E479 z odliatku, mi...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

E479 z odliatku, mierka H0

32 Príspevky
3 Užívatelia
31 Likes
827 Zobrazenia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

V lete 2021 sa mi dostal do rúk rozpracovaný odliatok elektrickej lokomotívy E479, komplet spolu s pojazdom aj všetkým potrebným na postavenie lokomotívy. Konečne som sa ku nej dostal a postupne ju v priebehu času plánujem dokončiť.

Pojazd bude potrebné upraviť, ale iba do tej miery, že budem musieť vymeniť masky podvozkov, ktoré mi Samba samozrejme dodal. Na stavbu tejto lokomotívy sa dosť teším, nakoľko elektrické lokomotívy mám rád a tento typ s obmenami funguje niekde aj dodnes, už ale v "rukách" súkromných prepravcov.

IMG 20220119 104209

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
Citácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Zabudol som v zápale striekania "novým" airbrushom fotiť... je to omnoho lepšie, ako spreje, navyše s kombináciou maskovacích pások od Sambu sa s tým pracuje ako po masle...

Podfúklo mi zelenou v miestach na zábradlie, ale tam sa to dá pekne opraviť aj štetcom. Ešte ma čaká sivá na strechu...

IMG 20220119 152220
IMG 20220119 152214

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Sú tam drobné nedostatky odliatku, ktoré vynikli až po nafarbení, ale nič hrozné. Vlastne mi to vôbec neprekáža, nakoľko všetky moje modely, ktoré postavím, budú patinované...

IMG 20220119 175518
IMG 20220119 175522

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Marek: ... tento model dobre poznám, lebo som ho začal modelovať. Odliatok je od pána Mášu a pojazd z lokomotívy ROCO, ktorý nie je naj, naj (veď vieš, rozprávali sme sa o tom) ale jazdí pekne. Ja pevne verím, že sa ti z toho podarí vytvoriť pekný funkčný model s tvojou pridanou hodnotou PATINA. Keď vidím, ako pekne si zvládol novým AirBrusch-om striekanie, tak o tom že to bude pekný model vôbec nepochybujem. Ako píšeš, je to notoricky známa lokomotíva z našich tratí a ja len doplním, že jej prezývka je "Hrbatá". Keď sa pozerám na fotky striekaného odliatku, tak si uvedomujem pekné krivky tejto lokomotívy a pekne zvládnutý odliatok. To podfúknutie v mieste madiel, by som ani veľmi neriešil, lebo to nebude vidieť, keď tam bude madlo a už vôbec nie pri patine. Priznám sa, že takáto elektrická lokomotíva sa páči aj mne a vo veľkosti TT by som ju prial aj ja. Viem, že v modelových veľkostiach H0, alebo TT už takéto modely existujú od MTB, ale mať vlastnoručne zhotovený funkčný model je to pravé orechové v modelárčine. Preto ti prajem aby ťa stavba bavila a prebiehal hladko. Už teraz sa neviem dočkať hotového modelu, hoci dobre viem, že takýto model nevznikne zo dňa na deň. Tak nech sa ti darí !!


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

@samba máš pravdu. Ten pojazd jazdí pekne aj napriek značke a drobným nedostatkom. Ale ja som s jazdou veľmi spokojný, ide tichúčko a bez problémov. Ďakujem za pochvalu a aj za skvelý model.

Pridávam fotku s jej väčšou sestrou, ktorá je tiež rozpracovaná a potrebuje dokončiť. Ak sa podarí, dokončím ich súbežne...

IMG 20220120 072447

Mimochodom, aby som nezabudol, je možné zohnať cez Teba obtisky? Lebo tie nemám, mám od Teba univerzálne na elektrické lokomotívy, ale tam pochopiteľne nie sú ceduľky s číslom.

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Ďalší postup... odpílené masky podvozkov a prilepené schodíky kúpené na nfmodely.sk - výrobca DHloko

IMG 20220120 144209
IMG 20220120 144318
IMG 20220120 144323

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Ivor and Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Marek: ... ale ako pekne prekukol ten model a to ešte nie je dokončený. Pekne postupuješ so stavbou. Pokiaľ ide o obtisky, tak sám neviem, čo bude k dispozícii po lockdowne. Ale ak máš univerzálne popisy na elektrické lokomotívy od Jírana, tak tabuľky budeme vedieť dať vyrobiť. ale ešte ho nepopisuj, lebo možno nejaký popis zoženiem. Uvidím...


