zatiaľ len v mojej hlave. Dnes som si so spojazdneným modelom zajazdil na koľajisku a verte, alebo neverte tešil som sa s toho ako malý chlapec a vôbec sa nehanbím to priznať. Samozrejme pridám aj fotky. Som presvedčený, že z modelu by sa tešil aj p.Smutek, od ktorého som túto nedokončenú kasničku získal aj s inými projektami, ktoré ešte čakajú na moje ruky.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
 

Krásny model Samba, určite si urobil dobre, že si sa rozhodol tento model dokončiť. V Tvojich rukách krásne ožil a už teraz sa teším na finále. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: ... včerajšie spojazdnenie modelu a jazdenie na koľajisku bolo ako relax po takmer celodennej výmene radiátora v detskej izbe. Dnes ma čaká celodenná príprava dreva na zimu, takže určite sa k modelu dostanem len sporadicky, tak ako si utrhnem trochu času. Tieto dokončovačky čo ma čakajú sú najdôležitejšie, lebo detaily robia model modelom. Model sa mi celkom páči, aj keď znovu by som nejaké veci robil inakšie, ale to všetko človek zbadá až pri samotnej stavbe modelu. Nevadí, zatiaľ to vyzerá, že z neho bude pekný model.


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

No musím uznať,že to vyzerá naozaj parádne.Teším sa na finálnu podobu. Leto už skončilo a aj mňa už opäť lákajú modely takže mal by som oprášiť náradie a pustiť sa do čakajúcich projektov ktorých je neúúúúúrekom

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

rzvlaky: ... ďakujem za uznanie. Ja tento model len dokončujem, ale bolo na ňom aj napriek tomu poriadne veľa roboty. Mne to však nevadí. Tiež sa teším na finále, ale toho času je neustále málo, aj keď sa snažím dodržiavať predsavzatie z mojej 50-tky. To znelo, trochu viac oddychovať a nájsť si čas pre rodinu a aj pre moje hobby. No a ako to dopadne s mojou "Karcoolkou"?! No snáď už len dobre. Ale veľmi by ma zaujímali aj tvoje nové projekty, tak do toho. Držím palce.


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Síce nechápem, kde beriete toľko voľného času na modelovanie, ale v každom prípade vám fandím a držím palce pri každom krôčiku vpred pri modelovaní a dokončovaní modelov. 😉
Peťa Smutka určite potešia finálne fotografie hotového modelu. A nielen jeho .... 🙂 😉
Skvelé.

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Po viac ako štvrťroku som sa opäť dostal k nedokončenému projektu "Karcoolka". Po jednodňovom bádaní a skúšaní som bol bezradný, tak som včera zavolal Marekovi a konzultoval som s ním použitie odporov a ako ich pozapájať, aby som dosiahol správne striedanie bielych a červených svetiel: Led-diódy sú od Romana, čo nám doviezol na oslavu našej spoločnej 50-tky. Roman ďakujem za diódy a Marek ďakujem za dary pri zapojení diód. Ak si myslíte, že je to jednoduché (pre toho čo sa tomu vôbec nerozumie) tak sa náramne mýlite. Ale nech si to hocijaký laik ako ja vyskúša na vlastnej koži. No po dnešku sú diódy už na svojom mieste v kasničke a odskúšané so správnou činnosťou. Obrázky len pracovné, tak ospravedlňte nízku kvalitu, ale je aspoň vidieť biele svetlá a po zmene polarity červené svetlá. Pri týchto fotkách som si poriadne uvedomil aký je rozdiel fotiť vo "fotoboxe" so správnym nasvietením a fotením len tak na stole pod pracovnou lampou.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
 

Som rád, že sa Ti to podarilo, viem, koľko Ťa to vytrápilo. Vyzerá to skvele, takže veľa šťastných modelových kilometrov... A nezabudni potom na nás aj s fotkou hotovej KarCOOLky 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Ďakujem Marek, ale fotky hotovej karkulky už nezverejním, lebo po nalepení popisov som nemohol striekať matný lak, lebo by syntetika zreagovala s akrylom (testoval som mimo modelu), tak som ju prelakoval akrylom štetcom, a dopadlo to veľmi zle, takže moja karkulka takto bude nezverejnená a bude len v mojej zbierke, ako velikánske memento toho aby som sa z tejto chyby poučil. Veľmi mi to vadí, ale napriek tomu si ju niekedy na koľajisku pustím, budem ju mať aj v zbierke, ale nebude viac zverejňovaná. Je mi ľúto, ale je to projekt ktorý dopadol katastrofálne. Tak možno niekedy nabudúce, keď bude na to čas a keď sa do modelu nebudem musieť nútiť, ako som to pociťoval pri celej dostavbe tejto karkulky. teraz si určite od modelovania budem musieť dlho, predlho oddýchnuť. Budem to potrebovať.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
 

Ďakujem Marek, ale fotky hotovej karkulky už nezverejním, lebo po nalepení popisov som nemohol striekať matný lak, lebo by syntetika zreagovala s akrylom (testoval som mimo modelu), tak som ju prelakoval akrylom štetcom, a dopadlo to veľmi zle, takže moja karkulka takto bude nezverejnená a bude len v mojej zbierke, ako velikánske memento toho aby som sa z tejto chyby poučil. Veľmi mi to vadí, ale napriek tomu si ju niekedy na koľajisku pustím, budem ju mať aj v zbierke, ale nebude viac zverejňovaná. Je mi ľúto, ale je to projekt ktorý dopadol katastrofálne. Tak možno niekedy nabudúce, keď bude na to čas a keď sa do modelu nebudem musieť nútiť, ako som to pociťoval pri celej dostavbe tejto karkulky. teraz si určite od modelovania budem musieť dlho, predlho oddýchnuť. Budem to potrebovať.

To ma mrzí, lebo viem, ako Ťa vytrápila. Nedá sa s tým nič urobiť? Napríklad streknúť akrylovým matným lakom v spreji? Ten by nemusel zreagovať... 🙁

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
(@modeln)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 686
Topic starter  

Ďakujem Marek, ale fotky hotovej karkulky už nezverejním, lebo po nalepení popisov som nemohol striekať matný lak, lebo by syntetika zreagovala s akrylom (testoval som mimo modelu), tak som ju prelakoval akrylom štetcom, a dopadlo to veľmi zle, takže moja karkulka takto bude nezverejnená a bude len v mojej zbierke, ako velikánske memento toho aby som sa z tejto chyby poučil. Veľmi mi to vadí, ale napriek tomu si ju niekedy na koľajisku pustím, budem ju mať aj v zbierke, ale nebude viac zverejňovaná. Je mi ľúto, ale je to projekt ktorý dopadol katastrofálne. Tak možno niekedy nabudúce, keď bude na to čas a keď sa do modelu nebudem musieť nútiť, ako som to pociťoval pri celej dostavbe tejto karkulky. teraz si určite od modelovania budem musieť dlho, predlho oddýchnuť. Budem to potrebovať.[/quote

Samba,viem si to zivo predstavit co sa stalo...Stalo sa i mne....Mne sa na hotovom vagone vytvorila pavucina,proste syntetika sa neznesie s akrylom.Tu kasnu mam este v pavucine.Takze na syntetiku len syntetiku anic kombinovat....


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

modeln: ... nič takého sa nestalo. Ja veľmi dobre viem, že sa nesmie ísť syntetikou na akryl. Opačne je to možné, len následne na akryl nikdy nesmie ísť syntetika. To naozaj dávno a dobre viem. Ja som urobil tú chybu, že som posledné prelakovanie nerobil airbruschom, ale som to natrvrdo natrel štetcom a keďže matný lak som mal hustý, tak som urobil poriadne šmuhy štetcom, čo celý model dosť zošpatnelo. Takže mne "pavučina" nevznikla, len po štetci mám na celej kasni nepekné až by som povedal špatné šmuhy po štetci. Inak je Karkulka úplne v poriadku, krásne jazdí, svetlá mení podľa smeru jazdy a keďže je z leptu a má päťpólový motor, je to celkom kvalitný a nákladný model. Ale nevadé, je to pre mňa poučením. Uvidím, čo s tým odstupom času urobím. Teraz už na ňu asi dlho ani nepozriem. Uvidím, čo a ako v budúcnosti.


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Po dlhom rozhodovaní som prišiel nato, že nateraz odkladám Karkulku "ad acta" a som napevno rozhodnutý, že príde k jej opätovnému rozobratiu, odstrojeniu, odlakovaniu a tým sa dostanem na začiatok. Ale to všetko v nedohľadnej dobe, lebo ani sám neviem, kedy na tento model opäť dostanem náladu. Prinášam aspoň jeden obrázok detailu, ako to po prelakovaní dopadlo. No proste hrôza !!!

Rozhodol som to predsa uverejniť, lebo si myslím, že veľkosť modelára je aj v tom, že si vie uznať svoje zlyhanie a keď som tu do teraz prezentoval svoju doterajšiu prácu, tak zverejním aj pohľad na svoju nedokonalosť. Už mi to až tak nevadí, aj keď ma to poriadne ... ... ...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
 

Keď mám pravdu povedať, nie je to až také zlé, ako som si predstavoval. Možno už potrebujem nové okuliare, ale podľa mňa sa to dá. Telefonicky si mi hovoril, že patina nebude, lebo je to leštenka, nedalo by sa to nejako napraviť lesklým lakom? Nerobím si srandu, len ma to tak napadlo, neviem, ako by to vyzeralo, ale keď si nespokojný, tak asi nemáš čo stratiť, ak to v budúcnosti aj tak chceš robiť komplet nanovo... 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Trochu som sa vrátil v čase o pol roka. Tak znovu v "pancierovej" verzii. Ale aspoň som sa poučil a musel som upraviť predné pluhy, lebo boli príliš nízko a spriahadlá boli veľmi nízko nad pražcami a pri prechádzané výhybiek skratovali a rozpojovali sa. Veď ako sa hovorí "všetko zlé je aj na niečo dobré".


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
 

Držím palce, nech sa dielo lepšie podarí 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Držím palce, nech sa dielo lepšie podarí 🙂

.. nemusí sa podariť lepšie, len som si už istý, že posledné prelakovanie bude AirBrusch !!!


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
 

Držím palce, nech sa dielo lepšie podarí 🙂

.. nemusí sa podariť lepšie, len som si už istý, že posledné prelakovanie bude AirBrusch !!!

Veď vieš, ako som to myslel 😉 jasné že práve v tom lakovaní 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Nedokončených projektov z leptov mám ešte v zásobe poriadne množstvo, tak aj napriek malému neúspechu s mojou "Karcoolkou", som pristúpil k ďalšiemu modelu. Tentokrát nie je z dielne pána Smutka, ale prišiel som k nemu na burze v Prahe od jedného môjho známeho, ktorý ma presviedčal aby som ho od neho kúpil, lebo vedel, že ja ho dostanem do pohybu, čiže ho opojazdujem. Bola to od neho pre mňa výzva, tak som ho zobral. Jedná sa o hotovú stavebnicu motorového vozňa M120.4 od KuBer-a. Model bol kompletne dokončený a aj v laku. Kompletný bol aj rám. Trochu som porozmýšľal a tento týždeň po večeroch som sa pustil do stavby pojazdu pre tento model. Použil som umelohmotné prevody a motor MITSUMI za pár € zo zásob od Mareka. Perdinax som mal od Romana a všetko ostatné je len môj nápad. Pracoval som metódou "pokus-omyl" a na moje prekvapenie pojazd jazdí oveľa lepšie ako vyzerá. Zatiaľ Vám prinášam len pracovné fotky ako to za týždeň u mňa dopadlo. Keď bude model dokončený, tak určite uverejním aj krátke video z jazdy na mojom koľajisku.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
 

Samba, vôbec nie je dôležité, ako vyzerá, hlavné je, že jazdí. Model bude určite krásny, a verím, že Ti prinesie veľa modelárskej radosti :woohoo:

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Samba, vôbec nie je dôležité, ako vyzerá, hlavné je, že jazdí. Model bude určite krásny, a verím, že Ti prinesie veľa modelárskej radosti :woohoo:

... ďakujem Marek, už mi radosť aj robí. Včera som si pekne pojazdil a skúšal. Ešte potrebuje trochu dovážiť a bude mať dobré jazdné vlastnosti. Zatiaľ som ho skúšal nedovážený a aj napriek tomu jazdil celkom dobre.


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Samba:
Neviem síce posúdiť jazdné vlastnoti Tvojho modelu, ale jeho zovňajšok vypadá veľmi pekne. Skvelé !

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Tak priatelia a model M120.4 je hotový a plne pojazdný. je pravdou, že v blízkej budúcnosti pribudnú leptané tabuľky s číslom a je ľahko možné, že aj hviezda na boku ako to bolo v roku 1948. Rám som musel celý odfarbiť a nanovo nastriekať, lebo náter bol dosť v zlom stave. Len tak pre zaujímavosť môj model je prevedenie s modernejšou skriňou a rámom.

Ale dosť bolo slov, niekoľko záberov na dokončený model.

A ešte záber na mojom koľajisku. Jazda tohoto modelu ma naozaj baví a pokúsim sa niečo natočiť a onedlho asi pribudne aj videjko. Zatiaľ aspoň fotky.


   
OdpovedaťCitácia
Stránka 8 / 9

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá