Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

LH25 v H0m

17 Príspevky
4 Užívatelia
11 Likes
605 Zobrazenia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 570
Topic starter  

K modelu 17E který jsem prezentoval v jiném vlákně se sluší mít i vozy. Asi nejvíce se jezdilo s LH vozy, s vozy LOWA (Talbot) sice také ale přeci jen ty "linkáče" jsou oku více lahodící.

Foto pana Petra Kapouna

el 17E XX5   Petr Kapoun

Samozřejmě model se nevyrábí, takže výkres a jedeme od nuly. Začal jsem postupně odspodu, čili podvozky. Podkladem byly dva různé typové výkresy a fotky jak z německa, tak od z našich provozů. V jednotlivých vozech sice jsou drobné rozdíly, nicméně základní konstrukce a rysy jsou pořád stejné. Stejné jsou ostatně i s vozy LH40 normálního rozchodu (oboje vyrobeny buď přímo nebo v licenci Linke - Hofmann Werke, pro "linkáče")

Hned na začátku byly zvoleny dvě cesty - vlastí stavba a 3D tisk. Takže podvozek byl nakreslen jak pro pálení tak ve 3D SW. 

IMG 20211206 221108 9
IMG 20211122 213013 0
IMG 20211122 213021 4

prvotní výsledky pálení a 3D tisku na domácím stroji technologií FDM (hrůza)

IMG 20211205 204711 3

Tisk technologií SLA naopak dopadl výborně

IMG 20211208 225454 9

Srovnání obou sestavených podvozků

IMG 20220111 200835 6

 

 

 

Z*


   
Samba and Marek reacted
Citácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5022
 

Vau, ďalšia super jedinečná novinka od Teba. Predpokladám, že tieto jazdili iba ako banské súpravy? Či aj normálne radené vo vlakoch? Teším sa na ďalší postup a hotový model, držím palce

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 570
Topic starter  

@marek Jedná se o rozchod 900mm takže po dodání z výroby vozy neopustily své působiště....

Z*


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5022
 

@zaza-office moja chyba, neuvedomil som si to 😉 👍 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
 

Lukáš: najskôr sa chcem ospravedlniť, že v niektorých mojich komentároch som ťa nesprávne oslovoval "Zaza", ale nech mi je prepáčené, nejako mi to ostalo (s týmto nickom som ťa spoznal). 

Tak vidím, že naďalej nám predvádzaš svoje umenie, kreslenia, pálenia, tlačenia a samozrejme citu pre detaily. Som rád, že práve ty patríš do našej komunity a nedá mi pochváliť sa, že ťa poznám aj osobne a mal som tú česť navštíviť ťa v Moste a spoznať aj tvoju paní a vidieť tvoje modely na vlastné oči. Porovnanie LaserCut a 3D tlaš si nám pekne predviedol a ja mám dojem, že u teba je úplne jedno či je to laser, alebo tlačiareň. Obidva podvozky sú super. Tvoje umenie spočíva ja v tom, že presne vieš, čo môžeš robiť laserom a na čo je nevyhnutná 3D tlač.

Ešte k otázke rozchodu týchto vagónov, ak sa nemýlim na normálnom rozchode sa používali podobné vagóny, ale asi s označením LH40. 

Tak len do toho a tentokrát sa ani ja neviem dočkať hotového modelu, hoci veľmi dobre viem, že zrod takéhoto modelu od nuly potrvá viac dní. Držím palce.


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 570
Topic starter  

@samba Pane kolego a ostatní kolegové, oslovujte mě klidně přezdívkou, nevadí mi to. Mám ji od základní školy a mnozí lidé mě takto v reálu oslovují. Já jsem tě také rád poznal osobně.

Ohledně vozů. Ano, máš pravdu, na normálním rozchodu se používají vozy LH40. Ty jezdí dodnes. Ty mohou za určitých podmínek na normální koleje. Neznám je všechny, nicméně jednou z nich je, že krajní vozy musejí mít čelníky vybavené nárazníky a šroubovkou. Takto jezdí či jezdily LH vozy OKD. U nás ještě po roce 2000 přejížděly soupravy LH vozů přes nákladní nádraží mezi naší vlečkou přes státní dráhu na jinou část vlečky. Jednalo se o přepravu elektrárenského popela, kterým se zavážela zbytková jáma lomu Ležáky. V našem případě se ale vozy s nárazníky nepoužívaly. Jednalo se o jízdu po státních kolejích v rámci stovek metrů, takže asi nějaká výjimka. Jinak se vozy přepravovaly ať z výroby či na GO vybaveny nárazníky a ve skupině max 6 vozů. Toto omezení bylo a je snad kvůli jinak reagující brzdě. To si nejsem jist. 

Z*


   
Samba and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 570
Topic starter  

Pokus o rám vozu, hlavní jímky a válec otevírání vozu....

IMG 20211206 221211 0
IMG 20211206 220851 9

Z*


   
Samba and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5022
 

@zaza-office vyzerá to dobre. Tvoje modely je radosť obdivovať, máš to dobre premyslené. Tie podvozky nemajú chybu, dúfam, že dáš fotky, aj keď to nafarbíš 👍 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
 

Lukáš: vyzerá to fajnovo. Ty si taký modelár, že to nie je dostupné od nejakých bežných výrobcov, tak si to sám nakreslíš, vypáliš, vytlačíš, zlepíš a máš to čo iní nemajú. V tvojom podaní to vyzerá jednoduché a také jasné. Ale to je len v tvojom poňatí, keď ťa z poza monitoru sledujem. Pri tom je veľmi veľa premýšľania, prispôsobovania, merania a všeličoho iného, než vznikne takýto rám s pojazdom pre LH25. PARÁDA !!!


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 570
Topic starter  

Chlapi dělám co umím....Děkuji!

Poslední měsíce trpím nespavostí, takže jsem už stihl i udělat nějaký nástřel korby....

lh25 korba2
lh25 korba3
lh25 korba

 

Z*


   
Samba and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
 

Lukáš: ... tak teraz je to v poriadku, už som si myslel, že to stíhaš v normálnom bdiacom čase, ale ty pracuješ aj noci. Tak to potom sedí. Si nezmar, len pozor na zdravíčko, spánok je tiež potrebný.


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 570
Topic starter  

@samba No zpravidla usnu po směně na několik hodin, takže pak mám v noci vyspáno s spím třeba jen 2-3 než zase vstávám na směnu....

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Ronoath
(@ronoath)
Eminentný člen Registered
Pripojený: pred 3 roky
Príspevky: 14
 

Lukáš: pěkná práce. Na K-Reportu jsem tvoji práci už dlouho neviděl, je super, že ji mohu obdivovat tady. 


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 570
Topic starter  

@ronoath Budu se na K-Rep pomalu vracet, kvalita diskuzí na FB se totiž omezuje na přehlídku toho, kdo si co koupil a aktivních tvořících je čím dál méně.... 

Z*


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5022
 

@zaza-office to máš pravdu, modelári u nás a aj u vás sa čím ďalej tým viac zameriavajú na kúpené modely. Toto fórum je práve pre tých, ktorí radi tvoria, či už amatéri ako aj ja, alebo pokročilí modelári, až profesionáli, ako si napríklad Ty. Ďakujem za Tvoje príspevky, vždy je čo vidieť

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 570
Topic starter  

@marek Marku přispívám zde velmi rád, akorát je mi blbé kvůli každému modelu zakládat extra vlákno, protože (a neber to zle) většina mých modelů je zde nezařaditelných.... 

Z*


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5022
 

@zaza-office To nie je problém. Ak chceš, tak si vytvor nejaké univerzálne, napríklad Banské modely podľa Lukáša, alebo nejako to nazvi, ako uznáš za vhodné 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá