História
Motorový vozeň M 131.1 s prezývkou Hurvínek bol vyrábaný v rokoch 1948 až 1951 v Tatra Kopřivnice a od roku 1954 do 1956 vo Vagónke Studénka. Celkovo bolo vyrobených 549 kusov vozňov M 131.1. Pre motorový vozeň bolo charakteristické višňovo-červené lakovanie so strieborno-šedou strechou. Bol určený pre 48 cestujúcich sediacich v jednom oddelení, mal hmotnosť 21 ton a jeho maximálna rýchlosť bola 60 km/h. Celková dĺžka cez nárazníky je 12,1 m.
V súčastnej dobe je v prevádzke už iba niekoľko vozňov, ktoré vlastnia hlavne kluby železničných nadšencov. Turisti sa v týchto sympatických motorových vozňoch radi odvezú
Predloha pre môjho “Hurvínka”
Rozhodol som sa pre stvárnenie modelu skutočného vozu s číslom M131.1487, ktorý bol ešte v pôvodnom nátere celý višňovo-červený, teda bez žltého, respektíve bieleho pruhu. Vyrobený bol vo Vagónke Studénka s oddielom 3 triedy (ako síce asi všetky v tej dobe, pred zrušením 3. triedy). Predloha nemá na sebe červenú hviezdu, nesie však znak Levice na boku nad číslom. Strechu má už opatrenú 4 vetrákmi namiesto vetracieho tunela.
Pojazd
Dôležitou súčasťou modelu je pojazd. Na ňom závisia vlastné jazdnosti modelu. Nakoľko som nechcel investovať do drahého pojazdu, vyrobil som si vlastný. Pre tento účel som rozobral podvozok z neznámej lokomotívy, ktorý obsahoval všetko potrebné, len nie správny rozmer. Podvozok bol rozobratý a použité boli sústružené kovové dvojkolia, ozubené koliečka a uchytenie. Motor som použil Matsumi, je malý ale dostatočne výkonný. Zberače prúdu sú vyrobené z tenkého mosadzného pliešku a zberajú prúd z oboch náprav. Model je vybavený závažím pre lepšie jazdné vlastnosti. Aj keď som sa obával jazdy, testovacia jazda dopadla na výbornú. stačilo jemné doladenie a všetko pracuje ako má. Motor zvláda bez problémov aj pulzné ovládanie.
Fotolept
Fotolept je od firmy Kuber. Obsahoval taktiež odliatok strechy, ktorá však bola asi 3mm kratšia ako mala byť. Preto som ju stredom rozrezal a epoxidom som do nej vlepil kus plastu. Po vybrúsení nie je po spoji ani stopa a strecha sadla pekne na miesto. Fotolept bol síce starší, bol na ňom dátum 2003, teda predpokladám, že patril medzi prvé lepty (neviem presne, kedy začali vyrábať stavebnice tohto typu), práca na ňom však bola veľmi dobrá. Všetko pasovalo ako má, žiadne vážne problémy nenastali. Dokonca podvozok obsahuje mosadzné odliate detaily, čo milo prekvapilo. Teda až na tú strechu naozaj kvalitná stavebnica
Detaily
Detaily nebolo nutné dokupovať, nakoľko už predloha modelu je dosť jednoduchá, navyše všetko potrebné bolo obsiahnuté v stavebnici. Jediná vec, čo som kúpil boli detaily od Eduarda – lept s tabuľkami a označením 3. triedy. Madlá ako aj rámy okien som striekal ešte pred vlepením do modelu bielym sprejom. Mimochodom, okná na modely sú vymyslené dokonale. Maly na vrchu aj spodu lišty, ktoré som ohol dovnútra a ktoré dokonale chytili zasklenie. Toto je veľmi elegantné riešenie, navyše vrchná lišta má imitácie madiel sťahovania okien. Naozaj dokonalé uchytenie zasklenia. A aby som nezabudol, stavebnica samozrejme neobsahovala nárazníky (použil som sústružené mosadzné, ktoré som mal ešte doma) a spriahla (použil som tiež zo svojich zásob spriahla tuším Roco a sú v upravených kinematikách myslím že asi Bramos)
Povrchová úprava
Ako som písal v minulých článkoch, nevlastním žiadnu Air-brush súpravu, preto som aj tento model striekal sprejmi vhodných odtieňov. Nebudem to zbytočne rozpisovať, myslím, že z fotografií sa dá vidieť farby, ktoré som použil. Samozrejme jemný nástrek polomatným lakom nakoniec pre zafixovanie ceduliek a doplnkov. Preto jemný, lebo ešte prídu obtisky a tie tiež zafixujem jemným nástrekom toho istého laku.
Myslím, že mi do zbierky pribudol celkom pekný model, navyše keď si zrátam náklady, nestál ma viac ako 35€ dokopy a komplet. Celkom som rád, nakoľko Hurvínek je pekný motoráčik.
Marek Duda