Marek-Vlaky.eu Modelovanie Lokálka “Pod Hradným Kopcom” a dedinka Dolný Háj

Lokálka “Pod Hradným Kopcom” a dedinka Dolný Háj

Lokálka “Pod Hradným Kopcom” a dedinka Dolný Háj post thumbnail image

Tak, konečne som sa dostal aj k sľúbenému článku. Nakoľko lokálna trať s malou dedinkou je už prakticky hotová (teda už len detailovanie a ešte nejaké zalesňovanie), som sa rozhodol, že už je ten správny čas na článok a zverejnenie fotiek a stavby.

Koľaje som použil tuším od firmy Tillig, ide o flexi koľajivo a zopár oblúkových koľají Hornby. Podložie je zdvihnuté na HPS doštičkách a celé je to fixované štrkom a lepidlom. Miestami sa trať zdá dosť strmá, ale jazdné skúšky dopadli výborne. Vlaky, ktoré tam budú bežne jazdiť, nemali žiadne problémy. Väčšinou to bude motoráčik, nakoľko sa jedná o malú lokálnu trať k dedinke. Ale testoval som aj dieselové lokomotívy s niekoľkými vagónmi a všetko bolo bez väčších problémov. Takže s tým som spokojný.

Stavba nemá skutočnú predlohu, je celá podľa mojej fantázie. Dedinka je vymyslená, ako aj jej názov (Dolný Háj), ktorý ešte musím pripraviť na cedulky na staničku. Stavby sú plastikové (horská chata, železničiarsky dom, kaplnka), papierové stavebnice (rodinný dom a predajňa Jednota) od firmy Atelier WEPE kúpené na nfmodely.sk a stanička je mojej výroby z HPS doštičiek. Niektoré doplnky sú kúpené, ako napríklad železničné priecestie, cintorín, mosty a ihličnaté stromy. Listnaté stromy sú mojej vlastnej výroby. Niektoré detaily sú už urobené, ako napríklad pouličné osvetlenie, poklopy kanálov na ceste, studne, stánok PNS a telefónna búdka (oboje je LaserCut), ale niečo ešte plánujem. Už ale nič zásadné, naozaj už iba detaily. Ploty sú vyrobené zo sieťky proti hmyzu a stĺpiky sú z viazacieho drôtu. Bránky na plotoch sú tiež LaserCut stavebnice.

Zatrávnenie je realizované statickými trávami od 2mm až po 4,5mm, ako základ pod statiku som použil farbené piliny, a na niektorých miestach preosiatu jemnú hlinu.Ako som už písal, zalesnenie som robil zväčša kúpenými ihličnatými stromami, ale nájdete tu aj zopár listnáčov. Listnaté stromy sú všetky mojej výroby. V budúcnosti určite urobím aj článok o tom, ako vyrábam listnaté stromy, ale na to si ešte počkáte. wink

Medzi moje obľúbené detaily patrí napríklad aj pohrebné vozidlo s defektom, na ktorom chlapík mení koleso. Ale aby sa dostali k rezerve, museli všetko vybrať. Medzitým sa im snaží podať pomocnú ruku aj “klient” pohrebnej služby. A ešte jeden detail ste si určite všimli, ktorý je na podobnú nôtu. Hliadka VB bola privolaná k “zúfalcovi”, ktorý už neuniesol ťarchu života a jednoducho to ukončil. Autíčka VB sú vyrobené z vrakov z vrakoviska, premaľované a teda domáca výroba. Mimochodom, viem že tá Škoda 1200 nemá byť v takých farbách, ale momentálne je to len detail, ktorý neskôr určite opravím. smile

Nakoľko lokálka má označenie “Lokálka pod Hradným kopcom”, musím aj ten spomenúť. Na jednej fotke si môžete všimnúť ohnisko, síce zatiaľ bez dozoru 2cm človiečikov, ale funkčné. Je domácej výroby a oproti kúpeným výrobkom má až 3 smd ledky oranžové, ktoré nezávisle náhodne pulzujú. Vytvára to krásny dojem ohňa.

Pevne verím, že sa Vám nový kúsok koľajiska páči a že Vás bude inšpirovať  k tvorbe vlastných modelov.

Marek Duda

Podobné články