Zberateľská vášeň
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Zberateľská vášeň

339 Príspevky
11 Užívatelia
76 Reactions
39.8 K Zobrazenia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2858
Topic starter  

... ono tam nemáš ani motorové vozne, takže tých HDV máš už podstatne viac. A to nespomínam rozrobené loko, čo skladáš. Takže nech sa ti zbierka pekne rozrastá a je mi jasné, že v blízkej dobe musím aj ja niečo pozháňať pre seba, lebo ma nejako všetci dobiehate. 🙂 🙂 🙂

Inak tá dieselová lokomotíva (oranžová) sa dosť dobre na "somára" podobá. Ale máš pravdu, je pekná a bolo by škoda ju rozoberať. Verím, že na "somára" sa ešte v budúcnosti niečo vhodné nájde.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
 

Dokončíl som reorganizáciu vitríny. Jediné, čo ma mrzí, že v podstate polovica zbierky sa mi do vitríny nezmestí a je uložená v krabičkách. Ale hádam to raz poriešim... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2858
Topic starter  

Pred nejakým časom som oslávil svoju 50-tku a pri jej príležitosti som pozval mojich najbližších modelárskych kamarátov aby sme ju spoločne oslávili. Oslava bola veľkolepá (trvala tri dni a dve noci - kamaráti a potom rodina) v malebnom prostredí Látok -osada Bratkovica. Pri tejto príležitosti som od svojich kamarátov dostal krásny a jedinečný darček. V mojej modelovej veľkosti TT (1:120) mi priniesli model parnej lokomotívy 365.411 (ex BR64) v správe ČSD od výrobcu SCHIRMER. Model bol zabalený v štýlovej krabici z dielne majstra Deda. Poviem Vám bolo to pre mňa veľkým prekvapením, lebo to som naozaj nečakal. Chcem takto poďakovať mojim kamarátom za krásnu oslavu mojich narodením.

Keďže len dnes som sa dostal (vďaka "priaznivému" upršanému počasiu) k upratovaniu mojej "modelgaráže" kde mám koľajisko, tak až teraz môžem priniesť aj obrázky tejto krásavice. Jazdí parádne, je to priam balzam na dušu.

Na moju oslavu nebol pozvaný kamarát Majo (lebo musela nastať !Sofiina voľba"), ale on sám mi podaroval k mojej 50-tke jedinečný vagónik rady Daa-k v modelovej veľkosti TT (1:120) od firmy LOCO. Majo ďakujem pekne a mýlil som sa. Mám vicero takýchto vozňov, ale Voz.depo: BRATISLAVA . dom.stanica: Nové Mesto nad Váhom nemám. Takže nakoniec si sa predsa len trafil. Samozrejme som ho tiež prejazdil a kto iný by ho pri skúšobnej jazde tahal ak nie 365.411. Tak a ešte fotky ako mu to pristane.

Ešte raz veľmi pekne ďakujem, kamaráti !!!


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
 

Krásne modely Samba. A určite píšem za všetkých, keď napíšem, že sme radi, že sme Ti mohli urobiť radosť. Ešte raz všetko naj 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
 

🙂

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Trišesťpäťke aj služobáku to naozaj sluší, nádherné modely do zbierky....
Tak prajem veľa kilometrov bez nehody...;)

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Ach tá vášeň zberateľská ...

Parná lokomotíva nemeckých dráh označovaná ako BR65.
V jej útrobách sa nachádza konektor typu NEXT18, takže ....