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

@samba ďakujem. Ak sa Ti podarí niečo zistiť, tak mi daj prosím vedieť. Pokiaľ by sa dali vyrábať, tak by som chcel číslo E479.0027 ak je to možné. Ďakujem

A ďakujem aj za pochvalu, aj mne sa páči 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Pokračovanie stavby prebieha, dnes som vybrúsil a nastriekal masky podvozkov. Dostal som skvelý nápad, ako masky pekne oživiť, nastriekal som najskôr dve vrstvy tmavšej sivej a po vyschnutí som strekol jednu vrstvu bledej sivej. Masky dostali krásny matný náter s hĺbkou, keďže tá tmavá bola v silnejšej vrstve, svetlejšia krásne zvýraznila detaily...

IMG 20220121 131054
IMG 20220121 134807

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Ivor and Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Marek: ... nóóó, vidieť, že si s farbami naozaj rozumieš. Mňa by to ani nenapadlo a výsledok je superácky. Ale vidím aj perfektného pomocníka pri brúsení odliatkov a všeličoho modelárskeho. PROXXON je najlepšia ručná brúska s akou som doteraz pracoval. Kto ju ešte neskúsil a trápi (doslova trápi) sa s inými nedokonalými brúskami, tak nech skúsi túto. Je to naozaj jednička. Masky si vybrúsil veľmi dobre a som presvedčený, že model dotvoria k dokonalosti. Pekná, profi práca. Bude to jedna z najkrajších tvojich lokomotív, čo si doteraz postavil. Držím palce s jej dokončením.


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

@samba ďakujem. Masky síce presne nepasujú, je tam malinký rozdiel v roztoči náprav, ale toto mi nikdy nevadilo (aj napríklad pri Rosničke je to tak).

Tie masky tam ukážu dobre. Len boli trochu kratšie ako pôvodné, urobil som chybu, že som to nemeral ale sa spoľahol, tak som musel improvizovať...

IMG 20220121 174253
IMG 20220121 174258

...ale myslím, že celkový dojem to vôbec nenarúša...

IMG 20220122 061538
IMG 20220122 061623

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Ivor and Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Marek: ... vidím to, ale ty si to zvládol parádne. Je tam malý rozdiel, ale to som vedel, keď som vyberal pojazd. Trafiť presnú rozteč je ťažké a toto bolo as najbližšie, tak som vybral tento pojazd. Pôvodne som myslel, že si masky len zbrúsil na hladko na vzniknutú plochu nalepiť masky ČSD. Ale to by asi veľmi vytŕčalo spod kasne. Po osadený kasne na pravený pojazd to vyzerá veľmi dobre a potvrdzuješ moje predpoklady, že to bude veľmi pekná elektrická mašinka v tvojej zbierke a bude môcž hrdo jazdiť na tvojom budúcom koľajisku. Len tak ďalej a nech sa dielo podarí. 


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

@samba ako som písal, nevadí mi to. Viem, že presný pojazd sa z továrenských modelov triafa veľmi, veľmi ťažko a niekedy to nie je možné. Hlavná vec je, že to jazdí a bude to jazdiť. Presne ako píšeš, keby som to zbrúsil a prilepil na pôvodné, tak by to veľmi vytŕčalo a kvôli schodíkom by to asi nešlo cez zákruty a výhybky. To by sa síce dalo vyriešiť prilepením schodíkov na masky podvozkov namiesto na kasňu, ale to ma v tom momente nenapadlo. Ja som však spokojný a teším sa, keď mi tento model bude jazdiť po koľajisku (ktoré ešte nemám) 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Malý test pojazdu na krátkej pracovnej trati po skompletizovaní...

https://youtu.be/0KFMsdRSzVU

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Marek: ... tak ono to naozaj jazdíííí !!! Je to super pocit takto vdýchnuť život mašinke. Teším sa s tebou. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

@samba ďakujem. Prišiel som ale na dôležitú vec, ktorú musím poriešiť. Model neprejde zákrutami, iba naozaj veľkými polomermi. Schodíky na kasni lokomotíve pri jazde výhybkami a zákrutami zavadzajú, teda pôjdu s kasne na masky podvozkov. Asi nemám na výber, síce to asi nebude podľa skutočnosti, ale to mi nejako nevadí, chcem s ňou aj jazdiť, takže som sa tak rozhodol.

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Marek: ... ver, že v poslednej dobe mám s prejazdnosťou výhybiek jednotlivých lokomotíva skúsenosti. Ak je to len chyba schodíkov, tak to samozrejme tak porieš. Bolo by večnou škodou, keby táto lokomotíva mala byť len vo vitrínke.


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Schodíky som presunul z kasničky na masky podvozkov z praktických dôvodov, momentálne už teda nezavadzajú a lokomotíva prejde bez problémov aj menšími polomermi a výhybkami. Keď som mal namiešaný epoxid, tak som idúci vymyslel aj uchytenie kasne na pojazd - evergreen profil ako doraz a malé kúsky na spodu, ktoré slúžia ako "západky"... Takže to by mohlo byť ok, lokomotíva už má kasňu v správnej výške a aj drží na pojazde... 🙂

IMG 20220123 095416
IMG 20220123 095411
IMG 20220123 144646
IMG 20220123 144711

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Prebehol test jazdy na dlhšej skúšobnej trati aj so štyrmi vozňami. Chcel som urobiť aj video z jazdy, ale zistil som nejaké nedostatky. Lokomotíva má problém s rozbehom, budem musieť komplet pojazd opäť vyčistiť a premazať. Samba, neber to prosím ako kritiku modelu od Teba, ale Roco pojazd nesklamal... 🤣 Myslím, že keď ho znovu komplet vyčistím vrátane kolies, tak by to malo byť ok.

IMG 20220123 160144

Aby som nezabudol, lokomotíva ešte nie je ani zďaleka hotová, len som bol zvedavý na dojem 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Ivor and Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Marek: ... pekne a zručne napreduješ so stavbou a každým dňom je model dokonalejší. Schodíky na maskách mi prídu v pohode a nanarúšajú vzhľad modelu. Uchytenie kasne si vyriešil profesionálne, lebo niektorý výrobcovia tiež pristupujú k takémuto uchytenie. Len sám viem ako je náročné presne vymerať dorazy a presne umiestniť západky. Ale keď to vyjde, tak to spĺňa svoj účel a vyzerá to veľmi dobre a nie je potrebné strechu vŕtať a mať na nej nie veľmi pekné šróbiky, ktoré potom trochu narúšajú dojem, pri pohľade na strechu. Veď strecha je to čo pri jazde na koľajisku pozorovatelia vidia ako prvé. V súprave s rýchlikáčmi to "Hrbatej" pekne pristane. Len tak ďalej, ideš správnym smerom. A pojazd, že má problém s rozbehom?! No čo dodať, ROCO ťa opäť "nesklamalo". Ale verím, že je to dôvod pracovania v prachu a stáleho manipulovania. Verím, že ti bude dobre slúžiť k radosti. Držím palce.


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

@samba ďakujem. Myslím, že máš pravdu, lebo som aj brúsil a podobne, tak je možné, že sa tam dostali nečistoty. Roco pojazdy sú na všetko veľmi citlivé, ale verím tomu, že to vyriešim. Veď predtým jazdil skvele. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Ahoj @samba asi si zatiaľ nezistil ohľadom tých obtiskov nič, či? Viem, že je to len pár dní, ale len pre istotu 🙂 Ďakujem

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Marek: ešte som nič nepodnikol, lebo sám neviem kde mi hlava stojí. V práci som už v jednom kole a nestíham ani svoje veci. Bude treba vycestovať do Čiech aby som niečo zistil a teraz je aj tam všetko pozastavené. Sám neviem ako budem ďalej vedieť napredovať. Som rád, že konečne ide podnikanie, ktoré moju rodinu živí.


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

@samba ja to chápem. Držím Ti palce, nech všetko ide ako má. Ja som sa len opýtal, lebo neviem, ako spolu komunikujete. Nech sa darí, kamarát a pozdravuj si doma 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Skús sa spýtať Martina, či ti obtisky nevyrobí. Ja teraz naozaj neviem ako budeme s modelmi ďalej fungovať. Nič nefunguje ako má.


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Stránka 1 / 2

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá