T698.0 alebo "Jedno...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

T698.0 alebo "Jednostanovišťový Pomaranč" z odliatku v mierke H0

67 Príspevky
7 Užívatelia
0 Reactions
11.9 K Zobrazenia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

bohužial sú medzi nami aj taký ľudia...to sú presne tie typy ľudí čo nikdy nevytvorili ,všetko si len kúpili a hrajú sa na veľkých modelárov a pritom by nespravili ani to čo ši spravil ty..

Ja viem, že niesom profík a ani sa na profíka nehrám. Proste ma to baví. Postavil som viac lokomotív a vo vyššej kvalite, ako je táto, ale keby si videl na začiatku že z čoho... Samba to chcel vyhodiť... 😉 Ďakujem Samba, že si to nevyhodil a že som Ťa ukecal 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

Ivor, ale možno aj ostatní:
mám taký problém, neviem, čo ho môže spôsobovať. Mám zapojené osvetlenie do lokomotívy presne podľa schémy na obrázku. Je úplne jedno, ako dám polaritu, stále mi svietia všetky 4 díódy. Robia mi to takmer všetky lokomotívy. Čo môže byť problém? Už som zúfalý, nakoľko jednoduchšia elektronika asi ani nemôže byť a stále to robí. Treba tam dať ešte nejaký kondenzátor alebo niečo podobné? Naozaj už neviem... Alebo to môže spôsobovať pulzné ovládanie? Ale aj tam je polarita, tak už ozaj neviem. Vopred ďakujem za rady

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

no,ja keď som robil osvetlenie v loko na analógu tak som to riešil takto.Máš predné 2 svetlá na ľavej strane, - ide na - a + ide na plus.Na pravej strane máš zapojený - na + a + na - teda opačne..v analógu sa ti prepína polarita,teda so smenou polarity a rozsvietia opačné ledky a tie pôvodné zhasnu.Ak chceš riesiť červené svetlá tak pravé svetlá zapojiš na lavu stranu a opačne..
Dúfam že to pochopíš 😀

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

no,ja keď som robil osvetlenie v loko na analógu tak som to riešil takto.Máš predné 2 svetlá na ľavej strane, - ide na - a + ide na plus.Na pravej strane máš zapojený - na + a + na - teda opačne..v analógu sa ti prepína polarita,teda so smenou polarity a rozsvietia opačné ledky a tie pôvodné zhasnu.Ak chceš riesiť červené svetlá tak pravé svetlá zapojiš na lavu stranu a opačne..
Dúfam že to pochopíš 😀

Veď tak to mám, tak je to aj na schéme. A stále svietia všetky 4.... 🙁

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

Neviem, či na to môže mať vplyv zdroj alebo ovládač. Oboje je mojej výroby a takto:
Zdroj:

Ovládač:

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

mám to takto a ide.. ovladane pulznym regulatorom
ako to máš ty? pošli fotku z loko

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

No aj mne to ide takto, pokým to nie je v lokomotíve. Keď to dám do lokomotívy, už to svieti všetko a nielen to co má. Nikde to neopiera ani nič podobné.
Dokonca som tam dal aj na vstup obyčajnú diódu a aj tak to robí. Ako to prejde v nepriepustnom smere?
A skúsil som aj filtračný kondenzátor, aj keď to je asi kravina

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

skúšal si to zapojenie naprázdno bez loko? myslím tak,že by si to napájal z koľají? kľudne to môže robiť pulzné ovládanie

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

skúšal si to zapojenie naprázdno bez loko? myslím tak,že by si to napájal z koľají? kľudne to môže robiť pulzné ovládanie

Skúšal. Na tom istom zdroji mimo lokomotívy to funguje správne. Aj keď som to dal do kasni tak to išlo. Keď som pridal pojazd s motorom, tak svieti všetko. 🙁

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

tlmivky na motore máš? tie by ešte mohli robiť problém

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

tlmivky na motore máš? tie by ešte mohli robiť problém

Tie majú za úlohu oneskorenie prúdu voči napätiu, robí mi to aj v lokomotíve s nimi aj bez nich..

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

ja by som ich skúsil dať preč..na digitále mi to robilo problém..ak nepomôže tak posledné čo ma napadá a stojí za vyskúšanie je ešte usmernenie pomocou diod..

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

ja by som ich skúsil dať preč..na digitále mi to robilo problém..ak nepomôže tak posledné čo ma napadá a stojí za vyskúšanie je ešte usmernenie pomocou diod..

