Marek-Vlaky.eu Modelovanie MAS4 alebo E6904 “Johanna” od Pika v mierke H0

MAS4 alebo E6904 “Johanna” od Pika v mierke H0

MAS4 alebo E6904 “Johanna” od Pika v mierke H0 post thumbnail image

Dnes Vám popíšem niečo o lokomotíve, ktorá ako sa hovorí, bola jeden z najlepších “povalových” nálezov, aké sa mi kedy podarili. Ide o lokomotívu E69 od firmy Piko, vyrábanej v druhej polovici 20. storočia.

Predloha modelu pochádza z roku 1922, kedy bola vyrobená pod označením MAS4. Ide tak o štvrtú z celkovo piatych vyrobených lokomotív. Pôvodný vzhľad bol odlišný, v roku 1934 lokomotíva dostala novú kasňu, ktorú má až dodnes. Zachovala sa teda až do dnešnej doby, aj keď iba v podobe pamätníku na stanici Murnau v Nemecku. Vyrobená bola pre potreby ťahania ťažkých nákladných vlakov a svoj účel plnila vo svojich časoch slávy na jednotku. (zdroj informácií v tomto odstavci – Wikipedia)

Ku mne sa tento model dostal v nie najlepšom stave, ale keď si predstavíme, že štvrť storočia strávil niekde v krabici na povale, tak jeho stav bol naozaj úžasný. Samozrejme bolo potrebné urobiť komplet vyčistenie pojazdu a celkovo lokomotívy, ale po pár hodinovej snahe sa lokomotíva rozbehla a jazdí na svoj vek krásne. Nie je ani veľmi hlučná, do jednej strany ide mierne pomalšie, ale som rád, že sa mi ju podarilo rozjazdiť. Celková “generálka” pojazdu vyžadovala prečistenie zberačov, uhlíkov, ozubených kolies a podobne. Motor vyzerá, že nemal veľa najazdené, aj pôvodný majiteľ povedal, že keď ju kúpil synovi na Vianoce, tak ho to dlho nebavilo. Škoda len, že sa s ňou nezachovali aj vagóny, ktoré boli s ňou kúpené (pravdepodobne set).

Čo sa týka kasne, bola prasknutá, na streche chýbal jeden roh, chýbali svetlá, teda tri zo štyroch, nárazník a podobne. Nebolo to ale v stave, čo by sa nedalo opraviť. Všetko bolo samozrejme opravené a nahradené. Inšpiroval som sa internetom a na “nosy” kasne som umiestnil madlá, ktoré na modely originál neboli. Taktiež som nahradil chýbajúce schodíky, použil som leptaný rebrík. A keď sme pri rebríku, tak som sa znovu inšpiroval internetom a jeden som umiestnil na podvozok na dorobený držiak – pracovný rebrík, ktorý si mohla obsluha hocikedy vziať a použiť.

Pantograf bol v pohode, akurát som ho ponarovnával a keďže originál E6904 mala pantograf červený, tak som ho aj ja strekol červenou. Dúfam len, že nie až príliš krikľavou, ale to sa dá kedykoľvek napraviť. Strecha tak dostala nové doplnky a renovovaný pantograf.

Lokomotíva je od výroby skvele zaťažená dvomi závažiami a utiahne aj viac vagónov. Testoval som teda len 4 dvojnápravové, ale lokomotíva si s nimi poradila. Viac o stavbe vypovedia fotografie.

Nikdy som túto lokomotívu nejak nezháňal, nejako som jej nevenoval pozornosť, nakoľko ide o stroj z II. epochy a z Nemecka, ale musím povedať, že aj keď je to jednoduchá a malá lokomotíva, má svoje čaro. Naozaj som si oddýchol pri jej rekonštrukcii a dotvorení a som rád, že sa stala súčasťou mojej skromnej zbierky.

Marek Duda


Podobné články