Marek-Vlaky.eu Modelovanie Stavebnica vozňa Faccs ČSD, Bramos, mierka H0

Stavebnica vozňa Faccs ČSD, Bramos, mierka H0

Stavebnica vozňa Faccs ČSD, Bramos, mierka H0 post thumbnail image

Každý modelár má vysnívané lokomotívy a vozne, ktoré by chcel v zbierke vlastniť. Medzi moje obľúbené vagóny rozhodne patrí vozeň Faccs/Sas. Ide o samovýsypný vozeň, ktorý je naozaj veľmi zaujímavý a dokáže oživiť každé koľajisko. Určite by som bral ucelenú súpravu s týmito vozňami, ale nedá sa mať všetko, čo človek chce. Preto som sa rozhodol pre kúpu stavebnice od Bramosu a to hneď v počte 3 kusy. Našťastie výrobca počíta s možnosťou rôznorodosti a tento vozeň ponúka aj s rôznymi číslami. Teda som si ich kúpil, samozrejme každý s iným číslom.

Stavebnica obsahuje všetko na stavbu, teda komplet všetky diely, leptané doplnky, kinematiky, spriahadlá, dvojkolia, popisy a samozrejme stavebný návod. Celkovo kvalita stavebnice je na veľmi vysokej úrovni, diely pekne pasujú do seba ako majú. Občasné začistenie výliskov nie je problém, nakoľko veľa toho na začistenie nie je. Vyrobená je z kvalitného plastu, ktorý sa dá skvele lepiť klasickým lepidlom na plastikové modely. Leptané doplnky som lepil sekundovým lepidlom, ktoré drží dostatočne dobre. Preto aj na niektorých fotografiách môžete vidieť zatiahnuté biele miesta od výparov z lepidla. To ale nie je problém, lebo farba to zakryje.

Odporúčam stavať podľa návodu. Netreba zabudnúť vyvŕtať 0,6mm dierky v ráme, naznačené sú z vnútornej strany, po zlepení by to určite nešlo. Tieto dierky sú dôležité pre správne uchytenie zábradlí. Pri lepení vane vozňa je dobré dať na styčné plochy skompletizovaného rámu dostatok lepidla, ktoré to lepšie naleptá a vaňa krásne do rámu zasadne. Netreba sa toho báť, ale pozor, ani priveľa nie je dobre. Čo sa týka leptaných doplnkov, tie pasujú pekne, odporúčam naozaj návod, lebo postupnosť je pri tomto zložitejšom vagóne dôležitá. Napríklad ťažko dáte rebrík bez poškodenia zábradlia, ak ste to zábradlie prilepili skorej.

Striekanie som robil klasickými akrylovými sprejmi (nevlastním ešte airbrush), najskôr základná farba, následne hnedá. Treba dať pozor na všetky zákutia vozňa, do niektorých sa sprejom strieka dosť ťažko. Airbrushom si viem predstaviť, že je to ľahšie. Preto som dával radšej viac slabých vrstiev, ako menej silných. Ešteže už mám nejaké skúsenosti so sprejmi… Po preschnutí farby samozrejme popisy a tenká vrstva polomatného akrylového laku, tiež zo spreja.

Kinematiky, spriahadlá a podvozky sú otázkou pár minút, takže extra popis určite nepotrebujú. Po preschnutí laku sa dajú krásne “zacvaknúť” do rámu a hotovo. Už si len vychutnať jazdu po koľajisku. Čo som bol prekvapený, súčasťou stavebnice nie je balast. Vozne však vyzerajú byť dostatočne ťažké. Určite ich ale zvážim a doplním závažie podľa potreby. Dno vane vozňa je dosť nízko, takže ani ťažisko to nezodvihne vysoko. Ale myslím, že nejako veľa váhy pridať nebude potrebné.

Verím, že sa Vám moje nové vozne Faccs páčia. Ak som Vás inšpiroval pre stavbu vlastných, tak smelo do toho. Stavebnica je síce viac náročná, ale určite ju zvládnete s trochou trpezlivosti a určite Vám bude robiť nový prírastok do zbierky takú radosť, ako mne.

Marek Duda

 

Značky:,

Podobné články