Marek-Vlaky.eu Modelovanie Eas ČSD, stavebnica Bramos, mierka H0

Eas ČSD, stavebnica Bramos, mierka H0

Eas ČSD, stavebnica Bramos, mierka H0 post thumbnail image

Dostala sa mi do rúk stavebnica od firmy Bramos, konkrétne vozeň Eas správy ČSD v mierke H0 samozrejme. Kúpil som si ju pri osobnej návšteve jedného modelárskeho obchodu, nakoľko je to dosť ďaleko od Banskej Štiavnice, tak aby som mal spomienku na túto predajňu. Stavebnica je naozaj v kvalite, na akú sme u Bramosu zvyknutí, ide o jednoduchší model, preto stavba išla dosť rýchlo.

Stavebnica je plastiková a sú v nej obsiahnuté komplet všetky doplnky na stavbu vozňa, vrátane leptov, popiskov, dvojkolí a kinematík so spriahadlami. Diely sú dobre odliate bez potreby veľkého začisťovania, všetko pekne spolu pasuje. Tento vozeň je dosť jednoduchý, ale aj tak, priložený návod padol vhod. Nájdete v ňom napríklad aj šablónu na vŕtanie. Plasty sa dajú pekne lepiť klasickým modelárskym lepidlom, ja používam Revell. Leptané doplnky som samozrejme lepil sekundovým lepidlom. Pri stavbe je rozhodne potrebné dať pozor na skrútenie bočníc, odporúčam lepiť na ploche stola.

Nakoľko stále nevlastním airbrush, striekal som to už pre mňa klasicky sprejmi, najskôr bielou základnou, potom dve tenké vrstvy hnedej a po dodetailovaní a nalepení popiskov polomatným lakom, tiež v tenkej vrstve.

Jediné, čo bolo potrebné mierne začistiť boli kinematiky, ktoré trochu drhli a ťažšie sa vracali späť do prvotnej polohy. Jemné začistenie pilníkom to však vyriešilo. Súčasťou sú aj štandardné Bramos spriahadlá.

Po skompletizovaní bol posledný krok nalepenie závažia na dno vagónu. Pokiaľ nechcete náklad, odporúčam závažie odmastniť a nastriekať vhodnou farbou, ja som sa však rozhodol, že vozeň doplním nákladom uhlia, takže farebné úpravy závažia som neriešil.

Celkový dojem modelu je naozaj dobrý, jazdné vlastnosti sú výborné, ako aj detaily a kvalita vyhotovenia. Celkovo som so stavebnicou spokojný, je to skvelá “jedno-dňovka”

Marek Duda

Značky:,

Podobné články