Marek-Vlaky.eu Modelovanie Stavba modelu T211.0 “Prasiatko” z fotoleptu

Stavba modelu T211.0 “Prasiatko” z fotoleptu

Stavba modelu T211.0 “Prasiatko” z fotoleptu post thumbnail image

Stavba Prasiatka s číslom T211.0777 z fotoleptu je zatiaľ dokončená. Chýba už len zasklenie a osvetlenie. Samozrejme pojazd je veľmi dôležitý pre funkčnosť, ale ten budem musieť vymyslieť úplne nový. V nasledujúcom článku popíšem niečo o lokomotíve ako aj o stavbe.

História

Lokomotíva vznikla v 50. rokoch minulého storočia. Vyznačovali sa novou konštrukciou s motorom Tatra 111A z nákladného automobilu. Najskôr vznikli 3 prototypy, jeden s mechanickým prenosom výkonu, dva s hydromechanickým. Do sériovej výroby sa dostala práve lokomotíva s mechanickým prenosom výkonu. Vyrábali sa v rokoch 1955 až 1962 v ČKD pre ČSD ale aj na vývoz do iných krajín.

Predloha pre moje “Prasiatko”

Ja som sa rozhodol pre lokomotívu označenú číslom T211.0777. Presné farebné prevedenie sa mi nepodarilo zistiť, ale páčilo sa mi toto číslo na ceduľkách, ktoré som si kúpil, preto som farebnú úpravu prenechal na svojej fantázii. Nakoľko nevlastním žiadnu striekaciu pištoľ a model som striekal sprejmi, zvolil som jednoduchšiu úpravu, ktorá sa mi však páči.  Presné umiestnenie stroja s týmto číslom sa mi nepodarilo zistiť, možno keby som viac hľadal na internete by som našiel. Mne to však neprekáža, ja veľmi rád staviam podľa seba.

Pojazd

Momentálne je model vybavený iba dočasným pojazdom, ktorý bude neskôr nahradený nejakým iným, pravdepodobne pojazdom od pána Gulicha. Je to z dôvodu malých rozmerov a nakoľko nemám ešte dostatok skúseností, nemám veľa na výber. Pôvodne som chcel použiť pojazd z pôvodného modelu, ten však ani po úpravách nepasoval a v podstate nebol použiteľný. Pojazd, ktorý je momentálne v lokomotíve je vyrobený z obojstranného kuprexidu. Kolieska som použil z pôvodného modelu a ozubené kolieska sú zo starých zásob. Motory som použil dva malé 12V, pre každú nápravu jeden. Ako som už písal, nemám s tým skúsenosti, navyše nemám vybavenie na to, aby som vyrobil niečo zložitejšie. Motory sú identické a pojazd jazdí veľmi dobre. Nemôžem ho však použiť, nakoľko nesedí dobre v lokomotíve, je kúsok vyšší ako by som potreboval a teda lokomotíva te teda usadená vyššie ako by mala byť. Nevadí, rozoberem ho a použijem inde, niekde, kde bude viac miesta. Ale to až keď model bude mať pojazd nový.

Doplnenie textu:

Medzitým mi prišiel nový pojazd, respektíve stavebnica pojazdu od pána Pavla Gulicha. On sa zaoberá výrobou pojazdov z mosadzného plechu metódou fotoleptu. Stavebnica bola komletná vrátane všetkých prevodov, koliesok, motora Mashima so zotrvačníkom, proste komplet diely na stavbu funkčného pojazdu. Stavebnica bola zložitejšia, dala sa však zvládnuť za pár dní bez problémov. Dalo by sa to určite aj rýchlejšie, ale nechcel som sa ponáhľať na úkor kvality jazdy. Pojazd nádherne zapasoval do lokomotívy a o jeho kvalite niet pochýb. Jediná chyba, s ktorou som sa stretol bola tá, že dodaný filtračný kondenzátor po pár minútach zhorel, ale nakoľko to pár centová súčiastka, ktorých mám doma dostatok, som ho vymenil a už je všetko ako má byť.

Fotolept

Fotolept je od firmy Hekttor. Obsahoval jeden plát s dielmi pre stavbu a jeden menší plát – doplnky s tabuľkami a rámikmi okienok. Nevlastním ohýbačku leptov a po tejto stavbe, ktorá ma utvrdila v tom, že nie je až tak nevyhnutná, tak skoro ani neplánujem kupovať. Stavba išla veľmi dobre, nenarazil som na žiadne vážnejšie problémy. Diely do seba pekne zapadali. drobné diely boli aj vo väčsom množstve, ako bolo potrebné. To je aj dobre, nakoľko niektoré drobnučké detaily mi z pinzety odfrkli nevedno kam, teda mi nechýbali. Stavebnici musím vytknúť jedinú vec, otvory na nárazníky sú umiestnené presne na mieste, kde by už mali byť schodíky na lokomotívu a teda som ich musel zrezať a prilepiť “natupo” na diery.

Detaily

Väčšina detailov bola obsiahnutá už v stavebnici, ja som však dokúpil extra detaily od Eduarda. Ďalej nárazníky sú mosadzné sústružené s čiernou povrchovou úpravou. Sklíčka plánujem robiť podobne ako na Pomaranči, teda z fólie z bonboniéry, to sa mi osvedčilo. Trúby, komín a predné svetlá sú robené z plastovej paličky z lízatka, tvarované boli nad sviečkou. Trúby som vytvaroval nahriatím a natianutím, vznikol pekný tvar trúby. Tento postup použijem asi aj na trúby na Pomaranč 🙂

Doplnenie textu:

Zasklenie prebehlo podľa plánu, použil som hrubšiu fóliu z bonboniéry. Zdržanie bolo práve kvôli tomu, že som žiadnu bonboniéru nemal, tak som musel na nejakú počkať… cool

Povrchová úprava

Ako som už písal, povrchová úprava je robená sprejmi. Celý model som najskôr odmastnil. Ako základ som použil bielu základnú farbu na kov. Neskôr som model striekol modrou, osvedčil sa mi tento spôsob, ako aj písali iný modelári na svojich stránkach, že najskôr striekajú farbou, ktorá zakryje najväčšiu plochu. Mali pravdu, aj ja to robím takto. Neskôr prišlo na rad maskovanie a postupné striekanie inými farbami, sivou, bielou a nakoniec čiernou. Model je drobný, navyše takmer všetky delaily som mal už napájkované, teda pri maskovaní som sa riadne zapotil. Výsledok však podľa mňa stojí za to. Nakoniec po farebnej úprave prišli na rad červené pruhy – červený obtiskový papier, ktorý nechcel držať, preto je prilepený disperzným lepidlom. Tak isto sú prilepené aj ceduľky a červená hviezda. Všetko je to nakoniec zafixované bezfarebným polomatným lakom, tiež zo spreja.

Dúfam, že sa Vám môj model páči, ja osobne si myslím, že aj napriek tomu, že to bol môj prvý fotolept, sa mi celkom podaril.

Marek Duda

Podobné články