Marek-Vlaky.eu Ovládanie a automatizácia Web kamera ako jednoduchý mikroskop

Web kamera ako jednoduchý mikroskop

Web kamera ako jednoduchý mikroskop post thumbnail image

Ako istotne viete, tak každý modelár, ktorý modeluje vlastné modely lokomotív, vozňov a podobne určite potrebuje niekedy detailný záber na práve vyrábaný model. Je veľa možností, ako si pomôcť. Najjednoduchší spôsob je kúpa “tretej ruky” s lupou, ktorá je dostatočne pohodlná a umožňuje pracovať pohodlne na modely. Často je dodávaná aj s osvetlením.

Ja som však chcel niečo, čím by som mohol makro fotky robiť aj priamo počas stavby a taktiež aby som priamo videl potrebné detaily. Možnosť je kúpa mikroskopu, ktorý sa dá pripojiť priamo do USB portu. Pozeral som si ich viacej, pri niektorých mi nevyhovovali parametre, pri iných zase cena. Preto som sa rozhodol, že urobím pokus so starou web kamerou. Mal som k dispozícii web kameru, ktorú predtým používala moja mamina, ale kúpila si novú, s väčším rozlíšením. Preto táto pripadla mne.

Šošovka bola zafixovaná v jednej polohe, aby bol obraz zreteľný na určitú vzdialenosť. Preto som web kameru rozobral a uvolnil šošovku zo “zovretia” fixácie a na závite šošovky som nastavil zaostrenie na veľmi blízku vzdialenosť. Tak maximálne 5cm. Dosiahol som celkom zaujímavé priblíženie. Pád týždňov mi to stačilo, ale nebolo to ešte ono. Dostala sa mi do rúk časť objektívu z bližšie neurčenej kamery. Ten som rozobral na jednotlivé časti a našiel vhodnú kombináciu na priblíženie, ktorá bola pekne zaostrená. Tento objektív dom prilepil na kameru. Výsledok bol omnoho lepší. Chcelo to však niečo na osvetlenie, nakoľko po tejto úprave to už potrebovalo viac svetla. Našťastie je web kamera napájaná z USB napätím 5V, čo je vyhovujúce. Preto som “odbočil” od napájania kamery a cez rezistor som napojil dve SMD led diódy. Osvetlenie je dostatočné, síce objektív mierne odráža svetlo, ale dá sa s tým pracovať. Výsledok je medzi fotografiami.

Pár týždňov dozadu som si skúšobne objednal lacnú web kameru, pri ktorej písali HD rozlíšenie. Nečakal som žiadny veľký zázrak, ale kvalita obrázkov ma celkom prekvapila. Síce písali HD rozlíšenie, ale pri cene, za ktorú som ju kúpil nie som prekvapený, že jej rozlíšenie je iba 640×480 pixelov. Výsledok bez úpravy je taktiež v galérii pod článkom.

Pokiaľ sa rozhodnete pre podobnú úpravu, prípadne pre využitie web kamery na získavanie obrázkov priamo na svojom monitore, tak odporúčam pozerať hlavne na rozlíšenie kamery a taktiež na odozvu, pokiaľ je uvedená. Niektoré kamery sú síce so super rozlíšením, ale oneskorenie na monitore môže byť aj niekoľko sekúnd a s tým sa už pracovať nedá. Dobrá voľba by však mohla byť aj kúpa priamo originál USB mikroskopu, ktorý síce ešte nemám, ale predpokladám, že s ním sa bude pracovať určite úžasne, navyše rozlíšenie a priblíženie býva často omnoho vyššie ako dokážeme dosiahnuť web kamerou.

Marek Duda

Značky:

Podobné články