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2858
Topic starter  

Niekedy sa mi na burze v Prahe podarí zohnať niečo zaujímavé, čo by som chcel postaviť, dostavať, alebo prestavať a potom zaradiť do mojej zbierky. Tentokrát som sa dostal k hotovému odliatku kasničky "ČMELIAKA" z dielne pána Molatu. Pre mňa zaujímavosť je hlavne to, že je to jedna z prvých stavieb čo staval, tak som si povedal, že by sa patrilo takýto "exemplár" postaviť na pojazd, nech sa neváľa niekde v krabici v zabudnutí. Pojazd od pána Pletichu (na moje domáce jazdenie úplne vyhovuje). Bolo potrebné upraviť odliatok na pojazd a popri tom som kasničku dovybavil znakmi ČKD, trúbou dvomi smermi a hviezdami na čelá. Prestavbe sa nevyhli ani pluhy, ktoré boli nahradené leptanými. Pojazd bolo potrebné opatriť maskami podvozkov a spriahadlami. Takže, teraz je Čmeliačik dokončený a má za sebou prvé skúšobné jazdy, ktoré dopadli veľmi uspokojivo, ale nie na úplnú výbornú, lebo moje ostré zákruty mu veľmi nesedia. Ale nie je to nič čo by nezvládal. Potiahol už nejaké vagóniky a išlo mu to. Preto môže byť hrdo zaradený do mojej zbierky ako krásna spomienka ma Molatovu modelársku minulosť. "Pavle, ďakujem ti !"


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
 

Krásny model, gratulujem Samba ku nádhernému obohateniu zbierky :woohoo:

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2858
Topic starter  

Krásny model, gratulujem Samba ku nádhernému obohateniu zbierky :woohoo:

... viem, že nepatrí medzi najkrajšie modely, ale pre mňa úplne inú hodnotu (to som už spomínal). Viem, že zábradlie je úplne nemodelové, zasklenie tiež nič moc, farbenie štetcom, ale pri jazde mu to celkom pristane a svoje miesto si hrdo zastane. Tak isto viem, že o nedlho dostanem do rúk a do zbierky aj Čmeliaka od MTB a mám aj Radkovho z leptu na pojazde TILLIG, dokonca som vlastníkom Čmeliaka aj z dielne pána Andrášika (ktorý niečo v modelovaní lokomotív znamená), ale tento Čmeliak od Molatu v mojom dokončení sa nemusí za nič hanbiť. Ja som skôr zberateľ ako modelár, tak moje srdce je potešené aj za takýto dokonalo-nedokonalý model. 🙂 🙂 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
 

Krásny model, gratulujem Samba ku nádhernému obohateniu zbierky :woohoo:

... viem, že nepatrí medzi najkrajšie modely, ale pre mňa úplne inú hodnotu (to som už spomínal). Viem, že zábradlie je úplne nemodelové, zasklenie tiež nič moc, farbenie štetcom, ale pri jazde mu to celkom pristane a svoje miesto si hrdo zastane. Tak isto viem, že o nedlho dostanem do rúk a do zbierky aj Čmeliaka od MTB a mám aj Radkovho z odliatku na pojazde TILLIG, dokonca som vlastníkom Čmeliaka aj z dielne pána Andrášika (ktorý niečo v modelovaní lokomotív znamená), ale tento Čmeliak od Molatu v mojom dokončení sa nemusí za nič hanbiť. Ja som skôr zberateľ ako modelár, tak moje srdce je potešené aj za takýto dokonalo-nedokonalý model. 🙂 🙂 🙂

Samba, vôbec nejde o to, že či je najkrajší alebo nie. Viem, čo je to postaviť vlastnoručne funkčný model lokomotívy a tento čmeliak určite zabral veľa času a trpezlivosti. Je to jedinečné dielo skvelého modelára a vôbec sa nemá za čo hanbiť. Klobúk dole a teším sa s Tebou 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2858
Topic starter  

Celý rok som sa veľmi snažil a poslúchal, aby som aj na tieto Vianoce dostal pod stromček nejakú "tvrdú krabičku", ktorá bude ukrývať nejaký pekný model. Asi som bol naozaj celý rok dobrý, lebo pod stromčekom som si našiel tento jedinečný model od malovýrobcu S-Model z Čiech (Moravy). Jedná sa o model koľajového žeriavu EDK 300.5 v správe ČSD.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
 

Krásny model Samba, teším sa s Tebou. Asi si bol ozaj dobrý 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

SAMBA:
Gratulujem k prírastku do Tvojho depa.
Skutočne nádherný model !

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2858
Topic starter  

Ďakujem páni, pán Strmiska z južnej Moravy to naozaj vie. jeho koľajové žeriavy sú známe a tento model je novinkou tohto roku, takže v mojej zbierke nemohol chýbať.


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Firma PIKO už predstavila svoje pripravované novinky na rok 2019.
Pre nás TT - pozitývnych sú tam minimálne dva pekné modely...
Keby tú parnú lokomotívu rady 413 ešte spravili s čiernym rámom, tak by to bolo úplne super..... Tak ostáva len dúfať, že výrobca vypočuje hlasy modelárov ...

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2858
Topic starter  

Ivor: ... o týchto modeloch už samozrejme viem chvíľku aj ja, ale ešte nie sú v ponuke. Dokonca si mi už posielal aj video o tom ako 413-ka krásne jazdí, hoci to bolo označenie BR 55, vieme, že sa jedná o identickú lokomotívu od PIKa, len preznačenú v správe ČSD. Tuším, že si ju budeš objednávať pre seba vo svojom obľúbenom obchode, tak ak by ťa to veľmi neobťažovalo a bolo by to možné, ja by som tiež poprosil, keby si myslel aj na mňa. Je to krásna mašinka, hoci ten svietiaci červený rám sa jej nehodí a aj kolieska by mohla mať čierne.

Pokiaľ ide o Vectrona, tak to je pre mňa krute moderná epocha a tú ja nejako stále nemusím. Navyše u nás sa nikdy neobjavia, lebo u nás chýbajú nad koľajami drôty. Niekto to nazýva aj zatrolejovanie, ale ja ani neviem o čo ide, lebo do našich končím chodia len dieselové mašinky.

TT-čkári sa máme na čo v novom roku tešiť a nebudú to len mašinky. Len aby sme mali dosť peniažkov na tú krásu !!!


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

SAMBA:
Áno máš pravdu, pred časom som informoval o parnej lokomotíve BR55 od fy PIKO, ktorá sa v týchto dňoch už predáva aj v našich obchodoch.
V spomínanom katalógu je však naplánované jej ČSD prevedenie na III. kvartál 2019....To je ešte hodne ďaleko....
Ale ako si správne poznamenal, veľmi by potešilo, keby lokomotíva mala nielen čierny rám, ale aj kolesá.
Na nete ju "naši" modelári prezentujú ako lokomotívu s doposiaľ najlepšími jazdnými vlastnosťami, aké TT-čkové parné lokomotívy doposiaľ mali....
Neviem to posúdiť, nakoľko ja sám ju nemám, ale minimálne to znamená, že bude jazdiť bezproblémove. Samozrejme Ti ju zabezpečím, myslím v prevedení ČSD. Pokiaľ by si mal záujem o BR55 ktorá sa predáva teraz, môžeš ju mať prakticky obratom.
Čo sa týka toho červeného Vectrona, vždy keď idem do práce vlakom, ťahá vlak práve takáto lokomotíva. Mám ju teda napozeranú až až. Ale nakoľko ja sám nemám zatrolejované koľajisko, nepripadá do úvahy pre mňa jej kúpa. Uviedol som ju sem len ako info pre ostatných TT - pozitývnych...

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2858
Topic starter  

Ďakujem Ivor, rád si počkám na ČSD, veď ja tie lokomotívy pomaly nemám kde dávať a uskladňovať a samozrejme nie len lokomotívy. Ešte raz ďakujem a počkám si aj na III.štvrťrok budúceho roku.


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2858
Topic starter  

Tak ako o sebe stále hovorím, som skôr zberateľ ako modelár a tak je moja zberateľská vášeň nekonečná a našťastie stále sa mi darí niečo nové objaviť. Aj teraz na cestách za modelmi som zohnal ďalšiu chuťovku do mojej zbierky. Jedná sa o akumulátorovú, posunovaciu lokomotívu z dielní závodu Ringhofer - Siemens z roku 1916. Samozrejme v modelovej veľkosti TT (1:120), ako inak??!! Kasnička odliatok a pojazd zhotovil jeho výrobca.
Ten "drobizg" aj jazdí, hoci jeho prevádzkové napätie je maximálne 4,5V, lebo väčší motor sa do jeho útrob nespratal. Takže musím pri prevádzke tohoto modelu dávať pozor, aby som sa nezabudol a neodpálil jeho "srdiečko". Pri skúške na koľajisku som zistil, že v stanici dokáže posunovať najviac dva kusy krátkych dvojosých vagónikov, ide to aj s tromi, ale najlepšie je to z jedným, alebo dvomi vagónikmi, čo na spájanie a zostavovanie súpravy aj postačuje.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
 

Vau, tak toto je nádherná rarita. Som ani nevedel, že niekto robí alebo robil tieto odliatky. Tieto dávne epochy mali svoje čaro a som rád, že keď už nie ja, tak aspoň kamarát má šancu takéto niečo mať. Teším sa s Tebou 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2858
Topic starter  

Vau, tak toto je nádherná rarita. Som ani nevedel, že niekto robí alebo robil tieto odliatky. Tieto dávne epochy mali svoje čaro a som rád, že keď už nie ja, tak aspoň kamarát má šancu takéto niečo mať. Teším sa s Tebou 🙂

... ďakujem Marek za úprimné slová. Nejako v poslednej dobe sa zameriavam na takéto malé lokomotívy. Majú svoje čaro a je to neskutočné, keď sa pohybujú po koľajisku (lepšie povedané po stanici, pri posune). Túto lokomotívu robí jeden starší modelár s Plzne. Mám aj iné kúsky od neho a niektoré som už v mojom e-shope podal ďalej a robia radosť ich majiteľom. Nie je to žiadna superkrása, ako do renomovaného výrobcu, ale malosérie majú tiež niečo do seba.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
 

Mňa takéto veľmi lákajú tiež, presne ako píšeš. Musím niečo vymyslieť, aby som ja a aj druhí modelári mali takéto krásne kúsky aj v mierke H0 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2858
Topic starter  

Dnes sa mi podarilo znovu rozšíriť moju s(ú)kromnú zbierku od dva "TRAMBUSY" od pána Hronca. Jeho poňatie modelov je jedinečné a som rád, že som sa stal ich hrdým majiteľom. Fotky napovedia viac. Ja asi zbytočné pripimínať, že sa jedná o modelovú veľkosť TT (1:120)


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2858
Topic starter  

Ahojte priatelia, v sobotu som sa zúčastnil X.ročníka Vasútmodell Balassagyarmat 2019, kde sa mi podarilo opäť získať niečo do mojej s(ú)kromnej zbierky. Ponúkali tam na predaj diely na vagóniky (skrine, rámy, ochozy, zábradlia, atď...) od firmy TILLIG. Balenia boli dosť filigransky pobalené tak, aby ste si nemohli postaviť ani jeden vagón, ak ste nekúpili viac balení, lebo komponenty k jednotlivým vagónom boli pobalené najmenej v troch baleniach. Bolo sa potrebné dosť prehrabovať v jednotlivých bedniach, ale kto je trpezlivý a trochu sa aj rozumie, čo k jednotlivým modelom vagónikov treba, tak si prišiel na svoje. Na moje prekvapenie sa jednalo o komponenty k vagónikom nie bežne dostupných v obchodoch, takže po skompletovaní vznikli celkom zaujímavé modely. Bolo však potrebné doplniť sústružené dvojkolia, púzdra PEHO, Kinematiky PEHO a spriahadielka. Kde tu nejaký rebrík, alebo madlo, alebo iné doplnky. No ale naozaj nič ťažké a náročné. Ja som za včerajší večer stihol postaviť tri celkom pekné modely, no veď posúďte sami. Pripomínam, že sa jedná o modelovú veľkosť TT (1:120).


   
OdpovedaťCitácia
Stránka 10 / 14

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá