Marek-Vlaky.eu Modelovanie,Záhradná železnica Prvé terénne úpravy a stavba jazierka

Prvé terénne úpravy a stavba jazierka

Prvé terénne úpravy a stavba jazierka post thumbnail image

Stavba záhradnej železnice sa podobá viacej stavbe reálnej železnice ako stavbe modelového koľajiska. Aj keď ide o model, ale odpadá potreba stavby rámu koľajiska ako aj tvorba krajiny. Krajina už je v podstate “od prírody” postavená, ale aj tak vyžaduje nejaké úpravy, ako aj pri reálnej železnici. 

Keď sme pri prírode, tak rozhodne nemôžu chýbať rastliny. Kým počasie nedovolilo, tak som zatiaľ najskôr kúpil nejaké stromčeky malého vzrastu, ako aj nejaké skalničky. Aby vydržali, založil som malú “škôlku” v starej deravej vani. 

Čo sa týka samotnej trate, tak pri záhradnej železnici je viacero spôsobov, ako samotnú železnicu realizovať. Reálna železnica má koľaje uložené do štrkového lôžka lámaného kameňa. Frakcia štrku drží koľaj bezpečne na mieste aj keď po nej prechádzajú stovky ton ťažké vlaky. Ja som sa rozhodol pre také isté riešenie, teda uloženie koľají do štrku. Toto riešenie mi radí aj viacej zahraničných modelárov, je tam trochu vyšší level údržby, ale nič hrozné. 

Druhý spôsob je uloženie koľají na betónové základy a upevnenie pomocou skrutiek. Toto riešenie taktiež úspešne použilo viacero modelárov a sú spokojní. Aj kamaráti, ktorí majú záhradné železnice to majú takto a už niekoľko rokov bez problémov. Tu je nižší nárok na údržbu, ale je ťažšie zmeniť rozloženie trate. Dajú sa samozrejme aj kombinovať tieto dve riešenia stavby, napríklad betónový základ pod viackoľajnú stanicu a uloženie do štrku na šírej trati. 

Pri oboch spôsoboch je potrebné samozrejme vykopať podložie trate, pri betónovaní na dostatočný základ, pri štrkovaní samozrejme na vysypanie štrkom, ktorý utlačíme a dorovnáme. Tu som zamestnal aj vodováhu, v tomto štádiu síce ešte nie je nevyhnutná, ale určite uľahčí budúce kroky stavby. Následne na vrch idú koľaje, ktoré ešte dosypeme štrkom. Ja som zatiaľ v štádiu kopania podložia do hĺbky 10-15cm, do výkopu následne pôjde netkaná textília proti prerastaniu buriny a na to štrk. 

Nakoľko momentálne “zháňam” štrk a bolo pekné počasie, rozhodol som sa len tak nesedieť a začať riešiť aj samotnú krajinu koľajiska. Plánujem vytvoriť niečo ako skalku, ktorá bude obsahovať aj nejakú kosodrevinu, zopár budov a nejakú cestu. Súčasťou skalky má byť aj malé jazierko, kde budú aj vodné rastliny (kolega ma nahovára aj na zopár malých rýb, ale to som sa ešte nerozhodol, nerád by som trápil ryby v malom 150 litrovom jazierku). Jazierko sme kúpili tu priamo v Banskej Štiavnici, našťastie tu máme výborný obchod, kde kúpite od servítok až po betón v podstate všetko (skrytá reklama :-)) Pôvodne som pozeral až 500 litrové, ale po zvážení som kúpil menšie, lebo to veľké by zabralo príliš veľa miesta. Samozrejme sme dokúpili aj štrk na okolie jazierka, nejaké solárne lampy a padla mi do oka aj vŕba s malým vzrastom. Tak vzniklo prvé zátišie budúcej záhradnej železnice/skalky. 

Čo by to bolo za záhradnú železnicu a jazierko 3D modelára, keby tam nebolo aj niečo vytlačené. Tak som sa rozhodol tento detail oživiť mólom. To som vytlačil na FDM tlačiarni a natrel hnedou farbou s UV ochranou. A čo by to bolo za mólo, keby na ňom nesedel rybár. Tak vznikol aj prvý oficiálny obyvateľ záhranej železnice a dedinky Drevená, rybár, ktorého som pomenoval Peter. 

Stavba záhradnej železnice, hlavne to kopanie dokáže byť “makačka”, ale aj tak ma to baví. Vpred ma ženie vidina hotovej záhradnej železnice v skalke a hodiny zábavy pri jazdách vlakov. Ale to je ešte ďaleko, ešte veľa, veľa práce. Tak mi držte palce a ďakujem za prečítanie článku. Nech to para tlačí

Marek Duda

Leave a Reply

Podobné články