Parná lokomotíva 42...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Parná lokomotíva 422.0 "Arcivévoda Karel" vo veľkosti TT (1:120)

154 Príspevky
8 Užívatelia
0 Likes
23.9 K Zobrazenia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2854
Topic starter  

Po neplánovanom výpadku na tomto fóre znovu otváram túto tému, kde Vám budem prinášať postup prác na ďalšom mojom kultovom modeli 422.0 s honosným názvom "Arcivévoda Karel". Na začiatku je len odliatok (Pavel Číž) pojazd BR81 (BTTB) a motorček malých rozmerov 19x15x12mm (Made in China). No a teraz to len dať dokopy a model je bude hotový. AKÉ JEDNODUCHÉ SA TO ZDÁ !!! 😆 :silly: 😆 :S :huh: :dry:


   
Citácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2854
Topic starter  

Keďže v tej dobe, keď som sa do Arcivévodu pustil, boli Veľkonočné sviatky, tak som v stavbe poriadne pokročil a "plotovar" už na koľajisku urobil prvé metre. Moja spokojnosť je veľmi vysoká 🙂 Jazdí krásne plynule a sprevodovanie je výborné. B)


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5034
 

Keďže v tej dobe, keď som sa do Arcivévodu pustil, boli Veľkonočné sviatky, tak som v stavbe poriadne pokročil a "plotovar" už na koľajisku urobil prvé metre. Moja spokojnosť je veľmi vysoká 🙂 Jazdí krásne plynule a sprevodovanie je výborné. B)

Samba, vyzerá to naozaj skvele. Po telefóne si mi hovoril, že sa Ti zdá kasnička vyššie ako by mala byť oproti kolieskam. Ja som pokukal nejaké fotky a vôbec sa mi to nezdá. Podľa mňa Ti to sedí dokonale, a ak tam náhodou je nejaký naozaj drobný rozdiel, tak sa neboj. Nikto z nás tu nie je rátačom nitov...

Držím palce a teším sa na ďalši postup Tvojej stavby 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2854
Topic starter  

Ako sa na model dlhšie pozerám, tak sa mi zdá výška uloženia kasničky v poriadku. Ale ja budem modelovať podľa predlohy, ktorá je v Lužnej u Rakovníka. Teda číslo 422.025. Nejako mi Lužná prirástla k srdcu, ako sme ju so Statusakom navštívili. Som presvedčený, že do Lužnej sa ja ešte určite vrátim.


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

SAMBA:
ten Tvoj arcivévoda vypadá skutočne skvele. A ten jeho komín ma doslova fascinuje.... 🙂
už aby jazdil po koľajisku. 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2854
Topic starter  

Ivor: ďakujem za pochvalu, ten komín je naozaj dominantný, ale mal aj svoj význam. Tá nástavba slúžila na zachytávanie iskier a tým sa predchádzalo možnému vzniku požiaru v okolí trati kde parné lokomotívy jazdili. Táto lokomotíva bola aj bez tohoto nástavca, ale tento konkrétny 422.025 "Malý býček" ako ho tiež prezývali tú nástavbu (iskrojem) na komíne mal a stále ešte aj má, Takže musí byť aj na mojim modeli.
A inak ten môj Arcivévoda už po koľajisku jazdí !!! 🙂 😆 :silly: 😆 🙂 😉


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2854
Topic starter  

Trochu som predbehol v predchádzajúcom príspevku, ale nedalo mi ukázať Vám ako mu tom pristane na koľajisku.

Takže hrubá stavba modelu je už hotové. To znamená, že je hotový pojazd (plne funkčný) a k tomu dopasovaná kasnička na hrubo vybrúsená. Takže teraz mi už ostáva len vymyslieť uchytenie spriahadla (bude len v zadu, lebo mašinka bude priahaná len jedným smerom). Potom začína jemné brúsenie a výroba vlastnoručne vyrobených doplnkov, nástrek ako pojazdu, tak aj kasničky a záverečné došperkovávanie a popis.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5034
 

Samba:
Ešte nie je ani dokončený a už teraz je krásny. To je ale asi poslanie parných lokomotív na koľajiskách. Možno aj preto, že sú často jednej farby ako je aj tá Tvoja. Sa teším, keď to bude dokončené, v poslednej dobe si sa dosť rozbehol s takýmito peknými modelmi, Komárek, Arcivévoda... ale to myslím v dobrom. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2854
Topic starter  

Samba:
Ešte nie je ani dokončený a už teraz je krásny. To je ale asi poslanie parných lokomotív na koľajiskách. Možno aj preto, že sú často jednej farby ako je aj tá Tvoja. Sa teším, keď to bude dokončené, v poslednej dobe si sa dosť rozbehol s takýmito peknými modelmi, Komárek, Arcivévoda... ale to myslím v dobrom. 🙂

Sám dobre vieš, že mám toho rozostavané viec, ale na nič mi nejako neostáva čas. Tak som trochu včera (namiesto kosenia, lebo počasiu nerozkážeš) pokročil. Prezradím len toľko, že toto je úplne iný pojazd (pri porovnaní orientácii brzdných obložení na obidvoch pojazdoch je to vidieť), ako bol v tej prvej mašinke, lebo jazda toho pojazdu po namontovaní ojníc bola príšerná, takže jeden pojazd išiel do šrotu a musel som "obetovať" ďalší. Ale to je už údel vlastnoručnej stavby modelov. ALE TO SOM ASI PREZRÁDZAŤ NEMAL A HRAŤ FRAJERA NAĎALEJ ??!! Ale určite nie, nemáme sa čo medzi sebou hrať na "frajerov" a idem s pravdou na svet (aj keď som možno za babráka - mne to nevadí). Nech všetci vedia, že postaviť vlastnú mašinku nie je taká hračka ako sa to zdá, keď je to už hotové. Ale myslím, že my dvaja vieme presne o čom hovorím. Niekedy je to na nervy a malý posun dopredu pri takýchto stavbách trvá nekonečný čas. MODELOVANIU ZDAR !!! 👿


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5034
 

Jasné, že viem, keby sa dalo, tak by som Ti daroval aj polovicu svojho voľného času... 😉
Čo sa týka toho pojazdu, ja som si aj myslel, že to bude zle jazdiť, len som Ti to nechcel písať, lebo som si myslel, že to máš poriešené nejako. Ja som voľakedy robil parnú westernovú súpravu, veď si ju videl aj naživo, a keď sú na parných lokomotívach viac ako 2 hnacie nápravy, tak je problém to dať dokopy. Koliečka na jednej náprave musia byť otočené voči sebe o 90 stupňov a na obidvoch stranách presne rovnako. A to je ručne veľký problém urobiť, viem, o čom píšem, lebo som sa niekoľko dní s tým trápil na tej westernovej súprave. Si vieš predstaviť dať dve ojnice na lokomotívu, keď to trvá hodiny a hodiny? Určite vieš, keď si si s tým prešiel na tejto lokomotíve. Pri tak malých modeloch aj desatiny milimetra robia problém, nakoľko ojnica v jednej polohe môže skrížiť niektorú nápravu a potom to robí veľké problémy... Myslím, že to bol aj Tvoj prípad, ale poriešil si to dobre s tou výmenou pojazdov.

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2854
Topic starter  

Marek: Všetko čo píšeš je mi úplne jasné, mám už sa sebou opravy veľkého množstva parných lokomotív BTTB a nejaké som dal dokopy aj v H0, ale tých bolo menej. S tým som sa už vytrápil pred tým. Chyba nebola v ojniciach, on jazdil po ich namontovaní, ale už pri prvom skúšaní som zostil, že má knísavý chod, čo sa ešte viac prejavilo po namontovaní ojníc. On ten pojazd jazdí aj teraz, ale nepáčil sa mi, preto som pristúpil k novému pojazdu a obetoval som na to jednu malú paru BR 81, ktoré ešte nejaké mám, ale nedám ich na predaj, lebo majú poškodené kasničky a táto priamo mala odlomený celá zadné uchytenie spriahadla s nárazníkmi, čo mi pri tomto mojom pílení pojazdu vôbec nevadilo. Ten predchádzajúci pojazd nejazdil pekne ani keď bol skompletovaný výrobcom. Mal už toho za sebou naozaj dosť, tak som ho použil len ako na skúšku. Myslel som že po rozobratí a prečistení bude jazdiť lepšie, čo sa trochu aj napravilo (už neskáče) ale najazdí pekne, tak som pristúpil k výmene. Tento je v poriadku. B)


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5034
 

To je síce tiež pravda, že máš toho za sebou viac ako ja, chcel som len pomôcť 😉 Ja som myslel, že si to rozoberal kompletne vrátane koliečok dole z osiek. Lebo pri pohľade na tú fotku som si hneď spomenul na to moje bojovanie s tou westernovou parou... 😉
Tak to je potom iná vec, keď pojazd nebol dobrý. Beriem späť, nemyslel som to v zlom.. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2854
Topic starter  

To je síce tiež pravda, že máš toho za sebou viac ako ja, chcel som len pomôcť 😉 Ja som myslel, že si to rozoberal kompletne vrátane koliečok dole z osiek. Lebo pri pohľade na tú fotku som si hneď spomenul na to moje bojovanie s tou westernovou parou... 😉
Tak to je potom iná vec, keď pojazd nebol dobrý. Beriem späť, nemyslel som to v zlom.. 🙂

Ja som to zle ani nebral, len som chcel objasniť svoju situáciu.


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

SAMBA:
No na koľajisku to vypadá ešte parádnejšie....arcivévoda vo svojom kráľovstve... len tak ďalej.
( Funkcia tvaru komína mi bola jasná, až neskôr sa začali používať tzv. "uši" pre tento účel, ale osobne si myslím, že toto riešenie bolo spoľahlivejšie....
a aj krajšie. 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
roman
(@statusak)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 83
 

No kamarátik čo povedať hm len užasom mlčím :ohmy: :ohmy: :ohmy: skutočne krásny ušlachtilý -Arcivévoda- 🙂 🙂 🙂 .Teším sa na finále ,ved už teraz má svoje obrovské čaro.
R&R


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2854
Topic starter  

No kamarátik čo povedať hm len užasom mlčím :ohmy: :ohmy: :ohmy: skutočne krásny ušlachtilý -Arcivévoda- 🙂 🙂 🙂 .Teším sa na finále ,ved už teraz má svoje obrovské čaro.
R&R

Ďakujem Statusak za pochvalu. Viem, že pary sú tvoje srdcovky (veď preto som ťa zobral aj do Lužnej), ale teraz ma čaká asi to najkrajšie na celom modelovaní lokomotív a vagónov dedtailovanie a šperkovanie. No sám neviem ako to dopadne, lebo toto je naozaj malinkatý modelík.


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2854
Topic starter  

Tak predsa som sa k niečomu na Acivévodovi dostal. Napriek tomu, že som dnes nič neurobil, okrem toho, že som pokosil na dvore (lebo tráva rastie ako zbesnená) som sa trochu pohral s armatúrami na kotli. Tiež som vybrúsil zásobník na uhlie, lebo tam príde naozajstné uhlie vo veľkosti TT. Taktiež som vybrúsil odliate imitácie drevených dosiek na zásobníku, lebo tak isto budú nahradené doskami z dýhy vo veľkosti TT, tak ako sa na poriadneho Arcivévodu patrí. Ale chcem upozorniť, že ešte toho na modeli ostáva neúrekom dotvoriť. Hoci ani dnes som si neodoprel prehnať ho na mojom "malom" koľajisku. Pristane mu to, už sa teším, čo ešte dokážem s touto peknou, aj keď malou parnou lokomotívou. 🙂 :silly: 😆 :silly: 😆 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5034
 

Samba, Ty nepotrebuješ ani leptané doplnky a ten model bude dokonalý. Teším sa na výsledok 😉 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2854
Topic starter  

Ono leptané doplnky na tieto mašinky nikde nezoženieš a ich výroba (napr. v DH-LOKO čo vyleptajú všetko čo navrhneš) by bola poriadne drahá (možno toľko čo materiál na celú lokomotívu). Tak som sa rozhodol ísť touto cestou a napriek tomu, že sa mi včera naozaj nič nedarilo (deň blbec, ako som už spomínal v inej téme) tieto doplnky vyzerajú naozaj k svetu. No ako som písal, je tam ešte veľa, veľa detailovania a šperkovania, aby som mohol vytiahnuť airbrush. No uvidím ako celá stavba dopadne, ale teším sa na výsledok, snáď to dotiahnem do zdarného konca. Moje zaneprázdnenie mi nedovoľuje tvorivo myslieť. V poslednej dobe robím už iba činnosti okolo obchodu a autoškoly. Cítim sa unavene.


