Plošinový vagón 1:7...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Plošinový vagón 1:72

14 Príspevky
4 Užívatelia
0 Likes
1,279 Zobrazenia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Dovolil som si začať novú tému v tejto kategórii. Pred nedávnom som si na výstave plastikových modelov ModelFest v Rimavskej Sobote zakúpil model plošinového vagónu s "lafetovaným" protilietadlovým delom FLAK40 128mm. Patril do výzbroje nemeckej armády (wehrmacht) v II.svetovej vojne. Tento model je z umelohmotných odliatkov v mierke 1:72 od výrobcu Modelcollect. Samozrejme made in China.
Stavba práve začala a postupne budem prinášať moje pokroky v "boji" s touto pre nás železničných modelárov nezvyklou mierkou. Aspoň, že sa jedná o vagón !!
Ako prvé som sa pustil do zostavenia podvozkov. Zo stavebnice je možné postaviť podvozky dvojosé a aj trojosé. Ja som sa rozhodol pre dvojosé podvozky. Vagón je náramne podobný nám známemu plošinovému vagónu rady Pao.

 

 


   
Citácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5023
 

Vyzerá to dobre. Koliečka sú súčasťou masiek podvozkov? Alebo sa mi to len zdá? Som zvedavý na postup 🙂 Škoda, že som si to tam nevšimol vtedy aj ja 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Vyzerá to dobre. Koliečka sú súčasťou masiek podvozkov? Alebo sa mi to len zdá? Som zvedavý na postup 🙂 Škoda, že som si to tam nevšimol vtedy aj ja 🙂

... kolieska sú súčasťou stavebnice, ale sú v maskách podvozkov otočné a funkčné. Ale jedná sa o statický model, takže asi pristúpim k ich fixácii. To ešte v priebehu stavby doladím. Diely sú celkom dobre odliate a dobre sa s nimi pracuje, aj keď niekedy sa korekciám pri dolaďovaní nedá vyhnúť.Pomaly pokračujem so stavbou rámu vagónu a dolaďujem podlahu. Obrázky zverejním, keď nafotím. Naše modelárenie je niečo odlišné od týchto makiet. Hlavne čo sa týka veľkosti a nič nemusí byť funkčné, čo je neskutočná výhoda pri stavbe. Stavba je primerane náročná a bol by to pre teba určite príjemný relax. Uvidím akým smerom sa budem ďalej uberať. Všetko postupne zverejním v tejto téme.


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

... rám mám postavený, plošina len položená, nie je napevno prilepená a tak isto celý rám je na podvozkoch iba položený. Len pre predstavu ako sa to zatiaľ tvaruje. Podlaha a podvozky budú finálne osadené až po nátere. Inak farebná škála je jednoduchá, lebo sa jedná o vojenský vagón, takmer všetko je šedé len podlaha je vo farbe dreva a nejaké vecičky sú v čiernej. No uvidím ako sa potom s tým vysporiadam. Zatiaľ fotky z dnešnej stavby:


   
OdpovedaťCitácia
(@Anonymný 46)
Skúsený člen
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 144
 

Samba vyzerá to zaujímavo.Len tak ďalej.


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Pomaly, ale isto napredujem. Mám už komplet postavené delo FLAK 40 128MM. Stavalo sa dobre s minimálnym dolaďovaním. Model je prakticky pripravený na náter. Tak uvidím, kedy sa k nemu dostanem. Priznám sa, že stavebnica ma príjemne prekvapila svojou kvalitou plastu, prepracovaním jednotlivých dielov a celkom peknými detailami. Zatiaľ mám úsmev na tvári. Dúfam, že tam ostane aj po lakovaní a po popisoch. Snáď sa mi lakovaním nezalepia pohyblivé diely. Uvidím, ako stavbu ďalej zvládnem. Zatiaľ obrázky dokončeného dela:


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5023
 

Vyzerá super. No pokiaľ budeš striekať jemné vrstvy airbrushom, tak by sa Ti nemali pohyblivé diely zlepiť. Teda aspoň myslím.

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Vyzerá super. No pokiaľ budeš striekať jemné vrstvy airbrushom, tak by sa Ti nemali pohyblivé diely zlepiť. Teda aspoň myslím.

... uvidím, posnažím sa, aby to dopadlo dobre.


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Stavebnica je komplet dostavaná. Všetky dieliky sú na mieste a vagón je skusmo zostavený. Teraz nasledujem moje vlastné dotváranie, čiže došperkovávanie, detailovanie. Snáď nič nepokazím a bude to vyzerať k svetu. Pokúsim sa zúročiť všetko čo som si osvojil pri dorábaní detailov pri stavbe vagónikov v mierke 1:120. Zatiaľ nebudem nič viac prezrádzať, lebo ak niečo nezvládnem, tak ... uvidíme !!!

Prinášam obrázky skusmo zostaveného vagónu aj s lafetovaným delom, ako je ho možno zastaviť so stavebnice od výrobcu.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5023
 

Už teraz bez náteru vyzerá skvele, čo už keď bude hotové. Krásne by pasovalo do môjho nemeckého vojnového vlaku, keby teda bolo v správnej mierke 😉 Nádhera, som zvedavý na Tvoje dotvorenie - detailovanie. Viem, čo máš v pláne, aj keď si myslím, že si mi asi všetko neprezradil po telefóne, ale neboj, neprezradím 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

SAMBA:
Nie som nadšencom vojenskej techniky, ale tento model vypadá naozaj veľmi pekne.
Tak som zvedavý na Tvoje "šperkovanie", ktoré každý model dostáva potom do iného levelu.....

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Ďakujem kamaráti za slová chvály, ale výsledok je ešte v nedohľadne. Na internete som strávil asi dva večery, kým som zistil, že postavičky k tomuto delu nie sú vôbec k dispozícii, tak som musel pristúpiť ku kompromisu a objednal som postavičky ako obsluhu iného dela (s menším kalibrom). Postavičky dorazili
, tak som sa pustil do potrebných úprav (odstránenie menších nábojov z rúk - budú nahradené správnymi) a postupne som im na vagóne našiel miesto. Zatiaľ všetko len nelepené, iba skusmo poskladané. postavičky majú už nemenné miesto, ale zatiaľ iba navŕtané otvory a postavičky len zasunuté do otvorov. Pridám aj fotky z ďalšieho postupu pri stavbe tohoto vagóna.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5023
 

Parádička, to sú presne také postavičky, ako by mali byť. Dobre si vybral. Nevyzerajú byť ani veľmi zložité na maľovanie. Držím palce 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Parádička, to sú presne také postavičky, ako by mali byť. Dobre si vybral. Nevyzerajú byť ani veľmi zložité na maľovanie. Držím palce 🙂

... postavičky pasujú presne, hoci by sa ešte jeden "wehrmachťák" hodil na druhé sedadlo zameriavač. Ale v sade bol len jeden.Maľovanie nebude zložité, lebo našťastie majú všetci rukavice. Takže len mundúr, čižmy a tváre. Ešte bedne s muníciou na plošinu vagónu už nič viac nestrepem. Ale myslím, že na plošinu už nič viac ani nemusím dávať. Pomaly napredujem .... .... ....


   
OdpovedaťCitácia

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá