Marek-Vlaky.eu Ovládanie a automatizácia Osvetlenie lokomotív a vagónov

Osvetlenie lokomotív a vagónov

Osvetlenie lokomotív a vagónov post thumbnail image

Väčšina modelov v dnešnej dobe je už osvetlená pomocou led diód. Staršie modely však majú zabudované klasické žiarovky alebo nie sú osvetlené vôbec. Pokiaľ si však chcete dorobiť osvetlenie, alebo upraviť žiarovkové, tak Vám rád poradím týmto článkom. 

Žiarovkové osvetlenie je štandardné a jednoduché. Mne osobne sa však nepáči, že pri analógovom alebo pulznom ovládaní sa mení intenzita svietenia s rýchlosťou vlaku. Teda vyššia rýchlosť je automaticky aj vyššia intenzita svietenia. Preto som sa rozhodol otestovať a vyhotoviť diódové osvetlenie stabilizované 5V stabilizátorom L7805. Používam stabilizátory s maximálnym prúdom 0,1A, teda zvládnu maximálne 5 led diód. 

Pre usmernenie prúdu, respektíve aby sme dosiahli správnu polaritu v každom prípade slúži diódový mostík. Nie je však úplný, pretože potom by bol problém so zmenou svetiel podľa smeru jazdy lokomotívy. Pozrite si schému a zistíte, ako som to myslel, že neúplný. V schéme je zapojený uvedený stabilizátor a výstup je filtrovaný 100uf kondenzátorom, aby diódy neblikali. Nakoľko výstup zo stabilizátora je 5V, tak pred diódy je nutné zapojiť ešte aj vhodné rezistory – 120 až 150 ohmov. 

Prvá schéma ukazuje zapojenie osvetlenia pre lokomotívy, zahŕňa aj zmenu farby svetla podľa smeru jazdy. Druhá schéma je zjednodušená, nakoľko ide o osvetlenie interiérov osobných vagónov, kde nie je nutné meniť farbu podľa smeru jazdy. 

Verím, že moje schémy Vám pomôžu, veľa zdaru pri osvetlovaní modelov

Marek Duda

Značky:

Podobné články