E458.1 z odliatku, ...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

E458.1 z odliatku, H0

25 Príspevky
3 Užívatelia
0 Likes
1,969 Zobrazenia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Už čoskoro.. 🙂

 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Citácia
(@Anonymný 46)
Skúsený člen
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 144
 

Marek z čoho sa ľahšie robia modely.Na takéto modelovanie si netrúfam.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Ťažko povedať, niekto má rád lepty, iní zase odliatky, ale poznám aj modelárov, ktorí robia krásne modely aj z papieru. Napríklad Zaza tu na fóre robí krásne plošináky z kartónu.
A že si netrúfaš? Mal by si skúsiť, podľa mňa by Ťa to chytilo. Aj ja keď pozerám na svoj prvý model z odliatku, Pomaranč, tak viem, že teraz by som ho urobil už úplne inak. Každý model človeka posúva vpred. 😉 Skús, uvidíš, možno sa podarí, možno nie, ale nevieš, kým naozaj neskúsiš 🙂 Držím palce

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

A keďže nemám pojazd na Bardotku, tak som sa rozhodol začať ďalší odliatok. Úplne prvé hrubé vybrúsenie Žehličky je za nami. Nakoľko mám k nej aj leptané doplnky, tak som odrezal aj schodíky a niektoré detaily, ktoré budú nahradené leptanými. Na túto stavbu sa dosť teším, nakoľko túto lokomotívu som často vídaval na stanici v Žarnovici ako násť-ročný 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Pokračujem jemným dobrusovaním odliatku a taktiež prípravou na leptané doplnky 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Našiel som medzi svojimi materiálmi dva polopantografy Roco. Nakoľko majú iné uchytenie ako potrebujem, tak som sa rozhodol vyhotoviť medené uchytenie presne na mieru. Je to na skrutke odspodu napajkovanej, takže nie je problém s demontážou. Pasujú úplne presne na strechu, no uvidíme. Bude to nastriekané na žlto, podľa toho mála farebných fotografií... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

A tu vidieť výsledok, sadlo to tam skvele 🙂 B)

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Začal som osádzať leptané doplnky, no som z ich kvality mierne sklamaný. Možno som natrafil na zlý kus, ale pri nasvecovaní im predná strana nelícovala presne so zadnou, teda je tam tieň. Síce iba švtrť milimetra, ale už je to potrebné všetko dobrusovať. Toto sa firme DHloko asi veľmi nepodarilo. Dúfam, že iba ja mám taký kus a nie všetci. 🙂 No musím bojovať 😀

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: ... tak to ma mrzí, myslel som, že DH loko to má zvládnuté. Ja som pracoval s ich leptami pri karkulke a tiež som trochu bojoval so zábradliami. Ale u teba je vidieť, že bojuješ statočne a zatiaľ tie schodíky a pluhy nemajú chybu. Vyzerá to pekne detailne.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Marek: ... tak to ma mrzí, myslel som, že DH loko to má zvládnuté. Ja som pracoval s ich leptami pri karkulke a tiež som trochu bojoval so zábradliami. Ale u teba je vidieť, že bojuješ statočne a zatiaľ tie schodíky a pluhy nemajú chybu. Vyzerá to pekne detailne.

Ďakujem Samba. Predtým som s tým nikdy nemal problém, to len teraz. Stať sa môže, nie je to také hrozné. Verím, že to je taký len jeden kus 😉 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Keďže dnes som skončil v prácu už kúsok pred štvrtou, tak som sa mohol venovať svojej Žehličke. Na prvej fotke je svojpomocne urobený prípravok na tvarovanie madiel do kabíny, na druhej už namontované madlá a prvý tenký nástrek základnou farbou 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Viete mi niekto poradiť, akej farby pantograf mali E458.1 pôvodne? Teda vo farbách ČSD? Ono totižto robím konkrétne číslo E458.1010 a našiel som jej iba jednu fotku vo farbe, teda tú konkrétnu loko. Nové nátery majú väčšinou červené, ale na tej fotke sa mi zdá, že je žltá, zle to vidieť. Aj modely tejto rady majú žlté pantografy, ale nie som si istý, či je to správne. Napríklad rada E457.0 mala oranžový polopantograf. Ďakujem

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Už sa mi podarilo zistiť. Polopantograf má byť červený. Takže zmena farby 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Samba, kukal som na Tvojej stránke, tak Ty to máš správne. Žltý polopantograf majú lokomotívy ČD myslím že štandardne, nielen bledozelené žehličky, ako som Ti vravel po telefóne. Ja ale robím ČSD a tam je červený 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Dnes sa mi popri práci podarilo ukrojíť si trochu času na priebežné lakovanie mojej Žehličky. Nakoľko som zistil, že polopantograf má byť červený, tak som ho samozrejme odfarbil a zafarbil správne... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Zatiaľ síce bez pojazdu a nedokončená, ale musel som to pichnúť pod trolej 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: ... ty ale poriadne ideš na to !!! Ten odliatok po tvojich úpravách vyzerá profesionálne. Dokonca je na ňom vidieť ak dvierka, žaluzie na nich a iné detaily, ktoré robia model modelom. A to je len odliatok a nie model, ktorý niekto predáva ako profi model. Pekná práca.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Marek: ... ty ale poriadne ideš na to !!! Ten odliatok po tvojich úpravách vyzerá profesionálne. Dokonca je na ňom vidieť ak dvierka, žaluzie na nich a iné detaily, ktoré robia model modelom. A to je len odliatok a nie model, ktorý niekto predáva ako profi model. Pekná práca.

Ďakujem Samba. Ono mám to dosť zjednodušené mierkou a samozrejme kvalitou odliatku. Pán Číž má v poslednej dobe tak profesionálne odliatky, že tam takmer nič nie je potreba robiť. Už je to vlastne iba o dobrúsení, prilepení pár detailov a lakovaní... Keď budeš najbližšie s pánom Čížom, tak ho prosím pozdravuj a že mu ďakujem za jeho skvelé odliatky. 🙂 A samozrejme Tebe za ich zohnanie 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Dnes som mal viac nabitý deň, ale aj tak sa mi podarilo nalepiť popisy. Samba, dúfam, že sa nenahneváš, ale chcel som skúsiť popisy od Martin-Model. Pre tých, ktorí ich nepoznajú, tak musím povedať, že sú skvelé. Netrhajú sa, skvele sa s nimi robí. Čo sa ale týka čitateľnosti, tak popisy od pána Rosenauera sú lepšie, ako aj trochu tenšie. Na týchto aj po nalakovaní miestami vidieť ich kraj. Ale rozhodne sa dajú použiť. Teda podľa ponuky mám teraz na výber buď jedného alebo druhého výrobcu. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Dnes sme boli väčšinu dňa na návšteve, ale aj tak sa mi podarilo urobiť zábradlia a madlá. Vyzerá to dobre, ale tie žlté madlá asi vymením za svoje, nakoľko tieto vyzerajú hrozne. Z prednej strany sú široké, z boku sú placaté... proste leptané doplnky sú síce pekná vec, ale nie na všetko sa hodia... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: ... tak ako píšeš, nie na všetko je vhodný lept. Práve na madlá a takéto tykadlá je vhodnejší drôt, lebo má okrúhly priemer a nepôsobí "placato". Ale bude to nádherná lokomotíva. Zábradlia však pasujú parádne. To, že si objednal obtisky od pána Martin Š. mi osobne nevadí, len vieš aký mám názor na takýchto výrobcov. Ale nehnevám sa ani na neho, možno jeho služby využijem niekdy aj ja. Len ... veď vieš sám.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Začalo zasklievanie... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Zasklenie trvalo dosť dlho kvôli pracovnému vyťaženiu, ale už je... Lepidlo teda ešte nie celkom suché, ale vyzerá to celkom fajn... teda aspoň podľa mňa 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: ... aj podľa mňa to vyzerá fajn !!!


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Marek: ... aj podľa mňa to vyzerá fajn !!!

Ďakujem Samba, fajn je síce fajn, ale dúfal som, že napíšeš skvele 😉 🙂 😀

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá