Marek-Vlaky.eu Modelovanie Stavba prípojného vozu Baafx k motoráku M152 ČSD, mierka H0

Stavba prípojného vozu Baafx k motoráku M152 ČSD, mierka H0

Stavba prípojného vozu Baafx k motoráku M152 ČSD, mierka H0 post thumbnail image

Po dlhom čase píšem ďalší článok, momentálne dlho plánovanú stavbu Baafx k motoráku M152. Robil som 2 kusy naraz, takže mi vznikla pekná nová súprava.

Stavba sa takmer vôbec nelíši od stavby iných modelov z odliatkov, preto to nebudem veľmi popisovať. Ak ste nečítali predchádzajúce články, tak odporúčam, tam je viac popísané. Odliatky sú od pána Číža, kvalitou sú na už zvyčajne vysokej úrovni. Brúsenie išlo tým pádom veľmi dobre, bez väčších problémov. Hrubé vybrúsenie pomocou modelárskej brúsky a jemné dobrusovanie pomocou jemných ihlových pilníčkov.

V dobe, keď som tieto modely staval, tak som ešte nemal možnosť striekať pomocou airbrush, preto aj tieto odliatky sú farbené pomocou sprejov. Ako vždy, používam akrylové spreje Happy Color, ktoré schnú v priebehu 15 minút a približne po hodine sa už dajú bezpečne maskovať. Drobné detaily, ako rámiky okien a podobne sú maľované akrylovými modelárskymi farbami Revell.

Pojazd je vyrobený z bielej HPS došťičky, na ktorej sú nalepené odlievané doplnky od pána Číža, ktoré boli súčasťou odliatku, ako aj matice pre dováženie. Vozne sú vyvažované presne na mieru podľa článku o vyvažovaní modelových vozňov. Kovové dvojkolia sú umiestnené v držiakoch U zo starých šrotových Piko vagónov, ktoré boli za hranicou opraviteľnosti. V tejto konfigurácii sú jazdné vlastnosti dokonalé. Celá súprava jazdí veľmi pekne. Jediný problém je priamo v motoráku, ktorý má hnanú iba jednu nápravu. Po rovine súprava ide krásne, ale do stúpania nemá šancu. Sám motorák nemá problém aj so stúpaním, ale kvôli novým prípojným vozňom budem určite potrebovať prerobiť pojazd a pohon motoráku.

Pokiaľ ste článok dočítali až sem, tak som rád, dúfam, že som Vás aspoň trochu inšpiroval ku stavbe vlastných modelov z odliatkov. Viac sa môžete dozvedieť z priloženej fotogalérie nižšie.

Marek Duda

0 0 Hlasov
Article Rating
3 Comments
Najstaršie
Najnovšie Najhorúcejšie
Riadkové hodnotenie
Zobraz všetky komentáre
Samba
4 rokov dozadu

Rád som si pozrel fotogalériu a prečítal článok. Objavil som fotky, ktoré som do teraz nevidel. Táto súprava je naozaj pekná a musí ju mať asi každý modelár na svojom koľajisku, vo vitrínke, alebo vo svojej zbierke. M152 (810) + Baafx ponúka strašne veľa farebných prevedení, ale táto “polomáčaná” verzia sa aj mne páči asi najviac. Sila pojazdu je potrebná, lebo väčšinou jazdili v súpravách nie samostatne. Ale bolo ich niekedy vidieť aj samostatne. Dokonca samotné prívesné vozne Baafx ťahali niekedy aj T435 (Hektor). Tvoja stavba je precízna, čo vidieť aj na výsledku. PEKNÉ MODELY.

Ivor
3 rokov dozadu

Marek, Tvoja zbierka sa rozrastá ako huby po daždi. Špeciálne motorový voz M152 s prívesným vozňom patria u mňa k tzv. kultovým motorákom ( povedal by SAMBA ), nakoľko samotná M152, ako aj M131 jazdili po mojej obľúbenej trati z Brezničky do Katarínskej Huty. V tandeme s prívesným vozňom som sa niečo najazdil najmä po dnes už neexistujúcej trati Rimavská Sobota-Poltár, ale i Poltár-Breznička-Lučenec. Myslím, že na Slovensku neexistuje lokálka, kde by tento motorový voz nebrúsil svoje okolky….

Podobné články