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Ono leptané doplnky na tieto mašinky nikde nezoženieš a ich výroba (napr. v DH-LOKO čo vyleptajú všetko čo navrhneš) by bola poriadne drahá (možno toľko čo materiál na celú lokomotívu). Tak som sa rozhodol ísť touto cestou a napriek tomu, že sa mi včera naozaj nič nedarilo (deň blbec, ako som už spomínal v inej téme) tieto doplnky vyzerajú naozaj k svetu. No ako som písal, je tam ešte veľa, veľa detailovania a šperkovania, aby som mohol vytiahnuť airbrush. No uvidím ako celá stavba dopadne, ale teším sa na výsledok, snáď to dotiahnem do zdarného konca. Moje zaneprázdnenie mi nedovoľuje tvorivo myslieť. V poslednej dobe robím už iba činnosti okolo obchodu a autoškoly. Cítim sa unavene.

...tak tento pocit poznám žiaľ veľmi dôverne. Nie si sám... 🙂
ale utešuje ma, že keď sa človek obzrie dozadu, tak zistí, že napreduje. Síce pomaly, ale predsa...
A TVOJ arcivévoda je toho jasným dôkazom. 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2854
Topic starter  

Ivor: Máš pravdu, ale v poslednej dobe je toho na mňa tak veľa, že nepociťujem úplnú radosť (len takú malú radosť) s takýchto úspechov ako je napredovanie v stavbe parných lokomotív (čo teda nie je nič jednoduché) a dokonca som si teraz zohnal pekné modely do zbierky (Rokal) a dokonca sa mi za prijateľnú cenu podarilo zohnať červeného krokodíla OBB od BTTB v super stave a ani to ma nejako extra nenadchlo. No čo už, musím sa s toho dostať a bude to v pohode. :pinch:


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Ivor: Máš pravdu, ale v poslednej dobe je toho na mňa tak veľa, že nepociťujem úplnú radosť (len takú malú radosť) s takýchto úspechov ako je napredovanie v stavbe parných lokomotív (čo teda nie je nič jednoduché) a dokonca som si teraz zohnal pekné modely do zbierky (Rokal) a dokonca sa mi za prijateľnú cenu podarilo zohnať červeného krokodíla OBB od BTTB v super stave a ani to ma nejako extra nenadchlo. No čo už, musím sa s toho dostať a bude to v pohode. :pinch:

... tomu sa hovorí stres. Vždy som hovoril, že pre človeka zajtrajška je jedinou skutočnou apokalypsou preinformovanosť. ( denne prijímaš stovky nových informácií, robíš opatrenia, prijímaš rozhodnutia a sekundová ručička tiká a tiká....)Veď ani počítače a celá IT technika už nestíha držať tempo....to čo je dnes výkonné je zajtra priemer a pozajtra to ide do šrotu...tak ako má stíhať ten chudák človek, ktorý stále aj dnes je vybavený tým istým hardwarom ako včera....Človek sa musí jednoducho zastaviť. A potom, ale až po nejakej chvíli, príde ten pocit, keď máš radosť z pohľadu na všetko, čo Ti kedy robilo skutočnú radosť... napríklad taký majestátny červený krokodíl v plnej svojej nádhere . 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2854
Topic starter  

Ivor: nič sa nedeje, len si trochu oddýchnem a budem ďalej fungovať.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5034
 

Ivor a Samba:
Určite máš pravdu, dnešná doba je hrozná. Na jedného je toho hrozne veľa. Stres s každej strany, nikdy nevieš, čo Ťa čaká zajtra... A potom skončíš na antidepresívach a podobne. Stúpa počet samovrážd, krádeže, prepady, lebo ľudia sú už zúfalí... ale to sme odbočili od témy. Takže Samba, daj si pozor, aby si nedopadol ako ja, to neželám nikomu, zdravie je prednejšie ako čokoľvek inšie, takže nech sa deje čokoľvek, tak si urob niekedy aj čas iba pre seba. Ver mi, viem, čo hovorím, keď som makal niekedy aj 20 hodín denne, potom som dopadol takto... Chodím na psychoterapie, užívam antidepresíva, ktoré mi každé dva mesiace zvyšujú dávky a bojím sa ešte aj sadnúť do auta... Ono sa to zbiera roky a raz to prepukne vo veľkom...
Ivor, teraz už vieš, prečo mám toľko času a prečo tento čas by som vymenil za čokoľvek...

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5034
 

Prepáč Samba, že Ti spamujem tému, chcel som Ti len kamarátsky poradiť. Tiež som makal ako Ty, niekedy aj viac, takže ako kamarát, ak môžem, tak Ti chcem poradiť, naozaj si nájdi čas na oddych. U mňa to začínalo tak, ako teraz u Teba... Nepodceňuj to...

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Stránka 1 / 7

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá