V dnešnom krátkom článku popíšem zopár rád, ako staviam plastikové modely budov. Netvrdím, že tento môj postup je presne ten správny, ale ja to tak robím a celkom sa mi to osvedčilo. Preto dúfam, že nasledujúci článok Vám aspoň trochu pomôže a uľahčí Vašu stavbu modelov.
Najskôr je nutné si dobre vopred stavbu premyslieť. Je potrebné si preštudovať návod, aby ste vedeli, čo má kam ísť. Niektoré stavby sú natoľko jednoduché, že nie je nad čím premýšľať, ale niekedy sa aj skúsený modelár zapotí. Pokiaľ máte v pláne budovu patinovať, ideálne je urobiť tak skorej, ako budovu poskladáte dokopy.
Ako prvé som si oddelil z rámiku všetky 4 steny budúcej stanice, základ s rampou a aj strechu. Nakoľko ide o plastikovú stavebnicu, má aj plastový vzhľad. Preto som sa rozhodol ju oživiť a upraviť patinou. Steny budovy, nakoľko ide o tehlovú murovanú stavbu, som sa rozhodol “vyzbrojiť” maltou medzi tehlami. Mne sa najviac osvedčili na tento účel olejové farby (Ďakujem Zbyňovi a Norbimu za cenné rady). Som si namiešal veľmi bledo sivú, takmer až bielu a mierne som ju počas nanášania riedil olejom. Ide o to, že musíte celý diel riadne namachliť farbou tak, aby pozatekala do všetkých špár a medzier. Keď máte celý diel natretý, zoberiete mäkkú handričku (skúšal som aj papierovú utierku, tiež sa to tým dalo) a utierate farbu z plastikového dielu dole. Čím viac to utierate, tým krájší efekt dostanete. Ide o to, že chceme, aby farba ostala iba v špárach medzi tehlami – murovka. Rovnaký postup som použil aj na strechu a podklad stanice, samozrejme že nie s bielou farbou, ale tmavo sivou, skoro až čiernou prípadne inými odtieňmi podľa okolností. Nemusíte sa báť to napatlať riadne, olejová farba sa dá pekne zotrieť z povrchu. A pokiaľ nie ste spokojný, tak teplá voda, jarka a stará zubná kefka Vás dostanú späť na začiatok .
Okná som nejak nepatinoval, aj keď by sa dali rôzne znečistiť. Ja som proste nechcel. Stanica celkovo nie je v zlom technickom stave, doterajšia patina bola murovka a nečistoty na nastupovacej rampe. Nechal som to poriadne preschnúť. Lepenie okien je bežná záležitosť, vlepíte okná a dvere podľa otvorov z vnútornej strany a následne nalepíte vystrihnúté fólie na okná, taktiež z vnútornej strany. Celé to necháte opäť preshnúť.
Niektoré stavebnice budov majú vnútornú “papierovú kocku”, ktorá je celá čierna s potlačenými oknami – záclony a podobne, podľa toho, kde sú umiestnené na budove. Jednoducho celé to vnútro zlepíte podľa návodu a pri kompletizovaní stavby to vlepíte dnu. Táto stanica však mala každé okienko zvlášť, teda musel som ich všetky vystrinúť a vlepiť za sklennú výplň z vnútornej strany. Tým mi vznikli v oknách záclony a ukryl sa “otvorený priestor” za oknami – stavebnica nemá interiér a tiež som ho neplánoval dorábať (neplánujem osvetliť budovu z vnútra).
Kompletizovanie budovy stanice išlo pekne, diely do seba pekne zapadali, brúsiť takmer nebolo potrebné. Naozaj pekná sa kvalitná stavebnica (pôvodne hobby variant). Na základ som postupne prilepil všetky 4 steny. Po preschnutí prišla na rad strecha, ktorá tiež pasovala úplne presne.
Po preschnutí lepidla prišli na rad doplnky, ako odkvapy, komín a podobne. Pozor, pri takýchto stavbách je nutné si dopredu premyslieť čo lepiť skorej, nakoľko napríklad odkvap by ste asi ťažko prilepili po prilepení strechy krytého nástupišťa. Vypláca sa postupovať podľa návodu. Po odkvapoch prišlo na rad zápradlie, konštrukcia strechy so strechou nástupišťa a samozrejme stojan na bicykle. Neskôr plánujem dokúpiť aj nejaké fotolepty bicyklov pre oživenie.
Samozrejme že po postavení môžete stanicu oživiť rôznymi doplnkami, ja plánujem ešte dorobiť kvetináče, lavičky, cestujúcich a podobne. Taktiež som nezabudol na patinu komína – začmudený od kúrenia a iné podobné detaily. Všetko je to len na Vás, ako sa s tým vyzabávate.
Želám veľa zdaru pri Vašej stavbe budov, verím, že sa Vám vaše domčeky podaria a budete minimálne tak spokojní, ako som ja.
Marek Duda