Pred nejakým časom som našiel na internete skvelé články o HPS doštičkách ako o stavebnom materiály, ktorý je dosť obľúbený medzi modelármi. Preto som chcel vyskúšať aj ja, ako sa s týmto materiálom pracuje.
Ide o takzvaný extrudovaný, húževnatý polystyrén. Materiál je teda dostatočne ľahký, dobre opracovateľný, ale poskytuje aj vyššiu odolnosť a pevnosť ako bežný polystyrén. Výrobcovia píšu, že sa dá dobre lepiť lepidlami, ktoré obsahujú rozpúšťadlá, ja však používam gélové lepidlo Pattex 100%.
Popíšem Vám jeden z postupov, ktoré používam. Konkrétne si popíšeme výrobu murovaného oporného múru.
Najskôr som si vyrezal potrebný rozmer, použil som na to HPS dosku hrúbky 4mm. Na hrúbke pri opornom múre až tak nezáleží, aj tak to zapracujete do krajiny, ten som len chytil do ruky ako prvý. Následne som si vyznačil obyčajnou ceruzkou rovnomerné miery na riadky tehál, ktoré som pomocou nástroja a pravítka tlakom “vtlačil” do dosky. Neviem, ako sa volá ten nástroj, ale v podstate ide o oceľový hrot v plastovej rúčke. Poslúži čokoľvek tvrdé, napríklad aj plochý skrutkovač…
Následne som vtlačil vertikálne medzery v murive tým istým spôsobom, ale na striedačku – proste aby tehly boli previazané ako v skutočnosti. Tu som už nemeral jednotlivú veľkosť tehál, robil som od oka, ale myslím, že sa mi to podarilo dostatočne pravidelne. Sú rôzne veľkosti muriva, sú tehly, opracovaný kameň, neopracovaný kameň, dokonca môžete znázorniť betónový múr. Je to iba na fantázii a potrebe modelára. Ja som zvolil opracovaný kameň, nakoľko tehly v múre sú trochu väčšie ako skutočné pálené tehly v mierke.
Keď ste spokojní, tak môžete pristúpiť k maľovaniu. V tomto prípade som zvolil sivý kameň a tmavú maltu – poznačená zubom času, znečistená. Celý múr som natrel čiernou farbou, použil som čiernu temperovú farbu. Síce nie je primárne určená na maľovanie HPS dosiek, ale v mojom prípade poslúži dobre. HPS je mierne drsná, teda farba chytí, aj keď by nemala. Mohol som použiť aj iné farby, napríklad originál modelárske farby na plastikové modely, ale potom by som musel zvoliť iný spôsob “patiny” alebo “finišu” múru.
Po uschnutí farby zobereme suchú jemnú handričku alebo papierovú utierku a farbu zotierame, pokým nie sme spokojný. Nakoľko ide o temperovú farbu, dá sa zotierať z povrchu tak, aby zanechala farebnú stopu, čím viac som zotieral, tým bol múr bledší. Výhodou je, že v ryhách – medzi murivom farba ostane. Pokiaľ by ste chceli napríklad bielu maltu, tak by som odporúčal natrieť múr namiesto čiernej farby sivou (alebo červenou v prípade tehál) ale trvácnou napríklad modelárskou farbou, po uschnutí farby ho následne zababrať celý zriedenou bielou olejovou farbou, aby zatiekla do štrbín v múre a pred uschnutím olejovky vyutierať suchou handričkou. Tým pádom múr ostane sivý a malta biela.
Patinu, ako napríklad machy a iné znečistenia som robil metódou suchého štetca pomocou rôznych odtieňov olejových farieb. Mimochodom, na HPS môžete používať akékoľvek modelárske farby, prípadne farby na sklo, ale odporúčam nepoužívať acetónové a podobné farby, nakoľko môžu poškodiť materiál naleptaním.
Marek