Skúšal som to. Aj som to písal už, pridal som diódy na vstup ku osvetleniu a stále to robí. Písal som aj to, že nechápem, ako to prejde v nepriepustnom smere... 😉 🙁

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

no tak to je záhada..budeš taký ochotný a odfotíš to ?

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

Ak Ti to pomôže...

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

tú " šošovicu" by som dal preč..inak už neviem kde by mohol byť problém

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

Písal mi kamarát,že mal rovnaký problém ako ty. Konkrétne na laminatke,založil kasnu a buď mu prestali svietiť svetla alebo svietili všetky. Zrušil rám okolo svetiel a bolo po probléme.. Stojí to ha vyskúšanie

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

Ešte ako tak pozerám na tú fotku,tak som si všimol, že jeden pól máš napojený na rám loko..máš ho v strede predelený alebo nie?

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

MAREK:
To zapojenie, myslím tým schému, by malo byť správne.
Fyzika nepustí. Zákony P-N prechodu platia všade rovnako....
Ak cez diodu tečie prúd, potom len v prípade, že napätie má správnu polaritu.
No a z toho vyplýva, že na Tvojom zapojení v lokomotíve nie je niečo v poriadku. Ako písal rzvlaky, odstráň najprv ten kondenzátor a potom vezmi do ruky nejaký avomet a meraj napätie. Som si istý, že postupným premeriavaním na chybu prídeš. Pulzné napájanie, pokiaľ pracuje správne, nemôže meniť polaritu, nakoľko pulzy sú stále v rozmedzí 0 až maximum, ale v tej istej polarite, pričom sa mení len ich počet za periodu času, rep. šírka pulzu za časovú periódu....
Tlmivka spôsobuje posun medzi napätím a prúdom. Študentom som hovorieval, "cívka jako dívka, nejdřív napětí,pak proud" .... je po desiatej, tak dúfam, že som sa nikoho nedotkol.... 🙂

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

Páni, po dlhom bádaní som pravdepodobne zistil chybu. Ďakujem za Vaše rady, ktoré sa musím priznať, že som všetky odignoroval, nakoľko všetko čo ste písali som už absolvoval predtým. Aj som tam písal, že nikde žiadny skrat, nič mi neopiera ani nič podobné. Zistil som, že na analogovom ovládači lokomotíva aj s osvetlením funguje správne. Úplne bez zaváhania a bez problémov, svieti ako má. Na pulznom ovládači lokomotíva bez osvetlenia funguje bezchybne, osvetlenie bez lokomotívy funguje bezchybne, lokomotíva+osvetlenie=svieti všetko. Moje pulzné ovládanie funguje na princípe PWM, teda modulácia šírky pulzu. Teda počet pulzov sa nemení, iba ich šírka. Jediná vec, čo ma napadá je tá, že pulzné ovládanie v kombinácii s elektromoterčekom musia robiť nejakú anomáliu. Možno napíšem somarinu, ale keď sa striedajú pulzy 0 a 1, tak 1 poháňa motor vpred a 0 nie. Vtedy sa motor točí zotrvačnosťou a funguje ako dynamo. Teda myslím si, že vyrába protinapätie a tým pádom svietia všetky 4 led a nie len tie, čo majú. Nič iné logické ma nenapadá. Už len vymyslieť, ako tento jav odstrániť, ak to je samozrejme príčina... :huh:

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

Usmerniť diodami aj motor?

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

Usmerniť diodami aj motor?

A pri zmene jazdy vlaku? 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

Ak uvažujem správne a tok usmerníš na motor aj na + aj na - tak pri zmene smeru ti len prehodí polaritu

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

Ak uvažujem správne a tok usmerníš na motor aj na + aj na - tak pri zmene smeru ti len prehodí polaritu

Viem o čom hovoríš, ale to problém nevyrieši, nakoľko dve diódy proti sebe a paralelne fungujú rovnako, ako vodič, teda akoby tam ani neboli. Akurát tak urobia nejaký úbytok napätia, približne 0,7V. 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2859
 

Marek: dobré správy dorazili s Prahy od p.Rosenauera. V piatok som si bol pre balíček od neho a medzi obtiskami čo mi poslal (lebo na burzu nestíhal pripraviť - NEVADÍ, aj tak veľmi pekne ďakujeme) bolo aj toto. Je ti to niečím povedomé??!! 😆 Keď som tieto obtisky uvidel prekvapilo ma ich prevedenie. Pán Rosenauer už robí metalické obtisky a tie hviezdy sú ako 3D. To znamená, že lemovanie tabuliak a znak ČKD sú ako hliníkové - metalické. Proste paráda. Takže ich máš u mňa schované - cena 7,50€. 😉 👿


   
OdpovedaťCitácia

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá