Zberateľská vášeň
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Zberateľská vášeň

339 Príspevky
11 Užívatelia
76 Reactions
39.8 K Zobrazenia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2859
Topic starter  

Moji kamaráti, včera som mal prvý deň tak trochu poriadnejšie voľno. No deň, skôr voľný podvečer a večer. Tak som sa dôkladnejšie rozhliadol vo svojej "modelgaráži" a zistil som jednu vec. Po rokoch "škrečkovania" (čo my zberatelia zvykneme robiť) sa mi toho pod koľajiskom nazbieralo neúrekom v bedniach, prepravkách a v krabiciach. Tak som sa rozhodol, že tieto voľné dni, čo ma teraz čakajú sa budem snažiť si usporiadať svoju zbierku a pomaly ju aj zdokumentovať a doplniť aj na moju stránku samba-vlaky. Som presvedčený, že nemôžem ďalej fungovať v tomto "zberateľskom bordeli". Až po skončení mojej "inventúry" by som chcel ďalej pokračovať v mojich načatých projektoch, ktorých je viac ako 20.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
 

Moji kamaráti, včera som mal prvý deň tak trochu poriadnejšie voľno. No deň, skôr voľný podvečer a večer. Tak som sa dôkladnejšie rozhliadol vo svojej "modelgaráži" a zistil som jednu vec. Po rokoch "škrečkovania" (čo my zberatelia zvykneme robiť) sa mi toho pod koľajiskom nazbieralo neúrekom v bedniach, prepravkách a v krabiciach. Tak som sa rozhodol, že tieto voľné dni, čo ma teraz čakajú sa budem snažiť si usporiadať svoju zbierku a pomaly ju aj zdokumentovať a doplniť aj na moju stránku samba-vlaky. Som presvedčený, že nemôžem ďalej fungovať v tomto "zberateľskom bordeli". Až po skončení mojej "inventúry" by som chcel ďalej pokračovať v mojich načatých projektoch, ktorých je viac ako 20.

Tak to sa teším s Tebou. Som nesmierne zvedavý a rád sa poteším pohľadom na Tvoju aktualizovanú zbierku a taktiež Tvoju tvorbu 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2859
Topic starter  

Moji kamaráti, včera som mal prvý deň tak trochu poriadnejšie voľno. No deň, skôr voľný podvečer a večer. Tak som sa dôkladnejšie rozhliadol vo svojej "modelgaráži" a zistil som jednu vec. Po rokoch "škrečkovania" (čo my zberatelia zvykneme robiť) sa mi toho pod koľajiskom nazbieralo neúrekom v bedniach, prepravkách a v krabiciach. Tak som sa rozhodol, že tieto voľné dni, čo ma teraz čakajú sa budem snažiť si usporiadať svoju zbierku a pomaly ju aj zdokumentovať a doplniť aj na moju stránku samba-vlaky. Som presvedčený, že nemôžem ďalej fungovať v tomto "zberateľskom bordeli". Až po skončení mojej "inventúry" by som chcel ďalej pokračovať v mojich načatých projektoch, ktorých je viac ako 20.

Tak to sa teším s Tebou. Som nesmierne zvedavý a rád sa poteším pohľadom na Tvoju aktualizovanú zbierku a taktiež Tvoju tvorbu 🙂

Budem sa snažiť stihnúť to aj aktualizovať. Lenže môj voľný čas je aj tak limitovaný rodinnými radovánkami, takže, asi v modelgaráži budem tráviť pozdné, zimné večery, tak ako sa na poriadneho modelára patrí. Ak sa ešte k modelárom môžem naďalej hlásiť. Lebo v poslednej dobe sa cítim len ako obchodník a nie modelár. Budem sa snažiť napraviť, aby som sa medzi Vás modelárov mohol opäť vrátiť. Ešte mám resty aj z leta, lebo na samba.vlaky nie je stále článok zo stretnutia (krásneho) a tak isto ešte som nedal Vám mojim kamarátom fotky čo som tam nafotil. OSPRAVEDLŇUJEM sa zato. Snáď všetko čo chcem aj stihnem. 🙁


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
 

...Ak sa ešte k modelárom môžem naďalej hlásiť...:(

Ale jasné, že môžeš. Veď ako by to bolo bez Teba... 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2859
Topic starter  

Pod stromčekom som si našiel dve mašinky (samozrejme digitál už v štandarte, ale bez zvuku), tak sa im teším a hneď som ich aj prebehol na mojom koľajisku.
Ako prvú Vám ukážem malú parnú lokomotívu 312.8500 "ČSD" TILLIG. Hneď sa aj otestovala v službách "Čokoládovny ORION PRAHA". Čo iné na Vianoce ak nie za vagón čokolády?

