Marek-Vlaky.eu Ocinove N-ko Krajinkovanie Ocinovho N-ka, časť 1.

Krajinkovanie Ocinovho N-ka, časť 1.

Krajinkovanie Ocinovho N-ka, časť 1. post thumbnail image

V predchádzajúcom článku o Ocinovom N-ku som popísal hrubú stavbu koľajiska so stavbou koľají, štrkovanie a tvorbu skál. Ďalším článkom priamo nadviažem na predchádzajúci, pôvodne som chcel článok písať až neskôr, ale rozhodol som sa rozdeliť ho do viacerých častí z dôvodu rozsiahlosti.

Takže po koľajovaní nasledovalo ďalšie upravovanie terénu do “jemnejšej” polohy. Upravil som terén do podoby, v ktorej má byť. Prvá časť koľajiska, ktorá sa dočkala úprav a práce bola časť Kopanického tajchu. Celé jazero bolo vysypané hlinou, dno bolo upravené kameňmi a dotvorené akrylovými farbami na požadované odtiene. kraje som ešte oblepil zelenou foliážou, ktorá nebola vhodná na použitie na terén, staré zásoby. Celkový pohľad na jazero chytil celkom zaujímavý ráz. Postupne nasledovalo nalievanie modelovej vody od Poláka. Nalieval som tenké vrstvy, maximálne 4-5mm naraz. Ďalšia vrstva vždy po zaschnutí predchádzajúcej.  Po niekoľkých vrstvách vody nastal prvý závažný problém. Celá voda sa z neznámych dôvodov zvlnila a popraskala. Pokusy o opravu dopadli neúspešne. Preto som sa rozhodol po zaschnutí urobiť na vrch nové dno. Nasledovali nové vrstvy vody, teraz som dával vrstvy nie hrubšie ako 2mm, problém sa však opakoval v podstate ihneď. Predpokladám, že veľká plocha jazera urobila to, že schnutím jazera sa vrstva vody zmrštila a voda popraskala. Rozhodol som sa pre rázny krok. Polákovu akrylovú vodu nahradím dvojzložkovou vodou – číra epoxidová voda tuším tiež od Poláka. Už som pracoval s touto vodou na mojom H0 koľajisku. To ale až v ďalšej časti pokračovania.

Okolie jazera dostalo chatu, v ktorej sme strávili celá rodina nádhernú dovolenku, keď som bol malý. Chata nie je presne taká, ako bola vtedy tam, ale veľmi sa podobá. Je to z dôvodu, že presnú vtedajšiu podobu chaty si nepamätám. Ku chate vedie od cesty panelová cesta (panely od NFmodely). Panely som zatlačil do čerstvo nasypanej a lepidlom zakvapkanej hliny lepidlom. Panely teda pekne zapasovali do krajiny a sú prirodzene usadené v zemi. Pod chatou je z 2mm kartónu urobená základňa. Chata je osvetlená a led diódy sú napájané cez arduino s programom náhodného zapínania a vypínania svetiel. Teda niektoré okienka svietia, iné nie a celé sa to deje náhodne. To isté arduino ešte napája ohnisko pri chate, ktoré pekne tlie.

Aby som nezabudol, tunely dostali nové portáli, ktoré mi poslal náš dedo, pôvodne umiestnené na dedovom enku I. Ďakujem dedo 🙂 Oporné múry pri tuneloch sú robené z HPS doštičky, do ktorých sú vytlačené tehly hrotovým nástrojom. Celé tunely aj s opornými múrmi boli natreté olejovými farbami pre zjednotenie povrchov. V ďalšom článku to bude určite ešte dotvorené patinou.

Väčšina povrchu koľajiska dostala hlinený povrch zakvapkaný lepidlom. Hore údolím spod mostu až do prednej časti a naprieč rovinou cez budúcu dedinu vedie sadrová cesta. Cesta bola natretá sivou akrylovou farbou a patinovaná jemným štrkom a kriedovým prachom. Táto patina bude ešte v ďalšom pokračovaní dotvorená, pretože pri stavebných prácach sa narušila.

Ľavý kopec som medzitým zatrávnil 2mm zelenou a 4mm suchou trávou. Tým som vytvoril základ pre les ako aj možný základ na pastvinu s vysokou trávou a vyschýnajúcou kvôli letným horúčavám. Zadná časť kopca dostala stromy štetináče od Aleša, predná časť kopca pri chate a panelovej ceste dostala smery tiež od Aleša, jeden vysoký smrek (v prepočte z mierky až 21m vysoký) od Neu Model, ktorých by sa tam síce hodilo viacej, ako si to pamätám, ale aj tieto menšie urobia trik a jeden od NFmodely. Všetky sú nadherné, ale nemôžem si pomôcť, najradšej mám ten posledný smrek od NFmodely pri skale, lebo ten bol úplne prvý na Ocinovom N-ku a vyzerá ako starý smrek. Veľmi sa k tej skale hodí. Takže ďakujem Aleš a Samba za skvelé stromčeky.

Budovi na koľajisku sú prevažne mojej výroby technológiou laser-cut. Ide o stanicu, skladisko, dva strážne domčeky, chalupu, mnícha na hrádzi, dve šopy, jeden sklad na náradie, žeriav a samozrejme oceľový most. Domčeky sú vyrábané z 1mm a 2mm kartónu a farbené olejovými farbami. Hrany na staničných budovách ako aj obloženie okien je robené rovnakou technikou, ale z 200g papiera. Všetky budovy sú osvetlené, pričom náhodné osvetlenie má iba chalupa a stanica. Ostatné budovy majú stále osvetlenie, lebo sú malé a napríklad také strážne domčeky boli v prevádzke non-stop. Rovnako okrem týchto spomínaných domčekov a chalupy od Atelier WEPE je osvetlená aj druhá chalupa tiež od Atelier WEPE. Teda prevažujú budovy mojej výroby, ako aj veľa detailov mojej výroby. Ešte mám v pláne doplniť jednu budovu, kováčsku dieľňu tiež od Atelier WEPE.

Celý koridor stanice až po skladisko je osvetlený staničnými lampami so žltými led diódami od ES-Pečky. Od tohto istého výrobcu mám objednané aj pouličné dedinské lampy na drevených stĺpoch. Už sa neviem dočkať. Myslím, že viac nemá význam sa rozpisovať, viac asi povedia fotografie, ktoré aj urobia lepšiu predstavu o pokračovaní.

Prajem príjemné pozeranie fotiek a ďakujem za prečítanie článku. Vidíme sa na fóre a pri ďalších pokračovaniach stavby.

Marek Duda

 

Značky:

Podobné články