Marek-Vlaky.eu Modelovanie,Záhradná železnica Lokomotíva Lenka a prvá vlaková súprava v mierke G

Lokomotíva Lenka a prvá vlaková súprava v mierke G

Lokomotíva Lenka a prvá vlaková súprava v mierke G post thumbnail image

Pred pár mesiacmi som dostal od kamaráta Sambu lokomotívu Stainz od LGB. Bola nepojazdná, chýbali jej nejaké diely a tak. Motor samotný, ako aj všetky potrebné diely na funkčnosť však nechýbali a dokonca fungovali. Ide o pôvodný LGB model z čias, keď ich predávali pred pár desaťročiami. Rozhodol som sa, že lokomotívu opravím a zreštaurujem. 

Najskôr som ju rozobral a zistil skutočný stav, čo všetko treba urobiť, aby som jej vrátil krásu a funkčnosť. Nejazdila, ale to bolo spôsobené iba tým, že motor nebol správne napasovaný na ozubené kolesá. Chýbal spodný kryt, ktorý pritláča nápravy na šneky motora. Ten som nakreslil a vytlačil na filamentovej tlačiarni. Taktiež chýbali zberače prúdu, ktoré som musel vymyslieť, keďže som nemal originálne. Pôvodný pojazd nemal ešte zber prúdu uhlíkmi, ako majú nové moderné. Kúsok kuprexidu a mosadzný plech tento problém vyriešili a pojazd sa krásne rozbehol. Samozrejme som ho namazal. 

Nasledovalo odfarbenie kasne, keďže jeden z predchádzajúcich majiteľov kasňu nepekne natrel na čierno. Vedel som, že chcem zelenú kabínu a ideálny stav, aby vyzerala ako naša úzkorozchodná lokomotíva. Nastriekal som ju preto zelenou, strechu tmavo-sivou, kotol, komín a podobne čiernou. Pozabával som sa samozrejme aj s mosadznými lampami, medeným zábradlím a tak. Viac môžete vidieť na fotkách. Nevynechal som ani “kuchyňu”, teda strojovňu, ktorá dostala domaľované detaily. Taktiež som vytlačil rušňovodiča, ktorý v modely chýbal. Po skompletizovaní lokomotíva vyzerala veľmi dobre, ale hlavne jazdila bez problémov. Ešte som samozrejme doplnil tabuľky s vymysleným číslom a nejaké popisy. Dostala meno Lenka. 

Lokomotíva jazdiaca bez vozňov nedáva veľmi zmysel. Preto som sa pustil aj do drobných opráv vozňov, ktoré som už mal. Klanicový vagón na drevo dostal vytlačené klanice a retiazky. Žltý plošinový vozeň dostal červený náter s drevenou podlahou presne tak, ako som našiel na fotografiách z našich lokalít. Dlhšie som premýšľal, aký náklad mu dám, nakoniec som sa rozhodol pre Ford Model T, ktorý bol presne v tomto období vyrábaný. U nás ich asi veľa nebolo, ak vôbec nejaké boli, ale keďže sa mi páči a mal som ho k dispozícii z internetu, tak prečo nie. Mimochodom, bolo mi vytknuté, že tieto boli výhradne čiernej farby, ale ja mám modrý. Zelený otvorený vozeň dostal iba mladého brzdára. 

Jediné, čo lokomotíve chýbalo, bol Heusingerov rozvod. Skúšal som ho aj vyrobiť, ale neúspešne, nikdy to nešlo pekne hladko a plynule. Preto som sa rozhodol, že v budúcnosti dokúpim “darcu orgánov”, teda rovnakú lokomotívu s kompletným Heusingerovým rozvodom.  Nateraz bolo hotovo. 

Pred nejakým časom sa mi podarilo zohnať LGB Stainz lokomotívu z inzerátu, ktorá bola kompletná. Mala iba jednu chybu, že bola v stave ako nová. Trochu ma aj mrzelo ju rozobrať, ale motivácia bola dobrá. Nový pojazd pre “Lenku” a starý pojazd z “Lenky” po úprave pre M120.0. Tak do toho. 

Novú lokomotívu som odstrojil a vybral pojazd. Ide o lokomotívu novšej výroby, robená pravdepodobne v roku 2020, teda modernejší motor, zber prúdu a všetko dôležité. Stará lokomotíva mala jednu chybičku, bolo jedno, ktorým smerom súprava išla, vždy svietili lampy na oboch stranách. Táto nová už má usmerňovacie diódy, teda prepína podľa smeru jazdy. Dalo by sa to samozrejme jednoducho dorobiť aj do starej, ale použil som to z novej. 

Samozrejme nikdy nič nejde bez problémov. Tu bol hlavne ten, že nový model bol robený v nových formách, bolo iné uchytenie kabíny na podvozok a podobne. Preto som sa nevyhol nejakému brúseniu, vŕtaniu, úpravám a podobne. Nič hrozné, čo by sa nedalo zvládnuť. Inak kabína s kotlom pasovali úplne presne. Musel som však dať nového rušňovodiča, pôvodnému sa zlomila noha, keď som ho odliepal zo starej podlahy. Tu bol aj originál LGB rušňovodič, ktorý ostal tiež v kabíne. Teraz sú tam dve osoby, takže jeden z nich je “povýšený” na kuriča. Rozhodnutie ktorý z nich je kurič je čisto na pozorovateľovi. Poskladanie bolo bez problémov, lokomotíva už krásne tichúčko jazdí a dokonca aj svieti v smere jazdy. Dokonca má nanovo aj generátor dymu, ktorý zatiaľ neviem či funguje, keďže nemám do neho náplň. Všetky diely z novej lokomotívy, ktoré som nepoužil, som samozrejme odložil pre prípad potreby. 

Som rád, že som na bazoši našiel inzerát na túto LGB lokomotívu aj na Slovensku, naozaj dobre utratené peniaze. Umožnilo mi to skompletizovať moju lokomotívu Lenku a dokonca zmotorizovať a rozjazdiť motorový vozeň M120.0 (minulý článok). Ďakujem za prečítanie, popozerajte si v kľude fotky, aby ste mali predstavu. Nie je ich priveľa, lebo keď sa zahĺbim do práce, tak zabúdam priebežne fotiť, ale hádam niečo budete vidieť. 

Marek Duda

Leave a Reply

Podobné články