Hneď ako odviezla čokoládu, už aj za ňu zapojili cisterničku...

...potom si zaskočila na miestnu pílu, aby pomohla z odvozom dreva.

No a nakoniec sa sama vracala do rušňového depa.

Druhou mašinkou pod našim stromčekom bol HEKTOR (tých nikdy nie je dosť), presnejšie rada 720.0 v správe "ŽSR" z RD Vrútky, tak isto je výrobcom TILLIG.

Asi som poslúchal celý rok aj ja ??!! 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
 

Krásne modely Samba, asi si ozaj poslúchal 😉
Ináč, ja som tiež poslúchal, lebo som si tiež našiel pod stromčekom to, čo som chcel, ale to v inej téme...

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

SAMBA:
Gratulujem k pekným prírastkom do Tvojej zbierky.
Tej parnej mašinke to svedčí s akýmkoľvek vagónikom. Tak nech je vagón s čokoládou vždy plný. 🙂 🙂 🙂

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

Parádne mašinky,tá 312 je nádherná a dúfam,že si dal tilig naozaj záležať a jazdí ako má. Hektor na pensylvánskych podvozkoch vyzerá zaujímavo

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2859
Topic starter  

rzvlaky: pokial ide o jazdne vlastnosti, tak ako je známe Tillig má čo doháňať. To je aj u tejto parnej mašinky 312.8500. Na Roco Tillig samozrejme nemá. Porovnávan s trojosou mašinkou BR80 Roco, ktorá jazdí plynule a nádherne. V tomto Tillig zaostáva a prepadáva na celej čiare. Hektor a pelsylvány?! Zdá sa ti na tom niečo čudné?! Som presvedčený že je to v poriadku. Nie je to prvý Hektor na "labutích krkoch", ktorý mám v zbierke. Ten však jazdí parádne, to je pojazx krásne vyvážený a jeho jazdné vlastnosti sú super.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
 

rzvlaky: pokial ide o jazdne vlastnosti, tak ako je známe Tillig má čo doháňať. To je aj u tejto parnej mašinky 312.8500. Na Roco Tillig samozrejme nemá. Porovnávan s trojosou mašinkou BR80 Roco, ktorá jazdí plynule a nádherne. V tomto Tillig zaostáva a prepadáva na celej čiare. Hektor a pelsylvány?! Zdá sa ti na tom niečo čudné?! Som presvedčený že je to v poriadku. Nie je to prvý Hektor na "labutích krkoch", ktorý mám v zbierke. Ten však jazdí parádne, to je pojazx krásne vyvážený a jeho jazdné vlastnosti sú super.

Tie sa robili hlavne na vývoz a vo veľkom, niekoľko ich jazdilo (jazdí) aj u nás... 😉 - teda aspoň podľa toho, čo som sa dočítal na nete... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

rzvlaky: pokial ide o jazdne vlastnosti, tak ako je známe Tillig má čo doháňať. To je aj u tejto parnej mašinky 312.8500. Na Roco Tillig samozrejme nemá. Porovnávan s trojosou mašinkou BR80 Roco, ktorá jazdí plynule a nádherne. V tomto Tillig zaostáva a prepadáva na celej čiare. Hektor a pelsylvány?! Zdá sa ti na tom niečo čudné?! Som presvedčený že je to v poriadku. Nie je to prvý Hektor na "labutích krkoch", ktorý mám v zbierke. Ten však jazdí parádne, to je pojazx krásne vyvážený a jeho jazdné vlastnosti sú super.

... dovolím si len doplniť, že 312-ka jazdí síce lepšie ako napríklad "Rosnička", ktorá je tiež len troj-osá, ale je lokomotíva ktorá vyžaduje naozaj čisté koľaje a presnú geometriu koľají, inak dochádza k výpadkom prúdu. Hektor je konštrukčne úplne iná mašinka, takže ak sú koľaje čisté a geometria položených koľají aspoň štandardná, tak nie je dôvod, aby bol s jeho jazdou niekto nespokojný. 🙂
V porovnaní produktov Roco-Tillig, žiaľ až na výnimky má SAMBA pravdu.

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

Škoda,že tillig nevenuje až toľko pozornosti pojazdom pre modely..ale zase ako môže jazdiť tak maličký model že? Hektora na pensylvánoch poznám,a nie je mi na tom nič čudné a podľa môjho názoru je to zaujímavé zavesenie podvozkov,ktoré malo len málo mašín iného typu.. Aj tak to nič nemení na tom ,že je to krásavec

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2859
Topic starter  

Kamaráti - modelári, po dlhom rozhovore s Ivorom, ktorý sa v problematike modelov vyzná oveľa viac ako ja, som sa rozhodol, že to s lokomotívkou 312.8500 TILLIG ešte raz skúsim presne tak ako mi Ivor poradil. Jeho odporúčanie bolo na novej koľajničke TILLIG flexi skúsiť ju rozjazdiť. Tomuto pokusu som sa venoval včera a dnes viac ako 3 hodiny a čuduj sa svete, výsledky sa dostavili. Jazda sa spresnila a skultivovala, tak, že som takmer úplne spokojný. Slovo takmer berte v tom ohľade, že mašinka pri cúvaní v plnej rýchlosti 12V na analógu niekedy ešte trochu cukne a niekedy aj viac krát za sebou. V jazde dopredu je jej jazda krásna pri akomkoľvek napätí. Keď som napojil lokomotívku na start trafko, ktoré dáva len 9V jej jazda bola dokonalá ako dopredu, tak aj do zadu. Preto viem, že pri napájaní nad 9v ju pri jazde do zadu bude možno nejaký čas kde tu cukať, ale priznám sa, že pri jazde na lokálke a pri posune, určite jazdu vzad na plný výkon nevyužijem. Takže moja tvár sa začína pekne usmievať pri sledovaní jej jazdy. Dokonca už mi jazdí aj na mojej staručkej trati na plechovom koľajive a priznám sa, že som ju 2 mesiace nečistil.

Krátke video z jazdy s paitimi vagónikmi si môžete pozrieť tu: https://youtu.be/k0WPPUxrFH4

ešte som si dovolil zopár fotiek z jazdenia, lebo video je krásne rozostrené, hoci som ho natáčal zrkadlovkou. aspoň je vidieť, že som "video-gizdoš". No čo už ??!! Ale fotky mi myslím celkom vyšli.

No a ešte nakoniec som si dovolil jeden detailný záber, kde je vidieť, že TILLIGu veľa miesta vo vnútri tento model neponúka a je vidieť, že nejaké tie nežiadúce veci s pojazdom ja ako zberateľ som ochotný im aj tolerovať. No nie je krásna ??

🙂 🙂 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
 

veru je krásna

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Pekné fotečky, vidím, že s novým foťákom si sa už skamarátil .... BRAVO ! 🙂

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

Veru,je to krásavica,hádam sa aj mne raz podarí ju mať doma

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2859
Topic starter  

Veru,je to krásavica,hádam sa aj mne raz podarí ju mať doma

Je to pravda, že je krásna. Keď som postavil 422,0 tak to je mašinka, ktorej dĺžka je len 7cm, ale táto 312.8500 je ešte kratšia a už aj pekne jazdí. Neuveriteľné, keď taký "drobizk" ide po koľajisku. A Navyše ešte aj utiahne zopár vagónikov. PARÁDA.


   
OdpovedaťCitácia
Majo
 Majo
(@majo)
Skúsený člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 144
 

Kamaráti - modelári, po dlhom rozhovore s Ivorom, ktorý sa v problematike modelov vyzná oveľa viac ako ja, som sa rozhodol, že to s lokomotívkou 312.8500 TILLIG ešte raz skúsim presne tak ako mi Ivor poradil. Jeho odporúčanie bolo na novej koľajničke TILLIG flexi skúsiť ju rozjazdiť. Tomuto pokusu som sa venoval včera a dnes viac ako 3 hodiny a čuduj sa svete, výsledky sa dostavili. Jazda sa spresnila a skultivovala, tak, že som takmer úplne spokojný. Slovo takmer berte v tom ohľade, že mašinka pri cúvaní v plnej rýchlosti 12V na analógu niekedy ešte trochu cukne a niekedy aj viac krát za sebou. V jazde dopredu je jej jazda krásna pri akomkoľvek napätí. Keď som napojil lokomotívku na start trafko, ktoré dáva len 9V jej jazda bola dokonalá ako dopredu, tak aj do zadu. Preto viem, že pri napájaní nad 9v ju pri jazde do zadu bude možno nejaký čas kde tu cukať, ale priznám sa, že pri jazde na lokálke a pri posune, určite jazdu vzad na plný výkon nevyužijem. Takže moja tvár sa začína pekne usmievať pri sledovaní jej jazdy. Dokonca už mi jazdí aj na mojej staručkej trati na plechovom koľajive a priznám sa, že som ju 2 mesiace nečistil.

Krátke video z jazdy s paitimi vagónikmi si môžete pozrieť tu: https://youtu.be/k0WPPUxrFH4

ešte som si dovolil zopár fotiek z jazdenia, lebo video je krásne rozostrené, hoci som ho natáčal zrkadlovkou. aspoň je vidieť, že som "video-gizdoš". No čo už ??!! Ale fotky mi myslím celkom vyšli.

No a ešte nakoniec som si dovolil jeden detailný záber, kde je vidieť, že TILLIGu veľa miesta vo vnútri tento model neponúka a je vidieť, že nejaké tie nežiadúce veci s pojazdom ja ako zberateľ som ochotný im aj tolerovať. No nie je krásna ??

🙂 🙂 🙂

Norbi: Snáď aj ja raz budem mať takéto koľajisko keď budem veľký...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2859
Topic starter  

Konečne som sa cez tieto sviatočné dni voľna dostal aj do svojej "modelgaráži" a urobil dom s tam poriadok. Nie, že by tam bo bordel, ale model modely, ktoré sa mi podarilo zohnať za posledné dva roky do mojej zbierky, sa váľali v karbiciach pod koľajiskom. Preto bolo potrebné pristúpiť k triedeniu modelov a tak "zosumarizovať" moju s(ú)kromnú zbierku. Podarilo sa mi už niečo aj nafotiť, tak Vám dnes prinášam obrázky 15-tich nových prírastkov HDV (Hnacie Dráhové Vozidlo), alebo ak chcete lokomotív. Celú zbierku som aktualizoval aj na mojej stránke http://samba-vlaky.eu/ v sekcii "loko-park".
Tak poďme na to postupne:
1. T435.0140 ČSD - TILLIG

2. 455.215 ČSD - BTTB

3. V200.207 DR patina - TILLIG

4. V200.02 PEG - TILLIG

5.V100.135 DR patina - TILLIG

6. E11.022 DR raritka s krémovou strechou - BTTB

7. T334.024 ČSD - limitka TILLIG/ZEUKE


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2859
Topic starter  

8. ELB 102 (BR81) - limitka BTTB

9. T334.0508 ČSD - ZEUKE

10. BR 221 DB zo start setu - ZEUKE

11. E499.0 SJ - raritná BTTB

12. Shinkansen (trojdielny) - ZEUKE

13. 751.059-7 ŽSR - odliatok + pojazd Pleticha

14. V200.035 DB - ROKAL (1958)

15. BR 03.1014 DB - ROKAL (1960)


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
 

Krásne modely. Vidím, že u Teba je na čo kukať, teda to bolo aj predtým, ale sa Ti to opäť krásne rozrástlo... Gratulujem 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2859
Topic starter  

Marek: ono je asi pravda, že som skôr zberateľ ako modelár. No ale tento rok sa budem snažiť aspoň trochu sa Vám naozajstným modelárom priblížiť. No ale nechcem kričať hop, kým mi nepreskočí, ako sa hovorí.:) 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
 

Marek: ono je asi pravda, že som skôr zberateľ ako modelár. No ale tento rok sa budem snažiť aspoň trochu sa Vám naozajstným modelárom priblížiť. No ale nechcem kričať hop, kým mi nepreskočí, ako sa hovorí.:) 🙂

To mne preskočilo už dávno, máš čo robiť, aby si ma dohnal.... 😀

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

SAMBA:
Pekne sa Ti loko-park rozrastá.... 🙂
Ten modrý Sergej vypadá zaujímavo, to je v akej správe ?

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

SAMBA:
Pekne sa Ti loko-park rozrastá.... 🙂
Ten modrý Sergej vypadá zaujímavo, to je v akej správe ?

P.S.
Ja sem pridávam zmenšené fotky robené väčšinou kompaktom, ktoré majú rádove okolo 100 kB, aby som nezahlcoval zbytočne server....a s pridávaním fotiek som zatiaľ problémy nemal.... držím palce.

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Stránka 3 / 14

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá