Marek-Vlaky.eu Ovládanie a automatizácia Laboratórny zdroj domácej výroby

Laboratórny zdroj domácej výroby

Laboratórny zdroj domácej výroby post thumbnail image

Nakoľko sa už dlhšie venujem výrobe vlastného ovládania koľajiska, ako aj výrobe rôznej inej pomocnej elektroniky, mám potrebu tieto moje “výtvory” nejako testovať. Batérie nie sú vždy ideálny zdroj energie, preto som už dlhšie rozmýšlal nad zaobstaraním si regulovateľného zdroja elektrickej energie. Potrebujem však regulovať nielen napätie, ale aj prúd. Preto ideálny zdroj pre moje potreby by bol laboratórny zdroj. Tieto sú však v pomerne vysokých cenách, preto som sa rozhodol si jeden postaviť.

Na výber som mal viacej možností. Najskôr som hľadal rôzne schémy, podľa ktorých by sa zdroj mohol dať postaviť. Ako som už písal, podmienkou bola regulácia napätia aj prúdu v dostatočnom rozsahu. Našiel som viacero použiteľných schém, ktoré by boli vhodné a aj dostatočne stabilné. Navyše potrebujem vidieť nastavené hodnoty na dislpeji, pričom výstupné napätie bez záťaže alebo so záťažou musí byť rovnaké. Pri hľadaní som natrafil na ebay.com na zaujímavú stavebnicu s nastaviteľným rozsahom 0-30V a 0-3A. Aj keď súčasťou stavebnice neboli chladiče, rozhodol som sa ju otestovať, preto som ju kúpil. Cena stavebnice bola v dobe kúpy približne 7€, čo nie je zlá cena. Podľa schémy by som to lacnejšie určite nepostavil a navyše odpadol problém s leptaním plošného spoja.

Stavebnica pišla bez akéhokoľvek návodu, ale dala sa jednoducho postaviť pájkovaním za pár hodín, nakoľko na strane súčiastok plošného spoja bolo všetko prehľadne rozkreslené aj s hodnotami. Takže stavebnica jedna radosť. Stavebnica neobsahovala ani zdroj napájania (transformátor) a ani displej na zobrazenie nastavených hodnôt. To som vyriešil dokúpením potrebných vecí z ebay.com. Nanešťastie som však objednal omylom 12V zdroj, pričom je potrebný 24V. Ten využijem inde, nakoľko tento obvod nepracoval správne s tak nízkym napájaním. Momentálne som do zdroja umiestnil náhradný transformátor, ktorý má síce menší výstupný prúd, ale to len dočasne, pokiaľ mi nepríde správny zdroj.

Po prvom spustení a otestovaní so záťažou a bez záťaže som bol veľmi milo prekvapený. Zdroj je naozaj skvele stabilný. Po zapnutí, nastavení správneho napätia potenciometrom a následnom pripojení 1A záťaže sa hodnota napätia na displeji nezmenila. Takže som nadmieru spokojný. Celý zdroj som umiestnil do atypickej a nekompletnej mATX bedne zo starého nefunkčného HTPC, čo mi umožnilo aj pripojenie chladiaceho ventilátoru. Na skrinke chýbala predná strana, preto som ju nahradil vyrezaným plastom z krytu starého skeneru. Toto riešenie sa osvedčilo, nakoľko sa tento plast skvele opracováva. A aby som nezabudol, skrinka je celohliníková, preto som ju samozrejme aj celú uzemnil kvôli bezpečnosti.

Nakoľko som ako skrinku zdroja použil starú PC kasničku, celkové náklady na postavenie laboratórneho zdroja nepresiahli 20€. Preto nie som spokojný iba ja, ale aj moja peňaženka. Ušetril som tak niekoľko desiatok eur a výsledok je porovnateľný so zdrojmi predávanými na Slovensku.

Marek Duda

Pokiaľ máte záujem o kúpu komponentov, ktoré som použil, tak tu sú odkazy:

http://www.ebay.com/itm/201751652278?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.com/itm/162214164622?_trksid=p2060353.m2749.l2649&var=461187952344&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.com/itm/AC110V-220V-To-DC-1A-10A-70A-Switching-Power-Supply-Adapter-5V-12V-24V-LED-Strip-/232059755947?var=&hash=item3607d6ddab:m:mSAX5Q3yPDq_wKmXvIJLw7A

Ostatné súčiastky boli domáce zásoby


Aktualizácia článku, 25.2.2019

Medzi časom sa mi zdroj z ebay pokazil. Mám na mysli napájacie pulzné trafo. Preto som sa rozhodol o výmenu za iný zdroj a kúpil som toroidný transformátor 24V, 100W zo stránky avelmak.sk. Tento zdroj je oveľa vhodnejší, nakoľko vydrží aj “hrubšie” zaobchádzanie a na výstupe má striedavé napätie. Navyše nie je pulzný. Na výber sú rôzne typy, ja som kúpil presne tento: http://avelmak.sk/index.php?lm=1040&pg=det&article=31187

Samozrejme aj slabší by stačil, napríklad 80W, ale ja som sa rozhodol ho trochu predimenzovať, iba pre istotu. Dúfam, že Vám tento článok aj s aktualizáciou pomôže postaviť si vlastný zdroj. Ďakujem za prečítanie a želám pevnú ruku pri Vašej tvorbe.

Marek Duda

Značky:

Podobné články