Marek-Vlaky.eu Modelovanie Vegetácia pre modelové koľajisko a diorámy

Vegetácia pre modelové koľajisko a diorámy

Vegetácia pre modelové koľajisko a diorámy post thumbnail image

Na internete je mnoho webových stránok, na ktorých môžete nájsť rôzne návody na tvorbu stromčekov, prípadne inej vegetácie pre Vaše modelárske doplnky. Ja osobne mám najradšej návody na stránkach samba-vlaky.eu kamaráta Norbiho, taktiež www.dedovoenko.wbl.sk kamaráta Zbyňa. Pekné stromčeky sa dajú aj kúpiť, cena je však v eshopoch mierne vyššia. Preto mám veľa stromčekov kúpených v bazárovom eshope nfmodely.sk, kde je celkom dobrý výber a za naozaj slušné ceny. Tu sa dajú kúpiť aj vhodné materiály na výrobu stromčekov. Pre tých, ktorí si chcú stromčeky vyrábať som pripravil návod, ako to robím ja. Námety som čerpal z internetu, vyskúšal som naozaj mnoho rôznych postupov, do článku som však zahrnul iba tie, ktoré mi vyhovujú najviac a pri ktorých som ostal.

Ihličnaté stromy

Tento postup som začal skúšať po niekoľkých iných neúspešných postupoch iba včera. Prvé stromčeky neboli veľmi podarené, mňa to však neodradilo a skúšal som, až pokým som nebol úplne spokojný. Na výrobu potrebujeme metličku, viazací drôt, zverák, vŕtačku, lepidlo, farbu a posyp (ja používam tmavo-zelenú statickú trávu dĺžky 2mm, ktorú som dostal zadarmo ku flokovačke a ktorá nie je veľmi vhodná na trávny porast).

Z metličky som si najskôr odstrihol štetiny. Používam stredne tvrdé kvôli pevnosti, ale dostatočne tenké, aby konáre nepôsobili hrubým dojmom. Štetinky som si uložil na pripravený rámik (viď fotka) paralelne vedľa seba v dostatočnej hustote. Je to dosť piplačka, nakoľko majú tendenciu sa krížiť. Následne som si dostatočne dlhý viazací drôt vyrovnal čo najlepšie a natrel lepidlom tam, kde som chcel prilepiť štetinky. Drôt musí byť minimálne 3 krát dlhší ako budúci stromček. Je to z toho dôvodu, že ho budeme ohýbať v polovici. Položil som ho na štetinky v ich polovici, ako na ďalšej fotke a nechal zaschnúť. Rámik používam preto, aby som to mohol zaťažiť a pritom aby sa mi to neprilepilo o podklad. Lepidlo je potrebné nechať dobre preschnúť.

Keď je lepidlo suché, viazací drôt zohneme v polovici, aby sa štetiny dostali akoby medzi 2 drôty. Štetiny môžeme zostrihnúť od spodu hore na oboch stranách pod uhlom, aby na spodu boli najdlhšie a na vrchu najkratšie, ako ihličnatý strom. Na vrchu aj na spodu je dôležité, aby ostalo dostatok priestoru na uchytenie na háčik a do vŕtačky. Háčik som si uchytil do zveráku a do háčika som zavesil drôt v mieste ohybu. Druhý koniec samozrejme do vŕtačky a na pomalých otáčkach drôt postupne vŕtačkou skrútime. Urobil som to dostatočne, ale nie príliž, aby drôt nepraskol a stromček nezničil. Vznikla pekná koruna budúceho ihličnatého stromu.

Po tomto kroku som vrch drôtu nad najkratšími štetinami odstrihol kleštikmi, nechal som dostatočne dlhý špic. Strom môžeme nafarbiť, farbím striekaním alebo štetcom, čo Vám viac vyhovuje. Farebné odtiene sú len a len na Vás a Vašej fantázii. Farbu samozrejme necháme vyschnúť.

Po farbení môžeme pristúpiť k poslednému kroku. Zriedil som si lepidlo Duvilax alebo Herkules na redšie, nie však príliž. Do vyššieho pohára s lepidlom (musí byť dostatočne vysoký, aby sa nám tam zmestila namočiť celá koruna stromu naraz) som si namočil ihličnatý stromček a nechal dobre odkvapkať. Následne som ho dostatočne posypal posypom (2mm tmavozelená statika). Posypať to treba naozaj dôkladne a po posypaní oklepať prebytočný posyp (ešte pred zaschnutím lepidla). Stromček zapichnete do polystyrénu a necháte vyschnúť. Pokiaľ nie ste plne spokojný, posledný krok môžete zopadovať, získate hustejši korunu. Ja som ho neopakoval.

Výsledný stromček je celkom realistický, podobný tým, ktoré som kupoval.

Listnaté stromy

Listnaté stromy sa na prvý pohľad zdajú jednoduchšie, sú však pracnejšie. Na výrobu potrebujeme metre tenkého drôtiku, lepidlo, posyp na kôru, farby, foliáž a bežné náradie.

Najskôr si pripravíme dostatočné množstvo tenkého drôtiku (ja používam 0.3mm medený drôtik, ale môže byť aj elektrikárske lanko alebo podobný žilový kábel). dáme si ich dokopy a zmotávame postupne od spodu. Začneme na spodu zmotaním všetkých dokopy a postupne ich delíme na polovicu, tretinu alebo podobne, podľa toho, aký kmeň chceme napodobniť. Vždy zmotávame rovnakým smerom, aby sme si náhodou nerozmotali už predtým zmotané drôtiky. Týmto postupom vytvoríme postupne celú korunu. Výhoda je, že to môžeme tvarovať, ako si len želáme. Ja pre inšpiráciu používam fotografie skutočných stromov, ktorých je na internete viac než dosť.

Po kompletnom zmotaní je na rade imitácia kôry. Ja na to používam hrubú múku, ktorá sa dobre lepí disperzným lepidlom. Celý strom postupne štetcom natieram lepidlom a priebežne posýpam múkou. Takto posypem postupne od kmeňa celú korunu. Dalo by sa aj celý strom namočiť do lepidla, nechať odkvapkať a posypať múkou, ale tento postup sa mi neosvedčil – vznikali na konároch smiešne “guličky” kôry.

Po preschnutí lepidla si stromček nastriekam vhodným odtieňom farby, napríklad sivo-hnedou, alebo v prípade brezy bielou. Striekame dôkladne všetky konáriky a komplet celý stromček. Po preschnutí farby nám vznikne pekný základ stromčeka, hrubá múka pekne imituje drsnosť kôry. Celý strom potom vhodne dotváram modelárskymi farbami.

Po preschnutí, keď som spokojný, pristupujem k lepeniu foliáže. Používam najradšej foliáž Naturex od Poláka, ktorá sa dá kúpiť v rôznych “hrúbkach” a farbách olistenia. Pre mierku H0 používam veľkosť stredné. Foliáž je predávaná v rozmere 40x18cm, čo je dostatok na niekoľko stromčekov. V priemere som z toho urobil 5 stromčekov stredne veľkých až veľkých. Ľahko sa to trhá a pekne to imituje lístie. Lepím postupne po konároch, pričom zakaždým si v prstoch vyformujem vhodný tvar. Ide o imitáciu lístia na syntetických vláknach. Niekedy majú tendenciu opadávať, preto pracujem na bielom kancelárskom papiery, s ktorého sa to dá ľahko zosypať do nádobky a použiť znovu. Keď sa mi zdá, že v korune stromov by mohlo byť lístia trochu viacej, tak vlákninu jemne potriem riedkym disperzným lepidlom a opadané lístie nasypem na natreté miesto.

Takto sa dá vyrobiť naozaj pekný stromček. Väčšina listnatých stromčekov na mojom koľajisku je vyrobená týmto spôsobom, dúfam, že sa Vám podaria aspoň tak pekné, ako mne.

Kríky

Kríky a nízka vegetácia sa dajú robiť podobne ako listnaté stromčeky. Iba korunu urobíte menšiu, plochú a kmeň veľmi krátky, Ja mám tiež niekoľko kríkov robených týmto spôsobom.

Iný spôsob, ako vyrobiť kríky popíšem v nasledujúcich odstavcoch. Potrebujeme nejaký základ na kríky (sisaľ, kokosové vlákna, syntetické vlákna alebo podobné), olistenie vo forme posypu, lepidlo a vhodné náradie.

Ja momentálne používam kokosové vlákno, ktoré je hnedej farby od prírody. Zoberem vhodný chumáč, usporiadam si ho v prstoch paralelne vedľa seba do menšej trstinky, v strede zohnem na polovicu a pomocou pinzety zapichnem do polystyrénu. Nožničkami následne ostrihám dlhé “konáre” a upravím korunu kríku do požadovaného tvaru. Keď som s kríkom spokojný, pokračujem ďalej.

Zriedeným disperzným lepidlom poctivo ponatieram celý krík tak, aby zatieklo aj dole a spojilo zapichnuté vlákna do jedného celku (nemusíte sa báť prilepenia o polystyrén, dá sa to po vyschnutí lepidla dobre odstrániť). Pokým je to mokré, posypem to olistením požadovaného odtieňa a nechám vyschnúť. Zvyknem polystyrén ešte otočiť naopak a mierne poklepkať, aby odpadlo neprilepené olistenie. Tento postup opakujem 2 až 3 krát, aby koruna kríku bola dostatočne hustá a pekná.

Po dokončení a preschnutí lepidla sa dá krík z polystyrénu jemným ťahom pomocou pevnejšej pinzety vytiahnuť a následne zapichnúť na požadované miesto koľajiska alebo diorámy. Tu si však najskôr musíme pripraviť dierku, nakoľko tento krík nemá pevný kmeň, ako stromček z drôtu. Ja mám takto vyrobené kríky na svojom koľajisku, myslím, že celkom pekne dotvárajú dojem realistična.

Trstina

Pri vodné plochy sa určite hodí trstina. Eshopy ponúkajú rôzne varianty, ja som si však vyrobil svoju vlastnú. Možno nie je tak pekná, ako kúpená z obchodu, mne osobne sa však páči viac ako priemyselne vyrobená. Na výrobu potrebujeme tenký drôtik, toaletný papier, farby, lepidlo a vhodné náradie.

Na začiatok som si nastrihal dostatočne dlhé drôtiky na trstinu, nezabudnite trošku dlhšie kvôli zapichnutiu do terénu, respektíve pre zaliatie budúcou vodnou hladinou. Toaletný papier som rozdelil na jednotlivé vrstvy, kvôli hrúbke, nastrihal na úzke pásiky a následne som s nimi oblepil drôtiky. Lepidlo som si zafarbil zelenou temperovou farbou. Po preschnutí som si z jednej vrstvy toaletného papiera nastrihal úzke trojuholníčky, ktoré som namotal na koniec trstiny. Vznikol tak valček – stvárnenie kvetu. Toto som natrel po uschnutí lepidla hnedou farbou.

Najťažšie na výrobe trstiny sú listy. Urobil som ich tak, že jednu vrstvu toaletného papiera som položil na sklenú podložku a zakvapkal riedkym, do zelena zafarbeným disperzným lepidlom. Toto som nechal dobre preschnúť. Síce sa mi to prilepilo na podklad, ale nakoľko išlo o sklo, tak nie je problém to opatrne odlepiť. Vznikla nám veľmi tenká ale dostatočne pevná vrstva ofarbeného toaletného papiera. Z tohto som nastrihal tenké prúžky, samozrejme v tvare listov, čiže ku koncu sa zužujúce. Tieto som následne prilepil na drôtiky, teraz už stonky tŕstia. Väčšinou som dával na jednu stonku na spodnú časť dva listy oproti sebe a vytvaroval som ich do požadovaného tvaru. Teraz je výhoda hrúbka listov, vyzerá to naozaj reálnejšie ako kus papiera.

Pevne verím, že som Vás inšpiroval a aj Vy skúsite svoje vlastné tŕstie ku vode.

Marek Duda

Značky:

Podobné články