M273.2 ČSD z odliat...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

M273.2 ČSD z odliatku od p.Číža, mierka H0

9 Príspevky
3 Užívatelia
2 Likes
145 Zobrazenia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
Topic starter  

Ahojte kamaráti modelári. Po dlhom čase som si konečne vyhradil aspoň jeden deň na začatie stavby modelu pre mňa. Ide o motorák 842, s pôvodným označením M273.2, ktorý som sa rozhodol si postaviť. Pred pár mesiacmi som ho kúpil na nfmodely.sk. Bude samozrejme v správe ČSD. 

Momentálne nahrubo obrúsený odliatok, nasleduje jemné dobrusovanie ručne...

IMG 20231008 151310260
IMG 20231008 151305050

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Citácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
Topic starter  

Vianoce mi dopriali 2 pojazdy od p.Pletichu, konkrétne k M273.2 (842) a k Rosničke 334.

IMG 20231224 194353884 HDR

 Pojazdy sú neskutočne dobre vyhotovené, stoja za každý cent. Kvalita je veľmi dobrá, samozrejme som ich už aj otestoval. Tým som si potvrdil, že nie sú také hlučné, ako niektorí na iných fórach píšu, navyše jazdia krásne. 

Keďže mám rozostavaný tento motorák, tak som sa mu začal venovať ako prvému. Najskôr som musel vymyslieť uchytenie pojazdu do kasne od p.Číža. To nebol vôbec problém, stačí to dobre vymerať a vyhotoviť konkrétne diely. Výhodou v mojom prípade je FDM 3d tlačiareň, ktorá mi k tomu dopomohla, nemusel som robiť všetko ručne. Vytlačil som si z každého pre istotu o kus navyše.

IMG 20231225 083128978
IMG 20231225 083341751 HDR

Následné vlepenie do kasne a protikus nalepený na pojazd - použitý 5min epoxid

IMG 20231225 133119476 HDR
IMG 20231225 133128274 HDR
IMG 20231225 124447673 HDR
IMG 20231225 124410200 HDR

Pojazd do odliatku pasuje krásne, aj moje presné meranie tomu dosť napomohlo, takže to podľa výkresu sedí presne. Ešte zopár fotiek kasne na pojazde...

IMG 20231225 135153164 HDR
IMG 20231225 135049604 HDR
IMG 20231225 135046219 HDR
IMG 20231225 135107929

Takže ďakujem Ježiškovi, jeho dodávateľovi a samozrejme aj výrobcovi, p.Pletichovi (pravdepodobne toto malé fórum ani nepozná, nieto ešte aby ho čítal, ale aj tak)

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
Topic starter  

Prvá jazda pojazdu v kasničke, pojazd je ešte nezabehnutý, ale už teraz jazdí pekne. Jediné obmedzenie je, že na tejto koľaji som nejazdil už minimálne 3 mesiace, takže nie je ideálne čistá, pojazd si však poradil na výbornú...

https://youtu.be/_Ju7hR4UM9M

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
 Igi
(@igi)
Skúsený člen Registered
Pripojený: pred 2 roky
Príspevky: 99
 

To už máš v tom zabudovaný i zvukový dekóder?


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
Topic starter  

@igi nie, to je analóg, ako väčšina mojich modelov. Ak Ťa mýli zvuk, tak to je úplne nový nezabehnutý mosadzný pojazd od p.Pletichu. Ale je výborne spracovaný, naozaj odporúčam jeho pojazdy 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: ... vidím, že si sa pustil do dlhého motoráku. Odliatky p.Číža sú veľmi dobre odliate a podľa môjho názoru nepotrebujú vylepšovanie leptami. Pojazdy, ktoré vyrába p.Pleticha sú celé z kovu a sú známe svojimi dobrými jazdnými vlastnosťami vďaka svojej hmotnosti. Keďže ozubené dvojkolia v náhodných a prevodoch sú mosadzné (z dielne p.Šátka) tak je samozrejmé, že hlučnosť bude vyššia ako pri umelohmotnývh ozunemiach v prevodoch, ktoré používajú drahí (až predražení) výrobcovia ako sú Piko, Roko,Tillig, Mtb, atď... Ja najazdím veľmi veľa, ale v parnej mašine od Tillig-a (parná 555.1) som už musel meniť ozubené koliesko, ale u Pletichu (s ktorými jazdím častejšie) ešte nie. Ale to len na objasnenie prečo sú kobovè prevody hlučnejßie ako plastové. 

Vzniká ti pekný model do, ktorého vkladäš svoje modelárske umenie. Radosť z dokončenèho modelu je o to väčšia, ako pri kúpe hotového modelu.


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
 Igi
(@igi)
Skúsený člen Registered
Pripojený: pred 2 roky
Príspevky: 99
 

Tieto prevody budú hlučné vždy. Je to dané použitím kovových ozubených koliesok a samotnou skriňou, ktorá bude pôsobiť ako ozvučnica.


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
Topic starter  

Ďakujem samba za pochvalu. Chalani, máte pravdu, kovové ozubené kolesá sú hlučnejšie, ale ako som už písal, mne to vôbec neprekáža. Čo sa týka kvality prevedenia pojazdu, nie je čo vytknúť. Ja som nadmieru spokojný, určite je to kvalitnejší pojazd ako napríklad roco, ktoré mám dva v mierke H0 a jeden v N-ku, kde ani jedna lokomotíva nejde na 100%. Roco krokodíl je opäť nepojazdný a BR80 ide opäť veľmi trhane. Môžem robiť čo chcem, vždy ide maximálne 1 deň a dosť... Roco si len tak nekúpim, ale tento pojazd ich všetky hravo schová do vrecka 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5028
Topic starter  

Malá aktualizácia stavu M273.2... ešte trochu strechu upraviť, ale začína to vyzerať sľubne 🙂

IMG 20231231 181125393 HDR

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá