Marek-Vlaky.eu Modelovanie Prípojný vozeň Blm k Hurvínkovi

Prípojný vozeň Blm k Hurvínkovi

Prípojný vozeň Blm k Hurvínkovi post thumbnail image

Pred nejakým časom som si vyrobil z fotoleptanej stavebnice model Hurvínka M131.1487. Stavebnica bola celkom dobrá skúsenosť, s tým, ako sa mi podarila som bol celkom spokojný. Niečo však chýbalo…. Preto som sa rozhodol pre stavbu prípojného vozňa Blm, ktoré boli štandardne pripájané k Hurvínkovi. 

Nakoľko Hurvínek bol vyrobený z fotoleptu, prípojný vozeň som sa rozhodol postaviť z odliatku. Odliatok som si kúpil na nfmodely.sk a ide o odliatok od pána Číža. K odliatku boli aj čelá náprav. Odliatok bol vo veľmi vysokej kvalite, vonkajšie časti nebolo absolútne potrebné brúsiť. Preto som sa rozhodol, že model bude bez leptaných doplnkov, proste taký, ako ho pán Číž vyrobil. Brúsenie bolo potrebné iba z vnútornej strany odliatku, nakoľko steny boli hrubšie ako mali byť. Pri brúsení stien z vnútornej strany mi krásne vypadli aj okienka, ktoré som začistil jemným pilníkom ručne. Proste odliatok skvelej kvality.

Po vybrúsení odliatku som potreboval vyrobiť podvozok. Použil som 3mm HPS doštičku, na ktorú som si narysoval potrebný tvar, aby pekne zapasovala do kasne. Nápravy, kolieska ako aj kinematika sú použité z vraku vagóna Roco. Na držiaky náprav som prilepil vybrúsené odliatky čiel náprav sekundovým lepidlom. Následne som to nastriekal základnou farbou a potom čiernou. Kinematiky ako aj samotné nápravy som samozrejme umiestnil až po striekaní.

Odliatok kasne som medzitým odmastnil liehom a striekol základnou farbou na plasty. Následne nasledoval nástrek vrchnou farbou odtieň červená višňová, ten istý odtieň ako bol použítý pri stavbe Hurvínka. Po zaschnutí farby nasledovalo maskovanie a nástrek strechy sivou, tiež rovnakou ako na Hurvínkovi. Prilepenie okienok disperzným lepidlom bolo celkom bezproblémové. Na madlá som použil tenký drôtik, dierky som však musel opätovne prevŕtať, nakoľko farba ich mierne zaliala. Prilepenie madiel, nárazníkov a základné popisy od firmy Jíran ukončili zatiaľ práce na kasničke.

Nasledovalo umiestnenie kasničky na podvozok a zafixovanie disperzným lepidlom. Preto disperzným, lebo drží dostatočne pevne, ale dá sa ľahko rozobrať v prípade potreby. Aby som nezabudol, na podvozok som ešte prilepil závažie kvôli zlepšeniu jazdných vlastností. Po skompletizovaní som zistil, že spriahlo na prípojnom vozni je kúsok vyššie ako na Hurvínkovi, na funkčnosť to však nemá vplyv. Práve naopak, testoval som to na komplikovanejšej trati a nenastalo žiadne rozpojenie súpravy…

Jediné, čo ešte ostáva je vymyslieť a vyrobiť schodíky ku dverám pre pohodlnejšie nastupovanie cestujúcich, nakoľko som sa rozhodol nepoužiť žiadne fotoleptané doplnky, tak to musím vymyslieť svojpomocne. Taktiež ešte ostáva streknutie polomatným lakom, ktorý mi nanešťastie došiel, preto musím počkať, kým budem mať nový. Po dokončení týchto posledných prác doplním fotografie do galérie.

Pevne verím, že sa Vám moja nová súprava páči, pozrite si video a fotografie, teším sa na Vaše prípadné komentáre.

Marek Duda

Značky:,

Podobné články