Zaujímavosti zo sve...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Zaujímavosti zo sveta železnice a to nie len ČSD

9 Príspevky
2 Užívatelia
0 Likes
1,252 Zobrazenia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
Topic starter  

Dovolil som si založiť novú (myslím zaujímavú) tému, do ktorej môže hocikto prispievať s niečim zaujímavým z prostredia železnice.

Aby som tému nezakladal len tak nadarmo, hneď aj prispejem jednou zaujímavosťou. Všetci dobre viete že sa nezadržateľne blíži rok 2018. To nie je nič zaujímavé, ale keď sa pozrieme trochu do dejín, tak tento rok bude 28.okróbra práve 100 rokov od založenie ČeskoSlovenska a v ten istý deň vznikli aj ČeskoSlovenské Dráhy čiže ČSD a to je myslím už trochu zaujímavé. Určite sa bude k tejto príležitosti konať veľa akcií na pripomenutie si toho mílnika v našej ére, ktorú tak veľmi obdivujeme. Chcel by som týmto upozorniť na krásnu akciu, ktorá sa bude konať v Košiciach, kde dovolili pristaviť veľmi zaujímavú historickú súpravu Legionárskeho vlaku, ktorý operoval na Transsibírskej magistrále a prepravoval ČeskoSlovenských legionárov v rokoch 1918-1920. Repliku Legionárskeho vlaku bude možné vidieť v Košiciach na Hlavnej ulici v dňoch 22.augusta - 3.septembra 2017.

Trochu obrázkov čo tam môžeme obdivovať. Zdroj obrázkov je internet.

Dobová fotka Legionárskeho vlaku (originál)

No a takto ho mohli Košičania obdivovať v roku 1925 na Zraze legionárov východného Slovenska a Podkarpatskej Rusi. Vtedy sa tešil veľkej pozornosti, tak si myslím, že aj dnes by si takú istú pozornosť určite zaslúžil.

Viac sa dočítate určite na internete, kde si môžete pozrieť aj viac zaujímavých obrázkov a prezradím, že sa tam nájdu aj obrázky od niektorých modelárov, čo sa pokúsili o takú istú repliku ale trochu zmenšenú. Nebudem viac prezrádzať, všetko je totiž na webe, ako sa hovorí.
ČSD už síce neexistuje, ale nech žije ČSD !!! Hlavne v našich modeloch. 🙂


   
Citácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 

Marian mi poslal odkaz na skvelé video, nedá mi, aby som ho nepridal sem. Je to úžasné... ak chcete, kuknite: https://youtu.be/JTfAwBcOdSI

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
Topic starter  

Marek: je to veľká paráda, aj keď výdatne pomáhajú najnovšie technológie. Sme však v 21.storočí, tak je to prirodzené. Ale ja si neviem pomôcť, viacej sa mi páčia ročne robené modely ako robí napríklad Robo s otcom, čo sme obdivovali na tohtoročnom stretnutí modelárov na Hriňovej. To je podľa mňa najväčšie umenie modelára. Nechcem pri tom potierať umenie 21.storočie, ja som len na tie staršie techniky a modely. Preto som aj zberateľom starých modelov - HLAVNE.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 

Samba, presne ako píšeš, ja to tiež tak vidím. Tieto modely sú fakt krásne, nemajú chybu. Chlapík si s tým tiež riadne vytrápil všetky závity, veď nakresliť to a vyrobiť v takejto kvalite je tiež umenie. Navyše keď robil napríklad aj tretí stredový valec... Síce používa moderné techniky a technológie, ale verím tomu, že mu to dalo zabrať. Súhlasím s Tebou v tom, že ručne robené modely nemajú konkurenciu, veď Robove a jeho ocinove modely sú fakt dokonalé, to je naozaj veľké umenie hodné majstrov. Omnoho ťažšie je to urobiť určite bez týchto moderných technológií a na takej kvalite, ako sme obdivovali v auguste na Hriňovej, alebo aj predtým v Balogu. A my, čo aj vyrábame modely vlastnoručne, aj keď teda sa nemôžeme porovnávať napríklad s Robom (teda ja určite nie), tak to vieme oceniť a vieme, čo všetko za tým stojí... 🙂 Video ma aj tak potešilo, normálne som si ho pozrel 2 krát. (Ivorove pozerávam aj 3-4 krát) 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
Topic starter  

Marek: ... ono tieto modely sú aj nekresťansky drahé a sú mimo náš rozpočet. Ja typujem viac ako 1500€, keďže sú v digitále a zo zvukom Jacek. Boli vyrobené v krute obmedzenej sérii 5ks, takže ich cena sa môže kľudne vyšplhať aj na viac ako 2000€. To sa už pohybujeme závratných sumách, pri ktorej sa zakrúti hlava nie jednému modelárovi.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 

Marek: ... ono tieto modely sú aj nekresťansky drahé a sú mimo náš rozpočet. Ja typujem viac ako 1500€, keďže sú v digitále a zo zvukom Jacek. Boli vyrobené v krute obmedzenej sérii 5ks, takže ich cena sa môže kľudne vyšplhať aj na viac ako 2000€. To sa už pohybujeme závratných sumách, pri ktorej sa zakrúti hlava nie jednému modelárovi.

To je jasné, povedal by som, že pri tom vyhotovení by v zahraničí dali aj viac ako 2000€ za jeden. Ale keď si vezmeš, že tiež robený ručne, aj keď teda strojovo, a komplet celokovový s odlievanými mosadznými dielmi, tak tej cene sa vôbec nečudujem. Budem rád, ak si raz kúpim 3D tlačiareň a urobím si taký aspoň z plastu.... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
Topic starter  

Pán Igor Zahrádka má toho na "rováši" už oveľa viac. Rudý ďábel nie je jedinou jeho stavbou. Aj albatros v jeho podaní je krásavec.
https://www.youtube.com/watch?v=f8-w49NnOog


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 

Samba, ďakujem za zdieľanie ďalšieho videa pána Zahrádku, jeho modely sú neskutočne krásne. Pozeral som už viacej jeho videí, sú to nádherné stroje. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 

Pár dní dozadu som po dlhej dobe cestoval opäť vlakom. Ako do celé prebiehalo a dopadlo si môžete prečítať tu: https://marek-vlaky.eu/cestovanie-vlakom-ano-alebo-nie/

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá