Marek-Vlaky.eu Ovládanie a automatizácia Zdroj na napájanie koľajiska a príslušenstva

Zdroj na napájanie koľajiska a príslušenstva

Zdroj na napájanie koľajiska a príslušenstva post thumbnail image

Každý modelár, či už s malým alebo veľkým koľajiskom potrebuje kvalitné a dostatočné napájanie. Nech má ovládanie akékoľvek, bez dobrého zdroja to nejde. Preto som sa aj ja rozhodol, že si vyrobím svoj vlastný zdroj, ktorý síce možno nie je v tak kvalitnom prevedení, ako priemyselne vyrábané zdroje, ale bude dostatočne výkonný na napájanie celého koľajiska. Moje koľajisko má momentálne rozmer 7×1,6metra, teda dosť veľká plocha, na ktorej bude dosť veľa elektrického príslušenstva. Preto som sa rozhodol pre až 10A (ampérový) zdroj. Nakoľko elektronika a doplnky koľajiska sú napájané až tromi rôznymi napätiami, 16V~, 12V a 5V, rozhodol som sa, že najlepšie bude, keď si zdroj vyrobím presne na mieru podľa svojich potrieb. Môj zdroj, ako ani schéma nemajú zahrnutú reguláciu, nakoľko reguláciu rýchlosti vlaku mi robí priamo elektronika koľajiska pulzne. Na zdroj som si vyhotovil schému, podľa ktorej chcem celý zdroj skonštruovať. Schéma nie je zložitá.

Popíšem jednotlivé súčiastky. Zvolil som 16V 10A toroidný transformátor, ktorý mi venoval kolega a kamarát (za čo mu samozrejme ďakujem). Cena takéhoto transformátora sa pohybuje medzi 20-25€, čo nie je až tak veľa. Ako prvé som si vyviedol napájanie 16V~ pre príslušenstvo, ktoré je originálne a kúpené už dávnejšie, napríklad lampy, závory priecestia a podobne. Následne som si oddelil ďalšie 2 vetvy – pre 12V a 5V. Popíšem iba jednu, nakoľko sú identické, líšia sa iba stabilizátorom (L7812CV pre 12V a L7805CV pre 5V). Pre každú vetvu zvlášť som použil usmerňovací mostík, ale pokiaľ máte mostík s dostatočným výkonom, môžete použiť aj iba jeden pre obe vetvy a oddeliť ich až za mostíkom.

Následne som každú vetvu odfiltroval kondenzátormi, aby som upravil krivku napätia (pozri schému). Následne po kondenzátoroch je nutné použiť stabilizátor na konkrétne napätie, ktorý zaručí, že dostanete presne toľko voltov, koľko potrebujete. Tu sa vyskytol problém. Tieto stabilizátory sú stavané do prúdu maximálne 1A. Ja však potrebujem viac. Preto som výstup zo stabilizátora pripojil na bázu výkonového tranzistora, cez ktorý už pretečie dostatočný prúd. Následná opakovaná filtrácia a zdroj je hotový.

Je nutné si však uvedomiť, že tieto výkonové tranzistory je nutné chladiť. Nakoľko všetky chladiče, ktoré mám, sú príliž veľké a ja som chcel svoj zdroj umiestniť do skrinky z pokazeného počítačového zdroja, tak som si chladič vyrobil z 5mm hliníkového plechu. Aby som zaručil dostatočné chladenie tranzistorov, ako aj chladenie stabilizátorov, tak som na výstup 12V pripojil ventilátory, ktoré boli od výroby v skrinke pc zdroja. Je to skvelá skrinka, pekne to uchladí.  Ventilátory nie sú hlučné, takmer ich nepočuť a nemusím sa obávať prehriatia. Navyše krabička je odvetraná na boku, čo umožňuje horúcemu vzduchu uniknúť.

Po testoch zdroja som nadmieru spokojný, pevne verím, že mi bude dlho slúžiť. Taktiež dúfam, že som Vám pomohol k tomu, aby ste si svoj zdroj taktiež vyrobili sami. Celkové náklady na zdroj sa pohybujú okolo 30€, čo vôbec nie je zlé. Ja som však použil súčiastky, ktoré som mal doma, navyše transformátor bol dar, takže ja mám skvelý zdroj takmer zadarmo. 🙂

Marek Duda

Značky:

Podobné články