Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Ocinove N-ko

836 Príspevky
9 Užívatelia
1 Likes
81.9 K Zobrazenia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5034
Topic starter  

Ahojte. Rozmýšlam nad farbením modelov s laser cut technológie. Na Slovenských stránkach som samozrejme žiadne dobré rady nenašiel, ale na zahraničných som sa dočítal, že sa to veľmi dobre farbí olejovými farbami. Predtým som to farbiť aj temperovými, tiež to nebolo zlé. Čo si o tom myslíte? Co by ste mi poradili? Dakujem

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1404
 

Ahojte. Rozmýšlam nad farbením modelov s laser cut technológie. Na Slovenských stránkach som samozrejme žiadne dobré rady nenašiel, ale na zahraničných som sa dočítal, že sa to veľmi dobre farbí olejovými farbami. Predtým som to farbiť aj temperovými, tiež to nebolo zlé. Čo si o tom myslíte? Co by ste mi poradili? Dakujem

Večer ti povím...

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5034
Topic starter  

Ahojte. Rozmýšlam nad farbením modelov s laser cut technológie. Na Slovenských stránkach som samozrejme žiadne dobré rady nenašiel, ale na zahraničných som sa dočítal, že sa to veľmi dobre farbí olejovými farbami. Predtým som to farbiť aj temperovými, tiež to nebolo zlé. Čo si o tom myslíte? Co by ste mi poradili? Dakujem

Večer ti povím...

Ďakujem dedo, teším sa na vecer... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5034
Topic starter  

Dedo, ďakujem za radu. Použil som techniku, ktorú si mi poradil, ale zmenil som typ farby. Natrel som to zriedenou olejovou farbou, vrátane drevenice. Nakoľko je dostatočne zriedená, pekne vsiakla do kartónu a vynikli všetky detaily. Nechám to do budúceho víkendu zaschnúť a potom sa vrhnem na detaily. Ja som nesmierne rád, že som to po úspešných pokusoch riskol, vyzerá to úžasne (teda aspoň podľa mňa). Čo vy na to?

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2855
 

Marek: tak to naozaj vyzerá dobre. Trochu lesklé, ale to robí tá olejovka. Časom to zmatnie a bude to výborné. Pekná práca. 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5034
Topic starter  

Marek: tak to naozaj vyzerá dobre. Trochu lesklé, ale to robí tá olejovka. Časom to zmatnie a bude to výborné. Pekná práca. 😉

Ďakujem Samba. Máš pravdu, zatiaľ je to lesklé, lebo to nie je suché. Olejovky používam už dlho, vždy to zmatnelo. Nechám to týždeň, dva vyschnúť a budem detailovať.

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2855
 

Dobrá voľba !!! 🙂


   
OdpovedaťCitácia
(@Anonymný 46)
Skúsený člen
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 144
 

No Marek ozaj pekná práca ako povedal Samba. 😉 :whistle:


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5034
Topic starter  

Ďakujem páni, ale je jasné, že to ešte nie je hotové.....? 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2855
 

Ďakujem páni, ale je jasné, že to ešte nie je hotové.....? 😉

Marek, jasné a počkám si na výsledok, už sa teším.


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1404
 

Odvahu treba v každom prípade oceniť, ja by som si zrejme na kombináciu olejovky a kartónu netrúfol... píšeš, že to teraz necháš vysušiť a potom sa s tým ešte pohráš - teším na úplné finále 😉
Drevo sa mi veľmi páči, murovaná časť sa trošku ušpiní a bude to tip top, no strecha mi zatiaľ oku neľahodí - uvidíme ako sa s ňou popasuješ (zdá sa mi, že úplne odišli špáry). Inak lesk dáš dolu prachom - poprášiť štetečkom 😉

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5034
Topic starter  

Ďakujem dedo, som rád, že sa Ti to páči. No kombináciu olejovky a kartónu mám už dobre vyskúšanú, navyše toto som najskôr otestoval na vzorke kartónu a keď som videl výsledok, tak som už ani neváhal. To drevo je Sienna pálená. Strecha je trochu lesklá ako píšeš, ale po úplnom vyschnutí a zaprášení - patine to bude ok. A tá biela na fotke vyzerá ako biela, ale už je trochu zašpinená, ale bude viac. Na streche tie špáry nezanikli, vidieť ich pekne, používal som dosť riedku olejovku, ktorá pekne vsiakla a špáry celkom dosť vynikli. Na fotke to tak nie je vidieť, ale poviem Ti, naživo to vyzerá o dosť lepšie. Ani jedna špára nie je zatretá, kartón po 24 hodinách je úplne v pohode a zdá sa mi dokonca, že schne rýchlejšie ako som si myslel. Ale aj tak tomu dám čas minimálne týždeň. S olejovkami už mám skúsenosti, používam ich v podstate od detstva - starký bol maliar... 🙂 Nejako som sa rozpísal, potom dám ďalšie fotky... Ešte raz díky za rady a za pochvalu

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Tá drevenica vypadá skvele. ja si farby skúšam najprv na tých kúskoch laser-cutu, ktoré tvoria odrezky, aby som videl, ako sa farba správa po zaschnutí... teda či veľmi nestmavne ap. S farbami na laser-cut opatrne, radšej menej, resp. redšej a potom pridávať, predsa len je to savý materiál. Veľké plochy ale doporučujem striekať pištoľou., pokiaľ je taká možnosť.

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5034
Topic starter  

Tá drevenica vypadá skvele. ja si farby skúšam najprv na tých kúskoch laser-cutu, ktoré tvoria odrezky, aby som videl, ako sa farba správa po zaschnutí... teda či veľmi nestmavne ap. S farbami na laser-cut opatrne, radšej menej, resp. redšej a potom pridávať, predsa len je to savý materiál. Veľké plochy ale doporučujem striekať pištoľou., pokiaľ je taká možnosť.

Ďakujem za pochvalu. Mám to otestované viac, ako by si si myslel. Testoval som to aj striekať, aj maľovať aj kopec iných vecí. Olejové farby už používam nejaký čas, viem približne ako sa budú správať na niektorých materiáloch. Ďakujem za rady, riadim sa heslom "viac hláv, viac rozumu", ale už som si aj búchal hlavu o stenu, že som nepočúval rady...

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2855
 

Marek: som si istý, že nikto nemal také možnosti otestovať kartón (laser-cut) ako ty. Preto viem, že výsledok stojí za to.


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1404
 

Ďakujem dedo, som rád, že sa Ti to páči. No kombináciu olejovky a kartónu mám už dobre vyskúšanú, navyše toto som najskôr otestoval na vzorke kartónu a keď som videl výsledok, tak som už ani neváhal. To drevo je Sienna pálená. Strecha je trochu lesklá ako píšeš, ale po úplnom vyschnutí a zaprášení - patine to bude ok. A tá biela na fotke vyzerá ako biela, ale už je trochu zašpinená, ale bude viac. Na streche tie špáry nezanikli, vidieť ich pekne, používal som dosť riedku olejovku, ktorá pekne vsiakla a špáry celkom dosť vynikli. Na fotke to tak nie je vidieť, ale poviem Ti, naživo to vyzerá o dosť lepšie. Ani jedna špára nie je zatretá, kartón po 24 hodinách je úplne v pohode a zdá sa mi dokonca, že schne rýchlejšie ako som si myslel. Ale aj tak tomu dám čas minimálne týždeň. S olejovkami už mám skúsenosti, používam ich v podstate od detstva - starký bol maliar... 🙂 Nejako som sa rozpísal, potom dám ďalšie fotky... Ešte raz díky za rady a za pochvalu

Tak potom FAJN, teším sa s tebou... niekedy fotky trošku klamú, ale dôležitá je skutočnosť 🙂

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5034
Topic starter  

Marek: som si istý, že nikto nemal také možnosti otestovať kartón (laser-cut) ako ty. Preto viem, že výsledok stojí za to.

Ďakujem Samba za pochvalu, máš pravdu. V posledných dňoch som sa ho natestoval až až... 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2855
 

Marek: Ja viem a o chvíľu to budú vedieť aj iní. :sick:


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5034
Topic starter  

Marek: Ja viem a o chvíľu to budú vedieť aj iní. :sick:

No dedo už tiež vie... 😉 ale neprezradí... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2855
 

Marek: Ja viem a o chvíľu to budú vedieť aj iní. :sick:

No dedo už tiež vie... 😉 ale neprezradí... 🙂

Aj Ivor už vie, ale neprezradí - DÚFAM !!! NO som proste KECAL !!! Nedá sa nepochváliť, keď ťa osobne navštívi taký modelár ako je Náš Dedo, alebo Ivor.


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1404
 

Marek: Ja viem a o chvíľu to budú vedieť aj iní. :sick:

No dedo už tiež vie... 😉 ale neprezradí... 🙂

Aj Ivor už vie, ale neprezradí - DÚFAM !!! NO som proste KECAL !!! Nedá sa nepochváliť, keď ťa osobne navštívi taký modelár ako je Náš Dedo, alebo Ivor.

V podstate vieme všetci

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2855
 

Ešte nie všetci a výsledok si videl zatiaľ len ty a Marek, ani ja som ešte nevidel. Ale uvidím a uvidia všetci, ktorí budú chcieť vidieť.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5034
Topic starter  

Zajtra si idem kúpiť polystyrén, neviem sa dočkať. Už aby som ťahal trať... 🙂 ...a teším sa aj na prvú testovaciu jazdu. Ešte mám dilemu, môj ocino chcel robiť klasické analógové ovládanie, ja sa rozhodujem, či to urobím tak ako on chcel, s trafom FZ1, alebo to urobím mojim spôsobom, pulzne a cez mikroprocesor... :unsure:

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2855
 

Marek: som presvedčený, že za pulzné ovládanie by sa nehneval. FZ 1 je veľké (nemotorné) trafo, má len jednu výhodu, že vie napájať aj príslušenstvo, ale som presvedčený, že aj to by si nejako zvládol. Ja som za pulzné ovládanie. Aj mašinky poďakujú a bude to krásne, keď sa budú rozbiehať a zastavovať tak pomaly, ako u mňa. 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1404
 

No to už je na tebe Marek, ja sa v tom nevyznám, ale ty sa rozhodneš správne 😉

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Stránka 2 / 34

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá