Marek-Vlaky.eu Modelovanie Dioráma vo fotorámiku

Dioráma vo fotorámiku

Dioráma vo fotorámiku post thumbnail image

Nakoľko som mal doma rámik na fotografiu rozmeru 18x13cm a bol nevyužitý, dostal som nápad, čo s ním. V zahraničí sa to volá aj Shadowbox, tu u nás to zatiaľ tak rozšírené nie je. V podstate ide o to, že namiesto fotky sa priestor vo rámiku zvätší smerom dozadu a umiestni sa tam niečo troj-rozmerné. Ja som to chcel hlavne vyskúšať, ako to bude v závere vyzerať, preto som sa rozhodol pre jednoduchú krajinku so skalou, stromami a nejakým drobným doplnkom. A myslím, že výsledok stojí naozaj za to…

Rámik som zvätšil do hĺbky pomocou tenkých bukových doštičiek, na ktoré som nalepil originál zadnú stenu rámika. Tým pádom som mal zaručené, že to pekne sadne do rámika, aj takmer bez merania. Rámik má aj sklo, teda s prachom problém nebude.

Základ krajiny tvorí polystyrén, na ktorý boli umiestnené odliatky menších skál z formy od Nocha (ďakujem Norbi za požičanie foriem, sú naozaj super). Následne boli umiestnené skaly a nafarbené skúšobne celé riedkymi olefovými farbami a dotvorené farebným kriedovým prachom. Na rad prišla hlina a statická tráva.

Stromy sú robené štandardne ako aj na Ocinovom N-ku alebo Fotodioráme, teda postup je rovnaký. Nakoniec som si urobil miesto na Božie muky. Celkovo sa mi to páčilo, dotvoril som to už iba jemným nánosom zeleného molitánu, aby to nepôsobilo jednotvárne.

Rámik bol pôvodne biely, ale nevyzeralo to spolu dobre, preto som ho prebrúsil, poumýval liehom  a nastriekal hnedou farbou. S vyčistením skla mi pomohla Evka (ja som to vždy zacapkal) a už ostávalo iba zloženie dokopy. Rámik je zlepený duvilaxom, ktorý sa síce nedá rozobrať, ale idúci to aj zabráni vstupu prachu, preto predpokladám, že rozoberať to nebudem.

Stavba nebola nijak komplikovaná, išlo o takzvanú “víkendovku”. Popozerajte fotogalériu a možno Vás niekoho inšpirujem na stavbu vlastného Shadowboxu…

Marek Duda

Podobné články