Marek-Vlaky.eu Modelovanie Stavba parnej lokomotívy 310.076 “Kafemlejnek” z odliatku, mierka H0

Stavba parnej lokomotívy 310.076 “Kafemlejnek” z odliatku, mierka H0

Stavba parnej lokomotívy 310.076 “Kafemlejnek” z odliatku, mierka H0 post thumbnail image

Pred pár týždňami som postavil kasničku “Kafemlejnka” z odliatku v mierke H0. Ide o lokomotívu, ktorá bola pôvodne vyrábaná v Rakúsku, ale neskôr, teda tie trochu novšie typy vyrábali už v ČKD Praha. U nás boli dosť rozšírené a ide o naozaj peknú malú troj-nápravovú lokomotívu.

Pôvodne som chcel uverejniť článok, až keď bude kompletná, ale nakoľko pojazd tak rýchlo nebude, tak som sa rozhodol článok rozdeliť na dve časti. Dnes Vám popíšem aspoň v skratke postup stavby kasničky z odliatku od pána Číža. Odliatok, ako vlastne všetky jeho odliatky, je v naozaj dobrej kvalite.

Hrubé vybrúsenie bolo bez problémov. Odliatok mal aj odliatu imitáciu uhlia v zásobníku, ja som však chcel použiť imitáciu skutočného uhlia, ktorú som pred nejakým časom kúpil na nfmodely.sk. Preto som toto naznačené uhlie odbrúsil preč, ako aj stenšil steny zásobníku uhlia. To som robil z dôvodu, že som ich chcel urobiť drevené. Nasledovalo jemné dobrúsenie odliatku, v skutočnosti tam ale veľa brúsenia nebolo. Ďakujem pán Číž za Vaše skvelé odliatky, s ktorými je radosť pracovať.

Doliepanie detailov, ako sú napríklad madlá, nárazníky a podobne je už pri odliatkoch bežné. Nebudem to preto podrovne rozpisovať. Pri tejto parnej mašínke som však podľa fotiek zistil, že na kotli má byť aj armatúra, ktorá na odliatku nie je. Je to pochopiteľné, nakoľko by to bolo veľmi krehké a v podstate takmer nemožné vybrúsiť. Preto som túto armatúru vyrobil z tenkého drôtu. Kamarát Samba mi radil, že najlepší drôt je zo struny na gitaru, ale také niečo skutočne nemám. Preto som použil klasický medený drôt hrúbky 0,5mm. Tenší bol už príliž jemný. Najskôr som si predvŕtal vrtáčikom 0,6mm otvory, kde má byť armatúra pripevnená, nastokal som tam drôtiky správnej dĺžky a potom postupne naletoval armatúru. Letovať je nutné dosť opatrne a rýchlo, nakoľko vysoké teploty môžu poškodiť epoxidový odliatok. Dopadlo to ale na výbornú. Nasledovalo začistenie spojov jemným pilníčkom.

Keď som bol s odliatkom spokojný, tak som sa zahral na “alkoholika” a kasničke som nalial trochu liehu… pravdaže denaturovaný lieh piť neodporúčam, išlo iba o odmastnenie. Nástrek základnou farbou a následne lesklou čiernou. Lesklú používam preto, lebo na ňu lepšie chytia popisy a nie je vidieť, kde tie popisy končia. Pred popismi som ale ešte nalepil narezanú dýhu na vonkajšiu stenu zásobníku uhlia a vlepil som imitáciu skutočného uhlia a až potom prišli na rad popisy. Po zaschnutí som všetko ešte zafixoval matným lakom v spreji.

Pojazd je použitý z lokomotívy BR89 od firmy Piko. Je vhodný kvôli usporiadaniu náprav ako aj veľmi podobnému rozloženiu pohonného ústrojenstva. Je trochu väčší, bez úprav sa nezmestí do odliatku, ale je naozaj skvele vyhotovený, lebo zopár rezov modelárskou brúskou a rezným kotúčikom a vôjde krásne. Našťastie sa dá rezať na potrebných miestach bez toho, aby sa “rozišiel” na diely. Originálny motor je samozrejme tiež príliž veľký, ale nie je problém ho nahradiť menším. A aby som nezabudol, Kafemlejnek s číslom 310.076 mal čierne kolesá, preto som pojazd rozobral a lúče kolies natrel čiernou matnou.

Výsledok môžete vidieť na fotografiách. Práca ako som už písal išla pekne od ruky, tí čo váhate sa pustiť do odliatkov, tak si to kľudne skúste, eshop nfmodely.sk má celkom dobrý výber a čo nemajú, tak vedia dodať. Ja som tam kupoval aj popisy priamo k tejto lokomotíve a taktiež aj pojazd.

Marek Duda

Podobné články